İOS Jailbreak Nedir ? Ne İşe Yarar? OS

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [h=3]Apple'ın geliştirdiği iOS'in daha açık ve özgür bir yapıya dönüşmesini sağlayan "Jailbreak" işleminin tam olarak ne olduğunu yazalım[/h]
    [​IMG]Jailbreak işleminin ne amaçla yapıldığı, artıları ve eksilerinin neler olduğunu yazmadan önce bu haberi niye yaptığımızı kısaca belirtmek istiyorum. Sizin de takip ettiğiniz gibi zaman zaman bu işlemle ilgili haberlerimiz oluyor ve gelen yorumlardan da gördüğümüz kadarıyla jailbreak işleminin, sadece ücretli uygulamaları ücretsiz olarak yüklemekolarak algılanabiliyor.
    O yüzden biz de bu işlemin ne olduğu hem pozitif hem de negatif yönleriyle ele alalım istedik ve bu yazıyı hazırladık. İsterseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve hemen başlayalım.
    Jailbreak Nedir?
    Sizin de bildiğiniz gibi Apple, iOS'in stabil çalışan ve dış saldırılara mümkün olduğunca kapalı bir sistem olmasını istiyor. Bu sayede hem her seviyeden kullanıcının kullanabileceği bir işletim sistemi geliştiriyor hem de bu işletim sistemi mümkün olduğunca sorunsuz çalışıyor Ancak bunu sağlamak için Apple işletim sistemini kapalı kapılar ardında tutuyor yani bir nevi hapis tutuyor diyebiliriz. Bu yüzden iOS'i özgürleştirip, daha fazla erişim sağlamak için yapılan bu işleme "Jailbreak" adı verilmiş.
    Jailbreak işlemi gerçekleştirilmemiş bir Apple cihazına App Store'da yer almayan yani Apple'ın onay vermediği bir uygulamayı yüklemek mümkün değildir. Ya da jailbreak yapılmamış bir cihazın sistem dosyalarınaerişmeniz mümkün değildir. O yüzden temel olarak jailbreak işleminin işletim sistemine "root" erişimi sağlamak için kullanılan bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.
    Jailbreak Ne Değildir?
    Jailbreak işlemini gerçekleştirmeyen bir kullanıcıya "Jailbreak nedir?"sorusunu sorduğunuz zaman genelde alacağınız ilk cevaplar "Şu paralı uygulamaları bedava yükleyen şey değil mi?" ya da "Cydia, Installous falan işte" tarzı cevaplar olacaktır. Peki gerçekte durum böyle mi ?
    Öncelikle jailbreak paralı uygulamaları ücretsiz olarak yüklemek için mi hazırlanmıştır sorusuna yanıt verelim. Hayır. Hayır, çünkü jailbreak işlemi uygulamaları ücretsiz olarak yüklemek için hazırlanmış bir çözüm değildir.Instaollus, iPASTORE, AppAddict, Zeusmos tarzı uygulamalar bu işlemi gerçekleştirmek için jailbreak işleminden faydalanarak hazırlanmıştır ancakjailbreak korsan yazılımdan ibaret değildir. Hatta jailbreak hazırlayan birçok geliştirici korsan yazılıma karşıdır ve bunu da her fırsatta dile getirirler.
    "Peki jailbreak Cydia mıdır?" diyecek olursanız bu sorunun da cevabı hayır çünkü Cydia jailbreak işlemi sonrası mobil cihazınıza yüklenen bir uygulama mağazasıdır diyebiliriz. Jay Freeman'ın geliştirdiği aynen App Store'a benzer bir yapıda olan bu uygulamada Apple'ın onayına sunulmamış birçok program, eklenti, tema ve benzeri içerik bulunur. Bu mağazadaki içeriğin büyük bir bölümü ücretsiz olmakla beraber ücretli olarak da birçok uygulama, eklenti ve tema da bulunur. Bu yüzden jailbreak işleminin bedavacılık ya da korsanlık demek olmadığını söyleyebiliriz.

2. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Jailbreak Neler Sunar?
    Jailbreak'in sağladığı sistem erişimi sayesinde iOS üzerinde birçok ekleme ve düzenleme yapmak mümkündür. Bunların arasında en basit operatör adı yazan bölüme istediğinizi yazabilmekten tutun, cihazınızın Bluetooth'unu aktif olarak kullanmaya kadar birçok işlem yer alıyor.
    Cydia'da bu noktada bize yardımcı oluyor. Bu işlemleri gerçekleştirmek için gerekli uygulama ve tweak denilen eklentileri Cydia üzerinden indirip cihazınıza kuruyorsunuz. Ayrıca Cydia'da yer alan bu uygulamaları Apple'ın da takip ettiğini söyleyebiliriz çünkü daha önce birçok kez Apple'ın jailbreak ile gerçekleştirilmiş işlemleri daha sonra iOS'e eklediğini gördük. Buna en son örnek olarak 3G/LTE bağlantısı üzerinden Face Timekonuşması yapılmasını verebiliriz.
    #

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

Çok güncel olmasa da Jailbreak yapmanın nedenlerini anlatan başarılı bir video
    Hatırlarsanız iPhone 4 ile hayatımıza giren Face Time ilk etapta sadece Wi-Fi bağlantısı üzerinden kullanılıyordu ancak serbest geliştiriciler bunun önüne geçip 3G bağlantısı ile Face Time yapmayı mümkün hale getirdiler ve Apple da daha sonra bunu kendisi işletim sistemine ekledi. Burada bir yanlış anlaşılma olmasın diye şunu da ekleyelim bu örneği vermemizdeki sebep Apple'ın teknik anlamda yetersiz olduğu için Cydia'yı takip ettiği gibi anlaşılmasın sadece Cydia'da yer alan yenilik ve düzenlemeleri takip edip bunları kendinin de geliştirdiğini göstermek için bu örneği sizlere sunduk.
    Jailbreak'in Dezavantajları Nelerdir?
    Şimdi de biraz bu işlemin dezavantajlarından bahsedelim. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bu kadar özgür bir sistem tamamen mükemmel olamıyor bu yüzden de bazı sorunlar ortaya çıkıyor.
    İlk olarak tabi ki Apple'ın jailbreak yanlısı olmamasının sebebi olanstabilite ve güvenlik sorunu yer alıyor. Bu işlem ile sisteminizi açık hale getirdiğiniz için dış saldırılara daha açık oluyorsunuz ve kötü niyetli yazılımlardan etkilenme ihtimaliniz artıyor. Ayrıca jailbreak ile yüklediğiniz yazılımlardan arka planda sürekli çalışması gerekenlerin işlemci ve RAM tüketimini arttırdığı için cihazınızın pil ömrünü de etkileyeceğini belirtelim.
    Karşılaşabileceğiniz bir diğer sorun ise "Safe Mode", jailbreak işlemini gerçekleştirdikten sonra cihazınız zaman zaman güvenli moda geçebiliyor. Güvenli moddan çıkmak son derece kolay olsa da cihazınız sürekli güvenli moda geçerse bunun can sıkabileceğini belirtelim.
    Bir diğer dezavantaj ise jailbreakli cihazınızı günceller ya da geri yüklerseniz bu işlemler sırasında yedekten geri dönüş yapmanın çokperformanslı çalışmayacağını belirtelim.

3. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Jailbreak Yasal Mıdır? Cihazın Garantisini Etkiler Mi?
    Jailbreak ilk gerçekleştirildiğinde illegal bir işlemdi ancak daha sonraAmerika'da Electronic Frontier Foundation, Apple ile yaptığı hukuksal mücadeleyi kazandı ve jailbreak işlemi tamamen yasal oldu.
    Garanti konusuna gelecek olursak bu konuda birçok iddia ve ülkemizdekifarklı servislerin farklı davranışları olmakla beraber sizinle paylaşmak istediğim bir nokta var. Geçtiğimiz günlerde bu yazı için Apple'ın Amerika internet sitesi üzerinden destek talep edip bu soruyu onlara yönelttim ve onlardan aldığım cevap cihazı teslim ettiğinizde kendilerinin restore edipfabrika ayarlarına döndüklerini ve bu işlem sonrasında garanti süresi boyunca cihazın garantisini devam ettiğini ilettiler. Bu yanıt Türkiye'de şu anda teknik servis hizmeti veren firmalar için de geçerli olur mu tam bir şey diyemiyorum ama Apple tarafında durumun böyle olduğunu belirtebilirim.
    Sonuç
    Şöyle bir toparlamak gerekirse ilk olarak jailbreak işleminin korsan yazılım yüklemek demek olmadığını ve cihazı daha da özgürleştirmek için yapılanbir işlem olduğunu belirtelim. Ancak tabi ki de bu işlem getirdiği avantajlardan yararlanan kullanıcılar gerek App Store'da gerek Cydia'da yer alan uygulamaları korsan olarak cihazlarına yükleyebiliyorlar ancak biz bunu kesinlikle önermiyoruz.
    "Jailbreak yapmalı mı yapmamalı mı?" sorusuna yanıt verecek olursak. Bu sorunun yanıtının kesinlikle kişiden kişiye değişeceğini belirtelim. Eğer jailbreak yapıp sadece korsan yazılımı yükleyecekseniz tabi ki yapmayın, uygulamaları satın alma yoluna gidin. Eğer illa "Kredi kartımı Apple'a vermek istemiyorum, bir kere sisteme kart bilgilerimi girsem kendimi tutamam" diye düşünüyorsanız da iTunes hediye kartları bu noktada işinizi görecektir. O yüzden korsan yazılım için jailbreak yapmayın ancak ben illaözgür iOS istiyorum ve getirdiği dezavantajlar umrumda değil diyorsanız yapabilirsiniz. O yüzden olay sizin iOS'den ne beklediğinizle alakalı.

4. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Jailbreak Nedir?

, en basit tabirle, Apple cihazınızın kilidini kırma, cihazınıza ***** yapmak olarak tabir edilebilir. Jailbreak yaparak cihazın sistem dosyalarına giren hackerlar, telefonunuza istediğiniz müdahaleyi yapabilme imkânı sağlarlar. Örneğin ücretsiz uygulama, video, müzik indirme, sim kilitli telefonların sim kilidini açma ve tema yükleme gibi birçok özellik cihazlarınıza jailbreak sayesine gelir.

Bunların yanı sıra, pek tasvip etmesek de, jailbreak işlemi ücretli uygulamaları cihazınıza ücretsiz olarak yükleme imkânı sunmaktadır. Bizim önerimiz, uygulamaları indirdikten sonra beğendiklerinizi satın almanız yönünde olacaktır.
    Neden Jailbreak Yapmalıyım?
    Jailbreak işleminin en önemli özelliği, Apple’ın güvenlik gerekçesiyle onay vermediği 3. Parti yazılımların cihazınıza yüklenerek çeşitli modifikasyon yapabilme yeteneği kazanmasıdır.
    Örnek verecek olursak, birçok kişi Apple ürünlerine tema yüklenmediğini düşünüyor olabilir fakatJailbreak sayesinde cihazınıza tema yükleyebilir, dock olarak tabir ettiğimiz kısımdaki simge sayısını arttırabilir, çeşitli zil sesleri ekleyebilir, iPhone telefonlarınızın sim kilidini kaldırabilirsiniz (unlock).
    Jailbreak Yasal Mı? Garantiyi Etkiler Mi?
    Bilindiği üzere Apple ABD menşeili bir firma. ABD’de jailbreak önceleri yasal olmayan bir işlemdi fakat 2010 yılında açılan bir dava ile yasal hâle geldi. Eğer bulunduğunuz ülkede aksi bir dava durumu söz konusu değilse, jailbreak işlemi yasaldır. Fakat her ne kadar yasal bir işlem olsa da, Apple’ın sözleşmeleri gereği, jailbreak yapılan cihazlar garanti dışı kalmaktadır. Jailbreak yapılmış cihazınızı servise göndermeniz durumunda garanti kapsamına girmesini istiyorsanız iTunes üzerinden restore (geri yükleme) yaparak yollamanızda fayda var.
    Jailbreak Yaptım, AppStore Kullanabilir Miyim?
    Tabi ki evet.

yapmak cihazınıza herhangi bir kısıtlama getirmez, aksine Jailbreak yaptığınızda cihazınız özgürlüğüne kavuşur.

Cydia Nedir?

Cydia, Jailbreak yaptığınızda cihazınıza yüklenen bir çeşit programdır. Bu program App Store şeklinde bir uygulama olup, cihazınıza tema, zil sesi vs. modifikasyonlar yapabilmenizi ve cihazınızın kullanım işlevlerini arttırmanızı sağlar. İçerisinde ücretli ve ücretsiz çok sayıda uygulama mevcuttur.
    Jailbreak Yaptım, iOS Güncellemesi Yapmalı Mıyım?
    Jailbreak araçları, her cihaz ve her cihazın farklı iOS sürümleri için farklı farklı olabiliyor. Sürüm güncellemesi yapacağınız zaman, yükselteceğiniz sürüme ait jailbreak aracının çıkıp çıkmadığını kontrol ederek ona göre sürüm yükseltmek faydanıza olacaktır. Keza sürüm yükseltme işleminde (veya restore işleminde) telefonunuzdaki veriler gideceği için jailbreaksız bir sürümünüz olacak, tekrar jailbreak yapmak durumunda olacaksınız.
    Tethered, Untethered Jailbreak Nedir?
    Tethered jailbreak, bilgisayara bağımlı jailbreak metodudur. Telefonunuzu kapatıp açma durumunuzda, tekrar bilgisayara bağlayıp jailbreak yaptığınız programı çalıştırarak “just boot” işlemi yapmanız gerekir.
    Untethered jailbreak ise bilgisayara bağımlı olmayan, sorunsuz bildiğimiz jailbreak işlemidir. Cihazınızı sorunsuzca kullanabilir, uygulamalarınızı çalıştırabilirsiniz.
    Jailbreak Nasıl Yapılır, Zor Mudur?
    Zorluk kavramı biraz göreceli olsa da, birçok insanın kolayca yapabileceği bir işlemdir. Sitemizdeki dökümanları inceleyerek cihazınıza ve cihazınızın sürümüne göre jailbreak aracını indirebilir ve jailbreak işlemini anlatımlarımızdan faydalanarak yapabilirsiniz. Dökümanların listesi yazımızın sonunda mevcuttur.
    Jailbreak Ücretli Midir?
    Hayır.

işlemini tamamen ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Jailbreak Nasıl Yapılır?
    Cihazınızın modeline ve sürüm numarasında göre

anlatımlarına aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

iOS 8.1.2 Jailbreak:

iOS 6.1 Jailbreak:

iOS 6.0.1 Jailbreak:

iOS 6 Jailbreak:

iOS 5.1.1 Jailbreak

5. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    iOS'un kapalı yapısının değiştirilmesi için geliştirilen Jailbreak yazılımı sayesinde iOS kullanıcıları özgürlüklerine kavuşuyordu. Ancak Jailbreak iOS 8.3 ile tarih olabilir.

Jailbreak, birçok kişinin "ücretli uygulamaları ücretsiz olarak indirebilecekleri" bir alan olarak görülmektedir ama bu tamamen yanlış bir düşüncedir.Jailbreak ile Ne Yapabilirim?

Jailbreak ile iOS cihazınızın size izin vermediği birçok eylemi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin Bluetooth'tan fotoğraf gönderme, Widget desteği, tema desteği ve farklı klavye seçenekleri gibi. Bu özelliklerin android ekosisteminde 2.3 GingerBread'ten beri olması ise ayrı bir makale konusu olabilir diye düşünmekteyiz.Saurik Kimdir?

Jailbreak'in babası Saurik yani Jay Freeman (evet soyadından da anlaşılacağı üzere sahte bir isim) Jailbreak için "hiçbir yazılım insanların hayal gücünü sınırlandırmamalı ve ben bunun için bu yazılımı geliştirdim" diyor. Jailbreak, Android ekosisteminin Root'udur ve Jailbreak yapılması artık araçlar sayesinde oldukça basittir.[​IMG]iOS 8.3 için Jailbreak Gelecek mi?

Jailbreak yazılımı geliştiren en önemli 2 topluluk TAiG ve PPJailbreak yaptıkları açıklamada iOS 8.3 için Jailbreak yazamayabileceklerini açıkladılar.telefonunuzu iOS 8.3'e güncellediyseniz bu hayalden vaz geçebilirsiniz lakin 2 grupta Haziran ayında tanıtılacak yeni iOS'u şimdiden beklemeye ve destekçilerinden para toplamaya başladılar bile.

6. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Uzun bir süredir beklenen iOS 8.3 için Jailbreak, açıklamalara göre önümüzdeki ay bizlerle olacak. İşte iOS 8.3 Jailbreak hakkındaki son gelişmeler.

[​IMG]Apple'ın iOS 9'u tanıtmasından sonra hackerlar, iOS 9 için Jailbreak işleminin mümkün olduğunu ve iOS 9 Beta 1 sürümünde Cydia'yı çalıştırdıklarını açıklamıştı. Hackerların iOS 8.3 ve iOS 8.4 sürümlerini es geçip, bulmuş oldukları açığı iOS 9 için saklaması düşünülürken, bugün K33n ekibi tarafından ilginç bir açıklama yapıldı.
    iOS 8.3 Jailbreak Temmuz'da Gelebilir

K33n ekibinin açıklamalarına göre iOS 8.4'ün çıkmasından sonra iOS 8.3 için Jailbreak aracı yayınlanacak. Ekip şu an iOS 8.3'te buldukları açığın iOS 8.4'te de olup olmadığını test etmek için Apple'ın iOS 8.4 Final sürümünü yayınlamasını bekliyor. Eğer Jailbreak işlemini imkan sağlayan açık iOS 8.4 sürümünde de kapatılmamışsa, Jailbreak direkt iOS 8.4 için yayınlanacak.
    Ekibin açıklamalarına göre iOS 8.3 Jailbreak aracı Temmuz ayında bizlerle olacak. Bakalım K33n ekibi iOS 8.4'ü de kırabilecek mi?

7. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Cydia’nın kurucusu Saurik, iPhone ve iPad cihazlara Restore işlemi uygulamadan Jailbreak silme aracını yayınladı. Adım adım Jailbreak silme rehberi

[​IMG] TaiG ekibi iOS 8.3 ve iOS 8.4 sürümleri içinJailbreak aracını yayınlamış ve iOS cihazları özgür kılmıştı. Tweak ve tema desteği ile iOS cihazları kişiselleştirip yeni özellikler ekleyebildiğiniz Jailbreak, bazı kullanıcıların vazgeçilmezleri arasında yer alsa da, bazı kullanıcılar Jailbreak’i sevemiyor ve bu işlemden geri dönmek istiyor.
    Jailbreak silme işlemi bu zamana kadar sadece iPhone veya iPad cihazlarıRestore yani sıfırlayarak yapılabiliyordu. Bu da tüm verilerin silinmesi ve cihazı tekrardan kurulması gibi zahmetli işlere neden oluyor.
    Cydia’nın kurucusu Saurik, yıllar sonra kullanıcıların bu zahmetli işlerini hafifletmek için; Jailbreak silme aracı olan Cydia Impactor Tweak’ini yayınladı. Tek tıklama ile Jailbreak silen bu Tweak’in nasıl çalıştığını bu haberimizde sizlere adım adım anlatacağız.
    Jailbreak Nasıl Silinir? Adım Adım Anlatıyoruz

1. Adım: iCloud veya iTunes ile iPhone veya iPad’inizin yedeğini alın. iTunes ile yedek alma işlemi için iOS cihazınızı PC/Mac’e bağlayın ve karşınıza çıkan ekrandaki “Şimdi Yedekle” seçeneğine tıklayın. iCloud ile yedek almak için; iOS cihazınızdan[B]Ayarlar>iCloud>Yedekleme seçeneğini aktif hale getirin [/B]
    2. Adım: Jailbreak silmek için iPhone veya iPad’inizin şarjı %20’nin üzerinde olması gerekiyor. Size tavsiyemiz şarjınızın %50ve üzerinde olması yönünde.
    [FONT=inherit][B]3. Adım[/B][/FONT]: Jailbreak’li iPhone veya iPad’inizden [B]Cydia uygulamasını açın. Cydia’nın en alt bölümünde bulunan arama seçeneğine tıklayın ve “[B]Cydia[B]Impactor” Tweak’ini yükleyin.[/B][/B][/B]
    [FONT=PT Sans][FONT=inherit][COLOR=#800000][FONT=inherit][B]4. Adım[/B][/FONT][/COLOR][B]: Yüklenen [B]Cydia [B]Impactor uygulamasını açın. “[B]delete all data and unjailbreak device” seçeneğine tıklayın. Bu işlem biraz uzun sürebilir.[/B][/B][/B][/B][/FONT][/FONT][B][B]
    [COLOR=#242424][FONT=PT Sans][FONT=inherit][IMG]http://s01.shiftdelete.net/img/content/15-07/19/cydia-impactor.jpg[/IMG][/FONT][/FONT][/COLOR]
    [COLOR=#242424][FONT=PT Sans][FONT=inherit][COLOR=#800000][FONT=inherit][B]5. Adım[/B][/FONT][/COLOR][B]: [B]Cydia Impactor görevini tamamladıktan sonra iOS cihazınız kapanıp açılacak. Jailbreak işlemine ait tüm kalıntıların silinmesinden sonra[B]iOS cihazınız [B]sıfırlanacak ve kurulum ekranı sizleri karşılayacak.[/B][/B][/B][/B][/FONT][/FONT][/COLOR][B][B][B]
    [COLOR=#242424][FONT=PT Sans][FONT=inherit][COLOR=#800000][FONT=inherit][B]6. Adım[/B][/FONT][/COLOR][B]: Sıfırlama işleminden sonra daha önceden almış olduğunuz yedeği seçip yükleyebilir veya sıfırdan cihaz kurulumu yapabilirsiniz.[/B][/FONT][/FONT][/COLOR][/B][/B][/B][/B][/B]

8. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Jailbreak’li iPhone veya iPad kullananlara kötü haberimiz var. Cydia’da bulunan Tweak’te Trojan olduğu ortaya çıktı. İşte kötücül yazılım içeren o Tweak

[​IMG]TaiG ekibi iOS’i özgür kılmak için iOS 8.4 sürümü için Jailbreak aracını yayınlamıştı. Cydia’nın kurucusu Saurik, TaiG ekibinin Jailbreak aracının güvenli olduğunu onaylayan bir yazı paylaşarak, yüreklere su serpmişti. Ancak bugün Cydia’da yer alan bir Tweak KAZANILAN bu güveni yerle bir etti.
    Lock Saver Free Tweak'ine Dikkat!

Dimitar Mirinov isimli geliştirici; kilit ekranında otomatik güç tasarrufu yapan Lock Saver Tweak’ini geçtiğimiz aylarda Cydia’da yayınlamıştı. Lock Saver için diğer geliştirici “dmarinov” isim benzerliği yaparak Trojan içerenLock Saver Free Tweak’ini piyasaya sundu. Lock Saver ücretli olduğu için kullanıcıların ücretsiz olan (Free) sürümüne yöneleceğini düşünen dmarinov’un kötü amacı kısa sürede anlaşıldı.
    Library/MobileSubstrate/DynamicLibraries bölümündeki dosyaların dizin değeri 775 olması gerekiyor. Ancak Trojan’lı Tweak yüklendikten sonra bu değerler 777 oluyor. Bu Tweak yüklendikten sonra Google Reklamlar’dan elde edilen gelir direkt olarakdmarinov kullanıcısına yönlendirildiği yapılan araştırmalarda ortaya çıktı.
    Eğer bu Tweak’i yüklediyseniz Library/MobileSubstrate/DynamicLibrariesklasöründeki Service.dylib ve Service.plist dosyalarını silmeniz gerekiyor. Umarız bu olay ModMyi için bir ders olur ve kötücül yazılım içeren Tweak’ler Cydia’da yer almaz.

9. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [​IMG]Yeni açık mı bulundu? Ne zaman yayınlanacak?

Dürüst olmak zorundayım,

'ın

8.4.1'le birlikte

tarafından kullanılan güvenlik açıklarını kapatmasından sonra uzun süre boyunca jailbreak'in gözükeceğini sanmıyordum. Ama bu iş sanmakla kaldı. 8.4.1'in çıkmasının ardından kısa süre sonra Pangu ekibi dün (Cuma günü) HackPwn2015 güvenlik konferansında iOS 8.4.1 jailbreak'i ile çalışan iPhone 6 gösterdi.
    Konuyla ilgili ayrıntıları Çinli sosyal ağ Weibo'da yayınlayan

, yeni bir açıktan yararlanıyor. Fakat Pangu bu jailbreak'i yayınlamaya niyeti olmadığını söyledi.

'un çıkmasına az süre kalmışken normal bir karar. Muhtemelen Pangu açığın iOS 9'la birlikte kapanmasını istemiyor.
    Belki iOS 9 jailbreak'i düşünüldüğü kadar bekletmeden çıkabilir. Bu konuda K33n isimli Çinli ekibin iddiaları vardı. iOS 9'un final sürümüyle birlikte jailbreak yayınlayacaklarını ileri sürmüşlerdi. Neler olacağını ise ancak ilerleyen zamanda göreceğiz

10. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Apple, yayınladığı iOS 9.1 güncellemesi ile Jailbreak işlemine olanak sağlayan açığı kapattı. Peki, Jailbreak isteyenler ne yapmalı?

[​IMG]Apple, dün gece yeni Emoji ve duvar kağıtlarının yer aldığı, performans ve stabilite iyileştirmelerinin yapıldığı iOS 9.1 güncellemesini yayınladı.iPhone 4s’ten bu zamana üretilen iPhone modelleri, iPad 2’den bu zamana kadar üretilen iPad modelleri ve iPod Touch 5 modeline gelen iOS 9.1güncellemesinin Jailbreak işlemine imkan sağlayan açıkları kapattığı ortaya çıktı.
    iOS 9.1 için Jailbreak yok!

Geçtiğimiz günlerde iOS 9.0.x sürümleri için Jailbreak aracını yayınlayanPanGu ekibi, iOS 9.1’in yayınlanmasından sonra Jailbreak isteyenlerin iOS 9.0.2 sürümünde kalması için uyardı. PanGu ekibi iOS 9.0 ve iOS 9.0.2 sürümleri, zararlı bir web sitesinden faydalanılarak ve kullanıcı haklarını artırarak Jailbreak yapılabiliyordu.
    Apple bu açıkları iOS 9.1 güncellemesi ile kapattığı için şimdilik son sürüm Jailbreak’lenemiyor. PanGu ekibi yeni açık bulmak için şimdidençalışmalara başladı. Bakalım PanGu, iOS 9.1 için Jailbreak açığı bulabilecek mi?

11. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76

dünyasında neler oluyor? İşte son gelişmeler...

9.2.1 şu anda beta sürecinde, tam sürümü yayınlanmadı. Ama tanınmış iOS geliştiricisi ve hacker'ı olan

(qwertyoruiop)Twitter'da 9.2.1 betasında çalışan Cydia'nın ekran görüntüsünü paylaştı. Ekran görüntüsü iPhone 6'dan alınmış.

Todesco'nun ismi

'de güvenlik açıklarının kapatılmasında

tarafından listelendi.

Jailbreak gün ışığı görecek mi? Ekran görüntüsü eşliğinde gönderilen tweet mesajında jailbreak'in çıkmayacağı belli oluyor. En iyisi biraz daha beklemek. Pangu veya TaiG ekibinden

haberi gelebilir. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir?

9.0.x

'ini öldürdü. 9.1 güncellemesinin çıkmasıyla işler değişti ve jailbreak tarafından kullanılan açıklar kapatıldı.

tarafından yayınlanan yeni bir yazılım paketi yok. Şimdiye kadar olanlara kısaca göz atalım.

Geçmişte neler yaşandı?
    Apple

'u 16 Eylül'de kullanıcılarla paylaştı. Aynı ay içinde güvenlik iyileştirmelerini ve hata düzeltmelerini içeren 9.0.1 ve 9.0.2 güncellemeleri çıktı.Pangu ise işi fazla uzatmadan 13 Ekim'de iOS 9, 9.0.1 ve 9.0.2'yi kapsayan jailbreak'i yayınladı.

Şimdi
    21 Ekim'de iOS 9.1 güncellemesinin çıkmasıyla birlikte jailbreak'in kullandığı birçok açık Apple tarafından kapatıldı. 9.2 sürümüyle birlikte Apple işi biraz daha sağlama almış durumda.
    Son gelişmeler
    Son raporlananlara göre Pangu ve

ekibi

jailbreak'i üstünde çalışıyor. TaiG'le iş birliği yapan Çinli

ekibi Weibo'da (Hemen sonrasında silindi) jailbreak aracının bitmeye yakın olduğunu yazdı.

Weibo ve daha birçok internet topluluğunu uzun süre araştırmama rağmen 9.2 jailbreak'nin yayınlanma tarihiyle alakalı net bir bilgi yok. Ama bazı kullanıcılardan gelen tahminler ocak ayının ilk haftasını işaret ediyor. Eğer tahmin edilen olursa haftaya jailbreak çıkabilir. Fakat zayıf bir ihtimal.
    Eğer iOS cihazınız 9, 9.0.1 veya 9.0.2 sürümündeyse jailbreak yapma imkanınız var. Ancak güncelleme yaptıysanız 9.1 veya 9.2'nin jailbreak'ini beklemeniz gerek. Şu anda 9.1 ve 9.2 jailbreak'i yok ve 9.2 jailbreak'i adında kötü amaçlı sahte yazılımlar internette cirit atıyor. Sizlere tavsiyem şimdilik bu sahte yazılımlardan uzak durun.

Sayfayı Paylaş