İOS Android 4.3 Jellybean ve Altını Kullananlar Dikkat!

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]

  Android 4.3 Jellybean ve Altını Kullananlar Dikkat!


  Qualcomm yazılımında tespit edilen bir açık Android 4.3 Jellybean ve altını kullanan kullanıcıları için ciddi bir güvenlik zafiyeti yaratıyor.  [​IMG]

  Android 4.3 Jellybean ve altını kullanan kişiler için çok önemli bir uyarı yapıldı. Qualcomm yazılımında tespit edilen bir açık dahilinde kullanıcıların ciddi bir tehdit altında olduğu ve özellikle bilgi hırsızlığının bu açık üzerinden çok kolay bir şekilde yapılabildiği belirtildi.
  Açığın her ne kadar kapatıldığı belirtilse de güvenlik açısından tam olarak denetim sağlanabilmiş değil. Özel bir güvenlik firması tarafından gündeme getirilen bu durum sonrasında tüm Android dünyasında bu gelişme yer bulurken kullanıcıların sistem güncellemesini alabilme ihtimali bulunan kişilerin Android 4.3 Jellybean’in üzerindeki bir sürüme geçmeleri istendi.
  Açık üzerinden yapılacak saldırılarda kullanıcıların sistem ayarlarının dahi değiştirilebileceği belirtirken özellikle hedefte, kişilerin arama ve SMS kayıtları yer alıyor. Android 4.4 KitKat ve üst versiyon işletim sistemlerinde yapılan güvenlik iyileştirmeleri ile böyle bir açıktan korunmak mümkün olurken belirtildiği gibi Android 4.3 Jellybean için henüz güvenlik açısından bir önlem alınabilmiş değil.
  FireEye tarafından Qualcomm açık hakkında uyarılırken konu ile ilgili yapılan çalışmaların da yetersiz olduğu görüldü. Zira yapılan araştırmalarda beş sene içerisinde milyonlarca cihazın bu açık nedeniyle mağdur duruma düştüğü ve kullanıcıların farkında dahi olmadan tüm bilgilerinin ele geçirilebildiği ifade ediliyor.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş