Elektrik faturalarına devlet el koydu

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında suvekum tarafından paylaşıldı.

1. suvekum

suvekum Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    TBMM'de oluşturulan alt komisyon, elektrik faturalarındaki "kayıp-kaçak bedeli" hakkındaki raporunu hazırladı.

TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde elektrik faturalarında yer alan kayıp-kaçak kullanım bedelinin tüketiciye haksız olarak yansıtıldığı yönündeki şikayetler üzerine oluşturulan alt komisyon raporunu tamamladı.
    Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nu (EPDK) uyaran alt komisyon, elektrik piyasası perakende satış sözleşmesindeki tüketici hak ve menfaatine aykırı hükümlerin kaldırılmasını, elektrik sayacı sökme-takma bedelinin kontrolü talep eden tarafça ödenmesini, kayıp-kaçak bedelinin, sayaç okuma bedeli gibi sabit ücret olarak alınmasını, dağıtım şirketlerinin denetlenmesini ve caydırıcı yaptırımları uygulanmasını istedi.
    Dilekçe Komisyonu'nun Genel Kurul'nda kabul edilmesi beklenen raporunda tüketici lehine çarpıcı öneriler yer aldı. Kayıp-kaçak bedelinin elektrik faturalarında belirtilmemesinin tüketicinin bilgi edinme hakkına aykırı olacağı kanaatine varan komisyon, bu oranın faturaya yansıtılması halinde vergi olarak yine tüketiciden tahsil edileceğine dikkati çekti.
    Komisyon, kayıp-kaçak bedelinin bir kısmının doğal nedenlerden, fiziki ve coğrafi nedenlere bağlı olarak değişim gösterebilen ve sıfırlanması mümkün olmayan enerji kaybından kaynaklandığı, bu nedenle tüketici ve dağıtım şirketlerinin teknik kayıptan oluşan maliyete ortaklaşa katlanması gerektiği kanısına vardı.
    Kayıp-kaçak bedelinin nispi olarak hesaplandığı ve bunun tüketicilere farklı bedel ödemesi sonucunu doğurduğuna dikkat çekilerek fazla elektrik kullanın tüketicinin daha yüksek kayıp kaçak kullanım bedeli ödediği, bu durumun tüketiciler arasında adil olmayan bir şekilde faturalandırılmasına neden olduğu görüşü yer aldı.
    Bu nedenle bu bedelin birim enerji yerine sabit bedel üzerinden alınmasının daha adil olacağı belirtildi.Raporda, elektrik sayaçlarıyla ilgili olarak ise bazı bölgelerde dağıtım şirketlerinin, sayaçların kalibre edilmesi veya değiştirilmesi sırasında mevzuata uygun hareket etmediği tespitinde de bulunuldu. Ancak bu konuda EPDK tarafından yapılan denetimler ve idari cezalara ilişkin somut bilgiye rastlanmadığı belirtilerek, "Dağıtım şirketlerinin müşteri hizmetleri yönetmeliği hükümlerini uygulama noktasında, EPDK tarafından yeterli denetim ve gözetim çalışmalarının yapılmadığı tespit edilmiştir" ifadesi yer aldı.
    ALEYHTE HÜKÜMLER KALKSIN
    Rapora göre, komisyonun EPDK'dan istediği düzenlenmeler şöyle:
    - Bakım, yatırım ve takip çalışmalarının dağıtım şirketleri tarafından ne kadar etkin şekilde yürütülmekte olduğu denetlenmeli.
    - Tüketicinin hak ve menfaatlerine aykırı sözleşme hükümleri kaldırılmalı.- Dağıtım şirketlerinin, sayaçların kontrol edilmesi ve değiştirilmesi işlemleri esnasında mevzuata uygun hareket edip etmediği titizlikle takip edilmeli.
    - Elektrik sayaçlarının sökme-takma bedelinin sayacın kontrolünü talep eden taraf tarafından ödenmesine yönelik değişiklikler yapılmalı.
    - Elektrik faturaları üzerinden alınan TRT payı oranının azaltılmasına yönelik düzenleme yapılmalı.

2. toycan

toycan Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    memleketin doğsunda yapabileçek mi hükümet bunları çok merak ediyorum???????

3. blacks07

blacks07 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    peki şu an kaçak payını geri alabiliyormuyuz, örnek dilekçe varmı saygılar

4. mescer

mescer Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    doğuda bu iş zor sadece orda calışan ve dürüst vatandastan alır

5. pompacı

pompacı Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    insan verdiği ile kalıyor sanmıyorum bu fazladan alınanları geri versinler diğer kesintileride 1 paket altında toplamaya çalışıyorlar kimse nereye ne ödediğini bilmesin diye

6. tayfur7118

tayfur7118 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    enerjisa kudurdu bu ara

7. lnb34

lnb34 Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    miilleti anca sömürüyorlar

8. BİLO33

BİLO33
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Geçen ay 315 lr yuh artık dedirti bana...ortalama 100-120 gelirken

9. tayfur7118

tayfur7118 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    enerjisa yeni arabalar almış parasını kimden çıkaracaklar senden, benden, ondan.

10. neskali

neskali Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    bizede normalde 60-62 arası gelirdi bu ay 120 geldi şaşırdım...

11. tayfur7118

tayfur7118 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    kudurdular ya bana 40- 45 gelirdi üç aydır 80 geliyo

12. mescer

mescer Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    serbest bırakırsan denetleme olmassa özel söktör insanın kanını emer

13. tayfur7118

tayfur7118 Aktif Üye Üye