İOS Genel Android Hakkında önemli detaylar

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  iOS ve Android platformlarının radyo dalgaları ile hacklenebildiği ortaya çıktı. Peki, radyo dalgaları ile hackleme işlemi nasıl oluyor?


  [​IMG]Piyasada Android için de iOS için de hackerların birçok açık bulduğu, değişik yöntemlerle cihazlarımıza erişim sağlayabilecekleri ve saldırabilecekleri söyleniyor. Ancak bunlardan ne kadarı doğru veya ne kadarı bizlere kadar ulaşabiliyor tartışılır.
  Bu sefer de Fransa merkezli olan ANSSI güvenlik organizasyonu, Androidve iOS cihazlardaki mikrofonları hedef alan radyo dalgaları ile erişim sağlama şeklini ortaya çıkarmış. Örneğin iOS cihazınızda Siri kullanırken, sesli komutlar sırasında hacker hedefi olunabileceği, açığa maruz kalınabileceği söylenmiş.
  iOS ve Android radyo dalgalarına karşı korumasız mı?

  Sessiz ve fark edilemez olan bu dalgalar Android cihazlarda Google Now'da olduğu gibi Siri’de de ses komutlarıyla devreye giriyor. O andan sonra hacker size istediği komutu ve mesajı, uygulamayı, link gibi yönlendirmeleri gönderebiliyor. Hatta cüzdan uygulamalarından bilgilere dahi erişebiliyor.
  [​IMG]
  Bir kez daha söylemekte fayda var bu fazlasıyla karışık bir yöntem ve birçoğumuz için kesinlik içermiyor. Ancak böyle bir açığın olduğunu kabul etmiş olacaklar ki iOSkullanıcılarına Siri’yi kilit ekranındayken kapatmalarını önermişler.
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Mountain View firmasının kullanıma sunuğu iOS 9.1 emojileri, Android için de yakında kullanıma sunulacak. Yeni Emojiler hakkındaki tüm detaylar


  [​IMG]Birkaç hafta önce Hiroshi Lockheimer Android, Chrome OSveChromecast'in operasyon başkan yardımcısı seçildi. Android'e olan ilgisi daha önceden de bilinen Hiroshi Lockheimer, duyuru amaçlı bir tweet attı. Attığı tweet de sadece iOS 9.1 için olan emojilerin yakın bir zamanda Android'e geleceğini duyurdu.
  Yeni emojilerin Android 6.1 güncellemesi ile Googletarafından yayınlanması bekleniyor. Hiroshi Lockheimer attığı tweet üzerinden tartışmalar devam derken takipçiler ikiye ayrılmış görünüyor. Kimi takipçilerin Unicode 7 ve 8 ile iOS'a gelen emojilerin Android'e biran önce gelmesini savunurken kimi takipçiler ise bu hareketin yanlış olduğunu ve işletim sisteminin iOS'a benzemeye başlamasından şikayet ediyor.
  [​IMG]
  İki işletim sistemi arasında farklar giderek azalmaya devam ediyor. Aradaki farklar giderek azaldıkça iki işletim sistemi için de ortak çalışmalar görmek çok doğal. Özellikle Mountain View firmasının iOS 5 ile tanıttığı emojileri bu gidişle bütün cihazlarda görebiliriz. Ek olarak bu tür çalışmaları daha sık görmek son kullanıcıları her zaman mutlu edecektir.
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Android'in mobil cihazlarda yaygınlaşmasından sonra Google, Android'i farklı platformlara taşımaya başlamıştı. Şimdi ki projesi ise Android ile Chrome OS'i birleştirmek!


  [​IMG]Google, 2017 yılına kadar Chrome OS ile Android'i birleştirip yeni bir işletim sistemi sunmayı planlıyor. Aslında bu düşünce hepimizeMicrosoft'un Windows 10'undan tanıdık geliyor. Tüm laptop, mobil cihaz ve tabletler için tek bir işletim sistemi isteyen Google bu şekilde ayrı ayrı işletim sistemleriyle uğraşmak istemiyor. Şu an dünyanın en yaygın mobil işletim sistemi olan Androd'i laptoplarda hali hazırda görüyoruz. Ama donanımsal olarak tam uyumluluk sağlanmış diyemeyiz.
  Wall Street Journal kaynaklı habere göre Google 2 yıldır "her şey için tek işletim sistemi" adını verdiği proje için çalışıyor. Habere göre bu projenin ilk beta sürümünüönümüzdeki sene gerçekleşecek olan Google I/Oetkinliğinde göreceğiz.
  Chrome OS ölüyor mu?

