İOS Android 6.0 Hakkında neler biliyoruz

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=3]Google'ın mobil işletim sistemi Android, yeni güncelleme Android 6.0 "M" ile bu güne kadar görmezden gelinen RAM optimizasyonuna yeni bir soluk getirecek.[/h]
  [​IMG]28-29 Mayıs tarihlerinde San Francisco Moscone Center West'te gerçekleşecek olan Google I/O yani Google Geliştiriciler Konferansı büyük yeniliklere sahne olacak gibi görünüyor.
  Google'ın özellikle Nexus cihazları ile ilgili planının masaya yatırılması ve "uygun fiyatlı Saf Android deneyimi yaşatmasından" nasıl olup da "en pahalı amiral gemisini yapalım noktasına" gelindiği ve şirketin bu noktada strateji değişikliği yapıp yapmayacağını göreceğiz.
  [​IMG]
  [h=3]Android M Bize Neler Sunacak?[/h]Google'ın her yıl olduğu gibi bu etkinlikte de yeni Android sürümünü tanıtması bekleniyor. Henüz tüm Android ekosistemi içinde %9'luk bir cihazın Android 5.0 güncellemesi, yine tüm Android ekosistemi içinde sadece %0,3'lük bir cihazın Android 5.1.1 güncellemesi alabildiği düşünüldüğünde gerçekten "yeni bir Android sürümüne ihtiyaç var mı" bunu siz okurlarımızın takdirine bırakıyoruz.
  Tanıtılması muhtemel Android 6.0 yani Android Macadamia Nut Cookie(MNC) ile 18 ay olan Nexus cihazların güncelleme desteği 36 aya çıkacak. Bunun yanında en önemli değişiklik ise Google'ın bu güne kadar pek uğraşmadığı "Pil ve RAM Optimizasyonu" konusunda olacak.
  3 GB sistem belleği kullanan Android telefonların sadece 1,8 GBRAM kullanabilmesinden sanırız Google da rahatsızlık duymaya başladı. Yeni Android sürümü Macadamia Nut Cookie(MNC) ile Google hem üreticilerin hem de tüketicilerin yüzünü güldürecek gibi görünüyor.
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Google, Şubat 2015'te yayınlayacağı Android 5.1 için çalışmalarını sürdürürken, 2015 yılında duyurulması planlanan yeni Android 6.0 M için de çalışmalar başladı.


  [​IMG]Android güncellemeleri için yoğun çalışmasını sürdüren Google ve diğer mobil cihaz üreticileri, Android 5.0, 5.0.1 ve 5.1 sürüm güncelleme hazırlıklarına devam ediyorken, Android 6.0'dan ilk bilgiler geldi.


  Yeni paylaşılan bilgilere göre Android 6.0, 5.0 L'e benzer şekilde 6.0 Mşeklinde duyurulacak. Daha sonra M harfinin açılımı açıklanacak.


  Peki, M ne anlama geliyor?

  M harfinin ne olacağını kestirmek, ne yazıkki Lollipop'taki L kadar kolay görünmüyor. Ancak M harfi için de pek çok tahmin bulunuyor.
  [​IMG]
  Özellikle pek çok sitede paylaşılan Marshmallow kelimesi, Android 6.0 Miçin tahmin ettiğimiz en mantıklı isimlerden biri.
  Ayrıca Android 6.0 M'deki M harfinin, Milky Bar, Milky Way, M&M's, Mud Cake, Mentos gibi açılımları olabileceği de tahminler arasında yer alıyor.


  Android 6.0 M'in arayüzü nasıl olacak?

  Google'ın her Android sürümünde büyük değişiklikler yapan bir marka olduğu biliniyor. Özellikle Jelly Bean ve KitKat ikilisinde olana benzer şekilde, Android 6.0'da da Material Design arayüzünün korunacağı, sadece küçük arayüz değişikliklerinin olacağı tahmin ediliyor. Material Design'ın ise, Android 7.0 ile değişitirileceği tahmin ediliyor.


  Android 6.0'da arabalar için önemli yenilikler olabilir!

  Routers kaynağı tarafından paylaşılanlara göre Android 6.0 M, Android 5.0ile duyurulan Android Auto'nun gelişmiş halini içerecek.
  Ayrıca Android Wear'da olması beklenen yenilikler ile geçtiğimiz günlerdeBMW'nin yaptığı akıllı saat ile araba park etme gibi yeni nesil teknolojileri ,Google'da sunacak gibi görünüyor.


  Android 6.0 M, ne zaman duyurulacak?

  Android 6.0 M sürümünün, 2015 yılı yazında gerçekleşecek olan Google I/O 2015 etkinliğinde duyurulması ve 2015 yılı sonlarında telefonlara gelmesi bekleniyor.
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Sony’nin Eylül ayında sunduğu Xperia Z5 ailesi Ocak ayında Marshmallow güncellemesi almaya başlayacak.
  [​IMG]
  Google, Ekim ayı sonunda Marshmallow adındaki yeni Android işletim sistemini yayınlamıştı. Bu işletim sistemi dünya genelinde oldukça fazla sayıda akıllı telefon üreticisi tarafından tercih ediliyor ve firmalar da kaynak dosyalarının sunulması ile daha önceki modelleri için güncelleme çalışmalarına başlamışlardı.
  [​IMG]
  LG, gibi bazı firmalar önceki modelleri için güncelleme sunmaya başladılar bile özellikle de Ocak ayı birlikte çok fazla sayıda model için Android Marshmallow güncellemesi sunulacak ve Sony’nin Xperia modelleri de bu cihazlar arasında yer alıyor.
  Sony kısa bir süre önce hatırlanacağı üzere Android 6.0 Marshmallow güncellemesi alacak olan akıllı telefon ve tablet modellerinin listesini yayınlamıştı. Buna göre güncelleme alacak olan cihazlar:

  • Xperia Z5
  • Xperia Z5 Compact
  • Xperia Z5 Premium
  • Xperia Z4 Tablet
  • Xperia Z3+
  • Xperia Z3
  • Xperia Z3 Compact
  • Xperia Z3 Tablet Compact
  • Xperia Z2
  • Xperia Z2 Tablet
  • Xperia M5
  • Xperia C5 Ultra
  • Xperia M4 Aqua
  • Xperia C4
  Diğer taraftan sızıntılarla adından söz ettiren @Ricciolo1 Twitter üzerinden yaptığı açıkmada, Sony’nin Xperia Z5 ailesi için Android 6.0 Marshmallow güncellemesinin Ocak ayı içerisinde sunulacağı bilgisini verdi. Marshmallow ile geliştirmeler, optimizasyonda iyileştirmeler, batarya performansına yönelik iyileştirmeler gelecek.
   

Sayfayı Paylaş