Kimse bu istekle Erdoğan'a gitmesin

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında Leo27 tarafından paylaşıldı.

 1. Leo27
  Online

  Leo27 Guest

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Buralardaki üniversite öğretim üyeleri, devlet dairelerinde memurları, kimse bizden Van’ı ’terk etme’ gibi bir şey istemesin.

  [​IMG]

  Başbakan

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  , "Buralardaki üniversite öğretim üyeleri, devlet dairelerinde memurları, kimse bizden

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ’ı ’terk etme’ gibi bir şey istemesin. Eğer üniversite öğretim üyeliğini bırakacaksa onu bilemem. Ama ’Van Yüzüncüyıl’ı bırakayım da bir başka devlet üniversitesine gideyim’ diye böyle bir şey bekliyorsa kusura bakmasın bizden böyle bir şey beklemesin, bunlara müsaade etmeyiz" dedi.


  Erciş Meydanı’nda halka hitap eden Erdoğan, Van’da meydana gelen birinci ve ikinci depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek sözlerine başladı.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  günü Erciş’i dolaşarak arkadaşlarıyla gerekli planlamaları yaptıklarını belirten Başbakan Erdoğan, o günden bugüne bakanlar, milletvekilleri, vali ve ilgili kurumların hepsinin devreye girdiğini, Türk Kızılayı,

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  , Emniyet teşkilatı ve Toplu Konut İdaresinin de yoğun bir şekilde çalışmaya başladığını ifade etti.


  "Bugün sizinle özel bir muhabbete geldim" diyen Erdoğan, şöyle devam etti: "İkinci depremde artçı ya da farklı deprem gibi tespitler yapıldı. Bu işin erbabı, bunun artçı değil, farklı bir deprem olduğunu söyledi. Orada da maalesef son rakam 37 olarak gerçekleşti. Allah bu kardeşlerimize de rahmet etsin. Enkazdan 30 kardeşimizi yaralı olarak kurtarabildik.

  Size bazı gerçekleri söyleyeceğim. Ben sizin hizmetkarınızım, arkadaşlarım da aynı şekilde. Biz bu millete efendi olmaya gelmedik, biz hizmetkar olmaya geldik. 9 yıl önce neredeydik, bugün Türkiyemizi nereye getirdik; bu bir değerlendirme. Türkiyemizi çok daha iyi bir noktaya getireceğiz.

  Fakat bütün bu süreç içerisinde tabii birçok hatalarımız var, millet olarak yanlışlarımız var. Zemin etütleri yapılmadan inşaatlarımızı yaparken, kamu inşaatları da buna dahil vatandaşların inşaatları da buna dahil, maalesef burada ciddi yanlışlarımız var.

  Artık ’Bir musibet bin nasihatten evladır’ diyerek buradan ders çıkarmamız lazım. Bu dersi çıkarırken de adımlarımızı ona göre atmamız lazım.

  Peşinen bir şey söyleyeceğim. Bir kış mevsimindeyiz. Bu kış mevsiminde şu anda kardeşlerimizi aç, açık tutmamak için hızla çadırlarımızı, konteynerlerimizi yaptık ve sizlere ciddi bir çadır yardımı gerçekleştirdik." Şu ana kadar Van, Erciş ve köyler dahil toplam 67 bin çadır dağıtıldığını anlatan Erdoğan, kış şartları nedeniyle şiddetle ihtiyaç duyulan konteynerlerin de bölgeye gelmeye başladığını ve bunları süratle bölgeye yetiştirmenin gayreti içinde olduklarını söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu arada başka bir adımı atıyoruz. Ben size palavra atamam. Palavracı genel başkanlardan değilim. Palavracı başbakanlardan da değilim.

  ’Erciş il olsun’ diyenler;

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ’yi il yaptıkları zaman Hakkari ne oldu? Hakkari şu an Erciş’ten daha mı iyi? ’Van büyükşehir olsun’ dedik, belediye seçimlerine Van büyükşehir olarak giriyor. Van büyükşehir olduğu zaman, Erciş Van’ın bir ilçesi olacak.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ’un bir ilçesi nasıl modern oluyorsa Van’ın da bir ilçesi, aynı İstanbul’un ilçesi

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ’ü,

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ’i, Kartal’ı bir Çekmece’si gibi gayet güzel ilçesi haline gelecek. İmkanlar o zaman daha da artacak.


  Buralardaki üniversite öğretim üyeleri, devlet dairelerinde memurları, kimse bizden Van’ı ’terk etme’ gibi bir şey istemesin. Eğer üniversite öğretim üyeliğini bırakacaksa onu bilemem. Ama ’Van Yüzüncüyıl’ı bırakayım da bir başka devlet üniversitesine gideyim’ diye böyle bir şey bekliyorsa kusura bakmasın bizden böyle bir şey beklemesin, bunlara müsaade etmeyiz" dedi.

  Eğer bu ülkede profesörü, doçenti, akademisyeni eğer bu tür şeylerde terki diyar ederse benim vatandaşım ne yapacak? Önce bunu bizler katlanmamız lazım. Aynı şekilde devlet dairelerindeki memurlara söylüyorum onlar da bizden bu tür şeyler beklemesinler. Onlar da görevine devam edecekler. Bunlar, bizim kederde üzüntüde bir beraber olduğumuz günlerdir. Sürekli beraber olacağız. Ele ele, omuz omuza vereceğiz ve Allah’ın izniyle bugünleri de aşacağız."


  HADEF KALICI KONUTLARI AĞUSTOS SONUNA KADAR BİTİRMEK
  Erdoğan, bundan önce Çaldıran,

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ,

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ,

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  , Marmara,

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  depremini de gördüklerini belirterek, "Allah’ın izniyle bunların hepsini aştık mı, aştık. Simav’da inşallah önümüzdeki hafta gidip oradaki konutları dağıtacağız. Burada da elimizden gelen bütün imkanları, bütün bakan arkadaşlarımla beraber seferber edeceğiz" diye konuştu.


  Erdoğan, şöyle devam etti: "Burada bugün 10 civarında bakanım var. Hep beraber geldik. Bu, buraya verdiğimiz önemi gösteriyor. Siz diğerlerinin söylediklerini bırakın. Bunların yapacağı hiçbir şey yok, sadece istismar yapıyorlar. Bu istismarlara gelmeyin. Bu oyunlara gelmeyin. Biraz şu kış şartlarında zorda kalacağız, ama biz bütün imkanları seferber ederek, çadırla, konteynerle, yemekti, aştı, yiyecekti, ilaçtı her şeyiyle seferber olacağız. Ve inşallah bunları da Allah’ın izniyle atlatacağız.

  Bizler, sizler için varız. Elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Şu anda bütün bu çalışmalar büyük bir gayretle devam ediyor. Ben Kızılayımıza teşekkür ediyorum. Eksiklerimiz vardır, doğrudur, ama bunlar da aşılacak. Kolay değil. Bir anda devasa bir olay meydana geliyor. Bir anda her şeyi çözmek tabii mümkün değil, ama görüyorsunuz bu kadar kısa bir süre içinde de olaylara hakim olundu ve belli bir yere geldik.

  Şimdi de inşaatlara başlıyoruz ve süratle inşallah inşaatlara başlayıp hedefimiz Allah nasip ederse ağustos sonuna kadar kalıcı konutları büyük ölçüde bitirmek." Bütün vergilerin bir yıl ertelendiğini dile getiren Erdoğan, şimdiye kadar açıklanan destek ve kredilere işaret ederek, "Depremden zarar gören

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ’lerimizle esnaf ve sanatkarlarımıza 100 bin lira üst limit olmak üzere acil destek kredisi sağlıyoruz. Bu kredilerin ilk 6 ayı ödemesiz, iki yıl geri ödemeli olacak ve faizsiz. Müracaatlarınızı ona göre yapacaksınız ve bu ödemeler sizlere yapılmış olacak" dedi.


