Sizce Yeni Anayasada Türban Özgürlügü Olmalımı?

Konu, 'UyduTürk Anketleri' kısmında Mu®aT tarafından paylaşıldı.

?

Sizce Yeni Anayasada Türban Özgürlüğü Olmalımı?

Anketin kapanma tarihi 6 Ekim 2007.
  1. Evet Olmalı

61,1%
  2. Hayır Olmamalı

36,7%
  3. Bir Fikrim Yok

2,2%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. musdi

musdi Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bu arada arkadaşlar bir insanın dini inanç ve özgürlüklerine niye bu kadar müdahale ediliyor sorabilir miyim???

2. vecihi1981

vecihi1981 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bu konuyu savunan arkadaşlara sesleniyorum bunların tarlada calışan başörtülülerle bir problemi yok bunların derdi başörtülü kimselerin türkiyede sözsahibi yerlere gelmesi bunlar bunu hazmediyorlar ama efendim nasıl olurda türbanlı birisinden emir alırız bunların tek korkuları bu nediyelim rabbim hidayet versin ramazanı şerif hürmetine

3. sametelektronik

sametelektronik Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Evet Biz Müslüman ülkeyiz Ve Herkes Saygi Duymali Başkalri Isterse Donsuz Gesin
    Bizi Ilgilendirmez Ama Kisede Bize Karişmasi Anlamaya Gitsin Kafasini Tedavi Etirsin .

4. Ertan AKTEPE

Ertan AKTEPE
    UyduTürk
    Administrator

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Türkiye Cumhuriyet'i müslüman değil LAİK bir ülkedir.Sadece halkının çoğunluğu müslümandır.
    Lütfen yanıltıcı ve bilip bilmeden konuşmayalım.Tüm mesaj yazan arkadaşlar için geçerlidir.

5. yurtsever-100

yurtsever-100 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bu tartışmayı yaparken hazırlıklı olalım.1).örtünme türban değildir.2)geleneksel örtünme biçimi var zaten.3)islamda lüxve show olamaz.(aşırı makyajlı ve pop müzikle dans eden türbanlı bacılar a dikkat (islama ve dine zarar veriyorlar)4) daha da yazacağım

6. sigma

sigma Dost Forum

Beğenilen Mesajlar:
    0
    arkadaşlar tartışmaların nereye gittiğini anlayamadım.gördüğüm kadarı ile tartışmalar bazı arkadaşların kendi özgür düşüncelerinden deil,yetiştirilme tarzlarından kaynaklandığını düşünüyorum.böyle oluncada konunun özü saptırılıyor.burada bu konu açılırken;kimsenin inançları,özgürlükleri hedef alınmadı böyle bir şey zaten olamaz.sadece ülkemizde sorun haline dönüştürülmeye çalışılan bir konunun ne kadar gerekli olduğunu(ülkemizde başka hiçbir sorun kalmamış gibi.)tartışıyoruz.bu konuyu başka boyutlara getirmeyelim,yoksa içinden çıkamayız.
    geçen tartışmalardaki bazı mesnetsiz yazılara birkaç şey sölemeden geçemiyorum.
    -annem,annemin annesi...başları örtülü fakat kız kardeşim baş örtüsü kullanmıyor.o halde kız kardeşim müslüman olmuyormu bazı kişilere göre?
    -camii bizim ibadetimizi yaptığımız,temizliği ve bakımı konusunda tereddütsüz (karşılıksız)çalıştığımız kutsal yerdir.ve kuralları vardır.camiye atletle,sortla girebilirmiyiz?peki girilmesini hoş karşılarmıyız?(yabancı turistler merak edip gezerlerken bile ayakkabılarını çıkarmalarını söylüyoruz.kiliseye girer gibi girmelerini istemiyoruz.)
    -biz laik bir ülkede yaşıyoruz.bu ülkeninde kuralları var.din ve inanç özgürlüğümüz var.devlet işleri ile inançlarımızı karıştırmamamız gerekir.
    -Allah yarattıklarının (tüm tabiat olarak)şekil ve güzelliklerine deil,ruhlarına,vicdanlarına,kalplerinden geçenlere göre değerlendirir.dünyada hiçbir şey sebepsiz yaratılmamıştır.
    aslında konuşulacak çok şeyler var ama zaten sizlerde bunları biliyorsunuz.ben sadece kendimize gelelim,bazı iç ve dış güçlerin oyunlarına gelmeyelim derim.

7. 2004

2004 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Neden korkuluyor bu kadar bu örtünmeden. Eğer konu siyasi ise hiç öyle değil.
    Kırsal kesimden hiç oy almamaları lazım. Ama başa baş genelde oylar eşit.
    Bunlar imamhatip lerin başarısını kıskandı.Sorun olduğu yıllara bakın Türkiye birincileri hep imamhatip ten çıkıyordu. Bence durum bundan ibaret SAYGILAR

8. heseneago

heseneago Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    türkiyenin çok ağır soruniarı durarken özgürlükler ve demokrası ile ilgili konular üzerinde tartışıp yeni anayasayı oluşturmak gerekir.fürban meselesi sadece gündem sapıtmaktır.memleketin gidişatı çok kötü. yeni anayasa 301.maddeye bezemese iyi olur.herkese sevgiler ve saygılar.

9. musdi

musdi Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba Arkadaşlar,

Gerçekten tekrar cevap yazmak istemezdim :(

Ama dayanamadım.Başörtüsü olmayan müslüman değildir gibi birşey yazmadık.Bu kesinlikle kabul edilemez.Çünkü insanın amelleri yaptıkları ve düşündükleri ile ilgili.

Açık seçik gezmekte günah (kişinin elinde olup ister geze ister gezmek kimse karışamaz bana göre)Bu konuya değinmeyelim.

