Windows 10 Hakkında Her Şey

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

[h=2]Microsoft, Windows 10 işletim sisteminde satın alınan uygulamalar için kullanılabilecek cihaz sayısını azalttı.[/h]Windows 10 işletim sistemi daha önce yapılmamış bir şeyi gerçekleştirmek ve çok farklı türden cihazları bir araya getirmek için tasarlanıyor. Cep telefonundan bilgisayara, oyun konsolundan sanal gerçeklik gözlüğüne dek her türden donanımı desteklemeyi hedefleyen Windows 10, Microsoft’un yazılım pazarındaki yerini iyice güçlendirebilir.
    Microsoft uzun vadede Windows 10 altında sunulacak ve farklı cihazlarda da rahatlıkla çalışabilecek olan uygulama ve hizmetlerden ciddi bir gelir elde etmeyi de umuyor. Bu yüzden de ücretli uygulamaların kurulabileceği farklı cihazların sayısına bir kısıtlama getirmişler.
    Herhangi bir ücretli uygulama ya da servisi, on farklı Windows 10 cihazına aynı kullanıcı hesap bilgileriyle kurup kullanmak mümkün olacak. Bu sayı kullanıcıyı zor durumda bırakmadan, uygulamanın çok sayıda kişi tarafından kullanılmasını engellemeyi amaçlıyor. Tabii çoğu kullanıcı aynı anda on farklı Windows 10 cihaz kullanmayacağından, yine bir kaç yakın arkadaşın aynı uygulamayı ortaklaşa kullanmasının önünde bir engel olmayacaktır. Ama tek bir lisansla tüm ofisi idare etmek de mümkün olmayacak.
    Aslında bu sınırlama Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemlerinde de vardı. Ancak bu sistemlerde uygulama kurulum ve kullanım sınırı 81 cihaza kadar izin veriyordu. Microsoft, Windows 10 ile bu rakamı hayli düşürse de, çoğu kullanıcı için pek fazla sorun yaratacağını düşünmüyor.

2. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10 Yayınlandı! Hemen İndir!

‘un milyonlarca kişi tarafından uzun süredir yayınlanması beklenen yeni çoklu platform desteğine sahip işletim sistemi

, resmi olarak yayınlandı.Lisanslı Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 sürümüne sahip olan kullanıcıların ücretsiz olarak güncelleme yapabileceğiWindows 10 güncellemesi için yapılması gerekenler aşağıda yer almaktadır.
    Windows 10 Nasıl Yüklenir?

Windows 10 sürümüne güncelleme yapmak için, lisanslı Windows 7, 8 ya da 8.1 sürümü kullanıyorsanız Denetim Masası > Windows Update bölümünden veya Mağaza uygulamasından güncelleştirmeleri denetleyerek yeni Windows 10’u yükleyebilirsiniz. Tabi bunun için daha önce bahsettiğimiz rezervasyonu yaptırmış olmanız gerekiyor.
    Windows 10 kurulum dosyaları 3GB boyutunda olup, bilgisayarınızda en az bu kadar boş alanın olması gerekiyor ve kurulumC:\$Windows.~BT klasörüne yapılıyor. Eğer otomatik güncelleme seçenekleriniz aktif ise, daha önce Windows 10’un indirilmiş olması ihtimaline karşı bu klasörü kontrol etmenizde fayda var.
    Windows 10 ISO İndir

Eğer yeni Windows 10‘a temiz bir kurulumla sahip olmak ve flaş bellekten kurulum gerçekleştirmek istiyorsanız, yayınlanan Windows 10 Home ve Windows 10 Pro versiyonlarına ait ISO dosyalarını indirebilirsiniz. Bunun gerekenler şöyle:

• Öncelikle en az 4GB boyutlarında, boş USB flaş bellek veya harici sürücünüzün olması gerekiyor.
    • Microsoft medya oluşturma aracı sayesinde veya Rufus isimli ISO dosyaları için USB belleklere başlangıç diski oluşturma uygulamasıyla Windows 10 ISO dosyasını otomatik media diski olarak yazabilirsiniz.
    • Windows 10 kurulumuna başlamadan önce Windows ürün anahtarınızı (xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx) hazır edin. Ürün anahtarınızı öğrenmek için Komut İsteminde (cmd) şu kodu yazmanız yeterli: wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey

Windows 10 ISO dosyalarını indirmek için

tıklayabilirsiniz.

3. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [​IMG]Uzun zamandır Microsofttarafından merakla beklenen Windows 10, nihayet geçtiğimiz günlerde resmi olarak ücretsiz dağıtılmaya başlanmıştı. Uzun bir beta sürecinde kalan Windows 10, bu süreci iyi değerlendirmişe benziyor. Zira Microsoft’un yaptığı resmi açıklamaya göre; Windows 10 ilk gün indirme rekorunu kırmışa benziyor.
    Ücretsiz Windows 10 geçişi büyük ilgi topladı!

29 Temmuz 2015 tarihinde uzun zamandır beklenen ve büyük vaatleri olanWindows 10, yaklaşık 190 ülkede eş zamanlı olarak kullanıcılarına sunulmuştu. Ayrıca Windows 10’un, Windows 7 ve Windows 8/8.1 lisans sahiplerine, ilk yıl kayıt yaptırmaları koşuluyla ücretsiz olacağı sık sık gündeme geldiği için kullanıcı ilgisini büyük ölçüde arttırmıştı.
    Anlaşılan o ki bu ücretsiz sunum ve Windows 8 hatasından kurtulma vaadi, tüm dünyada olumlu olarak karşılanmış. Zira Microsoft’un resmi blog sayfası üzerinde yayınladığı bilgiye göre Windows 10 ilk günde Windows 8 ve Windows 8.1’e göre çok daha büyük kişiye, daha ilk günden erişebilmiş oldu.
    Windows 10, 24 saatte 14 milyondan fazla indirildi!

Microsoft çalışanlarından Yusuf Mehdi tarafından hazırlanan bir blog yazısında, Windows 10 ilk gün rekorunu kırdığı bilgisi yer aldı. Zira aktarılan bilgilere göre Windows 10, ilk 24 saatte 14 milyondan fazla aktivasyon gerçekleştirmiş. Bu sayı ise Windows 8 ve Windows 8.1’e kıyasla oldukça hızlı bir geçiş olduğu anlamına geliyor. Ayrıca Microsoft herhangi bir indirme sorunu yaşanmaması için dünya genelinde 40 terabitlik bir veri akışı hazırlamayı tercih etmiş.
    Windows 10 Büyük İlgiyle karşılandı!

Microsoft’un bu blog yazısından anlaşılan o ki Windows 10, birçok kullanıcı için merakla beklenen bir Microsoft ürünü olabilmeyi başarmış. Üstelik rezervasyon sisteminin kademeli olarak dağıtılması göz önünde bulundurulduğunda, aslında Windows 10’u 14 milyondan daha fazla kişinin geçiş için beklediğini söylemek yanlış olmayacaktır.
    Aktif olarak kullanıcılarına aralarında ülkemizin de bulunduğu 190 ülkede hizmet vermeye başlayan Windows 10 için ayrıca, yayınlanan blog yazısında yer alan bilgilere göre Windows 10 geçişini yapan kullanıcılardan büyük ölçüde olumlu geri dönüşler gelmekte...
    Microsoft’un ilerleyen dönemlerde Cortana gibi her ülkede hizmet vermeyen sistemlerini de Windows 10 kapsamında hızla aktif hale getirmeye çalıştığını da son olarak söylemekte fayda var.

4. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10 güncellemesi nihayet yayınlandı. Peki Windows 10’a yükseltirken veri kaybı yaşanmaması yapılması gerekenleri biliyor musunuz?
    Microsoft, geçtiğimiz yıl Eylül ayında duyurusunu yaptığı yeni nesil işletim sistemi Windows 10’u nihayet tamamladı ve 29 Temmuz tarihinde kullanıcılara sunmaya başladı. İlk olarak Windows Insider kullanıcıları için sunulan Windows 10 güncellemesi sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var.
    Microsoft tarafından geçtiğimiz hafta duyurusu yapılan Windows 10 işletim sistemine geçiş yavaş yavaş başlıyor. Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarının ücretsiz yükseltim yapabildiği Windows 10 a, güvenli ve veri kaybı yaşamadan bir geçişin gerçekleştirilebilmesi için, Acronis hazırladığı 7 ip ucunu kullanıcılarla paylaşıyor.
    Veri koruması alanında dünyanın önde gelen çözüm sağlayıcılarından Acronis Windows 10 a güvenli ve veri kaybı yaşamadan yükseltim yapmaya yardımcı olacak 7 ipi ucu öneriyor. Microsoft tarafından geçtiğimiz hafta duyurusu yapılan Windows 10 a, Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları ücretsiz yükseltim yapabiliyor.
    Kullanıcılar aşağıdaki 7 ip ucunu gözden geçirerek güvenli ve veri kaybı yaşamadan Windows 10 a yükseltim gerçekleştirebilirler:

1. Yükseltimi önceden planlayın – Birden fazla PC’nin bulunduğu ortamlarda PC’lerin tümünde aynı anda yükseltim yapmak için acele edilmemelidir. Önce, seçilen bir PC üzerinde yükseltim gerçekleştirilmelidir. Bu süreç, yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda öğrenmeye yardımcı olacak, diğer PC’lerde uygulamayı kolaylaştıracaktır.
    2. PC’nizin yükseltim için uygunluğundan emin olun– Kullanıcılar yakın zaman önce satın aldıkları ve Windows eski sürümünün çalıştığı PC’leri Windows 10 a yükseltim yaparak kullanmaya devam etmek isteyebilirler. Ancak, kullanılan PC’nin yenisi ile değiştirerek Windows 10 u daha rahat çalıştırma seçeneği de göz ardı edilmemelidir. Zira eski makinalar üzerinde çalışan yeni işletim sistemleri belirgin biçimde yavaşlamaya neden olurlar. Bir noktada ileri düzeydeki uygulamalar daha fazla bilgisayar gücü gerektirecek, bu durumda donanım yükseltimi de kaçınılmaz olacaktır. Kullanıcıların iki kez yükseltim yapmaktan kaçınmak üzere halen kullanmakta oldukları PC’leri kapasite açısından dikkatlice gözden geçirmeleri fayda sağlayacaktır.
    3. Eski PC’nizi yedekleyin – Windows 10 yükseltimine başlamadan önce orijinal PC’deki tüm bilgi ve uygulamaların yedeklenmesi gerekir. Tüm dosyaların ve bir bütün olarak sistemin yedeği alınmadan başlanılan bir yükseltim çalışmasında veri kaybı yaşanması da söz konusu olabilir. Microsoft, “beklenmeyen PC çökmeleri dosyalarınıza zarar verebilir hatta silinmesine neden olabilir, dolayısıyla yükseltime başlamadan önce herşeyi yedeklemelisiniz” uyarısında bulunmaktadır. Windows 10 basit bir Windows güncellemesi değildir, yeni sistemin temiz bir biçimde başlatılması ve kurulum süreci pek çok önemli dosya ve veriyi silebilir.
    4. Yedekleme için sadece dosya yedeklemeyi değil, disk imaj teknolojisini de kullanın – Windows, XP de dahil olmak üzere karmaşık yapıda bir işletim sistemidir, kimi veriler dosya dışında bulundurulur. Şifreler, kullanıcı tercihleri ve bilgisayar üzerindeki uygulamalardaki bilgiler gibi tek bir dosya ya da klasörde saklanmayan pek çok veri mevcuttur. Bu nedenle eş zamanlı olarak hem tüm sistemi hem de tek tek dosyaları yedeklemeye imkan veren disk imajlama teknolojisinin kullanılması yararlı olacaktır. Eğer sadece dosya yedekleme yoluna gidilirse, yeni işletim sistemindeki sistem konfigürasyonlarının ve uygulama verilerinin geri yüklenmesi mümkün olmayacaktır.
    5. Herşeyi yedekleyin – Zaman içinde masa üzerindeki klasörlerde, geçici dosyalarda hatta silinecekler klasöründe önemli dokümanlarınız birikmiş olabilir. Tüm bu unutulmuş klasörlerin, hatta gizli bölümlerin yedeklenmesi gerekir. Acer, Asus, Dell, HP ve IBM makinalarında bulunan gizli bölümler bilgisayarın yeniden eski durumuna eski durumuna geri yüklenmesine imkan verir. Dolayısıyla bunların da yedeklenmesi çok önemlidir.
    6. Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

takip edin – Yedeklemede 3-2-1 kuralı verilerin 3 kopya yedeğinin alınmasını, bu kopyaların en az ikisinin farklı depolama ortamında, 1 kopyanın ise kurum dışında saklanmasını öneriyor.
    7. Yükseltimi tamamladıktan sonra eski yedeklerinizi saklayın – Windows 10 a geçtikten sonra da kullanıcılar verilerinin yedeklerini saklamaya devam etmelidir. Eğer yolunda gitmeyen bir şeyler olursa eski versiyona dönmek ve bu yedeklere başvurmak gerekebilir.

Bu 7 basit ip ucu ile kullanıcılar hem sorunsuz bir Windows 10 yükseltim deneyimi yaşayacak hem de tüm sistemlerinin ve verilerinin güven altında olmasının huzurunu yaşayacaklardır.
    Acronis ise bu süreçte Windows 10 a geçiş için hazırlıklı olmak isteyen kullanıcılara özel bir kapmanya ile destek veriyor. Kampanya kapsamında Acronis’in dünya lideri yedekleme çözümü Acronis True Image Unlimited ürünü için % indirim uygulanıyor. Acronis True Image Unlimited Windows 10 a yükseltimde verileri ve uygulamaları güven altına alıyor, gerek duyulduğunda hemen önceki Windows işletim sistemine kolay ve hızlı bir biçimde geri dönülmesine imkan veriyor. Söz konusu kampanya ile ilgili detaylı bilgiye

adresinden ulaşılabilir. Acronis, ayrıca, Windows 10 a geçişi desteklemek üzere Acronis True Image 2015 in özel bir güncellemesini de yayınlamış bulunuyor.

5. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Microsoft, Windows 10 için harcadığı fazla mesainin ve tasarım harcadığı emeklerin karşılığını alıyor.
    Microsoft, yıllar sonra belki de tarihinin en başarılı sunumu ile oldukça mutlu günler yaşıyor. Geçtiğimiz hafta Windows 10 güncellemesini yayınlamaya başlayan Microsoft, sorunsuz geçen güncelleme geçişinin ardından aldığı dijital tasarım ödülü ile mutlu oldu.
    Microsoft İşletim Sistemlerinden sorumlu başkan yardımcısı Joe Belfiore’un duyurduğu ödül IDSA 2015 Dijital Tasarım Ödülü Windows 10 Başlat Menüsü için verildi. Amerika Endüstriyel Tasarımcılar Derneği (IDSA) tarafından verilen bu ödül, Microsoft’un kullanıcılardan gelen istekleri dikkate almasının doğru sonucu olarak dikkat çekti.
    Microsoft, Windows 10 güncellemesi ile Windows 8’den gelen tepkiler ve istekler doğrultusunda Başlat Menüsünü tekrar geri getirmişti. Fakat bu sefer ki Başlat Menüsü, eskiye nazaran evrim geçirmiş, aynı kullanışlılışı yepyeni modern tasarım dili ile buluşturuyordu. Windows 10 Başlat Menüsü, tüm uygulamalar listesi, oturum yönetimi, güç seçenekleri ve Canlı Karolardan oluşuyor. Kişiselleştirme seçenekleri ile kullanışlılığı artırılan Başlat Menüsü, dilerseniz tam ekran olarak da kullanılabiliyor.
    Windows 10 güncellemesi, Microsoft’un bugüne kadar ki en iyi Windows sürümü sloganı ile duyurulurken, şimdiden aldığı övgü ve ödüllerle bu sloganı hak ettiğini de gösteriyor. Lisanslı Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları için ücretsiz olarak sunulan Windows 10 güncellemesine yükseltmek için tek yapmanız gereken bilgisayar veya tabletinizin atarlar menüsünden güncellemeleri kontrol etmek. Sadece ilk yıl için ücretsiz yükseltme imkanı sunulan Windows 10 güncellemesi için acele edin.

6. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [h=2]Windows 10 sorunlarıyla beraber geldi…
    [/h]29 temmuzda indirilmeye sunulduğundan beri milyonlarca kullanıcıya ulaşmış olan Windows 10 hakkında haberler gelmeye devam ediyor. Microsoft, çıkışıyla birçok sorunu beraberinde getirenWindows 10’a sorunlara çözüm bulmak için büyük bir güncelleme sundu.

Windows 7’nin çıkışından uzun bir süre sonra hizmet paketi adı altında sorunları gideren ve güvenlik açıklarını kapatan büyük bir güncelleme gelmişti. Service Pack olarak adlandırılan bu güncelleme, Windows 8’de karşımıza çıkmamıştı. Windows 8’in sorunlarını çözmek için Windows 8.1 çıkmıştı. Microsoft yine bir değişikliğe giderek “Service Pack” yerine “Service Release 1” ismini kullanmayı tercih etti. Microsoft’un KB3081424 olarak listelediği güncelleme, 325 MB gibi bir boyuta sahip. Maalesef Microsoft bu güncelleme hakkında detay vermedi. Güncelleme hakkında ayrıntılı bilgiler ortaya çıktıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

7. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76

Windows 10’un çıkışıyla birlikte, popüler medya oynatıcı VLC için de yeni bir güncelleme geldi.

Microsoft’un en yeni işletim sistemi Winows 10, yaklaşık iki haftadır resmen aramızda. İşletim sisteminin sunduğu yeniliklerin yanı sıra, uygulama geliştiricileri de yeni Windows’un çıkışıyla birlikte uygulamalarını yenilemeye başladı. Windows Store’da yer alan VLC sürümü de Windows 10 için yenilenen uygulamalar arasında.
    VideoLAN’ın popüler medya oynatıcısı, bir süredir hem standart masaüstü, hem de Windows Store uygulaması olarak piyasada bulunuyordu. Uygulamanın Windows Store sürümü ise bahsettiğimiz şekilde makyajlanmış durumda. Arayüzünde iyileştirmeler yapılan VLC, güncelleme ile birlikte sık karşılaşılan hatalardan da arındırılmış.
    Yeni güncelleme ile birlikte VLC’ye, daha hızlı erişim için bir de mini oynatıcı eklenmiş. Ayrıca uygulamanın nispeten zayıf sistemlerde de akıcı bir şekilde çalışması için optimizasyon konusunda da düzenlemelere gidildiği belirtildi
    En yeni VLC sürümü Windows Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor. Her ne kadar Windows 8’in mağazasında da VLC uygulaması bulunsa da, yeni güncellemeyle birlikte gelen özelliklerin tümünden faydalanmak için Windows 10 sürümünü edinmek şart.

8. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Microsoft, Windows 10 için “Cumulative Update” adını verdiği ikinci bir güncelleme daha yayınladı.
    Microsoft, 29 Temmuz tarihinde merakla beklenen Windows 10 güncellemesini yayınlamaya başlamıştı. Sadece ilk 24 saatte 14 milyondan fazla bilgisayara indirilen Windows 10 güncellemesi yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Öte yandan Microsoft da Windows 10 işletim sistemini geliştirmeye ve bazı ufak tefek hataları gidermeye devam ediyor.
    Windows 10 güncellemesi için ilk Cumulative Update, güncellemenin yayınlanmasının ardından bir hafta dolmadan yayınlanmıştı. Microsoft dün de yayınladığı ikinci bir Cumulative Update güncellemesi ile hataları gidermeye ve güvenlik önlemlerini geliştirmeye devam ediyor.
    Windows 10, önümüzdeki ay büyük bir güncelleme daha alacak. Tabi ki bu arada Cumulative Update güncellemeleri ile hatalar giderilmeye devam edecek. Windows 10 güncellemesinin asıl önemli güncellemelerinin ise 2016 yılında yayınladığı belirtiliyor. Microsoft, Windows 10 için önümüzdeki yıl iki büyük güncelleme yayınlayacak.
    Windows 10 güncellemesi, lisanslıWindows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları için ücretsiz olarak sunuluyor. Sayısız Windows 10 güncellemesi yenilikleri arasında ise yepyeni Başlat Menüsü, görev yöneticisi, yeni evrensel uygulama mağazası ve Cortana dikkat çekiyor. Windows Phone’dan alışık olduğumuz bir çok özelliği Windows 10’a ekleyen Microsoft, bu sayede Süreklilik ve verimliliği üst düzeyde tutarak kullanıcı deneyimini geliştirmeyi amaçlıyor.
    Windows 10 güncellemesi Windows Insider programı çerçevesinde kullanıcıların geri bildirimleri dikkate alınarak geliştirildi. Windows 10 güncellemesinin yayınlanmasından sonra da devam eden Windows Insider programı, yeni özellikleri ve yeni sürümleri ilk test etmek isteyenler için kullanılmaya devam edecek.

9. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Bedava Windows 10 için yolun sonu geliyor!

Windows 7 ve 8 kullananların canını sıkan "Windows 10'u Alın" yakında tarihe karışacak!

[​IMG]Windows 10'a geçmeniz için ısrar eden kutucuklar, yakında tarihe karışacak. Firma, "Windows 10'u Alın" uygulamasını Windows 7 ve 8.1'li bilgisayarlardan kaldırma planlarını açıkladı.
    Firma, Windows 10'a ücretsiz yükseltme kampanyasının 29 Temmuz'da biteceğini bizlere

. Yazılım devinin WinBeta'ya yaptığı bir açıklamada ise herkesin canını sıkan yükseltme uyarısının 29 Temmuz'dan sonra devre dışı kalacağı bilgisi verildi:
    "Detayları tamamlamak üzereyiz, ancak 29 Temmuz itibariyle Windows 10'a kolay yükseltmeye olanak tanıyan Windows 10'u Alın uygulaması, dünya çapındaki PC'lerde devre dışı bırakılacak ve yavaşça kaldırılmaya başlanacak. Windows 10'u Alın uygulamasının sunulması nasıl zaman aldıysa, onu geri çekmek de zaman alacak."
    Microsoft, ücretsiz yükseltme olanağını 29 Temmuz'da bitirmeyi planlıyor, ancak bu kararını değiştirmek için zamanı var. Firma, yükseltme uygulamasını kaldırmanın "zaman alacağını" söylüyor; buradan bazı kullanıcıların 29 Temmuz sonrasında da, bir süre için Windows 10'a yükseltme olanağının bulunacağı sonucu çıkarılabilir.

10. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Microsoft, FM Radyo Uygulamasının Kaldırıldığını Doğruladı

Microsoft, Windows 10 Mobile Redstone Insider Preview sürümlerinde FM Radyo uygulamasının kaldırıldığını açıkladı.

Microsoft, akıllı telefonlar için Windows 10 güncellemesi üzerindw çalışmalarına devam ediyor. Nisan ayı ortalarında yayınlanan Windows 10 Mobile Redstone Insider Preview Yapı 14322 sürümünde bir eksik dikkati çekmişti. Zira Microsoft, sessizce FM Radyo Uygulamasını bu sürümden kaldırmıştı.
    Kullanıcılar bu değişikliğin Insider Preview sürümünden kaynaklı olduğunu düşünürken konuyla ilgili açıklama Windows 10 işletim sistemi mühendislerinden Jason tarafından yapıldı. Twitter'da bir kullanıcının yönelttiği soruya cevap veren Jason, FM Radyo Uygulamasının Development Branch adı verilen Windows Insider sürümlerinde kaldırıldığını, bunun yerine Windows Store uygulama mağazasında bulunan üçüncü parti fm radyo uygulamalarının kullanılabileceğini belirtti.

Microsoft, FM Radyo uygulamasının Windows 10 Mobile Redstone sürümlerinden neden kaldırıldığı ile ilgili bie açıklama yapmadı. Ayrıca üçüncü parti fm radyo uygulamalarının kullanılabileceğini belirtilirken, ilerideki güncellemelerde ya da Windows 10 Mobile Redstone final güncellemesinden uygulamanın tekrar geri gelip gelmeyeceği de bilinmiyor. Bu konuda bazı web siteleri ise fm radyo uygulamasına Windows 10 Mobile Redstone sürümünde yer verilmeyeceğini belirten haberler yapıyor. Fakat bu konuda kesin bir açıklama bulunmuyor.

Microsoft, Windows 10 Mobile güncellemesini Mart ayı itibari ile kullanıcılara sunmuş ve Windows 10 Mobile geliştirme çalışmalarına Windows 10 Mobile TH2 toplu güncelleştirmeleri ve Windows 10 Mobile Redstone yapıları olmak üzere iki koldan devam ediyor. Toplu güncelleştirmelerle sistemin kararlılığını artırmayı amaçlayan Microsoft, Windows Insider Development Branch ile Windows Insider Fast ve Slow Ring halkakarında yaz aylarında sunacağı Windows 10 Mobile Redstone güncellemesini geliştiriyor.
    Windows 10 Mobile Redstone güncellemesinin ara yüz ve kullanıcı deneyiminde önemli geliştirmeler ve yeni özellikler getirmesi beklenirken tahminlere Windows 10 Mobile için ilk Redstone güncellemesi Temmuz ayında Windows 10 Redstone pc sürümünün yayınlanmasından sonra mobil kullanıcılar için de sunulacak.

11. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76

Redstone güncellemesiyle birlikte Windows 10 Başlat menüsündeki reklam sayısı tam olarak iki katına çıkacak.
    Microsoft, 2012’de çıkardığı Windows 8 ile birlikte Başlat menüsünü işletim sisteminden kaldırmıştı. Bu güncelleme sebebiyle kullanıcılardan tepki gören şirket, Windows 10 ile birlikte bu sistemi çok daha kullanışlı bir yapıyla geri getirmişti. Ama Windows 10’daki Başlat menüsünün önemli bir farkı var, içinde gösterilen reklamlar.

Microsoft’un “önerilen kutucuklar” şeklinde sunduğu Windows Mağazası reklamları, kullanıcıların en çok eleştirdiği noktalardan biri. Windows 10 güncelleme planında ortaya çıkan bilgilere göre, Başlat menüsünde gösterilen reklam sayısı iki katına çıkacak. Windows 10’un Başlat menüsündeki 5 adet reklam kutusunun sayısı, güncellemeyle birlikte 10 adete yükselecek.

Şirketin bu kararı neden aldığı hakkında herhangi bir bilgi yok. Ama Windows Mağazası satışlarının zayıf gitmesi, reklamlarının yetersiz kaldığı düşüncesine sebep olmuş ve Microsoft’un bu kararı almasında büyük rol oynamış olabilir.

12. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10 cihazlara yeni ayar!

Microsoft, mobil ve masaüstü Windows 10 cihazların minimum gereksinimlerini değiştirdi!

Microsoft, uzun bir süredir Windows 10 güncellemesi için hem mobil hem de masaüstü platformdaki kullanıcılara etkili bir baskı uyguluyor. Firma ayrıca cihaz üreticilerini de yeni Windows 10 makineleri üretmeleri için de teşvik etmeye çalışıyor.
    Microsoft bu doğrultuda, cihaz üreticilerinin işini kolaylaştırmak adına Windows 10'un ihtiyaç duyduğu minimum donanım gereklililerinde bazı ufak değişiklikler gerçekleştirdi. Bu sayede üretici firmaların Microsoft'un en yeni işletim sistemi ile çalışan makineler üretirken daha fazla seçeneğe sahip olması hedefleniyor.Bu minimum donanım gerekliliklerinde yapılan güncelleme cihazların en çok ekran tarafını kapsıyor. Microsoft'un bu hamlesiyle birlikte Windows 10'un masaüstü sürümü için gereken minimum ekran boyutu 8 inç'ten 7 inç'e çekilmiş durumda.Windows 10 Mobile cihazlarda da, daha önce 7.99 inç olan maksimum ekran boyutu bu yenilikle birlikte 9 inç'e kadar çekildi.
    Firma ayrıca cihazların RAM ve depolama gereksinimlerinde de bazı değişiklikler yaptı. Microsoft'tan yapılan açıklamaya göre, Windows 10'la çalışacak cihazların en az 2 GB'lık bir RAM değerine sahip olması gerekiyor. Bu değer daha önce 32-bit ve 64-bit makinelerde sırasıyla 1 GB ve 2 GB RAM şeklindeydi.

13. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76

Facebook'un canlı yayın özelliği Facebook Live, Windows platformunda halihazırda yalnızca Windows 10 işletim sistemine sahip akıllı telefonlardaçalışabiliyordu.

Fakat işletim sistemine yönelik olarak gelen yeni güncelleme ile birlikte,Facebook Live, Windows 10 işletim sistemine sahip masaüstü ve tablet çözümlerinde de kullanılabilecek.

Facebook Live Diğer İşletim Sistemlerine de Gelecek Mi?

Şirket şu anki aşamada konuyla ilgili net bir açıklama yapmasa da uzmanlar, Facebook Live'in Apple iOS, OSX cihazlarına, Android tabanlı tablet çözümlerine de geleceğini ifade ediyorlar.

yer alan habere göre, her Windows 10 kullanıcısı bugünden itibaren cihazlarında Facebook Live'i kullanamayacak.

Tüm kullanıcıların söz konusu özelliği kullanabilmeleri için bir süre sonra yayınlanacak yeni güncellemeye kadar beklemeleri gerekecek.

Facebook, yeni güncelleme ile tablet ve masaüstü çözümlerde de kullanılabilecek Windows 10 için Facebook Live özelliğinin henüz akıllı telefonlardaki sürümüne benzer kalitede hizmet vermeyeceğini; fakat söz konusu eksikliğin en yakın zamanda giderileceğini ifade etti.

Facebook, yakın bir zamanda kullanıcıların canlı yayın tercihlerine yönelik olarak, yeni bir özellik getirmiş, kullanıcılara 24 saat boyunca canlı yayınyapabilme olanağı tanımıştı.

14. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Microsoft, Windows 10 Mobile Yapı 14356.1000 Güncellemesini Yayınladı

Microsoft, Windows Insider Hızlı Halka için yeni bir insider sürümü daha yayınladı.

Microsoft, Windows 10 Mobile için geliştirme çalışmalarını Windows Insider programı çerçevesinde yayınlanan ön izleme sürümleri ile sürdürüyor. Şirket bugün Windows Insider Hızlı Halka için Windows 10 Mobile Yapı 14356.1000 sürümünü kullanıcılara sundu.
    Microsoft, son olarak Yapı 14342.1004 sürümünü yayınlamış, fakat bu güncelleme ile herhangi bir değişiklik listesi paylaşılmamıştı. Bugün yayınlanan Windows 10 Mobile Yapı 14356 sürümü ise geçtiğimiz hafta pc için Windows Insider kullanıcılarına sunulan sürümleri aynı yapıya sahip ve genel olarak Cortana için küçük bir kaç yenilik dışında performans iyileştirmeleri ile hata gidermeleri içeriyor.

Windows 10 Mobile Yapı 14356 sürümü ile 30'dan fazla hata giderilirken, bu hatalar genel olarak günlük hayatta kullanımı etkilenmeyen fakat telefonun performansına etki eden hatalar olarak öne çıkıyor Bu hata gidermeleri ile batarya performansı da olumlu yönde etkilenirken, aynı zamanda kullanıcı deneyimini geliştiren bazı küçük ara yüz değişiklikleri de yapılmış.
    Microsoft'un Windows Insider ekibi liderliği dün ek değiştirmiş ve İşletim Sistemleri Grubu Başkan Yardımcısı Gabriel Aul görevini Dona Sarkar'a bırakmıştı. Yeni görevinin ilk gününde yeni bir yapı için düğmeye basan Dona Sarkar, Windows işletim sisteminin en sevilen özelliklerinin altındaki imzanın da sahibi.
    Dona Sarkar, Windows Blog üzerindeki Yapı 14356 sürümü duyuru yazısında batarya performansı konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını ve şu anda daha fazlası için de çalışmaya devam ettiklerini belirtti. Temmuz ayında kullanıcılara sunulması planlanan Windows 10 Mobile Anniversary Update için önümüzdeki günlerde, hata düzeltmeleri için yeni güncellrmeler gelmeye devam edecek gibi görünüyor.

15. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10, Steam'de Windows 7'yi geçti!

Windows 10'daki yenilikler, onu bir platformda daha bir numaralı işletim sistemi yaptı!

Oyuncuların tercihi, DX12 destekli Windows 10

Windows 7'li oyuncuların sayısı, Windows 10'lu oyun tutkunlarının gerisinde kaldı. En azından Steam'in son rakamlarına göre.
    Steam'daki Windows 10 oyuncuları, yüzde 1,54'lük yükselişle Mayıs ayı itibariyle tüm Steam kullanıcılarının yüzde 41,05'ini oluşturdu. Böylece Microsoft'un yeni işletim sistemi, kullanım oranı yüzde 39,02'ye gerileyen Windows 7'yi yüzde 2 geçmiş oldu. Steam'daki diğer işletim sistemlerine baktığımızda Windows 8 ve 8.1'in yüzde 13,02'lik, Windows XP'nin ise yüzde 1,96'lık bir pazar payının olduğunu görüyoruz.

Windows Vista oyuncuları yalnızca yüzde 0,3'lük paya sahipken OS X oyuncuları, yüzde 3,6'lık bir pazar payına sahip görünüyorlar. Rapor, Linux'taki Steam oyuncularının oranının yüzde 0,84 olduğunu gösteriyor.
    Ücretsiz yükseltme fırsatının sonuna yaklaştığımızdan Windows 10'a geçişlerin bu ay ve gelecek ay hızlanması bekleniyor.
    Oyun tutkunlarının Windows 10'u tercih etmesinin nedeni ise

ve Direct X 12'yi destekleyen oyunların sayısının her geçen gün artması.

16. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Şirketiniz Windows 10'a hazır mı?

Herkesi Windows 10'a geçirtmeye kararlı olan Microsoft'tan, şimdi de özel bir web sitesi geldi!

[​IMG]Ücretsiz yükseltme olanağı Temmuz sonuna bitecek

Microsoft, şirketlerin Windows 10'a geçişe hazır olup olmadıklarını, mevcut uygulamaların Windows 10 destekleyip desteklemediğini gösteren

hayata geçirdi.
    Windows 10'a bireysel geçişler gayet hızlı olsa da, aynısının firmalar için geçerli olduğu söylenemez. Bunun en önemli nedeni, firmaların kullandıkları uygulamaların Windows 10 ile uyumlu olup olmadığına dair soru işaretleri.

Yeni web sayfası, uygulamaları iletişim, eğitim, finans, sağlık, üretim, medya, kamu sektörü gibi kategorilere ayırıyor. Listelenen önemli yazılımlar arasında Citrix, Sage, Cisco, Salesforce, Autodesk, Oracle, Symantec, Intel Education ve fazlası var. Yeni web sitesi, elbette Microsoft'un Windows 10'u dağıtma çabalarının bir parçası. Yazılım devi, Windows 10'u mümkün olan en fazla tüketicinin ve firmanın bilgisayarına yerleştirmek istiyor.
    Microsoft'un da altını çizdiği üzere Windows 10, firmanın tarihinde en hızlı yayılanişletim sistemi olma özelliğine sahip. Bunda elbette işletim sisteminin ilk senesinde ücretsiz olarak dağıtılmasının önemli payı var.

17. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows Anniversary güncellemesi geliyor!

Windows 10'un bugüne dek alacağı en büyük güncelleme için geri sayım başladı!

Microsoft'un geliştirici konferansında açıkladığı büyük Anniversary güncellemesihakkında yeni bilgiler geldi. Windows 10 yapı 14366'nın ardından alınacak Anniversary güncellemesi, büyük özellikleri birlikte getirecekken işletim sistemine önemli güncellemeleri de katacak. Microsoft yetkililerinin açıklamasına göre, geliştirici ekibi Windows 10'la ilgili kullanıcılardan çok önemli geri bildirim almış ve Anniversary güncellemesinde bunlar üzerine eğilmiş.
    Yeni güncellemede işletim sistemindeki hatalar giderilecekken önemli özellikler Edge tarayıcısına ve Windows Store'a gelecek. Öte yandan bildirim merkezi ve Windows Hello'nun da güncelleneceğini söyleyebiliriz.
    Peki, Anniversary güncellemesi ne zaman gelecek? Anniversary, temmuz ayında hazır olacak ve kullanıcılara sunulacak; yani tam olarak Windows 10'un kullanıcılara sunulmasının yıl dönümünde..

18. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10 14367 yapısının önizleme sürümü PC ve mobil için yayınlandı

Microsoft'un Windows İnsider programı dahilinde Windows 10'ların en son sürümü 14367 yayınlandı.

Kullanıcıların geri bildirimlerinin de dikkate alındığı ve çoğunlukla hata düzeltmelerini içeren güncelleme dün insider kullanıcıları için yayınlandı.