  Hayır. Yapılan çoğu haberin aksine, şirketin planladığı şey Chrome OS'i öldürmek değil. Bu proje hayata geçtiğinde de Chrome OS işletim sistemi çalışmayı sürdürecek.
  [​IMG]
  Aslında bu projenin geleceğini Google dolaylı yoldan da olsa bizlere söyledi. 2013 yılında geçtiğimiz aylarda Google'ın CEO'su olan Sundar Pichai Android ve Chrome OS'un başına geçtiğinde iki işletim sistemi birleşiyor söylentileri dolaşmaya başlamıştı.
  Ayrıca geçen sene Google, Android uygulamalarının Chrome OS üzerinden çalışacağını söyleyerek bu konuyla alakalı bir ipucu daha vermişti.
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi Android'in 2015 yılı Kasım ayı dağılım oranları açıklandı. İşte halen en çok kullanılan Android sürümü

  [​IMG]Akıllı telefon pazarında Android işletim sistemine sahip cihaz sayısı 1 milyarı geçti. Orta ve alt segment cihazların lider konumda olduğu Androidekosisteminde amiral gemiler %10’luk payı oluşturabiliyorlar.
  Google Nexus cihazların ardından diğer akıllı telefon üreticilerinin deAndroid 6.0 Marshmallow güncellemesini dağıtmaya başladığı bu günlerdeGoogle tarafından Kasım ayı Android dağılım oranları açıklandı.
  Kasım Ayı Android Dağılım Oranları!

  Google, Kasım ayında Android 5.0 Lollipop işletim sistemine sahip cihazların ekosistemde %25,6 paya sahipolduğunu açıkladı. Android modellerinin çeşitliliğinden ve geciken güncellemeler ile her zaman düşük paya sahip yeni Android sürümlerinden bu kez Android 6.0 Marshmallownasibini alıyor. Yeni Android sürümü %0.3 gibi oldukça düşük bir paya sahip.
  [​IMG]
  Android 4.4 KitKat Yine Lider!

  Liderliğini korumaya devam eden Android 4.4 KitKat sürümü %37.8kullanım oranına sahip iken Android 4.1.x Jelly bean sürümü %29, Android 4.0.x Ice Cream Sandwich sürümü %3.3, Android 2.3.x Gingerbreand sürümü %3.8 veAndroid 2.2 Froyo sürümü ise%0.2 yayılım oranına sahip. Artık çok eski cihazlarda bulunan Gingerbread ve Froyokullanımında geçen aylara oranla değişiklik görülmüyor.
   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Android ve iOS akıllı cihazları mobil pazarda güvenlik konusunda daima birbirine taş atmakta. Fakat Android ve iOS'te yeni bir güvenlik açığı bulundu!


  [​IMG]Dünyada en çok kullanıla mobil işletim sistemlerinin başında iOSveAndroid gelmekte. Her iki platform da performans, hız, stabilite veya değişik bir çok yönden kıyaslanmakta. Bu testlerin içinde bir de güvenlik var.
  Günümüzde güvenliğin daha çok önem arz ettiği akıllı cihaz pazarında Android ve iOS cihazlarında bulunan yeni bir açık kullanıcıları tedirgin etmekre. Fakat bu güvenlik açığı göz ardı edilebilir cinsten değil.
  Ortaya atılan rapora göre eğer kişi hakkında mahkeme kararı çıkarsa eski sürümlere sahip iOS ve Android cihazlara uzaktan erişim kurulabiliyor. Yani mahkeme kararı doğrultusundaGoogle ve Apple sizin cihazlarınıza uzaktan erişebilir.
  Şu anda sadece Amerika için geçerli olan bu uygulamanın zamanla tüm dünyada yayılması muhtemel. Ama bu olay yalnızda firmaların eski sürümlerinde gerçekleştirilebiliyor.Android 5.0 ve iOS 8 üstü bir sürüme sahip değilseniz bu açık sizi de etkiliyor. Eğer bu sürümlerden alt bir sürüme sahip Android veya iPhone cihazınız varsa sizde bu güvenli tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.
  Bu konuyu bir örnekle açıklarsak; sizin bir suçunuz var ve mahkeme kararı ile telefonunuzun incelenmesi kararı çıktı. Sizin cihazınız Android 5.0 veyaiOS 8 mobil işletim sistemleri ve üstü bir sürüme sahip değilse bir komutla cihazınızın şifresi sıfırlanabiliyor ve verileriniz erişime açık hale geliyor.


  [​IMG]
   
 6. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Android kullanıcıları çok yakında yeni emojilere kavuşacak. Peki, gelecek olan güncelleme ile hangi emojiler sisteme eklenecek? Detaylar


  [​IMG]Stok Android kullanan Nexus modellerinin önümüzdeki hafta birgüncelleme alacağı ve bu güncelleme ile yeni emojilerin sisteme ekleneceği açıklandı. Android mühendislerinden Hiroshi Lockheimer,Twitter üzerinden duyurduğu müjdeli haber şimdiden Android kullanıcılarını heyecanlandırmayı başardı.Unicode 8.0 standartlarının bir parçası olarak gelecek olan emojiler, iOS 9.1 kullanıcılarının yaklaşık 2 aydır kullanmış olduğu emojiler olacak.
  [​IMG]
  Unicorn, aslan kafası ve yengeç emojileri Android’e gelecek olan yeni emojilerden sadece bir kaçı. Yeni emojileri ilk olarak Nexus modellerine gelmesi diğer Android kullanıcılarına haksızlık yapıldığı düşüncesini gündeme getirecektir. Bu yeni emojilerin kullanımı için tahmin edeceğiniz gibi güncelleme yayınlanması gerekiyor. Bakalım diğer Android üreticileri yeni emojiler için bir güncelleme yayınlayacak mı?
   
 7. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Google'ın yazılım desteği verdiği Android One için Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesi yayınlandı. Peki, Android 6.0.1 güncellemesi başka hangi modellere gelecek?


  [​IMG]Google, geçtiğimiz sene Nexus serisinin alt modeli olarak düşünebileceğimiz Android One serisini duyurmuştu. Google bu seri kapsamında son güncellemeleri alabilecek "fiyat-performans" odaklı telefonları yine Nexus ailesinde yaptığı gibi başka markalarla ortak bir şekilde üreterek bu telefonlara yazılım desteği sunuyordu.
  Android 6.0 Marshmallow güncellemesinin dağıtımına geçtiğimiz aylarda başlayan Google, şimdi de Android One için Android 6.0.1 Marshmallowgüncellemesini sundu. Sadece Android One programı kapsamında üretilen modellere gelen bu güncellemenin, ilerleyen günlerde Nexus modellerine de gelmesi bekleniyor.
  Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesi ile neler geliyor?

  Android 6.0.1 güncellemesi ile 200'ün üzerinde yeni emoji sisteme ekleniyor. Ayrıca rahatsız etme moduna bir sonraki alarma kadar aktif et özelliği yeniden ekleniyor.
  [​IMG]
  General Mobile Android One güncelleme alacak mı?

  Biliyorsunuz ki Android One projesi kapsamında telefon üreten şirketlerden biri de Türk menşeili General Mobile'dı. Google tarafından yazılım desteği sunulan ve Mashmallow güncellemesini alan General Mobile Android One'ın Marshmallow 6.0.1 güncellemesini de kısa süre içerisinde almasını bekliyoruz.
   
 8. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  iPhone 6s modelinde yer alan basınca duyarlı ekran teknoloji 3D Touch, Instagram için yayınlanacak son güncelleme ile Android'e geliyor. Bakalım 3D Touch, Android'de nasıl olacak?


  [​IMG]Apple'ın yeni amiral gemi modelleri iPhone 6s ve iPhone 6s Plusmodellerinde yer alan 3D Touchözelliği, kullanıcılar tarafından oldukça sevildi.
  Ekrana uygulanan basınç ile çalışan bu özelliğin bir benzeri ise Instagramile beraber Android platformuna da geliyor.
  Instagram, 3D Touch Özelliğini Android için Yayınlıyor!

  Instagram için yayınlanacak olan son güncelleme ile beraber Androidkullanıcıları da 3D Touch benzeri bir özelliği telefonlarında kullanabilecekler.
  Sadece Instagram uygulamasının içerisinde kullanabileceğiniz bu özellik ile uygulamayı kullanmak çok daha kolay bir hale gelecek.
  [​IMG]
  Instagram için yayınlanacak olan bu yeni güncelleme ile beraber görüntülemek istediğiniz fotoğrafı açmak zorunda değilsiniz. Göz atmak istediğiniz herhangi bir fotoğrafa basılı tuttuğunuz taktirde karşınıza çıkacak olan ufak bir ekran ile beraber size fotoğraf gösterilecek. Böylecehızlı bir şekilde fotoğrafları incelemeye devam edebileceksiniz.
  Instagram 7.13.0 sürümü ile beraber sunulacak olan bu özellik dağıtılmaya başlandığını da son olarak söyleyelim.
   
 9. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Androidify Uygulaması Güncellendi

  Androidify Uygulaması Güncellendi


  [​IMG]
  Google'ın kullanıcıların kendine özgü Android karakterleri oluşturmalarını sağlayan Androidify uygulaması tatil güncellemesi aldı.
  [​IMG]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !  Androidify uygulaması, yayınlanan bu güncelleme ile performans iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri gibi klasik başlıklara ek olarak, tatil dönemine özel içeriklerle güncellendi. Kişisel Android avatarınızı oluşturmanızı sağlayan Androidify uygulaması,
  Yayınlanan güncelleme, avatara giydirilen yeni ve tematik kıyafetlere ek olarak, Nexus 6P, Nexus 5X ve Chromebook gibi Google cihazlarını da avatara ekleme özelliği sundu.
  Ücretsiz olarak yayınlanan Androidify uygulamasına

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  üzerinden erişebilirsiniz.

  [​IMG]
   
 10. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Google, mobil cihazlar için geliştirdiği uygulamaları, anasayfası üzerinden sunuyor…
  [​IMG]
  Google, teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden bir tanesi ve internet dünyasında arama motoru olarak oldukça sağlam bir yer edinmiş durumda. Sadece internet arama motoru olmakla da yetinmeyen firma, son dönemde mobil pazara yönelirken, hem yazılım hem de donanım olarak bu pazarda adından söz ettiriyor.
  [​IMG]
  Google, Android adındaki işletim sistemini geliştirirken, bu işletim sistemi şu anda dünya genelinde hem akıllı telefon hem de tablet pazarında en çok kullanılan mobil işletim sistemi olurken, ayrıca firma, hem Android hem de iOS mobil cihaz kullanıcıları için farklı bazı uygulamalar da sunmakta.
  Teknoloji devi bu uygulamalarının kullanıcılar tarafından daha fazla indirilmesini sağlamak amacı ile anasayfası üzerinden de bu uygulamalarına link vermeye başladı. Türkiye arama sayfasında olmasa da

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  giren kullanıcılar “Unwrap the best of Google for Android and iOS.” şeklinde bir ibare ile karşılaşıyorlar.

  Baktığımızda uygulamalar arasında Chrome Browser, Google Maps, Google Photos, Google Translate, ve tabi ki YouTube uygulamaları dikkat çekerken, ayrıca Snapseed, Gmail, Hangouts ve Google Drive uygulamalarına da Android ve iOS kullanıcıları kolaylıkla ulaşabilmekteler.
  Genellikle bu uygulamaların bir çoğu yeni bir Android akıllı telefon ile ön yüklü olarak gelirken, özellikle Apple iOS kullanıcıları uygulamaları indirerek, iPhone ya da iPad modellerine yükleyebilecekler.
   
 11. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  PC için geliştirilen Android tabanlı işletim sistemi Remix OS 2.0 yayınlandı. Ücretsiz olarak sunulan Remix OS 2.0 hızı ile eski bilgisayarları yeniden canlandıracak!

  [​IMG]CES 2016 etkinliğinde boy gösteren Jide, Android tabanlı işletim sistemi Remix OS 2.0 sürümünü tanıtmıştı. Masaüstü ve dizüstü çözümler için geliştirilen Remix OS 2.0, sunduğu hızın yanında ücretsiz olmasıyla da dikkat çekmişti.
  Android platformundaki tüm uygulama ve oyunları işletim sistemi üzerinde çalıştırabilen Remix OS 2.0, Android-x86 Project kapsamında geliştirildi. Düşük özelliklere sahip 32 Bit sistemlerde bile hızlı bir şekilde çalışan Remix OS 2.0, bugün itibariyle ücretsiz olarak indirime sunuldu.
  Remix 2.0'ın şimdilik geliştirici sürümü yayınlanıyor. Remix 2.0 indirme linklerinde sürümün Alpha olarak görünmesi, henüz tam anlamıyla işletim sisteminin stabil çalışmama ihtimalini doğuruyor.
  Ancak kullanıcılardan gelen yorumlar şimdilik Remix 2.0'ın akıcı bir şekildeçalıştığı ve sıkıntı yaşatmadığı doğrultusunda.
  690 MB büyüklüğündeki Remix 2.0'ı indirdikten sonra Rufus yardımı ileUSB belleğinize yazdırıp yükleyebilirsiniz.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   
 12. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Android cihazları hedef alan Android.Bankosy virüsü, banka hesaplarınıza erişim sağlayarak, hesabınızdaki paraların boşaltılmasına olanak tanıyor.
  Kullanım alanları arttıkça, güvenlik konusundaki önemin de kritik seviyelere geldiği akıllı telefonlarımızda, bu pazardaki tüm akıllı telefonların %80’inde bulunanAndroid işletim sistemine karşı kötü niyetli kişilerin geliştirdiği virüslerde de aynı oranda artış yaşanıyor. Farklı amaçlara sahip olsalar da, ana hedefin kullanıcıları mağdur etmek olduğu virüslere son bir yeni si daha eklendi.
  Symantec tarfından yapılan araştırmada, daha önce banka hesabı kullanıcı adı ve şifre bilgilerini ele geçirmeye çalışan Android.Bankosy virüsü, artık banka hesaplarınıza giriş yaparken telefonunuza gelen tek kullanımlık şifreyi ele geçirerek, hesabınıza erişim sağlanmasının önünü açıyor. Gelen SMS verilerini çalan bu virüsün, aynı zamanda bankadan güvenlik amacıyla kullanıcılara gelen çağrıları da yönlendirebildiği açıklandı.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Oldukça etkili olan ve kullanıcılara ciddi zararlara sebebiyet verme olasılığı bulunan bu tehlikeli virüsün, henüz Android cihazara nasıl bulaştığı konusunda kesin bilgiler bulunmazken, uygulamalar ve web siteleri aracılığıyla cihazlara bulaştığı söylenenler arasında.
  Şimdilik, önlem olarak bir virüs programı kurmanızı, bilmediğiniz uygulamaları indirmemenizi ve bilmediğiniz sitelere girmemenizi tavsiye ederiz.
   
 13. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Google, yeni özelliği sayesinde Android cihazlara uygulama kurulumunu kolaylaştırmayı hedefliyor. Peki, Google'ın bu yeni sistemi nasıl çalışıyor?

  [​IMG]2016 yılı Android için hızlı başladı. Google, geçtiğimiz günlerde Google Play'e getirdiği Promo kodu desteğinin ardından şimdi de Android cihazlara uygulama kurulumunu kolaylaştıran bir yenilik ile karşımıza çıkıyor.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  İnternette arama yapmak için kullandığımız Google arama motorunda, çoğu zaman mobil uygulamaları da aratıyoruz. iOS platformunda Google üzerinden arattığınız uygulamaları sanki App Store'da gezermiş gibi görüntüleyebiliyor, ancak indirmek istediğinizde otomatik olarak App Store'a yönlendiriliyorsunuz.
  Google, kendi mobil platformu Android için yeni özelliğini kullanıma sundu. Google'da aradığınız uygulamaların linkine tıkladığınız zamanGoogle Play Store'a yönlendirme sürecinden kurtulup, direkt olarak tarayıcı üzerinden uygulamayı indirebileceksiniz.
  Uygulama indirme aşamasında, uygulama izinleri bölümü açılıyor ve buradaki maddeleri kabul edip uygulamayı indirebiliyorsunuz.
  [​IMG]
   
 14. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Spotify video servisini bu hafta içinde faaliyete geçirebileceğine yönelik söylentileri doğru çıkarır nitelikte; ESPN, Comedy Central, MTV, BBC, Vice News, Slate ve bunun gibi içerik ortaklarının katkısıyla oluşturulan video servisi faaliyete geçti.
  Hem android hem de iOS uygulamaları üzerinde faaliyete geçmiş olduğu belirtilen video servisi henüz Türkiye’ye hitap etmiyor gibi görünüyor. Video özelliğini getirdiği belirtilen güncelleme henüz Türkiye’deki cihazlara ulaşmamışa benziyor. Zaten Spotify’ın içerik ortakları da bu servisin ülkemize özel olmadığını gösteriyor.
  Yine de, video servisine erişebilen kullanıcılar, Spotify’ın videolarına Gözat bölümü altında yer alan “Şovlar” seçeneği üzerinden erişebiliyor. Bu bölümde görüntülü şovlar ve sesli şovlar olmak üzere iki ana bölüm yer alıyor. Spotify son birkaç aydır podcast’leri yayınlıyordu, video da bunların arasına eklenmiş oldu.
  Spotify video fazla ön plana çıkmıyor

  Spotify temelde bir müzik dinleme uygulaması olduğu gerçeğini unutmayarak videoları oldukça içerilere, kullanıcıların ilk bakışta göremeyeceği bir yerlere yerleştirmiş. Bu, birçok kullanıcıyı memnun edecektir. Tabii ki, Spotify da her ticari kuruluş gibi para kazanma peşinde ve videolar da bu amaca hizmet eden bir araç olarak düşünülmüş. Bir şov veya video içerik ortağını seçen kullanıcı, takip et butonuna tıklatarak o içeriği kütüphanesine ekleyebiliyor.
   
 15. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Google Takvim daha dünyalı bir görüntüye kavuşuyor. Bu haftadan itibaren servisin iOS ve android uygulamaları, daha önce desteklemediği 41 dilde daha hizmet sunacak.
  Servisisn desteklediği yeni diller ise şunlar: Arapça, basitleştirilmiş Çince, geleneksel Çince, Flamanca, İngilizce (Birleşik Krallık), Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Portekizce (Brezilya), Portekizce (Portekiz), İspanyolca (İspanya), İspanyolca (Latin Amerika), Tayca, Türkçe, Bulgarca, Katalanca, Hırvatça, Çekçe, Danca, Farsça, Filipince, Fince, Yunanca, İbranice, Hintçe, Macarca, Endonezya dili, Letonca, Litvanyaca, Norveççe, Romanya Sırpçası, Slovakça, Slovence, İsveççe, Ukraynaca ve Vietnamca.
  Ayrı bir blog yazısı ise Google Takvim iOS ve Android uygulamalarının 54 ülkeye daha ait tatilleri göstereceğini belirtti. Şirket, söz konusu ülkelerin ismini ise açıklamadı.
  Takvim, Google CEO’su Sundar Pichai’nin geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen I/O konferansında saydığı 1 milyarın üstünde veya hemen altında kullanıcıya sahip servis veya uygulamalar arasında bulunmuyor. Söz konusu servisler arasında Android, Google arama, YouTube, Haritalar, Gmail ve Chrome yer alıyor. Dil desteğinin genişletilmesi sayesinde Takvim, Kuzey Amerika dışında da büyük bir kullanıcı tabanına sahip olabilir.
  Servisin masaüstündeki kullanımı yaygın olsa da, mobil cihazlara olan kayma söz konusu cihazlarda da yerel dil desteğini daha önemli bir hâle getiriyor. Listeye 41 dilin daha eklenmesi sayesinde Google’ın önünde Takvim uygulamasını daha fazla kullanıcıya ulaştırmak adına oldukça geniş bir alan açılmış oluyor. Şirketin bu fırsatı başarıyla kullanıp kullanamayacağı ise zamanla anlaşılacak.
   
