Anayasa Değişikliği Olmalımı?

Konu, 'Eskiyen Konular' kısmında Ertan AKTEPE tarafından paylaşıldı.

?

Anayasa Değişikliği Olmalımı?

Anketin kapanma tarihi 11 Mayıs 2010.
  1. Evet olmalı

51,5%
  2. Hayır olmamalı

40,5%
  3. Kararsızım

8,0%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. sukrugunes

sukrugunes Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Onaylıyacağımız Anayasayı haklarında 3--5 bazısı8--10 soruşturma dosyası olmayan hukukcular katılımcılarla birlikte hazırlasın. Tartışmadan anayasa mahkemesine gitmeden mecliste dokunulmazlıklar kaldırılarak onaylansın. Bizde demokrasimizle övünelim.

2. timsah016

timsah016 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    anket sorusu saptırmaca madeleri ile sorulmalı yanlı bir anket

3. tyf61

tyf61 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    evet olmalı ama siyasi partiler sivil toplum kuruluşları ve yargı organlarının ortak bir zeminde fikirlerini belirterek

4. atakurtul

atakurtul Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    ( Bu iktidarla asla olmaz ) başka hükümetle olur

5. sametelektronik

sametelektronik Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    evet diyenlere katılıyorum ve halkın çoğu evet diyecek. ama yinede ana yasa mahkemesine gidecekler halkın oyunu kabul etmeyiz diyecekler.... bu şerefsizler ama yinede başaramayacaklar........

6. pompacı

pompacı Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    HAYIR diyorum sivil darbeye şeriata HAYIR
    NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

7. atakurtul

atakurtul Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Türküm demeyen insanların yaptığı anayasaya evet denirmi (şerefli insanlar anayasa makkemesine gider) NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

8. sebodede

sebodede Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Evet bende bu fikre katılıyorum. Ve.
    Önce dokunulmazlıklar kalksın sonra Anayasadegişsin

9. dilek20

dilek20 Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    arkadaşlar bu anayasa değişikliği kesinlikle amerikan modeli olup ülkemizi rahatca bölüp bazı dilimlere ayırmak bunu içinde sadece politik acılım derken sadece teröristler çıkar sağlamaktır ben çok yetkili biri olsam aslında elinde bir defa türk bayrağını göremediğim bu ikdidar mensubu kişilere 23 nisanda bile ikdidarı teslim etmem bunlardan çoban bile omaz çoban derken çoban kardeşlerimiz bunlardan daha basarılşıdır üstüne alınmasınlar çünkü onların yanında mutlaka bir kangal köpeği vardır bunların yanındada amerika köpeği tabi herkese selametle ne mutlu türküm diyene ve diyebilene

10. ayhansaygili

ayhansaygili Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Anayasa değişikliği değişen şartlara ve koşullara göre herkesimin bilgisini düşüncesini fikrini alarak yapılırsa anayasa olur , beş on kişinin düşüncesiyle olacaksa neden değiştiriyoruzki , bu topraklarda 75 milyon insan yaşıyor beş on kişi yaşamıyor , esasında bu tip yasa değişikliklerinde kaç tane millet vekili varsa hepsi evet demeden geçmemesi gerekli bence iktidar partisinin oy çokluğuyla istedikleri değişiklikleri yapması çok yanlış , ben bir birey olarak hangi madde nedir ne değildir bilmiyorum ve değişiyor bunu kabul etmiyorum, benim bizlerin öyle veya böyle verdiğimiz vergilerle dönüyorsa bu çark benimde söz sahibi olmam gerekiyor ve olmalı yok diger türlü oluyorsa ben kabul etmiyorum

11. zeppelin

zeppelin Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ben bu ülkede yaşıyorum ve ideolojik davranmıyorum. Sandığın gibi takım tutar gibi parti tutmuyorum. Düşündüğün gibi bir siyasi fikrim de yok. Ortada neler döndüğünü en az senin kadar ben de biliyorum. 550 milletvekilini de aslında biz seçmedik ki. Bizim yerimize seçilmiş olanı biz seçtik.
    Benim söylemek istediğim. Anayasanın sadece ve sadece milleti temsil etmesidir. Oligarşik görüşlerde olduğu gibi belirli bir grup ve zümreyi koruyucu, kollayıcı olmamasıdır.
    Burada öneli olan a partisi, b partisi veya c partisi değildir. ( veya siyasi görüş değildir) Önemli olan millettir ve milletin hür idaresidir.

12. Ertan AKTEPE

Ertan AKTEPE
    UyduTürk
    Administrator

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Pardon 3 kelimelik anketin neresi yanlı? Gayet açık bir anket bence 3 kelimeden ne çıkardıysanız.:e010:

Konu geneline bakıyorumda siyasi konuya sapmasın lütfen anket.:nono:

13. osmanery

osmanery Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bu anketi yapmaktaki amacınız nedir. Sonucu kime fayda sağlayacaktır. Bilgilendirirseniz sevinirim. Ayrıca bu anayasa halk oylamasına giderse hepsine evet veya hayır diye değil tek tek evet veya hayır diyebilmeliyiz.

14. beydemir

beydemir Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    aynı düşüncedeyim prosat forumun bu anketi evet çıkarsa referandumda evet alır kanısındayım
    tabi hayır çıkarsada hayır olacaktır.

15. beydemir

beydemir Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    dostum o her maddeye tek tek evet hayır kullanmanın zorluğunun farkındamısın 70 yaşını aşmış okuması yazması olmayan vatandaşımızın ne kadar zorluk çekeceğinin farkındamısın.oylamanın günleri alacağının farkındamısın.

16. beydemir

beydemir Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    arkadaşım bizde muhalefetin manası nedir muhalefet etmek sen ülkede ne zaman gördünki muhalefetin iktidara muhalif olmadığını
    CHP den sonra çok partili sisteme geçildiğinde
    CHP ile DP birbirine muhalifti
    sonra ihtilal oldu
    AP ile CHP birbirine muhalif oldu
    sonra ihtilal oldu
    ANAP-CHP-DYP+AP birbirine muhalif oldu
    bazı partiler devrini tamamladı
    şimdide CHP-MHP,AKP muhallif
    yani bizde bu sağ sol meselesi varken daha çoook bekleriz mutabakatı
    sivil toplum kuruluşu vs.gelince iki gün önce İnsan Hakları Derneğinin protestosu vardı ermenilere soykırım yapıldığına dair ermenilere soykırım yaptınız diyen bir toplum kuruluşuyla nasıl mutabık kalacağını düşünüyorsun.bu bir misal bu misaller çoğaltılabilir:no_clue:

17. cemil55

cemil55 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Evet, geç bile kalındı.

18. TATLIALMA

TATLIALMA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Burda anayasa değişikliği istemeyen arkadaşların hepsi ya sol görüşlü(pardon sol görüşe saygım var ama Deniz gibi kendine bile muhalefet birinin peşinde duranlara sözüm) yada askeri kökenli veya o yüksek yargıdan olan o asıl dokunulmazlardan herhalde. Niye korkuyorsunuz biraz geri çekilip bakın bakim halka bir ters etkisi var mı çıkacak yasaların..! Ne isteniyor? "Dokunulmaz olan askerler, yargıçlar ve bunların koruduğu kalabalığa da dokunulabilsin.!" Çıkacak yasalarda ben hiç görmedim, "iktidar her ne yaparsa yapsın dokunulmazdır, hadi halkı ezelim" diya bir yasa değişikliği. İktidar kendini koruyor deniyor, halk isterse gelecek seçim seçmez gelende onu yargılar ve cezalandırır.Doğrusuda bu değilmi. Yasaların değişmesini neden istemiyorlar çünkü o hiçbir yaptığından kimseye hesap vermeyenlere dokunulacakta ondan. Benim bir korkum yok korkusu var olanında sesi çok çıkıyor zaten. Başbakan bile yeri geldiğinde bir dönem sonra hesap verebiliyor ama askerler yada o yukarıdan bakan yargıçlar kimseye hesap vermiyorlar. Bir bakın bakalım Türkiyenin ,nsan hakları mahkemesinden(karşı çıkanlar sizin çok sevdiğiniz mahkeme) en çok kimin yüzünden cezalandırıldık. Hep askerin yada yargı mensubu dokunulmazların kararlarına karşılık açılan davalarda. Niye onların yerine ben cezalandırılıyorum, onlarda cezalandırılsın , cezalandırılsın ki yaptıklarından dolayı biraz sorumluluk alsınlar ve bişi yaparken bir karar verirken biraz daha beyinlerini kullanırlar belki. Hemi niye tek taraflı yasa değişikliği diye bağırıyorsunuz ki hükümet demediki "ben yapıyorum, böyle olacak". Gelin bir fikir birliği yapalım. Ama zihniyet halkın için bişi yapmak değilki diğerlerinde, sadece çamur atmak. Şimdi de yakınıyorlar. Değişiklikleri anayasa mahkemesine gönderirlersede görürsünüz ozaman halk onları daha da büyüyerek başımıza getirmiyormu? O zaman ağlarsınız. İşte ozaman tam yetkili olarak kendileri için bişiler yapıyorlar mı yapmıyorlar mı görürüz hepimiz. Yanlış anlamayın ben AKP li değilim sadece biraz geriden bakan biriyim ve benim için ne yapılıyor ne yapılmıyor diyen biriyim

