Widget nedir? Widget ne işe yarar? Widget nasıl yüklenir

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Android telefonlarda widget nedir? Widget ne işe yarar? Widget nasıl yüklenir ve oluşturulur? Uygulamar için widget nasıl yapılır?Android telefonlar için masaüstünüze çeşitli pencereler eklemenizi sağlayan bu özellik, kelime anlamı ile görsel parçacık veya pencere olarak adlandırabiliriz.
  Telefona yüklediğiniz her uygulamanın böyle bir özelliği bulunmayabilir. Bu özellik, uygulama tasarımcıları tarafından uygulama geliştirilirken içine eklenen bir özelliktir. Yani her uygulamanın için widget olacak diye bir durum söz konusu değildir.
  Widget pencerelerine örnekler verecek olursak; haber, hava durumu widget, mesajlaşma, pil göstergesi, facebook widget, twitter, instagram, saat widget gibi örnekler verebiliriz. Bunları telefonunuzda masaüstüne eklemeniz için yöntem şu şekildedir.
  1) Masaüstüne widget ekleme penceresini açın. Bunu yapmak için masaüstünüzde boş bir yere basılı tutabilir veya uygulamalar penceresinde bulunan ‘widget’lar sekmesini kullanabilirsiniz.
  2) Daha sonra listeden eklemek istediğiniz uygulamayı seçerek masaüstünüze yerleştirin. Bu işlemi sürükle bırak yöntemi ile yapabilirsiniz.
  3) Masaüstüne sürükle bırak ile yerleştirdiğiniz pencere tam oluşmadan önce size bazı ayarlar yapmanız için ara bir pencere açabilir. Ayarları yapın ve tamama basın.
  4) Artık istediğiniz pencere masaüstüne yerleşmiş durumda. Dilerseniz eklediğiniz pencereye basılı tutarak boyutlarını değiştirebilir, yerini değiştirebilir veya kaldır yazısının üstüne sürükleyerek masaüstünüzden kaldırabilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş