HummingBad Virüsü 10 Milyon Cihazı Etkiledi!

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  HummingBad Virüsü 10 Milyon Cihazı Etkiledi!
  Android cihazlara yönelik geliştirilen HummingBad virüsünün 10 milyon cihazı etkilediği açıkladı.
  [​IMG]
  Mobil cihazlara yönelik tehditler son yıllarda artarken, HummingBad adlı virüs, tüm dünyada görülüyor. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde The Guardian’da yer alan haberde virüsün 10 milyon cihazı etkilediği belirtilirken, virüsün sadece Birleşik Krallık’ta 100 bin cihaza bulaştığı açıklandı.

  HummingBad virüsünün özellikle farklı yönlendirmeler ile indirme ekranlarına ulaşan kişilerin cihazlarına yüklendiği belirtilirken, telefonlara bulaşan virüsler özellikle satın alma bilgilerini alarak, kişilerin kart bilgileri üzerinden mağduriyet yarattığı belirtildi.

  Sadece telefonlar için değil, tabletler için de tehdit oluşturan HummingBad, mail hesaplarından banka bilgilerine kadar cihazdaki tüm bilgileri alabilme yeteneğine sahip. Üstelik kullanıcılar fark etmeden pek çok farklı zararlı uygulamanın cihazlara yüklenebilmesi ve casus gibi çalışarak tüm işlemleri raporlaması da mümkün.

  Konuyla ilgili yabancı güvenlik firması Check Point tarafından açıklama yapılırken, HummingBad virüsünün Şubat ile Mayıs ayı arasında çok hızlı bir şekilde yayıldığı ve 10 milyon cihaza bulaştığı açıklandı. Üstelik virüs için şu anda önlem alınamadığı gibi yayılması da sürüyor.

  Google’dan Açıklama

  HummingBad için Google da açıklama yaparken, uzun zamandan beri koruma konusunda çalışmaların sürdüğü ve sistemde bu tip zararlı yazılımların yüklenmesini tespit edilmesi halinde işlemin engellendiği ve kullanıcıların güvenliğinin sağlanmaya çalışıldığı ifade edildi.
   

Sayfayı Paylaş