İOS Android 6.0 Sistemindeki yeni versionlar

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Android
  güncellemeleri için yoğun çalışmasını sürdüren Google ve diğer mobil cihaz üreticileri, Android 5.0, 5.0.1 ve 5.1 sürüm güncelleme hazırlıklarına devam ediyorken, Android 6.0'dan ilk bilgiler geldi.
  Yeni paylaşılan bilgilere göre Android 6.0, 5.0 L'e benzer şekilde 6.0 Mşeklinde duyurulacak. Daha sonra M harfinin açılımı açıklanacak.
  Peki, M ne anlama geliyor?

  M harfinin ne olacağını kestirmek, ne yazıkki Lollipop'taki L kadar kolay görünmüyor. Ancak M harfi için de pek çok tahmin bulunuyor.
  [​IMG]
  Özellikle pek çok sitede paylaşılan Marshmallow kelimesi, Android 6.0 Miçin tahmin ettiğimiz en mantıklı isimlerden biri.
  Ayrıca Android 6.0 M'deki M harfinin, Milky Bar, Milky Way, M&M's, Mud Cake, Mentos gibi açılımları olabileceği de tahminler arasında yer alıyor.

  Android 6.0 M'in arayüzü nasıl olacak?

  Google'ın her Android sürümünde büyük değişiklikler yapan bir marka olduğu biliniyor. Özellikle Jelly Bean ve KitKat ikilisinde olana benzer şekilde, Android 6.0'da da Material Design arayüzünün korunacağı, sadece küçük arayüz değişikliklerinin olacağı tahmin ediliyor. Material Design'ın ise, Android 7.0 ile değişitirileceği tahmin ediliyor.


  Android 6.0'da arabalar için önemli yenilikler olabilir!

  Routers kaynağı tarafından paylaşılanlara göre Android 6.0 M, Android 5.0ile duyurulan Android Auto'nun gelişmiş halini içerecek.
  Ayrıca Android Wear'da olması beklenen yenilikler ile geçtiğimiz günlerdeBMW'nin yaptığı akıllı saat ile araba park etme gibi yeni nesil teknolojileri,Google'da sunacak gibi görünüyor.


  Android 6.0 M, ne zaman duyurulacak?

  Android 6.0 M sürümünün, 2015 yılı yazında gerçekleşecek olan Google I/O 2015 etkinliğinde duyurulması ve 2015 yılı sonlarında telefonlara gelmesi bekleniyor.
  [​IMG]
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Önemli Yeni Android 6.0 Marshmallow Özellikleri

  İş profilleri için Veri Kullanımı API
  Bluetooth SAP
  Ses etkileşim hizmeti
  App bağlantı doğrulama
  Metin seçimi eylemleri
  Birleştirilmiş uygulama ayarları görünümü
  Kurumsal sahibi tek kullanımlık cihaz desteği
  Geliştirilmiş güvenilen yüz güvenirliliği
  Yeni çalışma zamanı izinleri
  Google Now Launcher uygulaması önerileri
  5GHz taşınabilir Wi-Fi hotspot
  Yedi adet ek dil
  Küçük Çaplı Android 6.0 Marshmallow Özellikleri

  Kişisel bağlamlarda Çalışma kontakları
  Hotspot 2.0
  VPN uygulamaları ayarları
  Dubleks baskı
  Kurumlar için Sorunsuz sertifika yükleme
  Klavye kısayolları
  otomatik kurallar Rahatsız Etmeyin

  Malzeme tasarım desteği kütüphane
  Android Pay
  USB Tip C şarj
  Pil tarihçesi v2
  BT 4.2
  Geliştirilmiş Bluetooth düşük enerjili tarama
  Geliştirilmiş metin düzenleme
  Geliştirilmiş Systrace
  BT OTA admin seçeneği
  Chrome özel sekmeler
  UI Araçları
  Kurumsal fabrika sıfırlama koruması
  Rahatsız etme özelliği ve tekrar eden çağrılar hızlı ayalara eklendi
  Geliştirilmiş metin düzeni performansı
  Arama alfabetik uygulama listesi
  Stylus desteği
  UI araç performans iyileştirmeleri
  Birleşmiş Google ayarları ve cihaz ayarları
  Çalışma durumu bildirimleri
  MIDI desteği
  Cihaz sağlama için Bluetooth bağlantısı
  Wi-Fi tarama güç gelişmeler
  Veri bağlama destek kitaplığı Beta
  Devredilen sertifika yükleme
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Android 6.0 Marshmallow güncellemesinin son geliştirici önizleme sürümü yayınlandı. Android 6.0 Marshmallow yükleme dosyaları ve destek veren modeller


  [​IMG]Google, dün gece saatlerindeAndroid M sürümünün hangi şekerlemeyi temsil ettiğini ve sürüm numarasının ne olduğunu resmen açıkladı. AndroidM, tahmin edildiği gibi Marshmallow şekerlemesini temsil edecek. Android M güncellemesininAndroid 5.2 sürümünü temsil ettiği söylentileri Android 6.0 SDK dosyalarının yayınlanması ile tarih oldu.
  Android 6.0 Marshmallow için son geliştirici önizleme sürümünüyayınlayan Google, yeni güncellemenin son halini gözler önüne serdi.Nexus modelleri için yayınlananAndroid 6.0 Marshmallow Geliştirici Önizleme Sürüm 3 ile sistem kararlılığının artırılmasının yanında çeşitli performans ve görsel makyajlamalar da yapılıyor.


  [​IMG]

  Android 6.0 Marshmallow Nasıl İndirilir?

  Android 6.0 Marshmallow Geliştirici Önizleme Sürüm 3; Nexus 5, Nexus 6,Nexus 9 ve Nexus Player modellerine yüklenebiliyor. Modeliniz ile uyumlu gerekli dosyaları aşağıdan indirdikten sonra Google’ın hazırladığı yönergelere

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ulaşarak Android 6.0 Marshmallow güncellemesini yükleyebilirsiniz.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Samsung, Android 6.0 Marshmallow güncellemesini alacak Galaxy modellerini duyurdu. Bakalım sizin cihazınız Android 6.0 Marshmallow güncellemesini alacak mı?


  [​IMG]Google I/O 2015etkinliğinde gün yüzüne çıkan Android M güncellemesi etkinlik sonrası geliştiricilere sunulmuştu. Android M geliştirici önizleme sürümlerini test eden kullanıcılar sistemde bulunan demo modunda yeni Android sürümünün 5.2olacağını keşfetmişlerdi. Google bu dedikodulara cevap vermek için geçtiğimiz gün Android M sürümünün Android 6.0Marshmallow olduğunu resmen açıkladı ve SDK dosyalarını geliştiricilere sundu.
  Android 6.0 Marshmallow güncellemesinin açıklanmasının ardından gözler direkt olarak Android telefon üreticilerine çevrildi. Android 6.0 Marshmallow için ilk güncelleme haberi bugün Samsung’dan geldi.Samsung, Android 6.0 Marshmallowgüncellemesini ilk olarak alacakGalaxy modellerini tahmin etmek hiç de zor değil. Samsung, amiral gemisi olarak adlandırılan son 1 yıl içerisinde tanıttığı Galaxy modellerine Android 6.0 Marshmallow güncellemesini dağıtacak.
  İşte Android 6.0 Marshmallow güncellemesini alacak Samsung modelleri

  - Samsung Galaxy Note 5
  - Samsung Galaxy S6 Edge+
  - Samsung Galaxy S6
  - Samsung Galaxy S6 Duos
  - Samsung Galaxy S6 Edge
  - Samsung Galaxy Note 4
  - Samsung Galaxy Note 4 Duos
  - Samsung Galaxy Note Edge
  - Samsung Galaxy ALPHA
  - Samsung Galaxy Tab A
  Listede Galaxy S5 modelinin olmaması düşündürücü. Bakalım önümüzdeki aylarda Samsung daha geniş çaplı bir güncelleme listesi ile karşımıza çıkacak mı?
  [​IMG]
   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  • Android Marshmallow duyurusunun ardından, markalar yine güncelleme yarışına giriyor. İşte Android 6.0 Marshmallow güncellemesi alacağı açıklanan LG modelleri.

   [​IMG] Güney Koreli popüler akıllı telefon üreticisi LG, geçtiğimiz yıl hızlı başladığı Android Lollipop güncellemelerini, geçtiğimiz aylardan itibaren büyük bir hayal kırıklığı ile devam etmişti.
   Rakip markalar aynı seviyedeki modellerine Android 5.1.1 Lollipop güncellemeleri verirken LG, G3 gibi güçlü bir telefonu Android 5.0 Lollipop ile yarı yolda bırakmıştı ve yaklaşık 6 aydır LG G3, büyük ya da küçük hiçbir güncelleme almadı.
   Android Marshmallow için güncelleme yarışı başladı

   Geçtiğimiz hafta ise yeni Android sürümünün isminin Marshmallow olacağının açıklanmasının ardından, markalar yeni sürüme güncelleme yarışın girecek gibi görünüyor. Bugün ise LG, Android Marshmallow ile güncellenecek modelleri açıkladı.
   Belirtilene göre LG G4, G3, G Flex 2, G Flex ve G Pad 10.1 modelleri, Android Marshmallow güncellemesi alacak modeller. Ancak G3 ve G Flex için Android Marshmallow'un planlandığı, fakat halen kesinleşmediği belirtiliyor.
   LG G2'ye Marshmallow yok!

   LG Nexus 5 ile aynı seviyede özellikler sunan G2 modeli ise, Nexus 5'in aksine Android Marshmalllow güncellemesini almayacak. Bakalım LG, yine kullanıcılarına tek bir güncelleme verip yarı yolda mı bırakacak, yoksa LG'de şaşırtan bir değişim görebilecek miyiz? ​   
 6. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]Samsung Android 6.0 Güncellemesini Alacak Olan Cihazların Listesini Açıkladı[/h][h=2]Google’ın ismi bir süre önce belli olan ve çok daha öncesinde Android M kod adıyla andığımız altınca büyük güncellemesi olan Android Marshmallow, Saf kan sürecinde Android Nexus serisinin yeni cihazları ile birlikte diğer markalara da sunulacak.[/h] [​IMG] Android işletim sisteminin sahibi Google, Henüz bu güncellemenin tarihi ile ilgili olarak kesin bir bilgi paylaşımı yapılmış değil.
  Android 6.0 Marshmallow’un çıkış tarihi yaklaştıkça da Google’ın partnerlerini yani baktığımız da diğer Android işletim sistemi kullanıcılarını, Güncelleme için sıraya girmeye ek olarak cihazlarını da bu güncelleme hazırlanmaya başladılar. Güncelleme için en erken sürecinde firmalardan bir tanesi Samsung oldu ve Android 6.0 Marshmallow güncellemesinin alacak olan cihazlarını açıklamış durumda.
  Samsung’un belirtmiş olduğu göre ilk aşama içerisinde güncelleme alacak olan cihazlar aşağıdaki gibiyken söz konusu modeller Samsung’a ait durumda. Aşağıdaki liste sayesinde güncelleme alacak olan cihazları görebilirsiniz

