CyanogenMod'u yüklemeniz için 8 neden!

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  CyanogenMod'u yüklemeniz için 8 neden!

  Android cebinizde CyanogenMod'u kullanmanız için 8 geçerli nedeni sıralıyoruz!

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !  CyanogenMod, Android'li cihazlar için geliştirilen en popüler
  custom ROM
  'lardan. CyanogenMod, Android'in resmi olmayan bir sürümü ancak muhtemelen şu anki telefonunuzda veya tabletinizde bulunan Android'e göre, daha saf bir deneyim sunuyor.
  Biz bu yazımızı yayına hazırlarken
  CyanogenMod 11
  'i kullanıyorduk. Cihazınızı destekliyorsa,

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ile onu yüklemeniz her zamankinden daha kolay.
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  CyanogenMod'u yüklemeniz için 8 neden!

  OTA ve Privacy Guard

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  CyanogenMod'u yüklemeniz için en önemli sebep, saf ve
  güncel
  bir Android deneyimi sunması. Üretici firmaların artık destek vermediği eski Android cihazları yeniden canlandırmak için CyanogenMod ideal.
  Ayrıca artık
  OTA (over the air)
  güncellemeleri de desteklediği için, ROM flash'lamaya gerek olmadan, sadece birkaç dokunuşla yeni güncellemeleri alabiliyorsunuz. CyanogenMod'un, cihazınızı üreticinizden önce güncelleme olasılığı oldukça fazla.

  Privacy Guard

  Privacy Guard, yüklü olan uygulamalarınızın hangi izinleri kullanabileceğini, ve yeni yüklenen uygulamaların varsayılan olarak hangi izinlerle yükleneceğini ayarlamanızı sağlıyor.
  Bu ayar ile,
  iOS tarzı
  izin deneyimine Android'de sahip oluyorsunuz. Yani izniniz olmadan, uygulamalar yer bilginize, bağlantılarınıza ve diğer kişisel bilgilerinize erişemiyorlar. Bu eski bir Android özelliği olan
  App Ops
  üzerine kurulmuş. Google, bunu ortadan kaldırmıştı.
  İzinleri kısmen engellenmiş bir uygulama kullandığınızda, Privacy Guard sizi uyarıyor ve bu sayede uygulamada bir sorun olduğunda, engellemeyi devre dışı bırakabiliyorsunuz.
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  SuperUser, temalar ve arayüz inceayarları

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  SuperUser

  Superuser ekranı, Android ayarlar ekranına
  root izinlerini
  entegre ediyor. Bu arayüzde uygulamaların superuser isteklerine izin verilip verilmeyeceğini, ayrıca cihazınızda root'u devre dışı bırakıp bırakmayacağınızı ayarlayabiliyorsunuz. Cihazınızı PC'ye bağlayıp herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok ve güncellemelerde root'u kaybetmiyorsunuz. CyanogenMod, istediğiniz zaman size root erişimi veriyor, istemediğiniz zaman da devre dışı kalabiliyor.
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Cyanogen ile Anlaşan Micromax, OnePlus One'ın Satışını Yasaklattı!

  [​IMG]

  Xiaomi'den sonra One Plus One'ın da Hindistan'a yönelmelerinin ardından harekete geçen yerli üretici Micromax, Delhi Yüksek Mahkemesine ürünlerin yasaklatılması için başvurdu. Cyanogen ile yaptığı anlaşmanın ardından güçlenen Micromax, One Plus One'ın Hindistan'da satılmasını istemiyor. Dünya'daki en popüler özel ROM geliştiricilerinden olan Cyanogen, çıkardığı CyanogenMOD ROM'larıyla bir çok kişinin beğenisini kazanmış ve ROM'larına bir çok cihaz için verdiği destekle de popülaritesini günden güne arttırmıştı. One Plus ile anlaşarak CyanogenMOD'un yüklü geldiği One Plus One'dan sonra, Hindistan'da Micromax ile tek yetkili dağıtıcı olarak iş ortaklığına başlayan Cyanogen, One Plus One'da yazılımlarının yüklü olarak devam edeceğini ancak güncelleme desteğinin biteceğini söylemişti.
  Durum öyle gösteriyor ki, görünenden daha kötü. Micromax, elinde tuttuğu Cyanogen'in tek yetkilisi kullanım hakkının olduğu sözleşmesiyle One Plus One'ın Hindistan'da Delhi Yüksek Mahkemesine açtığı davayla yasaklatılmasını sağladı.
  One Plus'ın Cyanogen ile yatığı anlaşma, Çin hariç tüm dünyayı kapsamasına rağmen, Cyanogen'in Micromax ile yaptığı bu anlaşmaya karşın Cyanogen, Micromax ile Hindistan için yaptığı sözleşmenin, şartları değiştirerek yenilediğini ve sorun olmayacağını iddia etmesi düşündürüyor. Bu hamlelere karşılık ise One Plus'ın Cyanogen'e dava açması bekleniyor.
   
 6. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Micromax'ten CyanogenMod Kullanan Telefon

  Hindistan'ın başarılı telefon üreticilerinden Micromax, Cyanogen ile yaptıkları anlaşmanın ilk ürününü tanıttı. CyanogenMod 11 kullanan Micromax Yureka'ya ait detaylar haberimizde.

  [​IMG]
  Daha önce çeşitli görüşmeler içinde bulundukları hakkında basına yansıyan çok sayıda haberin ardından ünlü yazılım şirketi Cyanogen, Hindistan’ın en önemli akıllı telefon üreticilerinden Micromax

  Hindistan'ın en büyük telefon üreticilerinden birisi olan Micromax, bu anlaşma sayesinde artık telefonlarında standart Android arayüzü yerine özelleştirilmiş Android sistemlerini entegre edecek ve daha başarılı bir kullanım deneyimi sunacak.​


  [​IMG]
  Bu bağlamda ilk akıllı telefonunu duyuran şirket, Micromax Yureka ileAndroid One'a rakip olacak. CyanogenMod 11 önyüklü olarak gelen Yureka, Hindistan'da yaklaşık olarak 147 dolar fiyat etiketi ile raflardaki yerini alacak.​

  OnePlus One'dan sonra CyanogenMod ön yüklü olarak gelen ikinci cihaz olan Yureka, donanım özellikleri olarak da hiç fena değil.​

  5,5 inç büyüklüğünde ve 1280 x 720 piksel çözünürlüğündeki IPS ekrana sahip olan cihazda ekran ayrıca Corning Gorilla Glass 3 ile güçlendirilmiş. Qualcomm'un 64 bit destekli Snapdragon 615 işlemcisini kullanan Yureka'da Adreno 405 GPU yer alıyor.​

  [​IMG]
  2 GB RAM'e yer verilen cihazda microSD kart ile genişletilebilen 16 GBdahili hafıza mevcut. Çift SIM destekleyen Yureka, 13 megapikselçözünürlüğünde başarılı bir Sony sensöre sahip. Öz çekim ve görüntülükonuşmalar içinse 5 megapiksel çözünürlüğündeki ön kamera cihaza konumlandırılmış.​

  4G desteği bulunan cihaz gücünü ise 2,500 mAh kapasitesindeki bataryadan alıyor.​
   
 7. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Cyanogen ekibinden daha önce gelen açıklamalar doğrultusunda beklenen Google uygulamaları olmayan Android sürümü, beklenenden daha kısa bir süre içerisinde gelebilir.  [​IMG] Geçtiğimiz haftalarda Cyanogen sözcüsü Kirt McMaster, çekirdek seviyesine kadar açık kaynak olacak bir Android sürümü geliştirmek istediklerini ve böylece ortaklarının kendilerine göre en üst seviyede hizmetlerini entegre edebileceklerini belirtmişti. O haberin detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
  Cyanogen ekibinin açıkca dinlendirdiği bu istek, Microsoft ve Amazon gibi Google'a rakip şirketlere ilham kaynağı oldu. Re/code'un haberine göreMicrosoft ve Amazon, Cyanogen ile temastalar.
  Android açık kaynaklı ama Google himayesinde

  Android esasında açık kaynaklı bir işletim sistemi. AOSP adı altında Google'ın dağıttığı bu sürümde esasında hiç bir ek uygulama yok. Sadece işletim sistemine gömülü uygulamalar yer alıyor.
  Google'ın üreticilerle yaptığı antlaşmalar gereği, neredeyse tüm önemli uygulamaları cihazlarda ön yüklü olarak geliyor. Cihazı ilk açtığınızda bile Googlehesabını girmeniz gerekiyor. Yani esasında kullanılan Android sürümü, Google Apps denilen Google uygulamalarının entegre edildiği bir sürüm.
  Cyanogen ekibi ise zaten kendi CyanogenMod [B]ROM'larında dahili olarak Google Apps'e yer vermiyor. Harici olarak zip şekilnde indirip, sisteme entegre edebiliyorsunuz.
  Firma, bu durumu daha da ileri götürebilir.
  [B][COLOR=#800000]Hiç Google uygulaması olmayan bir Android hayal edin![/COLOR]

  [B]Cyanogen ekibi, iddialara göre [B]Amazon ve [B]Microsoft ile bu konuda çalışma içerisindeler. [B]AOSP'ye çekirdek aşamasında entegrasyon kurularak [B]Googleyerine [B]Amazon ve [B]Microsoft uygulamaları çalıştırılacak.
  Mesela varsayılan mail uygulaması [B]Gmail değil de, [B]Outlook olacak. [B]Google Play Store yerine[B] Amazon App Store olacak. [B]Google Drive yerine de[B]SkyDrive yani yeni adıyla OneDrive.
  [B]Microsoft, eğer [B]Google'a böyle bir gol atarsa daha sonra [B]Cyanogen'in başka büyük üreticilere yazılım geliştirmesi gerekiyor.
  Özel yüklenen [B]ROM'ları saymazsak [B]OnePlus ve Hindistanlı bir üretici haricinde [B]Cyanogen kullanan firma yok. Bu da şu an [B]Microsoft ve [B]Amazon'unişine pek gelmez.
  Fakat HTC, Samsung, LG, Sony, Lenovo, Xiaomi ve Huawei gibi devlerden en az 2'sini arkasına alabilirse Cyanogen ekibi, işte bu noktada Google ile amansız bir rekabet baş gösterecektir.
  Bakalım bu hamleler gerçeğe döküldükten sonra Google'dan götürüleri neler olacak? Ayrıca bu hamlelere Google'ın cevabı ne olacak merakla bekleniyor.[/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B]
   
 8. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  En İyi Tasarlanmış Android 5.0 Özel Rom’lar

  Android kullanıcıların en çok tercih ettiği özel Android 5.0 Rom’ların sayısı artmaya devam ediyor.

  Android cihazlarında özel Rom denemek isteyenler için en iyi tasarlanmış Rom bulmak bazen zor olabiliyor. Android yapısı itibariyle üretici firmaların tamamı olmasa da bir kısmı bu yetki özgürlüğünü veriyor. Kullanıcılar cihazların Root dediğimiz yetki girişini sağladıktan sonra geriye kullandıkları Rom sürümünü değiştirmek kalıyor. Kimi kullanıcının ilgisini çekmese de cihazların özel Rom yüklemek isteyenlerin sayısı azımsanacak gibi değil. [​IMG][​IMG] Elbette bu durumda iyi bir

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  yapmak gerekiyor. Geliştirici veya geliştirici ekibini bulmak, uygun sürüm ve ayarların mevcut olduğu tespit için sıkı bir araştırma yapmak gerekli. Ancak bu durum eskiye göre artık daha kolay. Geliştiriciler Android sürümünü özelleştirirken bu durumu göz önünde bulundurarak düzenledikleri Rom’u kullanıcılarına en iyi şekilde anlatmaya çalışıyorlar.
  Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 600x397px.
  [​IMG] Android 5.0 sürümünün getirdiği

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  kullanmak isteyen kullanıcıların tercih sıralamaları ve kullanım oranlarına bakarak en çok tercih edilen Android 5.0 Rom‘ları sizler için bir araya getirmeye çalıştık. Bazı geliştirici veya geliştirici grupları birden fazla cihaza destek verirken, bazıları ise sadece tek model üzerinden sürekli yenilikler ekleyerek kullanıcıları ile paylaşmaktadır. Not : Özel Rom’lar yüklemek tamamen kullanıcının sorumluluğunda olduğunu belirtiriz.
  Aşağıdaki belirtilen liste internette en çok aranan özel Rom’lar baz alınarak derlenmiştir.


  1. CaynogenMod 12 – Tam Rom listesine ulaşmak için

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   .
  2. DirtyUnicorns – Tam Rom listesine ulaşmak için

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   .
  3. Candy5 – Tam Rom listesine ulaşmak için

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   .
  4. BlissPop – Tam Rom listesine ulaşmak için

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   .
  5. Vanir Exodus – Tam Rom listesine ulaşmak için

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   .
  6. Resurrection Remix – Tam Rom listesine ulaşmak için

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   .
  7. SlimKat – Tam Rom listesine ulaşmak için

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   .
  8. LiquidSmooth – Tam Rom listesine ulaşmak için

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   .
   

Sayfayı Paylaş