19. gizemli77

gizemli77 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Kendi kendimizi kandırmayalım... Askeri darbeden sonra, değiştirilemeyen dayatmacı anayasa bir gecede darbeci zihniyetlerin atadığı kişilerden tarafından yapıldı... Ve bu şekilde bu zamana kadar bu anayasayla ülke yönetilmeye çalışıldı... Tabi tuzu kuru olanlar bu anayasanın yanlışlıklarından zarara uğramadı... Çünkü onların bürokratik zırhı vardı... Hiç bir hukuk kurallarına dayandırılmayan kararlar alarak bazı insanların cezaevlerinde çürümelerini istediler... Bazı insanlar komplolere gitti... Bazı insanlar idam edildi... Bazıları gizli ellerle öldürüldü... Bu ülkede bir çok cinayet işlendi... Ve bunların hiçbiri bulunmadı... Niçin bulunamadı... Çünkü bu cinayetleri işleyenler, geçmişte devlette makam işgal eden ve emir yetkisi bulunan kişilerdi...Ergonokanla beraber bu gerçekler ortaya çıktı... Şimdi 1982'den bu yana bize dayatılan, gerek koalisyonla gerekse tek hükümetler döneminde birçok kez anayasanın sivil demokrasiyi temsil etmediği, tamamen totaliter olduğu ve millet arasında gerek ırksal ve dinsel ayrımcılıklar getirdiği, insan özgürlüklerini, düşüncesini, girişimciliğini kısıtlayan tek düşünce tipinde insan yaratmayı amaçlıyordu... Bu anlayışta insanlar kabul görüyor... Farklı düşünceye sahip insanlar cezalandırılıyordu... Dünya gelişiminden habersiz makamı elinde bulunduran ve kendisini dünya gelişimine adapte edemeyen, gelişmek isteyen düşüncelerede karşı olan birçok kararıda verme yetkisine sahip yıllarca o makamları işgal etmiş şahışlar vardı. Şimdi soruyorum sizin gibi düşünenler bu zamana kadar bu anayasayı niye değiştirmedi... Ülke bir daha çoğunluğu olan bir meclisi yakalacak mı? Gelecekteki hükümetler anayasayı değiştirme yolunda adım atacak mı?... 1982 anayasına göre verilen gerek insan hayatına ve gerekse ülkenin gelişmemisine mal olan kararları bu anayasa maddelerine göre verenleri ödüllendirmek mi gerekiyor... Elbette seçim barajı düşsün, ülkede birçok siyasi ve ideolojik düşünceyi temsil eden milletvekilleri mecliste olsun. Ama şu anki 1982 anayasası ve bugünkü insanına hakettiği değeri vermeyen küflenmiş kokuşmuş gelişmeye karşı inatla direnen bürokratik zihniyet buna müsaade etmiyor. İkincisi idda ederek söylüyorum bu ülkede bugün bu anayasada bir takım millet yararına olacak değişiklikler yapılmaz ise, gelecekte oluşacak mecliste oluşacak hükümetler değişikliği yapmayacaklardı. Belki 50 bilemedin 100 yıl sonra anayasa kökten değişecektir. Bahaneleri de gayet basit olacak, şimdiki mecliste milleti temsil eden siyasi partiler gibi önceki hükümetlerde hata arayıp, kendi sorumluluklarını unutacaklar... Ve bugün kü mecliste olduğu gibi beyaza yine siyah diyecekler. Bu ülkede yaşayan bir birey olarak, meclis çoğunluğunu elinde bulunduran siyasi parti vardır... Ve bu siyasi parti ülke için güzel şeyler yaptığı gibi hoşumuza gitmeyen şeylerde yapmıştır. Ama, biz bardağın hep boş kısmına bakarak, dolu kısmını görmeyerek biryerlere varamayız... Tartıyı iyi değerlendirmemiz gerekiyor...Ülkem ve insanım için güzel şeyle yaptı ise bunu ben desteklerim... Gelcekte ülkem ve insanım için hatalı kararlar aldı ise sandıkta hayır oyumu kullanırım... Ülkem için hayırlı olan hangi siyasi parti ise ideoleojik olarak bakmadan evrensel insan değerlerini ve kalkınmasını dikkate alarak bu siyasi partiyi desteklerim... Yani kısaca bugünlerde meclis hiç bir siyasi parti ayırmadan 550 milletvekili bir siyasi partinin çoğunluğunda tarihi bir fırsat yakalamış... Bence millet olarak elimizi vicdanımıza koyup, ülkemizin ve insanımızın hakettiği demokrasi yakalası ve gelecek nesile atalarıyla gurur duyan kararlar alması için ülkemiz ve insanımızın yararına olan kararları topyekun olarak desteklemeliyiz...Saygılar

20. atakurtul

atakurtul Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Bir üye bir partiye şerefsizler diyor, Türk devletini kuranlar, o partiyide kurdular,en azından babalarımız kim olduğunu biliyoruz (Bosnada neler olduğunu bilmiyorlar nufusun % 10 sırp kanından oldu ATATÜRK BUNLARI ÖNLEDİ O üyeyi kınıyorum

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş