İOS Genel Android Hakkında önemli detaylar

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Android Auto kapsamında ilk örnek Honda Accord 2016 ile gerçeğe dönüşüyor! Honda'dan gelen resmi açıklama ile Accord 2016 modellerinde Android Auto sistemi yer alacak!


  [​IMG]İlk olarak Google tarafından biraz da Apple’a rakip olarak resmiyet kazandırılan Android Auto konsepti ile Google otomobil ile ilgili alana daAndroid ismini sokmayı amaçlamıştı. Üzerinden geçen yaklaşık 2 yıllık bir süre zarfından sonra en nihayetinde Android Auto aktif kullanım kazanmış olacak...Honda ve Google işbirliği!

  Honda tarafından yapılan bir açıklamada, 2016 model Honda Accord araçlarında, Android Auto sistemine yer verecekleri ve Android CarPlay sistemini de destekleyecekleri bilgileri yer aldı. Bu açıklamanın ardından ise yeniden Android Auto platformu dillendirilmeye başlandı. Zira şu ana kadar aktif olarak araç üreticilerinin Android Auto sistemini kullanmıyor olmaları, üzerindeki ilgiyi düşürmüştü.[​IMG]iOS ve Android savaşı Otomobil alanına taşıyor!

  Yapılan bu açıklamayla beraber Google’da, Android ile birlikte otomobilalanında daha da büyük yüzdeler elde edebilecek hale gelebilir. Zira Apple’ın birçok ünlü otomobil üretici firma ile bu noktada uzun zamandır yürüttüğü rakipsiz çalışmalara Google’dan “Bende Varım!” cevabı gelmiş oldu.Honda Accord 2016 modeli ile bu sistemlerin ne denli kullanıcı dostu bir deneyim yaşatacağı şu an merak konusu. Öte yandan Honda gibi diğer büyük otomobil üretici firmaların ise Google ile birlikte Android Auto kapsamında bir işbirliğine gidip gitmeyeceğide henüz cevaplanmayan sorulardan oluyor…
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  [h=2]Mobil cihazlar güvenlik şirketi Zimperium tarafından keşfedilen güvenlik açığı, Android işletim sistemli cihazlar için büyük tehlike oluşturuyor.[/h]Android işletim sistemindeki güvenlik açığını geçtiğimiz illbahar aylarında bulan Zimperium uzmanları, konuyu hemen Google yönetimine haber vermişler. Google programcılarının da 48 saat içinde konuyla ilgili güncelleme dosyalarını yayınladığı söyleniyor. Ancak buna rağmen Stagefright güvenlik açığının halen 1 milyar civarında Android işletim sistemli cihazı tehdit ettiği tahmin ediliyor.
  Bunun en önemli sebebi, cihazları üretenlerin ya da ilgili telekom firmalarının güncellemeleri yaymakta yavaş davranması olarak gösteriliyor. İşin kötü tarafı, Stagefright güvenlik açığı bir Android cihazın tüm kontrolünün, basit bir MMS mesajıyla kaybedilmesine sebep olacak kadar büyük!
  Stagefright, aslında Android altında çalışan ve farklı türden multimedya dosyalarını, farklı uygulamalar altında okumak için hazırlanmış bir yazılım modülü. Bu modül sayesinde MMS adı verilen ve resim ya da video içeren kısa mesajların içeriğini de görüntülemek mümkün oluyor.
  Ancak Stagefright sadece video ya da resim göstermekle kalmıyor, bunun için gereken karmaşık komut setlerini de çalıştırmakla yükümlü. Bu da onu özel hazırlanmış ve içinde kötü niyetli kod barındıran bir MMS mesajına karşı savunmasız bırakabiliyor.
  Bu modül Android 2.2 ve üzeri tüm işletim sistemi sürümlerini etkiliyor. Ancak etkilenen cihazların çok küçük bir kısmı güncelleme almış bulunuyor. Piyasada 2 senesini doldurmuş cihaz modelleri ise genellikle güncelleme listelerinden düştüklerinden, asla yama almayabilirler.
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]Fallout Shelter, 13 Ağustosta Android'e Gelecek[/h][h=2]Apple firmasını geliştirmiş olduğu iPhone ve iPad gibi cihazlar için ücretsiz olarak yayına çıkan Fallout Shelter, Yaklaşık olarak 13 Ağustos içerisinde Google Play Store üzerinde Android sistemleri için yerini alacak.[/h][​IMG]
  Gelenekselleşen bir mobil oyun olarak karşımıza çıkan ve oldukça çok beğenilen Bethesda yapımı iOS oyunu Fallout Shelter, Çok kısa zaman da Apple App Store’da başarıya ulaşan uygulamalardan olmuştu. Android kullanıcılarının oyuna göreceğini ilginin de çok fazla olacağı açıklanıyor.
  [​IMG]
  Oyuna temel olarak baktığımız da temel olarak şehir kurma simülasyonu oyunlarına benzeme de, Esasında gerçek zamanlı olarak stratejik önerilerine de sahip. Atom savaşları sonrasında bir sığınak yapmanız ve bu sığınağın yönetimini siz sağlamalısınız. Geliştirilen oyun 13 Ağustosta Android’e gelecek.
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  [h=2]İnternetin en popüler sitelerinden biri olan Reddit, en sonunda resmi Android uygulamasına kavuşacak.[/h]Günümüzde internet üzerinde en yoğun trafik alan web sitelerinin başında gelen Reddit, mobil erişim açısından hayli seçenek fakiri denebilir. Sitenin kendi resmi mobil uygulamaları hiç olmadı, kullanıcılar daha ziyade üçüncü parti geliştiricilerin sunduklarıyla yetinmek zorunda kaldılar.
  Reddit için çıkarılan resmi iOS uygulaması aslında Alien Blue adıyla tasarlanmış üçüncü parti bir yazılımdı. Geçen yıl Reddit tarafından hayli popüler olduğu için satın alınan uygulama, resmi iOS uygulaması haline gelmişti. Android kullanıcıları ise bu kadar da şanslı değildi. Ancak bu durum yakında değişecek gibi görünüyor.
  Geçen ayın sonunda eski Reddit CEO’su kullanıcı protestoları yüzünden istifa etmek zorunda kalınca yerine geçen Steve Huffman, Android kullanıcılarına yakında kendi resmi uygulamalarına kavuşacaklarını müjdeledi. Huffman bu uygulamanın kendisi başa geçmeden çok önce geliştirilmeye başlandığını ve hızla ilerlediğini bildirdi. Henüz resmi bir çıkış tarihi verilmese de, bu yıl bitmeden hazır olacağına dair fısıltılar var.
   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Android’in son Android sürümü olan Lollipop, diğer sürümler karşısında yükselişine devam ediyor…
  [​IMG]
  Google’ın açık kaynak kodlu olarak geliştirdiği Android mobil işletim sistemi şu anda hem akıllı telefon hem de tablet pazarında en çok kullanılan işletim sistemi olurken, her sene Google yeni bir Android sürümü ile karşımıza geliyor.
  [​IMG]
  Geçtiğimiz Mayıs ayında firma Google I/O 2015 Geliştirici Konferansı’nı düzenlerken, Android M adı ile de yeni işletim sistemini duyurmuştu. Büyük ihtimalle bu işletim sistemi Android 6.0 Marshmallow olarak Kasım ayında sunulabilir. Bu yeni işletim sistemi Google’ın yeni nesil Nexus cihazları ile birlikte pazarda yerini alacak.
  Diğer taraftan Google cephesinden her ay Android sürümlerinin kullanım oranlarına dair de bilgiler gelirken, 3 Ağustos tarihi ile biten son 7 gün için Android kullanım oranları açıklandı.
  Gelen bu bilgilere göre Android 4.4 KitKat hala %39.3 kullanım oranına sahip ve lider durumda. Onun arkasından ise Android Jelly Bean gelirken, bu işletim sistemi de %33.6 pazar payına sahip durumda.
  Geçtiğimiz sene Eylül ayında sunulan son dürüm olan Android 5.x Lollipop yükselişini sürdürürken, %18.1 kullanım oranına ulaştığı görülüyor.
  Diğer işletim sistemleri sürümlerine bakacak olursak eğer, Android 4.0.x Ice Cream Sndwich %4.1, Android 2.3.x GingerBread %4.6 ve Android 2.2 Froyo ise %0.3 pazar payı oranlarına sahipler.
   
