İOS Android 5.1 Lollipop uygulamasındaki yeni versionlar

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Android'in son sürümü Lollipop güncellenmeye devam ediyor. Google'ın geliştirici sayfasında yayınlanan Android 5.1.1 güncellemesini alan ilk model ise Nexus Player oldu.


  [​IMG]Google'ınmobil işletim sistemi Android'in son sürümü olan 5.1.1 Lollipopgüncellemesi geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı.
  İlk olarak Nexus cihazlara sunulması beklenilen güncellemeyi ilk alan model ise Nexus Player oldu. LMY47V yapı numarası ile geliştirici sayfasında yer alan güncellemenin diğer cihazlara ne zaman sunulacağına dair bir bilgi ise henüz bulunmuyor.
  [​IMG]
  Özellikle Nexus 5'de karşımıza çıkan aşırı bellek tüketimi sorununu çözmeye çalışan Google'ın bu bağlamda ilk olarak5.1 güncellemesini çıkarttığını biliyoruz.
  Ancak Nexus 4, Nexus 7 (2013) ve Nexus 9 gibi cihazlara bu güncellemenin verilmemesi bize sorunun çözülmediğini işaret ediyordu. Yakın zamanda diğer cihazlara da ulaşması beklenilen güncelleme ile yaşanılan sorunların çözülmesi bekleniyor.
  Üretimi Asus tarafından gerçekleştirilen set üstü kutu Nexus Player, 1.8 GHz Intel Atom işlemciden gücünü alıyor.1GB bellek ve 8 GB dahili hafızaya sahip cihaz, 802.11ac Wi-Fi kablosuz bağlantı sunuyor.
  [​IMG]
  4 inç büyüklüğünde olan ve görünümüyle buz okeyi toplunu andıran Nexus Player, hem bir dijital medya oynatıcı hem de oyun konsolu olarak kullanılabiliyor. Doğrudan TV'ye bağlanabilen Nexus Player ile film ve TV şovlarını izlemek ve Android oyunları oynamak mümkün.
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  HTC’nin bir önceki amiral gemisi HTC One M8, çok yakında Android 5.1 Lollipop güncellemesine kavuşacak. Ayrıca yeni Sense 7.0 arayüzü de geliyor.
  [​IMG]
  Akıllı telefon pazarında yeni modellerle mücadelesini sürdüren HTC, 2015’de de arka arkaya yeni modellerinin duyurularını gerçekleştirdi. Mart ayı başında HTC One M9 amiral gemisini duyuran firma, daha sonra HTC One M9+, HTC One E9+ ve HTC One M8i adında yeni akıllı telefon modellerini gün yüzüne çıkarmıştı.
  [​IMG]
  Özellikle One modelleri için Android güncelleme desteğini de üst seviyede sürdürmeyi amaçlayan firma One serisi başta olmak üzere Android Lollipop güncellemeleri yayınlamaya devam ediyor.
  HTC’nin bir önceki amiral gemisi olan HTC One M8 de Lollipop güncellemesi alan cihazlardan bir tanesiydi ve Ocak ayı sonunda Android 5.0 Lollipop güncellemesi almaya başlamıştı. Şimdi de gelen bilgilere göre yakında Android 5.1 Lollipop güncellemesi alacak.
  Bilgi HTC UK tarafından Twitter üzerinden verilirken, sorulan bir soruya karşılık HTC UK, akıllı telefon HTC One M8 için Android 5.1 Lollipop güncellemesinin 7 Mayıs tarihinde sunulmaya başlanacağını belirtiyor.
  Ayrıca HTC UK, sadece bununla da sınırlı kalmazken, ayrıca HTC One M8’e Sense 7.0 arayüzünün de Androdi 5.1 güncellemesi ile geleceğini müjdeliyor. Sense 7.0 hatırlanacağı üzere kısa süre önce HTC One M9 ile gelmişti.
  Twitter’ın HTC’nin İngiltere bölümü tarafından verildiği düşünüldüğünde 7 Mayıs tarihinde İngiltere için yayınlanacağını söyleyebiliriz. Diğer ülkeler için ise henüz bir bilgi bulunmuyor.
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Android 5.1.1 kamera hatası ve bellek sızıntısı sorununu çözdü!

  Android 5.1.1'in Nexus 7 ve Nexus 10'daki bellek sızıntısı ve kamera sorununu giderdiği bildirildi.

  [​IMG]
  Google, Android işletim sisteminin sürümlerini belli aralıklarla Nexus cihazlarına sunarak onları güncel tutmaya çalışıyor. Şirket bu bağlamda Android 5.0 ve sonraki güncellemelerle gelen hataları düzeltmek için geçtiğimiz gün Android 5.1.1 sürümünü yayınladı. Peki Android 5.1.1 güncellemesi Nexus cihazlardaki sorunları çözdü mü?
  Bildiğiniz gibi Android 5.0, dalvik sanal makinesinin yerini alan ART'deki adaptasyondan kaynaklandığı söylenen cihazların istikrarsız çalışması, arka plandan kaldırılan uygulamaların kapatıldığı halde son uygulama ekranında görünmesi, uygulamalardan atma ve yeniden başlatma, bellek sızıntısı ve zaman zaman kamera sorunları kullanıcıyı uzun süre bu sorunlarla başbaşa bırakmıştı. Bazı sorunlar Android 5.0.1, 5.0.2 ve 5.1.0 ile ortadan kaldırıldı ancak, bellek sızıntısı ve kamera sorunu halen devam ediyordu.
  [​IMG]
  Google sonunda bu sorunları gidermek için Android 5.1.1 sürümünü Nexus 10 ve Nexus 7(2012-2013)Wi-Fi modelleri için kullanıma sundu. Android 5.1.1'de yapılan değişiklikler gelen bilgilere göre yaşanan sorunları çözmüş. Güncellemede yapılan değişiklikler kısaca şöyle:
  ●"Kamera durduruldu" sorununun ortadan kaldırılması
  ●Kernel güncellemesi
  ●Olası bellek sızıntılarının giderilmesi
  ●Nexus telefonlarda çağrı bitirme düğmesinin çağrı bitmeden kaybolması sorunu
  ●SIM kart düzenlemeleri
  ●Kulaklıklar bağlı olduğunda harici hoparlörden gelen ses sorununun düzeltilmesi
  Google'ın Nexus 10 sahipleri için "OTA" yoluyla güncellemeyi sundu. Nexus 7 içinse fabrika imajları resmi geliştirici sayfasında indirilebilir durumda. Google'ın diğer geri kalan Nexus cihazları için Android 5.1.1 güncellemesini önümüzdeki günlerde yayınlaması bekleniyor. Güncellemenin yayınlanmasıyla birlikte bu sorunların çözülüp çözülmediğini Nexus 5 kullanıcısı olarak sizlere ayrıntılı şekilde anlatmaya çalışacağım.
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Samsung ile T-Mobile, Android 5.1.1 sürümünü Galaxy S6 Edge için yayınlamaya hazırlanırken Google'ın HTC'ye ürettirdiği Nexus 9 tablet modeli 5.0.1 de kalmış durumda.


  Hal böyle olunca Google'ın ilk kez güncelleme konusunda Samsung'un gerisinde mi kalacak diye düşündük.
  Google'ın Android program yöneticisi Sascha Pruter Nexus 9 için Android 5.1.1 OTA ​​güncellemesinin yakında hazır olacağını resmi Twitter hesabından duyurdu resmi bir duyuru olarak sayarsak Prüter'in, Android 5.0.1 güncellemesinde ortaya çıkan sorunların çözümü için ekibin durmaksızın çalıştığını belirtti.
   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]Android 5.1.1 fabrika imaj dosyaları Nexus 7 ve Nexus 10 için yayınlandı[/h]Google, yeni güncellemeleri vakit geçirmeden Nexus serisi akıllı telefon ve tablet modelleri için yayınlamaya devam ediyor.
  [​IMG]
  Google, Android işletim sistemi ile hem akıllı telefon hem de tablet pazarında lider durumda. Özellikle açık kaynak kodlu olması bu nedenle de üreticilerin özelleştirebilmesine imkan tanıması yanı sıra kullanıcı cephesinde de Google Play Store üzerinden on binlerce uygulama ve oyun desteği bu işletim sistemini rakipsiz kılıyor.
  [​IMG]
  Android işletim sistemini sayısız üretici kullanırken, Google da Nexus çatısı altında akıllı telefon ve tablet modelleri sunmakta. Son işletim sistemi sürümü Android 5.0 Lollipop ile birlikte firma Nexus 6 akıllı telefon ve Nexus 9 tablet modellerini de sunmuştu. Nexus 6’yı Motorola üretirken, Nexus 9 ise HTC tarafından üretilmekte.
  Google, Android işletim sistemini sürekli geliştirmeye devam ediyor ve yenilikler ve iyileştirmeler ile farklı sürümleri yayınlıyor. Kısa bir süre önce de Android 5.1 Lollipop’u yayınlamıştı.
  Google’ın güncellemelerini ilk alan cihazlar arasında Nexus modelleri başı çekerken, şimdi de gelen bilgilere göre Nexus 7 (2013) ve Nexus 10 tabletler için Android 5.1.1 Lollipop güncellemesi fabrika imaj dosyalarını yayınladı.
  Her iki tablet modelinin de Wi-Fi versiyonları için yayınlanan güncelleme LMY47V yapım numarasına sahip ve bazı performans iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri içeriyor.
  Siz de bu tabletlere sahipseniz daha detaylı bilgiye ve dosyalara

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ulaşabilirsiniz.

   
 6. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  HTC Desire 820 için güncelleme takvimi netlik kazandı. HTC İngiltere'den gelen açıklamaya göre modele güncelleme Eylül ayında dağıtılmaya başlanacak.


  [​IMG]
  Rakiplerine kıyasla güncelleme konusunda daha hızlı ilerleyen HTC,geçtiğimiz günlerde One M8 modeline Android'in son sürümü 5.1 Lollipopve Sense 7güncellemesini Ağustos ayında yayınlayacağını açıklamıştı.
  HTC'den gelen yeni haber ise Desire 820 için oldu twitter üzerinden gelen bir soru üzerinde Tayvanlı üreticinin orta segmentteki en iddialı modellerinden birisi olan Desire 820 için Android 5.1 ve Sense 7 güncellemesinin Eylül ayına doğru yayınlanacağı bilgisini verdi.
  Qualcomm'un 64 bit destekli 6 çekirdekli Snapdragon 610 işlemcisinden gücünü alan modelde 2 GB RAM ve 16 GB depolama alanı yer alıyor. 5.5 inçbüyüklüğünde ekranı bulunan model 720p çözünürlük sunuyor. 13 Megapiksel ana ve 8 Megapiksel ön kamerası bulunan modele 2600 mAhbatarya konumlandırılmış.
  HTC ayrıca geçtiğimiz günlerde One Mini ve One Mini 2'ye Android 5.0 Lollipop güncellemesinin verilmeyeceğini açıklamıştı.
   
 7. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  • [​IMG]
   Google Nexus 9’u Bugün Android 5.1 ile Buluşturuyor!
   Google geçtiğimiz haftalarda Nexus 9cihazına

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   güncellemesini duyurdu. Fakat beklenen olmadı ve güncelleme biraz gecikti. Kullanıcılar geçen zamanı Google’ın

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   için farklı planları olduğu şeklinde yorumladı ve bunun için beklemeye değer görüşü yaygınlaştı.Yani duyurulan güncellemeyi atlayıp direk

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   veya Android 5.0.2 ile buluşması bekleniyordu. Ancak böyle olmadı. Google, Nexus’un resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ileAndroid 5.1 Lollipop güncellemesinin gün içerisinde dağıtımına sunulacağını duyurdu.

   Kullanıcılar ise çok kızgın. Rakiplerine göre kısmen gecikmeli sunulan güncellemeye kavuşmuş olsalar da bu gecikmenin ilerideki güncellemelerde de yaşanıp yaşanmayacağını merak ediyorlar.

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


   Eğer güncelleme duyurulmuş olmasına rağmen OTA olarak telefonunuzda görünmüyor veya PC bağlantısında cihazınız güncel görünüyorsa şaşırmayın çünkü bu Google’ın geleneksel modası.
   Gelelim güncellemenin olası getirilerine; sızdırılan bilgilere göre arayüz bazında aşırı bir değişim söz konusu değil, bir takım hata düzeltmeleri ve ufak optimizasyon ayarları ile gelmesi bekleniyor güncellemenin. Daha kapsamlı değişimlerin sonraki sürümde ortaya çıkması beklenmekte. Android 5.0.2 için herhangi bir takvim öngörülmüyor şu aşamada.   
 8. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  • Sony Cihazlarına Güncelleme Desteği Sunuyor

   Son zamanlarda çıkartmış olduğu yeni cihazlardan dolayı çok fazla eleştiri altında kalsa da bu cihazlara Google firmasının son geliştirmiş olduğu Android Lollipop güncellemelerini yayınladı.

   [​IMG]
   Japon sınırları çerisinde adını altın harflerle yazan Sony, Son zamanlarda çıkartmış olduğu yeni cihazlardan dolayı çok fazla eleştiri altında kalsa da bu cihazlara Googlefirmasının son geliştirmiş olduğu Android Lollipop güncellemelerini yayınladı.
   Daha öncelerinde Xperia Z2 ve Z3 modellerine Android 5.0.2 güncellemesi sağlanmış, Beraberinde Xperia Z modeline de bir sonraki hafta Android 5.0 Lollipop sürümünün geleceğini dile getirmişti. Firma yapmış olduğu açıklama içerisinde Xperia Z, Xperia Z1ve Xperia Z1 Compact modellerine Android 5.1 Lollipop sürümü güncellemesini vereceği ile ilgili detaylar sızdırıldı.
   [​IMG]
   Avustralyalı Telstra operatörünün yapmış olduğu güncelleme takvimine göre, Sony’ninXperia Z, Xperia Z1 ve Xperia Z1 Compact modelleirne 10 Ağustos tarihinde Android 5.1 Lollipop sürümünün güncellemesini sağlayacak. Türkiye sınırları içerisinde güncellemenin ne zaman geleceği belli değil.   
 9. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Samsung, yeni üst seviye modelleri için Android 5.1 Lollipop güncellemesini Haziran ayı içerinde yayınlayacak.
  [​IMG]
  Sunduğu bir çok modelle dünya genelinde liderliğini sürdüren, bir çok akıllı telefon pazarında da satış rakamları ile lider durumda olan Samsung, büyük merakla beklenen yeni amiral gemisi modeli Galaxy S6’yı Mart ayı başında MWC’de gün yüzüne çıkarmıştı. Ayrıca firma Galaxy S6 edge ile bir başka model daha sunarken, bu akıllı telefon amiral gemisinin iki yanı kavisli ekrana sahip versiyonu olarak geldi.
  [​IMG]
  Samsung’un bu akıllı telefonları için kısa bir süre önce bazı güncellemeler yayınlandı. Genellikle performans yüskseltilmesi, stabilite geliştirmeleri ve bazı hata düzeltmeleri içermekteydiler.
  Samsung’un Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge modelleri Google tarafından geliştirilen Android 5.0.2 Lollipop mobil işletim sistemi ile gelirken, Google’dan bir süre önce Android 5.1 Lollipop güncellemesi gelmişti.
  Öncelikle Google’ın Nexus akıllı telefon ve tablet modelleri yanı sıra Google Play Edition versiyonları bu güncellemeye kavuşurken, yakında Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge için güncelleme yayınlanacak.
  Samsung cephesinden tarih ile ilgili açıklama gelmezken, Kanada’da faaliyet gösteren cep telefonu operatörü Rogers üzerinden gelen bilgiye göre güncelleme gelecek ay içerisinde Galayx S6 ve Galaxy S6 edge için yayınlanacak.
  Güncelleme ile bazı yenilikler yanı sıra yeni “Guest Mode” özelliğinin de gelmesi bekleniyor.
   
