Cumhuriyetin en yakıcı günlerinde AVM’de yer için yarışacak mıyız?

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında musa21 tarafından paylaşıldı.

 1. musa21
  Offline

  musa21 Süper Üye Üye

  Kayıt:
  21 Aralık 2010
  Mesajlar:
  950
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  ankara
  TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, perakendecilere Türkiye’nin sorunlarına duyarlılık çağrısı yaptı. Akmerkez’e yakın yerde bomba patladığında mağazalarını düşünenlerin olduğunu söyleyen Boyner, “Çocuklarımız ‘ülke için ne yaptınız’ dediğinde AVM’lerde en iyi yerleri kapmak için çalışıyorduk mu diyeceğiz?” dedi

  Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, Barcelona’da düzenlenen Perakende Liderler Konferansı’nda yaptığı konuşmada perakende sektörü temsilcilerini Türkiye’nin gündemine karşı duyarlı olmaya davet etti. Boyner, perakendecilere seslenerek, “Siz müşterilere dokunuyorsunuz. Müşteriye en yakın olduğunuz için Türkiye’nin sorunlarını da en iyi siz biliyorsunuz.

  Hayatımız sanki en çok mağaza açarak büyümek üzerine kurulmuş. Ama gözümüzü sadece ekonomik büyümeye dikemeyiz. Türkiye’de artık iki konunun değişmesi lazım. Birincisi, bana dokunmayan yılan bin yaşasın atasözünü artık hafızalarımızdan silmeliyiz. İkincisi de sorunları halının altına süpürmekten vazgeçmeliyiz. Sonra birileri gelir, güç kullanarak bu sorunları kaldırır” dedi.

  Hafta içinde İstanbul’da Akmerkez yakınlarında patlayan bombayı hatırlatan Boyner, “Akmerkez’e yakın bir yerde bomba patlayınca ‘aman’ diyoruz. Çünkü hepimizin orada mağazaları var. Ama Türkiye’nin her yerinde hergün bomba patlıyor. Sorunun yakınında değilsek bizi ilgilendirmiyor” dedi.

  ‘Paralar gelsin demek olmaz’
  Boyner, konuşmasında Ergenekon yargılanmalarına da değinerek, “Yargılamaları destekliyoruz ama insanların hapiste çürümelerini değil. Neyin ne için sansürlendiğini bilelim. Sivil toplum örgütlerini destekleyelim. İleride çocuklarımız Cumhuriyet tarihinin en yakıcı günlerini geçiriyorken ‘siz ne yaptınız?’ diye sorduklarında bizler daha çok mağaza açmak, AVM’lerde en iyi yerleri kapmak için çalışıyorduk mu diyeceğiz? Bir kere geldiğimiz hayat bundan ibaret olmamalı” diye konuştu.

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “iktidara gelirse ***** sitelerini serbest bırakabilir” dediği TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, “Daha fazla konuşmayı seviyemin altında buluyorum. Referandum döneminde konsomatris denmişti. Şimdi de bu olay. Seçim dönemlerinde hep böyle olaylar oluyor. Türkiye seçim tarihinde çatışan üsluplar hep olmuştu.

  Ancak hiç bu kadar düşmemişti. Uygar bir topluma yakışmıyor. Ama sadece şunu söyleyebilirim ki, ben üzerime alınmıyorum. Gerçekten Türkiye’deki bütün kadınlara ayıp oluyor” dedi. Konuya cinsiyet ayrımcılığı olarak bakmadığını dile getiren Boyner, “Ben kendimi bu işi yapan bir kadın gibi değil, bu işi yapan bir insan gibi görüyorum. Ama konuya böyle bakan varsa da ne diyebilirim ki? Siyasi rant elde etmmek için yapılan bu tür açıklamaları çok ayıplıyorum. Bunun ötesinde birşey de söylemek istemiyorum.”

  ‘Paralar gelsin özgürlükler kısıtlansın olmaz’
  Türkiye’nin dünyanın 16’ıncı büyük ekonomisi olduğunu ama bunun mevcut sorunlar nedeniyle kimseyi heyecanlandırmadığını kaydeden Boyner, şöyle devam etti: “Ekonomik başarıların tadını çıkaramıyoruz. Çünkü buna vicdanımız el vermiyor. Kazananları kaybedenlerle paylaşmadıkça bizi güzel günler beklemiyor. Paralar gelsin özgürlükler kısıtlansın, paralar gelsin gazeteciler hapis yatsın. Paralar gelsin töre cinayetleri devam etsin. Oysa Türkiye insani gelişmişlik endeksinde 86’ıncı sırada.”

  ‘Kamera varsa da var’
  Ekonominin iyi gitmesinin her şeyi çözmediğini vurgulayan Boyner, “Çözülmesi gereken pek çok sorun var. Onlarla ilgili siyaset üretilsin. Daha önce de siyaset dilinin daha nazik olması gerektiğini söylemiştim” dedi. Sivil toplum kuruluşu olarak ateşten gömlek giyilmesinin ve risk alınmasının gerektiğini anlatan Boyner, “Bu süreçte yıpranmadım. Bir dönem için başkan oldum. Başından böyle konuşmuştuk. Yeniden başkan olmayı düşünmüyorum. Görevim bitince işime döneceğim” dedi. “Ofisinizde, evinizde kamera olmasıyla ilgili bir endişe yaşadınız mı?” sorusuna ilişkin olarak da Boyner, “Bunları bu kadar düşünürsem yaşayamam. Kontrol bile ettirmedim. Varsa da vardır. Yapacak birşey yok” dedi.

  Milliyet
   

Sayfayı Paylaş