 6. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows'un uygulama problemi için harekete geçen Microsoft, artık iOS uygulamalarını Windows 10 ile kullanabilme olanağı sunuyor.

  [​IMG]Yazılım dünyasının en güçlü markalarından Microsoft, yaşadığı uygulama sorununu çözmek için uzun zamandır çalışıyor. Geçtiğimiz Nisan ayında, bu alanda ilk adımı atan marka, sonunda geliştiriciler için iOS uygulamalarını Windows 10'da çalışabilecek şekilde dönüştürebilen araçlarını yayınladı.
  iOS uygulamaları, Windows Mağazaya geliyor!

  Açık kaynaklı olan Microsoft'un henüz önizleme konumundaki araçları sayesinde, Build 2015 konferansında belirtildiği gibi iOS uygulamalarıkolaylıkla Windows'da çalışabilecek şekilde düzenlenebilecek.
  Project Islanwood adındaki çalışmanın sonucunda ise Windows Mağazanınhareketlenmesi bekleniyor. Zira artık iOS geliştiricileri, uygulamalarınıWindows'a kolaylıkla uyarlayıp yayınlayabilecekler.
  Hızla gelişiyor!

  32 ve 64 bit Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemleriyle çalışabilen açık kaynak kodlar, an itibariyle Github üzerinden indirilebiliyor. İlerleyen dönemde güncelleneceği belirtilen kodlar, çok yakında ARM tabanlı işlemci ile çalışan cihazları da destekleyecek. Araçların final sürümünün ise önümüzdeki sonbaharda yayınlanması bekleniyor.
  ::

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   
 7. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Dit is Normaal ekibi iPhone cihazına Android 5.0 arayüzünü kurdu.
  [​IMG]
  Teknoloji alnındaki büyük rekabet cihazlar arasında olduğu kadar yazılım alanında da gerçekleşiyor. Cihazlar için sunulan yazılım alanında da en büyük rekabet hiç şüphesiz iOS ile Android işletim sistemleri arasında yaşanmakta. Dünya genelinde iOS ve Android işletim sistemini kullananların sayısı her geçen gün artmakta. Bu konuda özellikle Apple’ın kendine özgü fanları bulunmakta.
  [​IMG]
  iOS ve Android işletim sistemleri arasında rekabet her alanda sürmekte. Kendilerini devamlı yenileyen bu iki işletim sistemi çalışmalarını yeni sürümleri üzerinde devam ettirmekteler. İki işletim sisteminin de kendine özgü fanları bulunmakta. Apple firması kendi üretimini gerçekleştirdiği cihazlarında, yine kendisinin geliştirdiği işletim sistemi iOS işletim sistemini kullanmakta. iPhone cihazına Android işletim sistemini yükleyen bir ekip bunu Apple fanlarına iOS 9 diye sundular. Dit is Normaal ekibi iPhone cihazına Android 5.0 arayüzünü kurdu ve bunu da Apple fanlarına iOS 9 diye aktardı. Dit is Normaal ekibi, buna inanan Apple fanlarından ilginç geri bildirimler aldı.
  Birçok kullanıcının inandığı bu olayda Apple fanları, iOS 9 sandıkları Android 5.0’ı oldukça pratik ve akıcı buldular.
   
 8. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]YouTube Gaming Android'e Beta Olarak Geldi[/h][h=2]YouTube, Oyuncuları için baktığımız da özel olarak geliştirmiş olduğu ve şu an için de test aşamasın da olan mobil uygulaması YouTube Gaming'in duyurdu.[/h][​IMG]YouTube, E3 Etkinliğinde canlı bir şekilde yayınladığı 'Gaming' kanalı devreye sokmuş aynı zaman da kullanıcıları tarafından büyük bir ilgi görmüş durumdaydı. YouTube'un yapmış olduğu bu hamleye baktığımzı da ise şirket yava şyava oyun sektörü üzerinde girmek istediğine dair yorumların yapılmasına neden olmuş durumda.
  [​IMG]
  Bir canlı uygulamalası olan YouTube Gaming'te oyuncuların kendi aralarında sohbet ederek canlı bir yayın yapabiliyor. Bunların dışında favori oyunlarını takip ederek kişisel değerlendirmeler yapılıyor. Bariz bir şekilde Twitch'in tahtına oturmak adına yapılan bu uygulama Preview olarak karşımza çıkıyor.