 10. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge için Android 5.1 Güncelleme Tarihi[/h][h=2]Giriş ve Orta Seviye akıllı telefonlar için Android 5.0.2 Lollipop güncellemesini başlatan firma, Yavaş yavaş Android 5.1 dağıtım sürecine giriş yapmaya başlıyor.[/h][​IMG]Giriş ve Orta Seviye akıllı telefonlar için Android 5.0.2 Lollipop güncellemesini başlatan firma, Yavaş yavaş Android 5.1 dağıtım sürecine giriş yapmaya başlıyor. Yapılan güncelleme dağıtımları genellikle üst versiyon modellere sahip olan telefonlardan yana kullanan Samsung, Android 5.1 sürümünü önümüzdeki ay içerisinde Galaxy S6 veGalaxy S6 Edge kullanıcılarına ulaştırmayı hedefliyor.
  Kanadalı operatör firması olan Rogers’a göre Samsung’un yeni Galaxy’leri, Haziran ayı içerisinde Android 5.1 güncellemesine kavuşturacak. Belirlenen bu tarih operatör firmasının düşüncesinde olduğu tarihleri öne sürdü. Rogers tarafından hazırlanan bir takvime göre cihazlara hangi güncellemelerin ne tarihlerde geleceğini açıkladı.
  [​IMG]
  Android 5.1 Güncelleme ile Gelen Avantajlar Nedir?
  Geliştirilen güncellemelerinin gelmesiyle birlikte Galaxy S6 ve S6 Edge’a Misafir Moduözelliği gelecek. Bu özellikler sayesinde kullanıcılar, Telefonların başkaları tarafından kullanılacak zaman sürecinde kişisel verilerini gizleyerek görünmemesini sağlayabileceksiniz.
  Gelişim sürecinde olan bir diğer yenilik ise RAW formatıyla çekim özelliği. LG G4 ve HTC One M9’da bulunan özellik içerisinde, Güncelleme sürecinde kamera tarafından çekilen görüntüler olduğu gibi aktarılıyor daha sonrasında fotoğraflar üzerinde gelişim süreci içerisinde oldukça daha da fazla düzenleme imkânı sunuluyor. Beraberinde güncelleme işleminde pil ömrünün daha da geliştirilmesi bekleniyor.
   
 11. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Asus’un ZenWatch akıllı saat modeli Android Wear 5.1.1 sürümüne kavuştu.
  [​IMG]
  Son dönemin popüler cihazları arasında yer alan akıllı saatler, teknolojinin dev isimleri tarafından satışa sunuldu. Satışa sunulan bu akıllı saatler, Google tarafından geliştirilen Android Wear işletim sistemini kullanıyor.
  [​IMG]
  Google’ın akıllı saatler için tasarladığı Android Wear işletim sistemi üzerinde çalışan bir çok farklı model var. Bu modellerden biride Tayvan kökenli Asus’un sunmuş olduğu Zenwatch oldu. Teknolojinin dev isimleri sundukları cihazlar haricinde verdikleri yazılım desteği ile de bir rekabet içerisindeler. Sundukları modellere yazlım desteği vererek müşteri memnuniyetini artırmak isteyen firmalardan Asus, Android Wera işletim sisteminin kullanan Asus ZenWatch modeline Android’in son sürümü 5.1.1 sürümünü yayınladı. Akıllı telefonlarda verilen yazılım güncellemeleri giyilebilir cihazlarda da verilmeye başlandı. Asus ZenWatch, LG Watch Urbane’den sonra Android Wear 5.1.1 güncellemesini alan ikinci akıllı saat oldu.
  [​IMG]
  Yayınlanan güncelleme 1.1.1.1910765 versiyon koduna sahip ve Google Play’de 7.3.36 koduna güncellendi. Yeni güncelleme ile birlikte Asus Zenwatch, yeni yönlendirme hareketlerine sahip olurken ayrıca arka planda yer alan uygulamalarda devamlı olarak çalışabilecek. Cihazın özelliklerini hatırlayacak olursak; 1,63” büyüklüğünde ve 320 x 320 piksel çözünürlüğünde ekran, 1.2GHz saat hızında çalışan Qualcomm Snapdragon 400 yonga seti, 512MB sistem belleği ve 4GB dahili veri kapasitesi özelliklerine sahip.
   
 12. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Google en güncel Android sürümü 5.1.1 Lollipop'u Nexus 4, Nexus 5 ve Nexus 9'un LTE versiyonu için dağıtmaya başladı.


  [​IMG]
  Google, Android 5.1.1 Lollipop güncellemesini geçtiğimiz günlerde Nexus9 ve Nexus 10 cihazları için dağıtmaya başlamıştı.Güncellemeleri en hızlı şekilde alması ile bilinen Nexus kullanıcıları durum böyle olunca yenigüncelleme için beklemeye başladılar. Ve nihayet bekledikleri gün geldi. Nexus 4, Nexus 5 ve Nexus 9 LTEmodelleri için Android 5.1.1 Lollipop güncellemesi dağıtılmaya başlandı.İşin ilginç tarafı işe Nexus 9 ve Nexus 5 kullanıcıları güncellemenin geleceğini zaten biliyorlardı. Ancak Nexus 4 için yeni güncelleme konusunda hiç bir söylem yoktu.
  [​IMG][​IMG]
  Bu bağlamda kullanıcılara tam bir sürpriz yapan Google, Nexus 4kullanıcılarını oldukça mutlu etmiş durumda.Ayrıca Nexus 9 için sunulan Android 5.1.1 güncellemesinden yaklaşık olarak 10 gün sonra Nexus 9 LTE kullanıcıları için de sevindirici haber geldi ve nihayet güncelleme onlar içinde dağıtılmaya başlandı.Güncellemelerle birlikte modellerde performans artışı sağlanırken ayrıca bir süredir kullanıcılarınoldukça canını sıkan bellek sızıntısı sorununun çözülmesi bekleniyor.Güncellemenin Nexus 4 için 18 MB ve Nexus 5 için 24 MB boyutunda olduğunu da dip not olarak belirtelim.
   
 13. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Android 5.1.1 OTA ve Fabrika İmajları Nexus Cihazlar İçin Yayınlandı!  [​IMG]
  Android işletim sisteminin son şekeri

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Google’ın son olarak

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ‘i yayınlamasının ardından, şimdi de

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  OTA ve fabrika imajları Nexus cihazlar için yayınlandı.Güncellemeleri ilk alan Nexus cihazlarının yanı sıra, geçtiğimiz günlerde ülkemizde satışan sunulan ilk

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  telefonu olan

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ‘de Android 5.1.1 Lollipop sürümüyle geliyor.
  Aşağıda kendi cihazınıza uygun Android 5.1.1 fabrika imajı veya OTA güncellemesi dosyasını hemen indirebilir ve Android 5.1.1 Lollipop’un tadını çıkarabilirsiniz.
  Factory Images  OTA Files  Ayrıca tüm liste için Google’ın resmi sayfasına da

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  tıklayarak ulaşabilirsiniz.
   