Windows 10 Mobile için yapılan bazı iyileştirmeler şu şekilde:

• Cortana'nın hatırlatma özelliğinde iyileştirmeler yapıldı
    • Yüksek piksel yoğunluğuna sahip cihazlarda metin seçiminde ortaya çıkan hatalar düzeltildi
    • Microsoft Outlook ve Word uygulamalarında ortaya çıkan boş tuşa basma sorunları düzeltildi
    • Ayarlar uygulamasındaki bazı alt ayarların ikonları değiştirildi
    • Pil tasarrufu modunu aktif etmeniz gereken durumlarda Pil tasaruufu kısayoluna basıldığında özelliğin aktif olmaması sorunu düzeltildi
    • Miracast'in aktif olması durumunda bir duşa basıldığında birden çok algılanması hatası düzeltildi
    • Oturumun açılmasının ardından Windows Hello ikonunda bekleme sorunu düzeltildi
    • Tüm uygulamalar menüsünde bir öğe seçilip sayfanın aşağı yukarı kaydırılması durumunda seçili kısmın alt tarafta kalması sorunu düzeltildi.
    • Ayarlar'da Eylem merkezi yerine hızlı işlem ayarlarının görüntülenmesi sorunu düzeltildi

Şimdilik düzeltilen bazı hatalar bu şekilde. Daha düzeltilen bir çok hata ve performans iyileştirmeleri var.Windows 10 Mobile hala ayakta kalmaya çalışıyor, bakalım ilerleyen zamanlarda Android ve iOS'un ezici üstünlüklerine karşı daha iyi bir hamle yapabilecek mi?

19. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10 için son 1 ay!

Bilgisayarlarınızı ücretsiz olarak Windows 10'a güncellemek için son 1 ayınız kaldı.

Microsoft, Windows 7 ve Windows 8.1 kullanan sistemler için Windows 10'u ücretsiz olarak sunuyor, fakat zaman daraldı.Bu ücretsiz yükseltme için 30 günlük bir zaman kaldı.30 günden sonra Windows 10 artık ücretli olarak kullanıcılara sunulacak.
    Microsoft'un 29 Temmuz 2015 tarihinden bu yana başlattığı ve Windows 10'un erken benimsenmesi amacıyla ilk yılı için tamamen ücretsiz olarak sunduğu işletim sisteminin ücretsiz güncellenme süresi sona yaklaşıyor.EğerWindows 7, Windows 8 veya Windows 8.1işletim sistemlerinden birine sahipseniz Windows 10'u ömür boyu ücretsiz yapmak için son 30 gününüz kaldı.
    Bazı kullanıcılar bunun hala bir deneme olduğuna inanıyorlar fakat bu doğru değil.Eğer Windows 10 29 Temmuz 2016'dan önce yüklenirse ömür boyu ücretsiz kalmaya devam edecek.Yani işletim sistemine ait bütün destek ve güncellemelere ömür boyu ücretsiz sahip olabileceksiniz.
    300 milyondan fazla cihaz Windows 10 çalıştırıyor
    Şirketin en son istatistiklerine göre 300 milyondan fazla cihazda Windows 10 yüklü durumda.Şüphesiz bu ücretsiz yükseltme politikası Windows 10'un hızlı büyüyebilmesi için ana sebep olmuş durumda.
    Ayrıca pazar payı verilerine göre Windows 10 dünyanın en çok kullanılan ikinci işletim sistemi.Eğer büyüme hızını korursa dünyada en çok kullanılan işletim sistemi ünvanına da kavuşmuş olacak.
    Hala Windows 10 yüklemenin doğru seçim olup olmadığına karar veremiyorsanız 29 Ağustos geçmiş olsa bile mevcut işletim sisteminizde yükseltme aracı her zaman hazır bulunacak.Fakat elbette bu taihten sonra işlevine ücret ödemeniz halinde devam etmiş olacak.

20. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76

Windows 10 Anniversary Update Güncellemesi Ne Zaman Yayınlanacak

Microsoft, Windows 10 Anniversary Update güncellemesinin yayınlanma tarihini resmi olarak açıkladı.

Windows 10’un Yıldönümü Güncellemesi 2 Ağustos’ta geliyor. Dünya çapında 350 milyonu aşkın bilgisayarda kullanılan Windows 10 işletim sistemine yeni güncelleme 2 Ağustos’ta geliyor. Birçok yenilik ve geliştirme içeren Yıldönümü Güncellemesi, Windows 10 yüklü bilgisayarlara ücretsiz olarak yüklenebilecek.
    Windows 10 tabanlı tüm cihazların ücretsiz Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi 2 Ağustos’ta kullanıma sunuluyor. Windows’un şimdiye kadarki en hızlı büyüyen sürümü olan Windows 10, dünya çapında 350 milyon cihaz tarafından kullanılıyor.
    Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi, çığır açan yeni özelliklerle geliyor: Bunlar arasında Windows Ink ve Cortana’nın temel özelliklerden biri haline gelmesi, Microsoft Edge’in daha hızlı, daha erişilebilir ve güç etkinliği artırılmış bir tarayıcı deneyimi sunması, bireyler ve işletmeler için gelişmiş güvenlik özellikleri, yeni oyun deneyimleri ve modern sınıf uygulamaları yer alıyor.
    Microsoft, işletmeleri günümüzün gelişmiş tehditlerinden korumak için kurumsal müşterilerine sunacağı iki yeni güvenlik özelliğini de açıkladı: Windows Defender Advanced Threat Protection ve önceden kurumsal veri koruma olarak bilinen Windows Information Protection.
    Windows ve Cihazlar Genel Müdür Yardımcısı Terry Myerson, işletim sisteminin yıldönümü için: “Windows 10’u tanıttığımızda vizyonumuz yalnızca en iyi ve en güvenli işletim sistemini hizmete sunmak değil, aynı zamanda giderek iyileşen bir işletim sistemi deneyimi yaşatmaktı. Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi bu vizyonumuz için mükemmel bir örnek oldu” dedi.

Sayfayı Paylaş