Ülkemizde başörtüsü için oynanan oyunlar var ve bu gerçek.
    Ülkemizin çok önemli konuları olduğu halde bir başörtüsü yetti artık.Bize de gına geldi dinlemekten, konuşmaktan ve de anlatmaktan.
    Din ve vicadan özgürlüğü derken kolay ama rahat bırakın kardeşim artık şu başörtüsünü.

Bir soru ?

Başörtüsü takmayan üniversiteye giremez desek!!!

Müslüman bir ülkedeyiz desek.

Başörtüsü takmayan için adaletsizlik olmaz mı?

Bence hemde nasıl olur.Yine bu durumu savunurum.Seve seve.

Evde değilim Cafeden yazdığım için rahat yazamadım.

Saygılar herkese.

10. musdi

musdi Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bazı arkadaşlar o kadar güzel yazmışki alıntıya ekleyemedim.(Cafeden yazıyorum)

İncelerseniz çok anlamlı yazmışlar.

Özgürlük yaşanmak için ve yok kanun yok bilmem ne!!!!

Arkadaşlar bu kanunları doğru ve adaletli bir şekilde uygulamak için bizler oylarımızı kullanıyor muyuz!!!

Evet.Eeeee peki bizim kararımız yani çoğunluğun istediği niye olmuyor?

Çoğunluk bunu istiyor.Herkes özgürlüğünü yaşasın karışmayın lütfen.

Saygılar

11. bigcommander

bigcommander Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bence örtünmeyenlere sokağaa çıkma yasağı versinler..türbanlılar ve kapalılar istediği gibi gezsin şimdi bu özgürlüğe aykırı geldi dime sinirlendiniz sizin bu laiklik adı altında türbanı kötülemeniz çürümüş küfrün pis kokularının bulaştırılmak istemesinden çıkar sakın yanlış anlaşılmasın biz özgürlük karşıtı falan değiliz biz sadece HERKESin özgür olduğu HERKESİN EŞİT olmasını istiyoruz bu olursa LAİK ve ÖZGÜR ÜLKE oldu DERİM(fikrimdir ).....serbest olsun herkes show der biz inanç deriz herkes takılsın bakalım ALLAH (CC) HİDAYET NASİP EYLESİN...............burda kendini aydın fikirli sanan kişiler var neymiş eşarp takarmış türban takmazmış.kamu yerlerine giremezmiş en son cumhurbaşkanın karısı başörtülü olamaz diye çığırtkanlık çıkmıştı ama sonuç firstlady:aslan marka kapalı..biriside sormuş açık kadınlar görünce dönüp bakmıyomusun bakıyorum gözümle TECAVÜZ edİYORUM.ama kabul ediyorum günah ama ben yapıyorum..giyinmesin ben ona bakıyosam bi sebepte odur açık giyinmesin..(Avret yerini açana, başkasının avret yerine bakana Allah lanet etsin!) [Beyheki] ben bilerek günaha giriyorum..

12. TheCovenant

TheCovenant Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    dinimiz emretmiş bu yasak kesinlikle kalkmalıdır şuan da müslamanlara karşıtlığı ile bilinen sırbistan da bile başörtüsü yasağı yok !!!

13. Mu®aT

Mu®aT <b><font color="red">System Administrator</b></fon Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Evet Olmalı 63 %45.32
    Hayır Olmamalı 71 %51.08
    Bir Fikrim Yok 5 %5

Anketimizde sonuçlar yukarıdaki gibi oluşmuştur...buda gösteriyorki eşit bir durum sözkonusudur....

Son Yorumuda ben ekliyeyim....

Türban sorunu ülkemiz için yaratılmış sanal bir sorun olmaktan başka birşey değildir...Dış güçlerin yıllarca sağcı-solcu, türk-kürt, alevi-sünni gibi bizi birbirimizden ayırmak için yaptığı çirkin oyunlardan biridir....Şimdide bizi bu şekilde kutuplaşmaya yönlendirmekteler ve amaçları bizi bu şekilde oyalayarak Türkiye'nin gelişmesini, büyümesini ve güçlenmesini önlemektir. Her yerin kendine özgü kuralları vardır ve insanlar bu kurallara uymak zorundadırlar ki düzen nizam sağlanabilsin...Türkiye Cumhuriyetininde kuralları vardır...bunlardan bir taneside kılık kıyafet konusunda olan kuraldır...Kamu kurum kuruluşlarında veya kamusal alanlarda bu kıyafetlerin nasıl olabileceği yasayla belirlenmiştir buna uymak mecburiyetindeyiz aksi kanunla belirlenmedikçe....Bırakalım arkadaşlar bu önemsiz konuları...ülkemiz parça parça satılıyor limanlarımız devlet kuruluşlarımız teker teker elden gidiyor bizler hâlâ böyle bizi oyalamaya yönelik konularla uğraşıyoruz...Doğuda hergün şehit veriyoruz, hergün ülkenin bir parçası satılıyor, ekonomi şişirme parayla yönetiliyor, işsizlik almış başını yürümüş, sokaklarda kapkaç oranı günden güne artıyor, türkiye suç ülkesi olma yolunda hızla ilerliyor,eğitim sistemimiz çökmüş, hastanelerde insanlar rehin kalıyor, yöneticiler gaflet ve delalet içindeler bizlerse bir bez parçasının peşine düşmüşüz gidiyoruz.... Yazık halimize yazık uyanalım arkadaşlar tepkimizi gösterelim...ülkemizi birlik beraberlik içinde daha iyiye daha ileriye götürmek için var gücümüzle çalışalım....

Saygılarımla

Konuya ilgi gösteren ve düzeyli yorumlarıyla görüş bildiren tüm üyelerimize teşekkürlerimi sunarım

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş