Kapalı Maraş’a su verme çalışmaları

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında sevilir tarafından paylaşıldı.

 1. sevilir
  Offline

  sevilir Kıdemli Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  445
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  adıyaman
  Rum Su İşleri Dairesi’nin bu günlerde, “Kıbrıs sorununun çözülmesi ve/veya, Kapalı Maraş’ın iade edilmesi durumunda” Kapalı Maraş’a su sağlanmasıyla ilgili ön hazırlıklar yapmaya yönelik adımlar attığı belirtildi.

  Fileleftheros “Su Sağlanmasıyla İlgili Çalışma” başlıklı haberinde, Su İşleri Dairesi’nin Kapalı Maraş’a su sağlanmasıyla ilgili yaptığı ön hazırlıklar çerçevesinde Kasım başlarında “Maraş Bölge Ofisinin” yeninden açıldığını yazdı.

  Gazete son 20 yıldır Rum Su İşleri Dairesi’nin baskılar aldığını ve inandırıcı argümanlarla 1974 yılında kapatılan “Maraş Bölge Ofisinin” açılmasını istediğini belirtti. Gazete bu argümanlardan birinin “Kıbrıs sorununun çözülmesi durumunda Maraş’a su verilmesine ilişkin olası faaliyet üstlenilmesiyle ilgili ön hazırlıklar yapılması, diğer argümanın ofisin yeninden çalışmasıyla özgür Mağusa bölgesindeki devletin varlığının yükseleceğinin ve orada yaşayanlara daha iyi hizmet verileceği” olduğunu yazdı. Gazete bir başka argümanın da; “bölgede geçmişte çok çalışmalar yapıldığı ve halen de yapılmakta olduğu için bölgenin hızlıca geliştiği, dolayısıyla da ofisin yeninden açılmasına ilişkin gerekçenin” olduğunu kaydetti.

  Öne sürülen bu argümanların 2 Kasım’da ofisin yeninden açılmasını zorunlu kıldığını yazan gazete, ofiste kadrolanmanın 2010 yılında olmasının beklendiğini kaydetti.
  Gazete ayrıca çözüm olması durumunda “Hirokitias-Maraş” boru hattının yenilenmesine ihtiyaç duyulacağını, çünkü şimdiki boru hattının 1970 yılından kalma olduğunu yazdı.
   

Sayfayı Paylaş