  Gıda, Tarım ve

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Bakanlığının, deprem nedeniyle oluşan hayvan kayıplarının telafi edilmesi ve zirai kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi ve çiftçilere

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  sağlanması için çalışmaları başlattığını anlatan Erdoğan, Ziraat Bankasının tarımsal kredi borçlarını, Halk Bankasının da esnaf kredi borçlarını bir yıl süreyle erteleyeceğini vurguladı.


  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının deprem bölgesindeki çalışmalarını tamamladığını söyleyen Erdoğan, "Hiçbir sosyal bakım evlerinde kaybımız yok.

  Çocuk evlerinde, bakım merkezlerinde, kadın konuk evlerinde kalan vatandaşlarımız güvenli yerlere taşındılar ve kendilerine de

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  sağlanıyor" şeklinde konuştu.


  Çalışma Bakanlığının da deprem bölgesinde kısa çalışma ödeneği uygulamasını devreye aldığını ifade eden Erdoğan, şunları anlattı: "Depremden etkilenen ve en az 4 hafta faaliyette bulunamayacak iş verenler, 3 ay süreyle her bir işçi için aylık 497 ila bin 247 lira arasında ödeme yapabilecekler. Deprem tarihinden itibaren 3 aylık süre için tahakkuk edecek prim borçları da bir yıllık süreyle ertelendi.

  Şu anda özellikle mühendislerimiz köylerde çalışmalarını sürdürüyor.

  Hasar tespitleri bitirmeye çalışılıyor. Merkezde de aynı şekilde... Ama ben yine söylüyorum hasarlı evlere lütfen girmeyin. Özellikle sizden rica ediyorum, lütfen birinci derecede çadırkentlerdeki boş yerlerde sizleri ağırlayacağız. Oralarda yerimiz var." Erdoğan’ın konuşmaları sık sık "Erciş seninle gurur duyuyor" sloganlarıyla kesildi.

  Milliyet
   
 2. engunaydin
  Offline

  engunaydin Banlı Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  789
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şehir:
  İzmir
  Van 100. Yıl Üniversitesi tüm üniversiteler gibi özerktir. Nedense özellikle ona vurgu yapmış Erdoğan konuşmasında ancak üniversite personelinin atanmasından tamamen üniversite rektörlüğü ve dekanlığı sorumludur. Üniversiteler arası geçiş de Hükümetin herhangi bir bakanlığından yapılmamaktadır. Örneğin A üniversitesi öğretim üyesi B üniversitesinde görevlendirilmek isterse yapması gereken önce B üniversitesinin kadro açmasını beklemektir, kadro açıldıktan sonra B üniversitesi rektörlüğüne başvurur kabul edilirse A üniversitesinden istifa eder ve B üniversitesine gider. Yani sayın Başbakan merak etmesin hiç bir öğretim üyesi böyle bir taleple ne başbakana ne de bir bakanına gitmez, gidemez çünkü üniversitelere atama yapma gibi bir yetkisi yoktur hükümetin.

  Ancak Van 100. Yıl Üniversitesi rektörü üniversitenin bu ilden taşınmasını, deprem riski nedeni ile öğrencilerin tedirgin olduğunu, binaların kullanılmasının riskli olduğunu belirterek bir istek de bulunmuş olabilir. Bu noktada rasyonel davranan bir yönetici genç çocukların risk altında yaşamamasını düşünüp üniversiteyi başka bir ile taşımayı, en azından geçici olarak başka bir bölgede bina tahsis etmeyi düşünebilir. Van halkından alacağı oyları çocukların yaşamından önemli gören şovenist siyasetçiler ise bu tip açıklamalar yapabilir. Tabi Van 100. Yıl Rektörü böyle bir taleple gittiyse. Muhtemelen de gitmiştir yoksa hiç bir üniversite öğretim üyesi başka üniversiteye gitmek için yetkisi olmayan birine gitmeyeceğinden Başbakan'ın üniversitenin adını anmasını gerektirecek başka bir talep kendisine gelmiş olamaz.
   
 3. mescer
  Offline

  mescer Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  232
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Şehir:
  istanbul
  niye gitmesın adan çoçuğunu kaybetmişse nıye baska yere gıtmesın adamın pskolojısı bozulduysa nıye gıtmesin
   

Sayfayı Paylaş