Üç Ay İçinde Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Kurulacak!

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında TaaLoS tarafından paylaşıldı.

 1. TaaLoS
  Offline

  TaaLoS
  Yetkili
  Vip

  Kayıt:
  16 Mart 2016
  Mesajlar:
  267
  Beğenilen Mesajlar:
  53
  Şehir:
  Gaziantep
  [​IMG]
  Davutoğlu, bu yılın başından itibaren devam eden Türkiye Uzay Ajansı (TUA) çalışmalarının 3 ay içinde netlik kazanacağını belirtti. Bu yaz aylarının başında resmiyete kavuşacağı belirtilen uzay ajansıyla ilgili ilk olarak yönetimsel bir yapılanma gerçekleştirilecek. Ajansın kurulmasıyla da uluslararası ajanslar ve organizasyonlarla iletişim halinde olunacak.

  Türkiye Uzay Ajansı, uzay araştırmalarının yanı sıra keşif çalışmaları yapacak, uydu teknolojilerinin geliştirilmesini sağlayacak ve Ankara sınırları içerisinde fırlatma rampası kurulması gibi görevler edinecek. Ayrıca uzay teknolojisinin tüm olanaklarından faydalanacak olan TUA, farklı sanayi dallarına destek olacak çalışmalar yürüyecek.

  [​IMG]

  TUA’nın merkezi Ankara’da olacak ve farklı bölgelerdeki yerleşkelerle görevini yerine getirecek. Ayrıca Türkiye, 1865 yılında imzalanan "Uluslararası Telgraf Mukavelesi" ile 31, 42 ve 50 derecelerindeki yörüngelerde hakları bulunan 30 ülkeden bir tanesi konumunda. Bu ülkeler dışında bulunan diğer ülkeler, kiralama yolu ile uydularını dünya yörüngesinde konumlandırabiliyor.
   
  MEST bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş