ANKA'dan sonra "Stratejik İHA" geliyor

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında cihat çapa tarafından paylaşıldı.

 1. cihat çapa
  Online

  cihat çapa Guest

  ANKA sonrasında "Stratejik İHA" üzerinde silah sistemleri taşıyabilecek.ANKA'dan hafta içi gelen iyi haber herkesi heyecanlandırdı.
  [​IMG]
  2005 yılında başlayan çalışmada son gelindi.ANKA'nın test uçuşları tamamlandı.ANKA geçtiğimiz pazar günü 9.05'te havalanmıştı ve 18 saat boyunca havada kalmıştı.
  Havada kaldığı süre içersinde tam performansla çalıştı.ANKA'nın bundan sonraki süreci ise seri üretim olacak.Türk Savunma Sanayi açısından stratejik bir önemi olan ANKA projesindeki son gelişmeleri Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar TRT Haber'e değerlendirdi.

  Bayar, şunları kaydetti:
  Son yaptığımız uçuşla ANKA projesi artık tasarım programının ilk faz hedeflerini sağladı. Bunlar neydi: 18 saat havada kalabilmek, 200 kilometrede veri linkiyle görüntü aktarabilmek, 23 bin feet irtifaya çıkabilmek ve gece ve gündüz şartlarında otomatik iniş kalkış sağlayabilmek. Bunların hepsini sağlamış durumda. Bu hafta pazar günü kalktı uçağımız 9 gibi, pazartesi günü sabaha karşı 3 gibi indi. Bu arada da söylediğimiz kriterleri yerine getirdi son uçuşuyla.
  ANKA'nın seri üretimi için imzalar bu yıl ortasında atılacak ve 2014'te seri üretim başlayacak.Ancak geçen süre içerisinde üretilen prototipler aktif olarak görev yapabilecek.

  Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar:
  Tasarım döneminde geliştirilen prototip uçaklarımızı kısmi bir görev icrası için göreve alacağız. Bu silahlı kuvvetlerin envanterine alım olmayacak TAİ'nin yönetiminde bu uçakları belli bir hizmet vermeye silahlı kuvvetlere başlayacağız. Bu da bu uçaklar için tecrübe artırımı sağlayacak bir yöntem olacak. ANKA'yla Türkiye Amerika'da Predatör, İsrail'de Heron kategorisinde bir uçak sahibi oluyor.
  ANKA'nın üretildiği Türk Havacılık ve Uzay Sanayi'nde de büyük heyecan yaşanıyor.TAİ tesislerinde ANKA seri üretime girecek.Ancak bununla sınırlı kalınmayacak.ANKA'nın abisi niteliğindeki stratejik iha için çalışmalar hemen başladı.SİHA olarak nitelendirilen bu araç silah taşıma kabiliyetini de barındıracak.
   

Sayfayı Paylaş