 16. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]

  Android 4.3 Jellybean ve Altını Kullananlar Dikkat!


  Qualcomm yazılımında tespit edilen bir açık Android 4.3 Jellybean ve altını kullanan kullanıcıları için ciddi bir güvenlik zafiyeti yaratıyor.  [​IMG]

  Android 4.3 Jellybean ve altını kullanan kişiler için çok önemli bir uyarı yapıldı. Qualcomm yazılımında tespit edilen bir açık dahilinde kullanıcıların ciddi bir tehdit altında olduğu ve özellikle bilgi hırsızlığının bu açık üzerinden çok kolay bir şekilde yapılabildiği belirtildi.
  Açığın her ne kadar kapatıldığı belirtilse de güvenlik açısından tam olarak denetim sağlanabilmiş değil. Özel bir güvenlik firması tarafından gündeme getirilen bu durum sonrasında tüm Android dünyasında bu gelişme yer bulurken kullanıcıların sistem güncellemesini alabilme ihtimali bulunan kişilerin Android 4.3 Jellybean’in üzerindeki bir sürüme geçmeleri istendi.
  Açık üzerinden yapılacak saldırılarda kullanıcıların sistem ayarlarının dahi değiştirilebileceği belirtirken özellikle hedefte, kişilerin arama ve SMS kayıtları yer alıyor. Android 4.4 KitKat ve üst versiyon işletim sistemlerinde yapılan güvenlik iyileştirmeleri ile böyle bir açıktan korunmak mümkün olurken belirtildiği gibi Android 4.3 Jellybean için henüz güvenlik açısından bir önlem alınabilmiş değil.
  FireEye tarafından Qualcomm açık hakkında uyarılırken konu ile ilgili yapılan çalışmaların da yetersiz olduğu görüldü. Zira yapılan araştırmalarda beş sene içerisinde milyonlarca cihazın bu açık nedeniyle mağdur duruma düştüğü ve kullanıcıların farkında dahi olmadan tüm bilgilerinin ele geçirilebildiği ifade ediliyor.

  [​IMG]
   
 17. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Android N'de Yeni Gelecek Özellikler Ne?
  Android işletim sisteminin yeni versiyonu ile birlikte telefonlarda yeni özellikler kullanılmaya başlanacak.
  [​IMG]
  Google tarafından geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen etkinlikte Android'in yeni versiyonu hakkında pek çok detay paylaşılırken bu konuda özellikle 8 yeniliğin üzerinde duruldu. Android işletim sisteminin yeni versiyonu ile birlikte sistemin artık çok daha hızlı çalışacağı belirtilirken bu durum kuşkusuz tüm kullanıcıları memnun edecek. Üstelik bu hız yüzde 75'e varan yüksek bir oranda gerçekleşecek.

  Ekran İkiye Bölünecek

  Android işletim sisteminizi versiyonundaki bir yenilik ise ekranın ikiye ayrılabilir olması. Özellikle aynı anda iki farklı uygulamayı kullanmak isteyen kişiler ekranı ikiye bölerek bu ihtiyaçlarını giderebilecek.

  Kısayollara Erişim Kolay Olacak

  Android'in yeni versiyonunda bildirimlere de kısa bir erişim yolu açılacak. Böylece kişiler bildirimler için uzun adımları takip etmek yerine kısa erişim yolu ile birlikte kolay bir şekilde bildirimlere ulaşabilecek.

  Android işletim sisteminin yeni versiyonunda görsellik açısından da tema ve duvar kağıtlarının kullanıldığı görülürken kadınlara özel olarak da 13 yeni farklı emoji kullanıma sunulacak.

  Almadan Dene Dönemi Başlıyor

  Üstelik Google Play üzerinden satın almadan test etme gibi özellikleriyle birlikte kolay bir şekilde kullanım sağlanacak Android sisteminde sanal gerçeklik de unutulmamış durumda. Cihazlar ile birlikte sürpriz bir yenilik ise Android isminin kullanıcılar tarafından belirlenecek olması.

  Google tarafından açılan sayfa aracılığıyla kişiler önerilerini sunacak ve en çok öneri alan isim Google tarafından Android'in yeni versiyonunda kullanılacak.
   

Sayfayı Paylaş