 14. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  LG G Flex2 akıllı telefon için yeni Android 5.1 Lollipop güncellemesi sunuldu. İlk olarak Güney Kore’de geldi..
  [​IMG]
  Geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de oldukça iddialı akıllı telefon üreticilerinden bir tanesi olan LG, kısa bir süre önce yeni amiral gemisi LG G4’ü duyururken, kısa süre önce Türkiye ve daha bir çok ülke pazarında da yerini almıştı.
  [​IMG]
  Ancak daha önce hatırlanacağı üzere LG, Ocak ayında önemli bir modelinin daha duyurusunu gerçekleştirdi. LG G Flex2 adı ile gelen akıllı telefon, kavisli yapısı ile dikkat çekerken, ABD Las Vegas’da düzenlenen CES 2015, Tüketici Elektroniği Fuarı’nda gün yüzüne çıkan cihaz daha önce sunulan LG G Flex’in halefi olarak geliyor.
  Bu akıllı telefon üst düzey donanım özellikleri yanı sıra Android 5.0 Lollipop mobil işletim sistemi ile sunulmuştu. Bir süre önce Android 5.1 Lollipop Google tarafından sunulurken, firmalar da güncelleme olarak kendi cihazlarına sunmaya başladılar.
  Bu firmalar arasında LG de yer alıyor ve firma, Android 5.1 Lollipop güncellemesini LG G Flex2 için sunmaya başladı. Şimdilik bu güncelleme Güney Kore’de satışta olan F510S model numarasına sahip LG G Flex2 için sunulmuş durumda.
  Güncelleme yazılım versiyonu F510S15b olup, yapım numarası da LMY47S olarak yer alırken, yapım tarihi ise 12 Mayıs 2015 olmakta. Özellikle performansa yönelik iyileştirmelerin yer aldığı güncelleme de bazı hata düzeltmeleri ve geliştirmeler de geliyor.
  Global pazar için güncellemenin ne zaman sunulacağı hakkında bilgi bulunmazken, kısa sürede yayılacağını umut ediyoruz.
   
 15. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Samsung’un yeni üst seviye modelleri Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge gelecek ay Android 5.1 Lollipop güncellemesi alacak….
  [​IMG]
  Samsung, Mart ayı başında İspanya, Barcelona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde iki önemli akıllı telefon modelini duyurdu. Bu cihazların başında firmanın yeni amiral gemisi modeli Galaxy S6 gelirken, ayrıca bu akıllı telefonun iki yanı kavisli ekrana sahip versiyonu da Galaxy S6 edge adı ile gün yüzüne kavuştu.
  [​IMG]
  Google’ın Android 5.0.2 Lollipop mobil işletim sistemi üzerinde çalışan akıllı telefonlar için çok yakında yeni önemli bir güncelleme sunulacak. Bu yeni güncelleme Google tarafından kısa bir süre önce sunulan Android 5.1 olurken, gelen bilgilere göre Haziran ayı içerisinde Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge akıllı telefonlar için yayınlanacak.
  Gelen bilgilere göre Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge için sunulacak bu güncelleme ile yeni kamera arayüzü geliyor ve ayrıca kamera özellikleri de arttırılıyor. Galaxy’nin bu akıllı telefon modellerinin arka yüzünde 16MP ISOCELL kamera yer alırken, ön kamera da 16MP çözünürlükte gelmekte.
  Yeni güncelleme ile birlikte bu cihazlar artık RAW format desteğine kavuşacak. Ayrıca bir çok farklı özellik de kamera uygulaması ile geliyor.
  Cihazlarının teknik özelliklerini hatırlayacak olursak eğer, Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge, 5.1″ büyüklüğünde ve 2560×1440 piksel Quad HD ekran, 3GB sistem belleği, 32GB/64GB/128GB dahili veri kapasitesi, 64-bit sekiz çekirdekli işlemcili Exynos 7420 yonga seti gibi özellikler içermekteler.
   
 16. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Parmak İzi Okuyucusu Gelişiyor

  Android M ile gelen bir yenilik ise gelişmiş parmak izi okuyucusu. Android’in zayıf kaldığı noktalardan biri olan parmak izi okuyucusu Android M ile gelişiyor. Yeni parmak izi okuyucusu ile Google Play üzerinden uygulama indirebilecek veya alışveriş sitelerinden parmak izi ile alışveriş yapabileceksiniz.
  [​IMG]
  Şarj Sorunu Çözülüyor!

  Android M ile şarj sorununda büyük bir yenilik yapılıyor. Geliştirmeler sayesinde pil ömründe 2 kata yakın iyileşme görünecek. Ayrıca artık Android USB Type C girişini destekleyecek.
  Android M’nin büyük çaplı gelişmelerinin yanında; gelişmiş paylaşmaseçeneği, metin düzenleme aracı ve daha kolaylaştırılmış ses kontrolleri geliyor.
  Android M sürümünün önümüzdeki günlerde geliştiriciler için sunulması bekleniyor.
   
 17. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Samsung, gelen bilgilere göre Haziran ayının sonuna doğru Galaxy Note 4 için Android 5.1.1 Lollipop güncellemesini duyuracak.
  [​IMG]Samsung'un 2014'ün son dönemlerinde satışa sunduğu amiral gemisiGalaxy Note 4, oldukça yüksek satış başarıları ve yoğun ilgi toplamayı başaran bir modeli oldu.
  Samsung'un ülkemizde fiyatı 1999 TL seviyesine kadar düşen Galaxy Note 4 modeli, hala fiyat performans oranıyla alınabilecek en iyi modellerden biri
  Galaxy Note 4 için Android 5.1.1 Lollipop güncellemesi geliyor
  Android
  5.0.1 Lollipop güncellemesini alan Galaxy Note 4'e, Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinden önce ya da aynı zamanda, gelen bilgilere göre Haziran ayının sonuna doğru Android 5.1.1 Lollipop güncellemesi gelebilir.

  Samsung'un daha önce Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modelleri için de haberini paylaştığımız yeni kamera uygulamaları, Android 5.1.1 Lollipop güncellemesiyle beraber Galaxy Note 4'e de gelecek.
  Samsung'un Android 5.0.1 ve 5.0.2 sürümlerinde yaşanan yüksek batarya tüketimi ve RAM tüketimi gibi sorunları ortadan kaldıracağı söylenenAndroid 5.1.1 güncellemesi, ayrıca Galaxy Note 4'e yenilenen TouchWizarayüzünü de getirecek.
  Böylelikle telefon Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerindeki gibi bir görünüme sahip olacak.
  Hedef Android M'e kadar cihazları Android 5.1.1 yapmak

  Gelen bilgilere göre Samsung, geçtiğimiz günlerde tanıtılan Android M sürümü final olarak piyasaya sunulmadan, mevcut üst seviye cihazlarınıAndroid 5.1.1 Lollipop sürümüne güncellemek istiyor.
   
 18. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Android ekosisteminin en önemli sorunlarından birisi olan "Güncelleme" ile firmalar uğraşırken Samsung yeni nesil amiral gemisi Galaxy S6 için Android 5.1.1 güncellemesini duyurdu.


  [​IMG]KutusundanAndroid 5.1 ile çıkan LG G4 Android sürümü konusunda rakiplerinin önüne geçmişti ama Samsung tarafından buna cevap pekte gecikmedi ve firma Galaxy S6 için Android 5.1.1 güncellemesini duyurdu.
  Android 5.1.1 güncellemesi henüz test aşamasında lakin SamMobile sitesiAndroid 5.1.1 ile çalışan Galaxy S6'da ki yenilikleri bir video ile bizlere gösteriyor.
  Android 5.1.1 ile Galaxy S6'ya Gelen Yenilikler

  Yayınlanan videoya göre Android 5.1.1 ile kamera uygulamasında fotoğraf çekerken ve "Apple'ın çekim modunda bulunan" parlaklık ayarının manüel olarak ayarlanması Galaxy S6'ya da geliyor. Tasarım ve arayüz anlamında iPhone 6'ya benzerliği ile eleştirilen Galaxy S6'ya bir de böyle bir özellik kazandırılmasını anlamak oldukça zor. Güncelleme sonrasında son dönemde oldukça popüler hale gelen RAW formatına da destek gelmekte.
  [​IMG]
  Güncelleme sonrasında tema mağazasının geliştirildiğini ve Çinli telefonlarda gördüğümüz duvar kağıdının bulanıklaştırılma efektininGalaxy S6'ya eklendiğini görüyoruz.
  SamMobile bazı sistem iyileştirmelerinden de bahsediyor ama performansı için telefonda gerçek kullanım testi yapmadan bir şey söylemek doğru olmayacak.
   

Sayfayı Paylaş