   
 9. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, Android ve iOS uygulamaları Windows platformuna getirerek, daha da güçlendirmeyi amaçlıyor.
  [​IMG]
  Microsoft teknoloji dünyasında özellikle yazılım alanında liderliğini sürdürürken bir süredir hem tablet hem de akıllı telefon modelleri ile mobil platformda iddiasını sürdürüyor.
  [​IMG]
  Akıllı telefon platformu için Windows Phone platformunu geliştiren firma, geçtiğimiz sene Nokia’nın cihazlar ve servisler bölümünü satın alarak donanım olarak da akıllı telefon pazarında yer almaya başlamıştı.
  Windows Phone şu anda Android ve iOS’a göre daha geride bulunuyor ve ayrıca her iki platforma göre uygulama açısından da daha zayıf kalmakta. Uygulama geliştiricileri, Windows Phone platformuna Android ve iOS kadar ilgi göstermezken, Microsoft bu durumu değiştirmeyi amaçlıyor.
  Bu sene başında Microsoft Build Developer 2015’de Android ve iOS uygulamalarının Windows platformunda çalışabilmesi için geliştiricilere araçlar ve çeşitli programlarla yardım edeceği bilgisini vermişti.
  Microsoft bu konuda adımını attı ve daha önce “Project Islandwood” olarak bilinen Windows Bridge’yi GitHub web sitesinde sundu. Açık kaynak kodlu olarak sunulan proje MIT lisansı altında sunuldu.
  Android geliştiricileri için sunulan Windows Bridge for Android beta sürümünde olmasına karşılık Windows Bridge for iOS şu anda sunulmuş durumda ve Objective-C kullanarak geliştiriciler Windows uygulamalar oluşturabilirler.
   
 10. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  EA Sports'un sevilen futbol oyun serisi FIFA, iOS platformuna geldi. FIFA 16 niteliğindeki EA SPORTS FIFA oyunun ayrıntıları ve indirme linki

  [​IMG]EA Sports, yeni futbol oyunuFIFA 16 ile yakın zamanda oyuncuların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Gamescom 2015 etkinliğinde FIFA 16 için yeni videolar yayınlayan EA, FIFA 16’nın PC, Xbox One, Xbox 360,PlayStation 4 ve PlayStation 3 platformlarının yanında iOS ve Android’e de geleceğini müjdelemişti. FIFA 16 Mobile’ın gelişmiş grafiklere, daha iyi yapay zekaya ve konsol kalitesinde Ultimate Team bölümüne sahip olacağını belirten EA, mobil oyuncuları heyecanlandırmayı başarmıştı.
  FIFA 16 Mobile için 22 Eylül tarihine gün veren EA, bugün sürpriz bir şekilde “EA SPORTS FIFA” oyununu iOS platformu için yayınladı. Şimdilik sadece Kanada App Store’unda yer alan EA SPORTS FIFA, söz verildiği gibi gelişmiş grafiklere, kolay kontrollere, gol sevinçlerine ve daha detaylı Ultimate Team bölümüne sahip. Şimdilik test aşamasında bulunana EA SPORTS FIFA oyununu indirmek için App Store mağaza ayarınızıdeğiştirmeniz gerekiyor.
  [​IMG]
  App Store Mağaza Nasıl Değiştirilir?

  App Store mağaza değiştirmek için Apple Kimliğinizde değişiklik yapmanız gerekiyor. Ayarlar>App Store/iTunes Store>Apple Kimliği>Apple KimliğiniGöster>Ülke/Bölge>Ülkeyi veya Bölgeyi Değiştir>Canada seçeneğini işaretleyerek App Store mağazanızı değiştirebilirsiniz.
  Mağaza değişikliğinden sonra EA SPORTS FIFA oyununu

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ücretsizolarak indirebilirsiniz.

  [​IMG]
   
 11. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Google I/O 2015 ile açıklanan Android M sürümünün gerçek ismi açıklandı. İşte Android 6.0 Marshmallow ve yeni sürüm hakkındaki son açıklamalar.


  [​IMG]Google tarafından I/O 2015 konferansı ile duyurulan Android Msürümünün isminin ne olacağı sonunda açıklandı. Bugün elindeMarsmallow tutan bir Androidheykeli ile tanıtılan yeni sürüm, Android 6.0 Marshmallow olacak.
  [​IMG]
  Android 6.0 Marshmallow açıklandı

  23. API için kararlı SDK geliştiriciler için kısa süre önce sunulan Android 6.0 Marshmallow sürümü ve onun için geliştirilen uygulamalar, Nexus 5,Nexus 6 ve Nexus 9 modelleri ile denenilebilecek.
  Beklenen Android 7.0 ise, tahminlerimize göre gelecek yıl Android N ve bir diğer tahminimize göre Nutella ile anlaşmalı olarak Android 7.0 Nutella ismi ve pek çok yenilikle gelebilir. Ancak bunlar sadece bizim tahminimiz ve henüz bu tahmini doğrulayan hiçbir bilgi mevcut değil.
  Android 6.0 Marshmallow, yeni Nexus'lar ile gelecek

  2015 Sonbahar döneminde yeni Nexus modelleri ile birlikte ilk kez yayınlanması beklenen Android 6.0 Marshmallow, bakalım stabilite ve düzensiz güncellemelerden bıkan Android kullanıcılarını memnun edebilecek mi?

  [​IMG]
  Android Marshmallow özellikle uygulama izinleri konusunda daha basit bir yaklaşık sergiliyor, kullanıcılara uygulamaların hangi bilgilere erişebileceği noktasında daha fazla kontrol sunuyor. Google’ın yeni Android Pay mobil cüzdan platformu, USB Type-C desteği, işletim sistemi genelinde çeşitli düzeltmeler ve iyileştirmeler de Android 6.0 Marshmallow sürümünün barındırdıkları arasında yer alıyor.
   
 12. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Google uygulamalarının önyüklü olarak gelmesinden dolayı eleştirilen Android, mevcut politikasını değiştirebilir. Peki, Android telefonlarda neden Google uygulamaları olmayacak?