  • Galaxy Note 5
  • Galaxy Note 4
  • Galaxy Note 4 Duos
  • Galaxy Note Edge
  • Galaxy S6 Edge+
  • Galaxy S6 Edge
  • Galaxy S6
  • Galaxy S6 Duos
  • Galaxy Alpha
  • Galaxy Tab A

   
 7. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]Google’ın gelişmekte olan ülkelere özel olarak hazırladığı Android One projesinin ülkemizdeki ilk örneği olan General Mobile 4G modeli için Android 6.0 Marshmallow güncellemesi ile alakalı ilk duyuru General Mobile’ın sosyal medya hesabından yapıldı. Google I/O 2014 etkinliğinde duyurulan Android One projesi ülkemiz topraklarına yaklaşık bir yıl sonra sunduğu fiyat/performans akıllı telefonları adından söz ettiren General Mobile ile geçtiğimiz Mayıs ayında giriş yaptı. General Mobile- Google işbirliğiyle İstanbul’da düzenlenen Android gününde Android 5.1.1 Lollipop işletim sistemiyle birlikte tanıtılan telefon sunduğu fiyat/performans oranıyla 1000 TL’nin altında yaşanan kıyasıya rekabete hızlı bir giriş yapmıştı. Android One projesinin donanımsal olarak en iyi cihazlarından olan General Mobile 4G yazılım güncellemesi açısından da Google desteği sayesinde ülkemizde kısa sürede büyük ilgi gördü. Satışa sunulduğu ilk 2 ay içerisinde 100 bin adet satış rakamını geride bırakan telefon, General Mobile’ın Discovery serisinde yaşadığı güncelleme sıkıntısını üzerinden atmasını da sağladı.[​IMG]Android 5.1.1 Lollipop işletim sistemi ile saf Android deneyimini kullanıcılarına sunan General Mobile 4G güncellemeleri doğrudan Google’dan almasıyla da ülkemizde satışa sunulan her cihazdan (Nexus telefonlar hariç) daha önce Android işletim sisteminin en güncel sürümüne kavuşuyor. Google I/O 2015 etkinliğinde Android M kod ismi ile tanıtılan yeni işletim sisteminin tam isminin Android 6.0 Marshmallow olarak açıklanmasından sonra “General Mobile 4G’ye Android 6.0 Marshmallow güncellemesi ne zaman gelecek?” soruları özellikle sosyal medyada yer buldu. General Mobile yetkilileri de Google ile yürütmüş oldukları işbirliğini fırsata çevirerek konu ile alakalı ilk açıklamayı sosyal medya üzerinden yaptı. Eylül ayının sonunda veya Ekim ayının ilk haftalarında Huawei ve LG tarafından üretilen yeni Nexus cihazlarla birlikte nihai sürümü yayınlanacak olan Android 6.0 Marshmallow güncellemesi Nexus cihazlarla birlikte Google Play Edition ve Android One projesi kapsamındaki cihazlarda da yerini alacak. Google cephesinden henüz Android Marshmallow işletim sisteminin nihai sürümünün herhangi bir cihazda yer almaması veya yeni Nexus cihazların tanıtım tarihinin belli olmaması net tarih konusunda sıkıntı oluştursa da General Mobile 4G’nin ülkemizde Nexus cihazlarla birlikte Android 6.0 Marshmallow güncellemesine ilk kavuşacak cihaz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
   
 8. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  HTC’nin Aero kod adıyla tanıttığı yeni amiral gemisi HTC A9 için yeni iddialar ortaya atıldı. HTC A9’da kutudan çıktığında Android 6.0 Marshmallow yüklü olacağı belirtildi.


  [​IMG]M8 ile yıldızı parlayan fakat M9 ile büyük bir çöküntü yaşayanHTC, yaralarını sarmaya çalışıyor. M9 ve M9 Plus ile akıllı telefon pazarındaki payını bir hayli daraltan firma yeni amiral gemisi modeli ile tekrardan ayağa kalkmak istiyor.
  Bir süredir söylenti halinde ortalarda dolaşan HTC Aero, Berlin’de düzenlenen IFA 2015’te HTC A9 ismiyle karşımıza çıkmıştı.
  Geçtiğimiz hafta Geekbench testleri sızdırılan telefonun, işletim sistemi bölümünde Android 5.1.1 yüklü görünüyordu. Bu durumu HTC A9’unAndroid 5.1.1 ile satışa sunulacağı söylentilerine neden olmuştu.
  HTC A9, Android 6.0 ile geliyor!

  Twitter’da HTC için yaptığı sızıntıların doğruluğuyla tanınan LlabTooFeRisimli kullanıcı ortaya müthiş bir iddia attı.
  LlabTooFer, HTC A9’un kutudan çıktığında Android 6.0 ile çalışacağını iddia etti. Ayrıca HTC A9, Sense 7 GP arayüzü ile gelecekmiş.
  LlabTooFeR’in diğer bir iddiası ise HTC A9’un 29 Eylül’de tanıtılacağı yönünde. Bilindiği üzere IFA 2015’te telefonun sadece ismi lanse edilmiş fakat özelliklerine değinilmemişti. HTC A9 için beklenilen çıkış tarihi iseEkim ya da Kasım.
   
 9. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  [h=2]Altıncı nesil Android sürümü birkaç ay sonra aramızda olacak. Peki cihazınız güncelleme listesinde yer alıyor mu?[/h]Android 6.0 Marshmallow’a sayılı aylar kaldı. Geçtiğimiz günlerde yeni Android sürümünün detaylı

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  . Bugün de sıkça sorulan bir diğer soruyu cevaplıyoruz; hangi cihazlar ne zaman yeni Android güncellemesini alacak? Bu sorunun henüz resmi bir yanıtı bulunmuyor. Fakat internette konuyla ilgili bazı listeler dolaşıyor. Bu listelere dayanarak büyük markaların yeni Android sürümünü ne derece destekleyeceğini tahmin edebiliriz.

  [h=3]Samsung[/h]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Güney Koreli teknoloji devi, resmi bir uyumluluk listesi yayınlamadı. Ancak YouMobile kaynaklı verilere göre bu yılın sonlarına doğru Android Marshmallow sürümü aşağıdaki cihazlara dağıtılacak.

  • Galaxy S6
  • Galaxy S6 Edge
  • Galaxy Note 5
  • Galaxy S6 Edge+
  • Galaxy S6 Duos
  • Galaxy Note 4
  • Galaxy Note 4 Duos
  • Galaxy Note Edge
  • Galaxy Alpha
  • Galaxy Tab A
  Güncellemeyi alacak cihazların bunlarla sınırlı olmadığını ve listenin Samsung tarafından onaylanmadığını belirtelim. Genel kanı, 2015 yılı içerisinde çıkan bütün Samsung modellerinin yeni güncellemeyi alacağı yönünde. Elbette öncelik, yukarıda listelediğimiz amiral gemisi modellerinin olacak.
  [h=3]HTC[/h]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  HTC cephesinden Jeff Gordon, geçtiğimiz Mayıs ayında HTC One M9 ve M9+ modellerinin Marshmallow güncellemesini alacağını resmi bir şekilde duyurmuştu. Ancak diğer modellere dair bir bilgi henüz bulunmuyor. HTC One M8 gibi diğer popüler HTC modellerinin de güncellemeyi alacağına kesin gözüyle bakılıyor.
  [h=3]LG[/h]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  LG’den güncelleme ile ilgili resmi bir duyuru gelmedi. Markanın önemli amiral gemileri LG G4, G3 ve çeşitli varyasyonlarının güncellemeyi alacağı düşünülüyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde LG Yunanistan’ın Facebook sayfasında G3 için 5.1 güncellemesinin yayınlanmayacağı belirtilmişti. LG G3 modelinin 5.1’i atlayı 6.0 sürümüne atlaması muhtemel seçenekler arasında.
  [h=3]Sony[/h]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Sony de güncelleme konusunda sessizliğini koruyan markalar arasında yer alıyor. Xperia Z4, Z3, Z3+ gibi modellerin yeni güncellemeyi alacağını bilmek için resmi açıklama gerekmiyor. Ayrıca Android Marshmallow önizleme sürümünün bazı Xperia cihazlarına sunulduğunu da hatırlatalım.
  [h=3]Motorola[/h]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Google ile olan göbek bağından dolayı Motorola cihazlarının hızlı bir şekilde Marshmallow güncellemesini almasını bekliyoruz. Şu anda görünürde Moto X Pure, Moto X 2014 ve Moto X Play modelleri, güncellemeyi alacak ilk modeller. Bir diğer Motorola serisi olan Moto G ailesinin de güncellemeyi alması bekleniyor.
  [h=3]Huawei[/h]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Sektörün son zamanlarda önemli bir üyesi olan Huawei, P8 modelinin Android Marshmallow’u ilk alan modeli olacağını açıklamıştı. Bunun dışında Huawei cephesinden hangi modellerin güncellemeyi alacağına dair bir bilgi paylaşılmadı. Ancak çoğu Huawei cihazının daha Lollipop’u daha almadığını göz önüne alırsak Marshmallow güncellemesi için bir süre daha bekleneceğini tahmin edebilirz.
   
 10. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Kanadalı Telus, Android 6.0 Marsmallow güncellemesinin sunulacağı tarihi listeledi….
  [​IMG]
  Teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden bir tanesi olan Google, 29 Eylül tarihinde yeni bir etkinlik ile karşımıza geliyor. Firmanın bu etkinlikte Nexus 5X ve Nexus 6P adındaki yeni akıllı telefon modellerini ve ayrıca yeni nesil Chromecast modelini de resmi olarak duyurması bekleniyor.
  [​IMG]
  Google’ın yeni akıllı telefon modelleri bu sefer LG ve Huawei tarafından geliştiriliyor. Çinli Huawei, Nexus cihazlar için ilk kez üretici olarak karşımıza çıkarken, Güney Koreli LG ise daha önce Nexus 4 ve Nexus 5 modellerinin de üretimini üstlenmişti.
  Daha önce olduğu gibi firmanın yeni işletim sistemi Android 6.0 Marsmallow’u da cihazları ile birlikte yayınlaması bekleniyor. Bu cihazlar Android 6.0 Marsmallow ile sunulacak olan ilk cihazlar olacaklar ve güncelleme olarak da daha önceki Nexus modellerinin bu yeni işletim sistemine kavuşacak ilk cihazlar olacağını da söyleyebiliriz.
  Henüz Android 6.0 Marsmallow’un kesin olarak hangi tarihte sunulacağına dair Google’dan açıklama gelmezken, Kanada’da faaliyet gösteren cep telefonu operatörü Telus, Android 6.0 Marsmallow’un 6 Ekim tarihinde yayınlanmaya başlayacağı bilgisini verdi.
  Telus,’un listesine göre Google’ın daha önce sunduğu Nexus 5 ve Nexus 6 modelleri, 6 Ekim tarihi itibari ile Android 6.0 Marsmallow güncellemesi almaya başlayacaklar.
   
 11. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Koreli telefon üreticilerinden LG, amiral gemisi modeli olan G4 için Android 6.0 Marshmallow güncellemesinin resmi yayınlama tarihini açıkladı. Güncelleme hakkındaki detaylar


  [​IMG]Koreli telefon üreticisi LG, yaptığı basın açıklamasında G4 içinAndroid 6.0çalışmalarını tamamladığını duyurdu. Google ile yakından çalıştıklarını da belirten firma "Rakiplerimizden önce G4 için Android 6.0 güncellemesini hazırlamayı başardık" diye açıklamada bulundu.
  Andorid işletim sistemindeki son güncelleme için kullanıcı deneyimini arttırdığını belirten firma yeni gelecek olan bazı özellikleri açıkladı. Bunlar:
  - Bilgilerinize erişebilen uygulamaların izinlerini sadece kurulum esnasında değil, kurulumdan sonra da izinleri gelişmiş bir şekilde yönetmenize olanak sağlıyor.
  - Sessiz mod ve titreşim modu'nun dışında tüm bildirimleri ve alarmları engellemek için rahatsız Etme modu eklendi.
  - Telefonun kullanılmadığı zamanlarda pil ömrünü uzatmak ve arka plan daçalışan uygulamaları durdurmak için Doze modu eklendi.
  Yukarıda belirttiğimiz ve daha fazla yenilikleri bünyesinde barındıranAndroid 6.0 Marshmallow güncellemesi, LG G4 için önümüzdeki haftayayınlanmaya başlanacak.
  [​IMG]
  Bölgesel olarak yayınlanacak olan Android 6.0 Marshmallow güncellemesi ilk başta Polonya'da yaşayan kullanıcılara sunulacak. Polonya güncellemesinden hemen sonra da Avrupa, Asya veAmerika'da yaşayan diğer kullanıcılar da bu güncellemeden yararlanabilecekler.
   
 12. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Sony, Xperia Z3 ve Xperia Z3 Compact modelleri için konsept Marshmallow güncellemesini yayınladı.
  [​IMG]
  Xperia modelleri ile akıllı telefon pazarında rekabet içerisinde olan Sony, bu pazarda istediği konuma bir türlü ulaşmadı. Akıllı telefon pazarında varlığını sürdüren firma, Xperia Z3 ve Xperia Z3 Compact modelleri için konsept Android 6.0 Marshmallow güncellemesini yayınladı.
  [​IMG]
  Geçtiğimiz hafta geliştiricilerin sabırsızlıkla beklediği Android 6.0 Marshmallow AOSP kaynak kodlarını yayınlamıştı. .Geçtiğimiz ay resmi duyurusunu gerçekleştirdiği Xperia Z5 amiral gemisi ile dikkatleri üzerine çeken Sony, akıllı telefon pazarında iyi bir konuma gelebilmek için çalışmalarını hızlandırmış gibi görünüyor. Cihazların daha stabil çalışmasını sağlayan bu güncellemeler kullanıcılar açısından büyük önem arz ediyor. Bilindiği üzere Nexus ailesi Andorid 6.0 Marshmallow güncellemesini doğrudan almakta. Sony, çalışmalarına devam ederek diğer firmalardan daha önce Android 6.0 Marshmallow güncellemesini vermeye çabalıyor.
  Yeni Android sürümünün kaynak kodlarını Xperia modelleri için yayınlayan Sony, şimdide Xperia Z3 ve Xperia Z3 Compact modelleri için konsept Android 6.0 Marshmallow güncellemesini yayınladı. Sony firması birde bu konsept yazılım güncellemesi için bir test uygulaması başlattı. Sony’s Concept for Android isimli bu test uygulamasına katılmak istiyorsanız, uygulamayı buradan indirip katılım gerçekleştirebilirsiniz.
   
 13. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Android 6.0 Marshmallow güncellemesini vereceği cihazları yakın zaman önce açıklayan Huawei, şimdi de Android 6.0 Marshmallow güncelleme tarihini paylaştı.


  [​IMG]Türkiye'de çok aktif olmasa da son dönemde Nexus 6P ile konuşulanHuawei, Android 6.0 Marshmallow güncellemesini alacak telefon ve tabletlerini açıkladı.
  Yakın zaman önce Huawei tarafından yapılan açıklamada Android 6.0 Marshmallow güncellemesini alacağı belirtilen telefonlar ise şu şekilde. Ayrıca bugün, güncellemenin yayınlanacağı tarih de paylaşıldı.
  Android 6.0 Marshmallow güncellemesi alacak Huawei telefon ve tabletler

  - Mate S
  - Mate 7
  - P8
  - P8 Max
  - G8
  - Ascend G7 Plus
  - Ascend G7
  - Honor 7
  - Honor 7i
  - Honor 6 Plus
  - Honor 6
  - MediaPad X2
  - Honor 4X
  - Honor 4C

  Huawei tarafından açıklanan listede Huawei Ascend P7'nin olmaması iseAscend P7 kullanıcılarını üzebilir. Zira henüz geçtiğimiz günlerde Android 5.1.1 Lollipop güncellemesini alan Huawei Ascend P7 için muhtemelen kullanıcılar Android 6.0 Marshmallow güncellemesini de bekliyordu.
  Huawei, Marshmallow güncellemesi ne zaman yayınlanacak?

  Huawei tarafından bugün yapılan paylaşıma göre, Honor modelleri içinAndroid 6.0 Marshmallow güncellemesi,2016 Şubat tarihinde başlayacak.
  [​IMG]
  Mate ve Ascend modelleri içinse kesin bir açıklama yok. Ancak Matemodelleri için güncellemenin 2015 bitmeden,Ascend modelleri içinseHonor modellerine yakın bir zamanda geleceğini tahmin ediyoruz.
   
 14. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Android 6.0 Marshmallow için yayınlanan güncelleme ile sistemdeki kritik güvenlik açıkları kapatıldı. İşte Android güvenlik güncellemesi ile düzeltilen açıklar.


  [​IMG]Google,Android platformunu daha güvenli hale getirmek için geçtiğimiz aylarda düzenli olarak güncelleme yayınlama sözü vermişti. Google’ın bu kararından sonra diğer Android telefon üreticileri de güvenlikgüncellemelerine önem vereceğini ve Google gibi her ay güncelleme yayınlayacağını açıklamıştı.
  Google, güncelleme konusunda sözünü tutan ilk firma olmayı başardı.Android 6.0 Marshmallow yüklü modeller için güncelleme yayınlayan Google, sistemdeki güvenlik açıklarını kapattı. Android’in son dönemdeki yeni baş belasıStagefright açığı bu güncelleme ile kapatılıyor. Stagefrightaçığının yanında kritik sorunların yer aldığı toplam 23güvenlik açığıAndroid 6.0 Marshmallow sürümüne gelen güvenlik güncellemesi ile yamalanıyor. Google, aylık olarak güvenlik güncellemeleri yayınlamaya devam edecek. Bu sayede Android’e olan güven sorunu ortadan kalkacak gibi görünüyor.
  Stagefright açığı nedir?

  Stagefright güvenlik açığı hackerların MMS mesaj üzerinden Android cihazlardaki tüm bilgilere ulaşmasını sağlıyor.
  [​IMG]
  Android güncellemesi nasıl yüklenir?

  Android güvenlik bülteninde; güncelleme ile Mediaserver, libutils,libmedia, libstagefright, Bluetooth ve telefon kütüphanelerindeki güvenlikaçıklarının yamalandığı aktarılıyor. Eğer Android 6.0 Marshmallow yüklü telefon veya tabletiniz varsa Ayalar menüsü içerisinde yer alan "Androidgüvenlik yama seviyesi" bölümünden yeni güvenlik güncellemesini yükleyebilirsiniz.
   
 15. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  İşte Samsung'un Android 6.0'a yükselteceği cihazlar

  Samsung'un Android 6.0 güncellemesine ait yol haritası sızdırıldı. Listede tepe modellerin yanı sıra giriş ve orta seviye akıllı telefonlar da yer alıyor.


  [​IMG]
  Samsung'un kullanıcıların merakla beklediği Android 6.0 güncellemesine ait yol haritası nihayet gün yüzüne çıktı. Ağustos ayında ilk olarak Nexus cihazlar için yayınlanan Android 6.0 Marshmallow güncellemesini, üreticiler cephesinden sadece LG’nin G4 için başlattığını gördük. Bunun dışında Huawei, HTC, Sony ve Motorola cephesinden güncellemeye ilişkin önemli açıklamalar geldi.
  Android 6.0 güncellemesine ilişkin bugüne kadar sessiz kalan Samsung’un sızan güncelleme yol haritası 29 Ekim tarihli. Güney Koreli üretici Android 6.0 Marshmallow güncellemesini ilk olarak tepe modelleri Galaxy Note 5 veGalaxy S6 Edge+ için Aralık 2015’te başlatacak.
  [​IMG]
  Samsung'un Android 6.0 güncelleme yol haritası

  Hemen bir ay sonra Ocak 2016’da Android 6.0 güncellemesi bu defa Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge için dağıma sunulacak. Samsung, Galaxy Note 4 ve Galaxy Note Edge içinse Android 6.0güncellemesini Şubat 2016’da başlatacak.
  Listenin birinci sayfasında ayrıca Android 6.0 güncellemesi için onay bekleyen iki telefon görüyoruz. Galaxy S5 veGalaxy Alpha, Marshmallow sürümüne yükseltilecek, ancak güncelleme şimdilik onay bekliyor. Galaxy S5 ve Galaxy Alpha için Android 6.0 güncellemesinin ne zaman başlayacağı ise belirsiz. Tahminimiz güncellemenin Mart-nisan döneminde başlayacağı yönünde.


  [​IMG]
  Android 6.0 güncellemesi yol haritasının ikinci bölümünde ise giriş ve orta seviye Samsung telefonları görüyoruz.Galaxy A3, Galaxy A5, Galaxy A7, Galaxy A8, Galaxy E5 ve Galaxy E7 için de güncellemenin onay beklediğini görüyoruz. Söz konusu telefonlar için de henüz bir takvim belirlenmiş değil. Ancak Samsung’un 2016’nın ilk yarısına kadar listede yer alan akıllı telefonlar içinAndroid 6.0 güncellemesini başlatması bekleniyor.
  Son olarak şu hatırlatmayı yapalım; Samsung’un mobil cihazlar için yayınladığı güncellemeler ülkelere göre farklılık gösteriyor. Dolayısıyla Galaxy Note 5 ya da Galaxy S6 Edge+ için aralık ayında başlayacak güncellemenin ülkemiz kullanıcılarıyla buluşması 2016’ya sarkabilir.
   
 16. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Google'ın yazılım desteği verdiği Android One için Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesi yayınlandı. Peki, Android 6.0.1 güncellemesi başka hangi modellere gelecek?


  [​IMG]Google, geçtiğimiz sene Nexus serisinin alt modeli olarak düşünebileceğimiz Android One serisini duyurmuştu. Google bu seri kapsamında son güncellemeleri alabilecek "fiyat-performans" odaklı telefonları yine Nexus ailesinde yaptığı gibi başka markalarla ortak bir şekilde üreterek bu telefonlara yazılım desteği sunuyordu.
  Android 6.0 Marshmallow güncellemesinin dağıtımına geçtiğimiz aylarda başlayan Google, şimdi de Android One için Android 6.0.1 Marshmallowgüncellemesini sundu. Sadece Android One programı kapsamında üretilen modellere gelen bu güncellemenin, ilerleyen günlerde Nexus modellerine de gelmesi bekleniyor.
  [​IMG]
  Google bu yazılım desteği kapsamında Android One telefonlardan Cherry Mobile G1'e Android'in son sürümü olan Android 6.0.1 Marshmallowgüncellemesini bugün itibariyle sunmaya başladı. Güncellemenin hangi yenilikleri içerdiği ise belli değil.
  Bu güncelleme ile ilgili ilginç bir nokta ise Cherry Mobile G1'nin Android 6.0.1 güncellemesini alan ilk telefon olması. Henüz Nexus cihazların bu güncellemeyi almadığını belirtelim.
  General Mobile Android One güncelleme alacak mı?

  Biliyorsunuz ki Android One projesi kapsamında telefon üreten şirketlerden biri de Türk menşeili General Mobile'dı. Google tarafından yazılım desteği sunulan ve Mashmallow güncellemesini alan General Mobile Android One'ın Marshmallow 6.0.1 güncellemesini de kısa süre içerisinde almasını bekliyoruz.
   
 17. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  HTC’nin 2014’deki amiral gemisi modeli One M8 için beklenen güncelleme çıktı.
  [​IMG]
  Google’ın geçtiğimiz Ekim ayında yeni işletim sistemi sürümü Android 6.0 Marshmallow’u yayınlamasının ardından, mobil cihaz üreticileri, güncellemeyi önceki modellerine sunabilmek için çalışmalara başladı.
  [​IMG]
  Bu firmalardan biride Tayvan kökenli HTC oldu. HTC firması geçen yıl sunduğu One M8 ve bu yıl sunduğu One M9 modellerine Marshmallow güncellemesini sunabilmek için çalışmakta idi. Geçtiğimiz yılın en beğenilen modelleri arasında yerini alan One M8 modeli için HTC firması merakla beklenen Android 6.0 Marshmallow güncellemesini yayınladı. 2014 yılına damga vuran amiral gemisi sonunda beklenen güncellemeye kavuşmuş oldu. HTC One M8 modeline beklenen güncellemenin geleceği daha önce üst düzey yönetici Mo Versi tarafından Twitter üzerinden duyurulmuştu.
  [​IMG]
  Yapılan bu açıklama sonrası kısa bir süre içerisinde beklenen Android 6.0 Marshmallow güncellemesi yayınlandı. Yayınlanan güncelleme 1 GB boyutunda ve 6.12.1540.4 sürüm numarasına sahip. Gelen güncelleme uygulama izinleri, batarya performansı, doze modu ve güvenlik yamaları gibi yenilikler içeriyor. Güncelleme şu an için ABD kullanıcıları için OTA üzerinden sunulurken 2016 yılının ilk aylarında da ülkemizdeki kullanıcılar için sunulması bekleniyor. HTC One M8 modeline sahip akıllı telefon kullanıcıları cihazlarının Ayarlar/Cihaz Hakkında/Yazılım Güncelleme bölümünden güncelleme kontrolünü gerçekleştirebilirler.
   
 18. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Google'ın yazılım desteği verdiği Android One için Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesi yayınlandı. Peki, Android 6.0.1 güncellemesi başka hangi modellere gelecek?


  [​IMG]Google, geçtiğimiz sene Nexus serisinin alt modeli olarak düşünebileceğimiz Android One serisini duyurmuştu. Google bu seri kapsamında son güncellemeleri alabilecek "fiyat-performans" odaklı telefonları yine Nexus ailesinde yaptığı gibi başka markalarla ortak bir şekilde üreterek bu telefonlara yazılım desteği sunuyordu.
  Android 6.0 Marshmallow güncellemesinin dağıtımına geçtiğimiz aylarda başlayan Google, şimdi de Android One için Android 6.0.1 Marshmallowgüncellemesini sundu. Sadece Android One programı kapsamında üretilen modellere gelen bu güncellemenin, ilerleyen günlerde Nexus modellerine de gelmesi bekleniyor.
  Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesi ile neler geliyor?

  Android 6.0.1 güncellemesi ile 200'ün üzerinde yeni emoji sisteme ekleniyor. Ayrıca rahatsız etme moduna bir sonraki alarma kadar aktif et özelliği yeniden ekleniyor.
  [​IMG]
  General Mobile Android One güncelleme alacak mı?

  Biliyorsunuz ki Android One projesi kapsamında telefon üreten şirketlerden biri de Türk menşeili General Mobile'dı. Google tarafından yazılım desteği sunulan ve Mashmallow güncellemesini alan General Mobile Android One'ın Marshmallow 6.0.1 güncellemesini de kısa süre içerisinde almasını bekliyoruz.
   
 19. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]Nvidia, Shield Tablet K1 için Android Marshmallow güncellemesi sunmaya başladı[/h]Nvidia, ilgi gören oyun tablet Shield Tablet K1 için Marshmallow’u sunmaya başladı…
  [​IMG]
  Teknoloji dünyasında özellikle de grafik işlemcileri ve ekran kartları ile PC segmentinde adından söz ettiren Nvidia, bir süredir mobil platformda Tegra adındaki yonga setlerini geliştirirken, ayrıca Shield Tablet adındaki oyunseverler için tasarlanan tablet modellerini de pazara sunuyor.
  [​IMG]
  Firma, şu sıralar Nvida Shield Tablet X1 adındaki tablet modelini sunma hazırlıkları ile meşgul ve bu yeni tablet adından da anlaşılacağı üzere firmanın yeni nesil yonga seti Tegra X1’den güç alıyor.
  Daha önce ise firmadan Tegra K1 üzerinde çalışan Nvidia Shield Tablet K1 modeli pazara sunulmuştu ve yeni model beklenirken, firma eski modeli için de güncelleme desteğini sürdürüyor. Gelen bilgilere göre Nvidia Shield Tablet K1 için Android 6.0 Marshmallow güncellemesi sunulmaya başlandı.
  Yeni güncelleme 655MB dosya büyüklüğüne sahip ve firmanın sitesi üzerinden indirilip, cihaza yüklenebiliyor. Güncelleme ile yeni Nvidia Shield Camera uygulaması, yeni gerçek zamanlı HD görünü efektleri, performans iyileştirmeleri, bataryaya yönelik geliştirmeler yer alıyor.
  Nvidia Shield Tablet K1, 8″ 1920×1200 piksel Full HD dokunmatik ekran, dört çekirdekli Tegra K1 yonga seti, 2GB sistem belleği, 16GB dahili veri kapasitesi, Wi-Fi, seçeneğe göre LTE, Bluetooth 4.0, GPS ve 19.75Wh batarya gibi özelliklerle geliyor.
   
 20. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Samsung, yanlışlıkla Galaxy S5 için Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesini yanlışlıkla yayınladı! Peki, Android 6.0.1 ile Galaxy S5'te neler değişiyor?


  [​IMG]Samsung, geçtiğimiz hafta Güney Kore ve İngiltere’de yaşayan Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge kullanıcıları için Android 6.0 test programını başlattı.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Yanlışlıkla Galaxy S5 için güncelleme yayınlandı!

  Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz haftalarda bir Galaxy Note 5kullanıcısına Android 6.0 Marshmallow güncellemesi yanlışlıkla gelmişti. Test programına katılan kullanıcıların telefonlarına Android 6.0 Marshmallow güncellemesini göndermeye başlayan Samsung, yine bir hata yaparak Galaxy S5 sahibi bir kullanıcıya OTA yolu ile Android 6.0.1güncellemesini gönderdi.
  [​IMG]
  Güncelleme ile birlikte gelişmiş uygulama izinleri, pil tasarruf modu, güvenlik güncelleştirmeleri ve en güncel Touchwiz arayüzü Galaxy S5 ile buluşuyor. ÖzetleGalaxy S5 kullanıcıları çok kısa bir süre sonra Android 6.0 Marshmallow güncellemesine kavuşacaklar.
   

Sayfayı Paylaş