  [​IMG]Açık kaynaklı işletim sistemi olan Android, geliştiriciler ve büyük firmalar sayesinde önemli noktalara gelmeyi başardı. Rakipsiz olarak görünen iOS’e çelme takmayı başaran Android, hızla büyümeye devam etmeye kararlı.Google’ın projesi olan Android, son dönemlerde çıkış politikasına aykırı hareket ettiği için çok eleştirilmişti. Açık kaynaklı olmasına karşılık Android cihazlarda Google’ın uygulamaları önyüklü olarak geliyordu. Hatta bu durumdan rahatsız olan Yandex, Google’a dava açacağını duyurmuştu.
  Mantıken açık kaynaklı olduğu için sadece sistem uygulamalarına yer verilmesi gereken Android sürümleri, Google’ın, Google+,YouTube, PlayBooks, Newsstand, Play Music, Haritalar ve Play Games gibi uygulamaları barındırıyor. Gelen bilgilere göre Android artık Google’ın bazı uygulamalarını barındırmayacak. Peki, yeni Android telefon ve tabletlerde hangi Google uygulamalarına veda edeceğiz?
  Google Uygulamalarına Veda Edin!

  Açıklamalara göre Google’ın fişini yavaş yavaş çekmeye başladığı Google+,Google Play Books, Play Games ve Newsstand uygulamaları artık Android cihazlarında yer almayacak. Kullanıcılar istedikleri takdirde bu uygulamaları Google Play Store’dan indirebilecek.
  [​IMG]
  Google bu hamlesi ile pek çok kullanıcıdan olumlu geri dönüş alacaktır. Umarız ilerleyen aylarda Android telefon ve tabletlerde sadece sistem uygulamaları yer alır ve 3. Parti uygulamalar kullanıcının tercihine göre yüklenir. Böylelikle bir kere bile tıklayıp açmadığımız uygulamalar cihazlarda boşuna yer kaplamaz.
   
 13. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Sosyal medya denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Facebook, iOS uygulamasının arayüzünü güncelledi. İşte Facebook iOS uygulamasının yeni arayüzü.


  [​IMG]Sosyal medya denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Facebook,iOS uygulamasının arayüzünde bazı iyileştirmeler yaptı.
  Facebook uygulamasına giren iOS kullanıcıları, uygulamadaki menü tarafında hoş bir sürprizle karşılaştılar.
  Facebook, iOS uygulamasında menü bölümünde ufak bir güncelleme yaparak, logoları değiştirdi. iOS’teki yeni Facebook ara yüzüne aşağıdan göz atabilirsiniz.
  [​IMG]
  Yeni Logolar - Eski Logolar
  Yeni menü logoları eskileriyle kıyaslandığında göze çok daha sempatik geliyor. Öte yandan, arayüzde yapılan bu güncellemenin yalnızla logolarla sınırlı olduğunu da belirtelim. Yani uygulamada menüdeki logolarınharicinde değişen pek bir şey bulunmuyor.
   
 14. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  • İninal kart kullanıcılarının merakla bekledikleri İninal cüzdan uygulaması Android ve iOS için yayınlandı. İşte İninal Cüzdan uygulamasının sunduğu avantajlar.

   [​IMG] 2012 yılında kurulan Türkiye’nin ilk ön ödemeli kart firması olan İninal’ın merakla beklenen mobil uygulaması sonunda yayınlandı. iOS ve Android işletim sistemli akıllı telefonlart için eş zamanlı olarak yayınlanan uygulamayla birlikte İninal Kart kullanıcılarına da büyük kolaylıklar sunulmuş oldu.
   5000 TL'ye varan harcama limiti!

   İninal Cüzdan uygulaması sayesinde, İninal Kart kullanıcılarının birçok sorunu çözülmüş oluyor.. Uygulama sayesinde daha önce ininal hesabı olmayan kullanıcılar yeni hesap açabiliyor ve açtıkları hesaba satın aldıkları ininal kartlarını ekleyerek kartlarının harcama limitini 5.000TL’ye çıkartabiliyorlar.
   Kartlar bir kere eklendikten sonra kart bakiyesi ve karta ait hesap hareketleri detaylıca görüntülenebiliyor. Özet ekranından bakiye ve hesap hareketi özetleri uygulamaya tekrar giriş yapmadan izlenebiliyor. İninal cüzdan, ininal kartın indirimleri ve kampanyalarından haberdar olmanızı da sağlıyor.
   5000'e yakın satış noktası!

   İninal cüzdan uygulamasından daha önceden ininal kartı olmayan kişiler de faydalanabiliyor. 5.000’e yakın satış noktasından İninal kart satın alınabiliyor ve 10,000’e yakın dolum noktasından para yükleyip hemen kullanmaya başlayabiliyor.
   İninal kart, alışverişlerinde banka kullanmak istemeyenler, internetten alışverişlerinde kart bilgilerini vermek istemeyenler, bankalardan hizmet alamayanlar ve bankaların hizmetlerini pahalı bulanlar için güvenli ve ekonomik bir seçenek sunuyor. ​   
 15. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Evernote, yemek tarifi uygulaması Evernote Food’u 30 Eylül itibarıyla kapatacağını açıkladı. 2011 yılında önce iOS için yayınlanan, ardından

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ‘e de gelen Evernote Food, ana not alma uygulaması için yemek odaklı bir tamamlayıcı işlevi görüyor.

  Albüm, tarif kitabı ve Instagram akışının bir kombinasyonu olarak tanımlanan Evernote Food, “gereksiz” veya “unutulabilir” gibi bazı eleştirilere maruz kalmıştı.
  Evernote Food, en iyi yemek tarifi yönetim uygulaması olmasa da, kullanıcılara uygulama içinden özel seçilmiş yemek blogları içinden arama yapma fırsatı vermesi oldukça faydalı bir özellik olarak tanımlanıyor. İnternetten sıklıkla yemek tarifi araştıranlar için de Evernote Food uygulamasının organizasyon bakımından kolaylık sağladığını belirtmek gerekiyor.
  Peki Evernote Food neden kapanıyor? Şirket geçen sene daha kurumsal odaklı bir yaklaşıma gireceğini açıkladığında bu kararın geleceğine dair ilk işaretler görülmüştü. Eski Evernote CEO’su Phil Libin, platformu Microsoft Office’in karşısında konumladığını açıkladığında Evernote Food gibi servislere yatırım yapmayı durduracaklarını belirtmişti.
   
 16. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Skype’ın kullanıcı arayüzü sürekli güncellemelerden ve iyileştirmelerden geçiyor. Şimdi yenilenen mobil uygulamayla birlikte daha fazla değişiklik sunuluyor. Skype 6.0

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ve iOS platformlarında dağıtılmaya başlandı ve bu yeni sürümle birlikte yepyeni bir tasarım geliyor.

  Microsoft en son geçen yılın haziran ayında Skype’ın mobil arayüzünde değişikliğe gitmiş, iOS ve Android uygulamalarına Windows Phone’un tarzını getirmişti. Microsoft şimdi o tasarımı da değiştiriyor.
  Değişiklikler daha doğal ve sezgisel bir tasarım adına yapılmış. Windows Phone’dakine benzer şekilde bölümler arasında sağa sola sürükleyerek kaydırmak yerine, Microsoft navigasyonda iOS tarzını benimsiyor. Yani, uygulamanın alt kısmında her bir bölümü simgeleyen butonlar bulunuyor. Microsoft aynısını Android versiyonunda da gerçekleştiriyor, ancak burada Material Design tasarım dilinden de ilham alıyor. Google’ın mobil navigasyona özel yöntemlerini kullanıyor.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  iOS versiyonunda kullanıcılara hızlı arama yapma veya sohbetleri silme ya da sessize almaya yarayan sürükleme hareketleri bulunuyor. iOS uygulamalarının kullandığı birçok hareketten ilham alınmış, ancak özellikle Microsoft’un Outlook iOS uygulamasından epey etkilenilmiş gibi görünüyor. Sohbet arayüzleri birbirine benziyor, ek ikonu yardımıyla fotoğraf, konum, video mesajları sohbetlere eklenebiliyor.
  Microsoft iOS ve Android uygulamalarını güncellerken Windows Phone uygulamasını olduğu gibi bırakıyor. Gariptir ki, Windows Phone versiyonu Microsoft tarafından pek sevilmiyor gibi görünüyor, içinde çeşitli hataları uzun zamandır barındırıyor. Neyse ki, Microsoft Windows 10 Mobile için yeni bir Skype uygulaması üzerinde çalışıyor. Şirket çok yakında bu uygulamayla ilgili daha fazla bilgi paylaşacağının sözünü verdi.
   
 17. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Yaklaşık 5 aylık bekleyişten sonra elementary OS güncellendi.Yeni sürümle birlikte birçok hatayı gideren elementary OS, bakalım bizlere neler sunuyor


  [​IMG]Elementary OS bir takvime göre güncellenen ve güncellemeplanlaması olan bir işletim sistemi değil. Çünkü elementary OS bunun gerekli olduğunu düşünmüyor. Daha çok geliştirici ekibin isteklerine ve elementary'nin ihtiyaçlarına göre güncelleniyor. Bu da işletim sistemine "sırf yeni bir sürüm yapacağız" diye gereksiz özelliklerin eklenmesinin önüne geçiyor.
  Freya 0.3.1

  elementary OS yaklaşık 5 aydır güncellenmiyordu. Yeni güncellemeyi geliştiriciler daha çok uyumluluk sorunlarının ve hataların giderilmesi içinyayınladı.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  göre raporlanan 200'den fazla hata giderilmiş. Ayrıca sistemin dil çevirilerinde, donanım uyumluluğunda,grafiklerin iyileştirilmesinde de bir adım öteye gidildiği belirtiliyor.


  Yeni sürüm aslen Ubuntu 14.04.3 (LTS) sürümünün üstüne inşa edildi.Kernel olarak da 3.19'u kullanıyor. Daha önceki sürümlerde bazı kişilerede olan ekran gitgelleri, çizim kaymaları gibi sorunları Kernel ve driverların üzerine giderek çözmeyi başarmışlar. Performansın da driverlar ve geliştirilen uyumluluk sayesinde arttığı belirtiliyor.


  Elementary OS deneyimli, deneyimsiz bütün kullanıcılara öneriyoruz.
  Yeni sürümü hemen indirmek için

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  NOT: Anasayfada Download Freya adlı düğmenin üstündeki bağış kısmında yeralan Custom adlı düğmeye tıklayarak 0$ giriniz. Daha sonra Download Freya adlı mavi düğmeye tıklayın, bu şekilde rahatça indirebilirsiniz.
   
 18. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]Microsoft'un Send Uygulaması Artık Android'de[/h][h=2]Microsoft’un e-Posta alarak beraberinde göndermeyi WhatsApp benzeri anlık mesajlaşma uygulaması halinde sunmuş odluğu Send, Android platformları için de yayınlandı.[/h][​IMG]Microsoft’un geride bıraktığımız Temmuz ayı sonunda kullanıma çıkartmış olduğu Send, Temek olarak e--Posta sistem üzerinde anlık mesajlaşma hizmetini sağlıyor.
  Daha çok kısa bve acil e-Postaları için tasarımı yapılan Send, Office 365 hesabıyla birlikte Outlook üzerinde kullanılıyor. Özelikle iş yazışmalarında ki “Sıkıcı” deneyimi, Renklendirmeyi başaran Send’te Outlook’un aksine daha öncesinde gelen e-Postalarını bakamıyorsunuz.
  [​IMG]
  Geliştirilen uygulamanı temel amacı konu satırı ve imza bölümlerini ortadan kaldırarak, İş arkadaşlarınız ile yapılacak olan mesajlaşmalarını basitleştirmek. e-Posta yazışmalarında harcanan zamanı azaltmayı hedefleyen Send, Öncelikli olarak Office 365 kullanan iş ya da okul hesaplarına açık. Uygulama, Send yüklü olmaya kişiler de anlık iletişim sürecine destek veriyor.
   
 19. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  FİRMWARE
  : Telefon içerisindeki komple yazılım sistemidir. Yani Android. Marka ve modele göre farklı kodlamalar isimler alabilir.Bütün yazılımsal yapı firmware üzerine kurulur.Güncellemeler ve düzeltmeler asıl olarak firmware üzerine çıkar. Firmware için asıl kök yapı diyebiliriz.

  ROM: Kimileri firmware ile aynı kefeye koysa da aslında tam olarak onunla aynı değildir. Matematiksel olarak ifade etmek gerekirse Firmware > Rom'dur. Firmware için kök yapı demiştik, rom için de bu kök yapıyı kullanıcılara göre özelleştiren ve onlara yönelik ek yazılım ve ayarlar içeren yazılım diyebiliriz. Google Android firmware'yi geliştirip samsung'a verdikten sonra, samsung da stock rom üretip bunu cihaza yükleyip piyasaya sunar.

  STOCK ROM:Yazılım üreticisi Google'in ürettiği firmware'in cihaz üreticileri tarafından kendi cihazlarına göre özelleştirilmiş hali.

  CUSTOM ROM: Üretici firmaların piyasaya sürdüğü stock romların, geliştirici kullanıcılar tarafından üzerinde performans ve görselliğe yönelik değişiklikler içeren modifiye edilmiş hali.

  ROOT: “Root” sözcüğü aslında android’in de temel alındığı linux dünyasından gelmektedir, ve linux sistemlerindeki en yetkili kullanıcıyı ifade eder. Telefonunuza root erişimi sağlamak da (“getting root”, “rooting”) işletim sistemini modifiye edilerek size bu “root” kullanıcısının haklarını vermek, böylece sistem üzerinde tam kontrol hakkı tanımaktır. Bunu da sisteme su (superuser) programını yükleyerek isteyen programlara bu yetkiyi tanıyarak gerçekleştirir.Bu sayede telefonunuz üzerinde gelen gereksiz programlardan kurtulmaya tutun da, hosts dosyasını değiştirmek, hatta telefonunuza başka bir ROM yüklemeye kadar root olmadan yapamayacağınız bir çok işlemi yapmanızı sağlamakta.

  KERNEL:Donanımlar ile işletim sistemi arasındaki çalışmayı sağlayan ve kontrol eden yapı.

  WİPE: Kabaca silmek demektir. bu terimi gördüğünüz yerlerdeki işlemler sistemdeki ayar ve kullanıcı verilerini siler.

  WİPE DATA/FACTORY RESET: Recovery seçeneklerinden birisidir. uygulandığında SD card bölümü hariç herşey sıfırlanır.

  WİPE CACHE PARTİTİON: Uygulandığında, kurulumlar esnasında oluşturulan geçici dosyaların temizlenmesini sağlar. kullanıcı verileri(rehber vs.) silinmez. bilgisayarınızda bulunan temp dosyasının temizlenmesi gibidir.

  WİPE DALVİK CACHE: Sistem içerisinde bulunan uygulama artıklarını temizlemek için kullanılır. Rom yüklemelerinden sonra oluşacak açılış sorunlarında tavsiye edilir. CWM Recovery advanced menüsünde bulunur.

  NON-WİPE: Sistem ayarları ve kullanıcı verileri üzerinde değişiklik yapmayan yazılımlardır.

  RECOVERY: Kabaca kurtarma anlamına gelir.

  DOWNLOAD MOD: Cihaza firmware yapısı içerisindeki dosyaları yüklemede kullanılan çalışma modudur.

  RECOVERY MOD: Cihazı zor durumlarda kurtarmaya yarayan çalışma modudur. içerisinde birkaç sıfırlama seçeneği olduğu için bu isim verilmiştir.

  USB Debugging:USB hata ayıklama modu.

  CUSTOM BİNARY COUNTER (Rom Counter):Orjinal olmayan firmware, custom rom ve kernel yüklemelerinin her birinde 1 artan sayaçtır. download moduna girildiğinde görebilirsiniz.

  CSC (Consumer Software Customization)
  :Belirli bir coğrafi bölgeye ya da operatörlere özel çıkan yazılımdır.Bu yazılımın içinde operatörlere has APN,MMS ve diğer ayarlar bulunur.

  DEEP SLEEP:Telefonun batarya tasarrufu için uyku modundan kısa bir süre sonra derin uyku moduna geçmesidir. Kapatılabilecek birçok ünite bu esnada geçici olarak devre dışı bırakılır.

  BLN: Açılımı (Back Light Notification)'dır. Normalde android cihazlarda bulunmayan bir özellik olan çağrı yada mesaj geldikten sonra uyarı görüntülenmemesi özelliğini ekleyen fonksiyondur.

  [B]BOOTLOADER[/B]:Telefonunuzu açtıktan sonra kernel i uyandıran ve ona işletim sistemini başlatması emrini veren ufak progr*****. Boot bölümünde yüklüdür. Boot kısmı zarar görürse bu program başlatılamayacak ve telefon hiçbir tepki veremeyecektir. Jtag uygulaması ve donanımları ile boot yüklemesi yapılması gerekir.

  [B][I]ANABANT(BASEBAND)[/I]: Telefonda şebeke bağlantılarını kontrol eden ve düzenleyen işlemci ile bağlantılı olarak çalışan kendine ait bir çipi bulunan donanım parçası.Telefonda Ayarlar / Telefon Hakkında Bölümünde yazan anabant sürümü kısmıdır.

  [B][I]INTERNAL SD(SDCARD)[/I]: Telefonun içerisindeki bellek çipinde bulunan depolama alanı. Dosya yöneticisine girildiğinde sdcard olarak adlandırılır.

  [I][B]EXTERNAL SD[/B]:Harici takılan hafıza kartınızın telefonda dosya yöneticisinden görünen ismidir.

  [B][I]PUSH:Açılımı(itmek) komutu[/I]:Emülatöre veya bağlı cihaza bir dosya ve dizin kopyalamak için kullanılan komuttur.

  [B][I]PULL:Açılımı(çekmek) komutu[/I]:Emülatör veya bağlı cihazdan bir dosya veya dizin kopyalanmak için kullanılan komuttur.push komutunun tam tersi.

  [B][I]BRİCK YADA HALF-BRİCK Brick[/I]:Olan telefon ya hiç açılmıyordur ya da GALAXY S logosunun olduğu ekranda takılı kalıp kısa periyotlarla titriyordur.

  [B][I]HALF-BRİCK[/I]: ise telefonun ekranında PC -- ! -- TELEFON şeklinde karşılıklı birbirine bakan ikonların görüldüğü ekrandır. Her iki durumda da eğer 3 tuşunuz çalışıyorsa telefonu recovery moda sokarak temizleme yolunu deneyebilir veya download moda girip ODİN üzerinden yeniden yazılım yüklemesi yapabilirsiniz.Yada USB JİG ile download moda alabilirsiniz..

  [I][B]J-TAG / JTAG[/B]: Açılımı (Joint Test Action Group / Ortak Test Eylem Grubu)'dur. Mobil cihazlar, modemler vb. mikro cihazların anakartları üzerinde yer alan JTAG pinlerine bağlantı yapılarak, flash bellek, EPROM, ROM veya işlemcisi sökülmeden, içerisindeki bilgilerin silinerek yeniden yüklenmesini, dolayısıyla da yeniden programlanmasını sağlayan cihazdır. IEEE 11491 Standart Test Erişim Noktası ve Sınır-Arama bu terimin ortak adıdır. Başlangıçta sınır tarama ve baskı devre testi için icat edildiyse de hala yaygın olarak bu uygulama için kullanılmaktadır.

  [B][I]ADB(ADB SHELL)[/I]:Açılımı (Android Debug Bridge) demek. Android için uygulama geliştirenlerin kullandıkları Android SDK içerisinde yer alan bir komut istemi platformu. Aynı windows'daki CMD gibi. Android SDK'nın bu komut istemi aracı ile PC'ye bağlı Android tabanlı tablet ve/veya telefonunda işlemler yapmak (dosya/dizin kopyalamak, dosya/dizin yüklemek, aplikasyon yüklemek, silmek vb.) mümkün. Bunu sadece Android Developer'lar kullanır, zira geliştirdikleri uygulamayı yükledikleri zaman oluşacak/oluşan hataları görmek ve ayıklamak (Debugging) isterler.

  [B][I]AOSP[/I]:Açılımı (Android Open Source Project) olan ve Android Açık Kaynak Projesi olarak çevrilebilen androi 'din tabanını oluşturan kısaltılmış terimdir. Esas olarak hiçbir android sürümünü baz almayan ve dağıtılan kaynak kodlardan üretilmiş romları tanımlamak için kullanılır ve örnek olarak miui ve cyanogen gösterilebilirler.

  [B][I]AOKP[/I]:Açılımı (Android Open Kang Project'in) kısaltmasıdır. AOSP tabanlı olan AOKP özelleştirme ve eklentiler yönü ile dikkat çekmektedir. AOKP ROM'lar yeni eklenen özellikler ve özellestirmeler dışında gayet stock rom yakınlığında bir Android deneyimi sunar.

  [B][I]MIUI[/I]:MIUI Custom ROM olup Çin tabanlı versiyondur.Bir cok kisisellestirme özelligi bulunur.Ayrıca MIUI ekibinin kendi launcher, widget ve uygulamalari bulunmaktadir.

  [I][B]CYANOGENMOD[/B]:CyanogenMod ,AOSP tabanlı saf bir ROM'dur. Görebileceginiz bir çok rom portlanmış CyanogenMod tabanı ile calışmaktadır.

  [B][I]GAPPS[/I]: Açılımı (Google Apps)'tır. Başta AOSP olmak üzere bazı custom romlarda kullanım haklarında sıkıntı çıkmaması için google'ye ait olan ve açık kaynak kodu bulunmayan uygulamalar rom içerisinden çıkartılırlar. Kullanıcılar için eksiklik yarattığı düşünülerek sonradan eklenme imkanı sunulur. Bu paketin ismine kısaca GAPPS denilir. zip uzantılıdır ve CWM Recovery ile yüklenir.

  [I][B]TABLET MOD[/B]:Galaxy Note modelinin hayatımıza girmesiyle tanıştığımız tablet mod terimi; cihazın dpi değerinin düşürülerek tabletlerde bulunan uygulama ve işletim sistemi özelliklerini telefonlarda kullanmamızı sağlan moddur. bildirim çubuğu, uygulama-menü görünümleri, ana ekran düzeni, sayfa geçişleri vs gibi özellikler tabletlerde olduğu gibi görünür ve kullanılır.

  [I][B]ODEXED[/B]:Bu çalışma şeklinde apk dosyaları odex dosyaları ile birlikte çalışırlar. Bu odex dosyaları telefonun açılışı esnasında belleğe yüklenir ve uygulamalar çalıştırılmaya başlandığında hemen devreye girerek yüklenme kısmını çabuk geçmeyi sağlar. Bu sistemlerde yapılacak değişiklikler her iki dosyada birden yapılmak zorundadır. Bu yüzden kişiselleştirilmeleri ve düzenlenmeleri daha zahmetlidir. Telefonların içerisinde gelen ve resmi olarak çıkartılan tüm firmware ler odexed olarak bulunurlar.Odexed- Cihazın açılışı daha yavaştır- Uygulamaların açılışı nispeten daha hızlıdır- Bellek kullanımı fazladır- Daha fazla yer kaplar- Düzenlenmesi ve kişiselleştirilmesi zahmetlidir.

  [I][B]DEODEXED[/B]:Bu sistemlerde ise odex dosyaları kaldırılarak bunların işlevleri apk dosyalarının içerisine aktarılmıştır. Açılışta diğerine oranla yavaştırlar ancak kişiselleştirilebilmeleri ve düzenlenmeleri daha basittir.Deodexed - Cihazın açılışı nispeten daha hızlıdır - Uygulamaların açılışı daha yavaştır - Bellek kullanımı azdır - Daha az yer kaplar - Düzenlenmesi ve kişiselleştirilmesi kolaydır.

  [B][I]BETA SÜRÜM NEDİR[/I]:Beta sürümü bir programın son sürümünden önce piyasaya sürülen sürümlerine denir. Bunlar genelde hataları bulmak ve azaltmak için yapılan sürümlerdir. Eğer Beta 1, Beta 2 gibi sürüm isimleri görüyorsanız, unutmayın bunlar çoğunlukla hata içeren sürümlerdir.Profesyonel ve çok geniş kapsamlı yazılımlardada Beta seviyesinden sonra RC'ler başlar..Yani Release Candidate.Bu da Türkçe'ye tam doğru çevrilmemekle beraber aday sürüm diyebiliriz.Yani Ürünün RTM olmasından önceki aday final sürümleri.RTM ise artık ürünün nihai halidir Release To Manufacturer demektir,yani artık ürün bitmiş ve üretime gitmiş kullanıma sunulmuştur.

  [B][I]GPU[/I]:Açılımı (Graphic Processing Unit)Grafik İşleme Birimidir.Grafiğin işlendigi yer anlanına gelir.Grafik işlemeye yönelik bir işlemci olmasıdır yani telefonumuzdaki veya bilgisayarımızdaki ekran kartı diyebiliriz.

  [B][I]CPU[/I]:Açılımı(Central Processing Unit)Merkez İşleme Birimidir.CPU(işlemci)telefonumuzun beyni olarak tanımlanır tüm işlemler CPU tarafından yapılır.Telefonumuzun işlem yetenegi ve hızı tamamen işlemcimizin yetenegi ve hızına baglıdır.

  [B][I]ÇÖZÜNÜRLÜK[/I]:Açılımı(Resolution)Görüntü teknolojilerinde kalite'yi gösteren ölçü birimidir. 400x240,854x480,320x240,800x480, 1024x768 ekran çözünürlükleri, görüntüyü oluşturan piksel sayısını gösterir yani telefonumuzun ekran kalitesini.Çözünürlük yükseldikçe görüntü kalitesi doğru orantılı olarak yükselir.

  [B][I]NANDROID BACKUP[/I]:Android İşletim Sistemi'nin yedeğini alarak SD karta kopyalayan işleme verilen addır.

  [B][I]NFC[/I]:Açılımı (Near Field Communication)Yakın Alan İletişimi NFC, Nokia, Sony ve NXP’nin 2004 yılında bir araya gelerek oluşturduğu bir temassız iletişim standartıdır.NFC teknolojisi, kredi kartı, banka kartları, ulaşım kartları, üyelik kartları ve kurumsal kartlar ve giriş-çıkış kartları gibi uygulamaları olan dokunmasız/kablosuz çalışan akıllı kartların bu teknolojilerle uyumlu cep telefonlarına, el bilgisayarlarına entegre edilmesi ve bu cep telefonlarının uygulamaya bağlı olarak (örneğin POS cihazına) ürüne ve insana yaklaştırılmasıyla iletişime geçerek çalışması demektir.

  [B][I]CRT EFFECT[/I]:Telefon ekranının açılışta ve kapanışta tüplü tv gibi ortadan çizgilenerek kapanmasıdır bir nevi görsellik.

  [B][I]SAR DEGERİ[/I]:Açılımı(Specific Absorbation Rate)cep telefonlarının yaymış olduğu radyasyon miktarına denilmektedir. Yani vücudun emdiği elektromanyetik enerjiyi ifade etmektedir.Kullandığınız cep telefonları bir radyo alıcısı ve vericisidir. Bundan ötürü radyo dalgalanmalarına maruz kalınmaması için belli bir stardartlara göre üretilmeleri gerekmektedir.

  [I][B]CF-ROOT KERNEL[/B]:CF-Root bir çeşit kerneldir.Chainfire nickli şahsın hazırladığı özel kernel dosyası odin ile telefona flaşlanarak uygulanır. Bu kernel ile telefona superuser(root) dışında CWM uygulaması da yüklenir. Bu uygulama içerisinde kernel, rom, root vb. ile ilgili çeşitli gelişmiş ayarlar ve araçlar yer alır. Ayrıca varsayılan recovery moduna yeni ve gelişmiş seçenekler ekleyen CWM Recovery modu yüklenir ve daha fazla kontrol sağlanır. Bu kernel yüklendiğinde cihaz otomatik olarak rootlanmış olur. Diğer root ile aynıdır. Aralarında bir fark yoktur.

  [B][I]CWM RECOVERY[/I]:CWM Recovery, CF-Root kerneli ile birlikte yüklendiği gibi ayrı olarak rootsuz telefonlara root yetkisi olmadan da yüklenebilir. CWM Recovery'nin normal recovery modundan farkı daha ğelişmiş ve fazla fonksiyona sahip olmasıdır. Bu menülerden sistem, sdcard, mmc formatlama, fabrika ayarlarına dönme, uygulama artıklarını temizleme, custom rom yükleme modifiye zip dosyaları yükleme vb. işlemler yapılabilmektedir.

  [B][I]EFS[/I]:Açılımı(Encryption File System) içerisinde telefona ait---- IMEI, Wifi Mac Adresi, ürün kodu gibi bilgiler bulunur. Bu klasör Custom rom yüklemeleri ve firmware yüklemeleri gibi işlemler esnasında zarar görebilir, silinebilir yada değiştirilebilir.

  [B][I]KİES[/I]:Samsungun bilgisayara kurulan telefona ulaşmanızı sağlayan resmi programıdır.

  [B][I]ODİN[/I]:Resmi olmayan bir ROM yükleme programıdır.

  [B][I]OFFİCİAL FİRMWARE[/I]:Resmi Firmware.

  [B][I]UNOFFİCİAL FİRMWARE[/I]:Resmi olmayan Firmware.

  [B][I]JİG[/I]: Download moduna tuş kombinasyonu ile girmeyen ve rom yükleme sayacını sıfırlamak için kullanılan minik usb aparatı.

  [B][I]GOOGLE PLAY[/I]:Resmi ve gayri resmi olarak bulunan uygulama ve oyunların edinildiği kaynaktır.

  [B][I]SAMFİRMWARE SAMSUNGUN RESMİ SİTESİMİ[/I]:Hayır, Samfirmware gercek Samsung romları dağıtsa da resmi değil.Samfirmware tutarlı Beta aşamasındaki ROMları erkenden yayınlar. Ayrıca asıl sürüm ROMlarda mevcut, güvenle kurabilirsiniz.

  [B][I]ANDROID[/I]:Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, Linux tabanlı, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir.[/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/I][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/I][/I][/I][/B][/I][/B][/B][/B][/B][/I][/B][/B][/B][/B][/I][/B][/B]
   
 20. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Google’ın Apple Pay ve Samsung Pay ödeme sistemlerine rakip olarak geliştirdiği Android Pay temassız ödeme sistemi beklenenden geç de olsa sonunda ABD’de kullanıma girdi. Böylece telefonunda Android KitKat 4.4 ve üstü işletim sistemi yüklü olup NFC alıcısı yer alanlar temassız biçimde ödemeler yapabilecek. ABD’deki çeşitli bankalara ait banka kartları, Visa, MasterCard, American Express gibi kredi kartları sisteme eklenebiliyor. Google açıklamasına göre ABD genelinde Mac Donalds, Office Depot, Toys R Us, GameStop gibi çok sayıda alışveriş noktasında kullanılabiliyor. Güvenlik için ödeme sırasında kart numarası gönderilmiyor. Bunun yerine sanal hesap numaraları esas alınıyor. Her ödemeden sonra gönderilen bilgiyle kullanıcı haberdar ediliyor. Google Wallet hesabı olanlar Wallet uygulamasına gelecek güncellemeden sonra Android Pay erişimi elde edecek.
  Sonrası Android Pay Ödeme Sistemi Kullanımda Akıllı Telefon ilk ortaya çıktı.
   

Sayfayı Paylaş