Şifreli maçları korsan izleyene 1-5 yıl hapis.

Konu, 'DigiTürk' kısmında eddik tarafından paylaşıldı.

 1. eddik
  Offline

  eddik Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  209
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  Almanya
  Mayısta yürürlüğe giren yeni kanun uyarınca Turkcell Super Lig maçları başta, tüm şifreli yayınlar ve dijital platformlarca sunulan yayınları yetkisiz izleyenlere ve izletenlere 1-5 yıl hapis cezası var

  Şifreli yayın yapan pay TV veya yayın platformlarına hiç ücret ödemeden veya gerekli abonelik ücretini ücret ödenmeksizin (Ticari abonelik yapılması gereken işyerinde ev aboneliği ile yapanlar da dahil), şifreli yayınların haksız ve yetkisiz olarak izlenmesi ve izlettirilmesi illegal kullanım tanımı içinde yer alıyor. Bu illegal kullanımlara yeni yasa ile ağır cezalar uygulanmaya başladı. 5 Mayıs 2009 tarihli 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Kuruluş ve Görevleri hakkındaki Kanun'un 13/4 maddesi bu suiistimalleri cezalandırıyor. Futbol müsabakası yayınlarının, TFF tarafından belirlenen usul ve esaslar dışında haksız ve yetkisiz olarak radyo, televizyon, internet veya herhangi bir yayın veya iletişim aracıyla canlı ya da banttan yayınlanması, çoğaltılması, dağıtılması, satılması, izlenmesi veya izletilmesi halinde, TFF'nin veya yayıncı kuruluşun şikayeti üzerine Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 71'inci maddesindeki cezai hükümler uygulanıyor. Uygulanacak ceza 1 yıldan 5 yıla kadar hapis veya adli para cezası... Yani Türkiye'de DIGITURK'ün hak sahibi olduğu futbol yayınlarına yönelik her türlü suiistimal yasa kapsamında yaptırım altına bağlanmış oldu. Mesela umuma açık yerlerde, işyerlerinde veya kahvehane benzeri mekanlarda izinsiz gösterim yapmak zaten yasa kapsamındayken, internet, televizyon ve benzeri yayın ve iletişim araçlarıyla eşzamanlı ya da banttan yayın yapmak da yasa kapsamında cezai yaptırım altına alındı.

  DIGITURK 220 avukatla takipte
  İLLEGAL yayınların özellikle internette yaygınlaşması girişimlerine karşın Turkcell Super Lig maçlarının yayın hakkını elinde bulunduran DIGITURK, yurt çapında her il ve ilçede anlaştığı toplam 220 avukatı, her bölgede hukuk müşavirleri ve merkez ekibiyle illegal kullanıcılara karşı gece gündüz mücadele ediyor. İllegal kullanıcılar, para ve hapis cezalarının yanı sıra ceza hukukundaki yükümlülükleri nedeniyle tazminat hukuku kapsamında da ceza alabilir. Toplu gösterimleri illegal yapanlar da DIGITURK'e 20-30 bin TL arasında değişen 'sözleşmeye aykırı kullanım' tazminatı ödemek zorunda kalıyor.
   
 2. dahaneolsun
  Offline

  dahaneolsun Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  8 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  144
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  KOCAELİ
  izlemesinler arkadaşim güzel biz bosunamı para verıloz salakmılız
   
 3. mescer
  Offline

  mescer Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  232
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Şehir:
  istanbul
  parayı veren düdügü çalar mısali
   
 4. engunaydin
  Offline

  engunaydin Banlı Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  789
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şehir:
  İzmir
  Yasayı okudum şimdi tamamını.
  Bu yasa sandığınısdan daha geniş kapsamlı gözüktü bana. Bu yasa uyarınca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde oynanan bir maçı Canale+'dan da JSC'den de izleseniz veya izletseniz yerli platform izletmekten farkı yok. Bilmiyorum yanlış mı değerledirdim ancak Manchester United Beşiktaş maçı bu madde kapsamında değil mesela. Maç Türkiye'de olsaydı o zaman yasa kapsamındaydı.

  Ancak çok önemli bir nokta var; bu yetkisiz yayın yapma ve o yayını izleme ile ilgili bir kanun. Yani şifre kırmayı düzenleyen bir tarafı yok. Suçun oluşması için öncelikle yetkisiz bir yayın olması en baştaki gereklilik olduğundan içtimai tv, canale+ açısından problem olmayabilir ama kesin konuşamam.

  Ancak diyelim JSC abonesi oldunuz kartı takıp umuma izletiyorsunuz bu yasa size dokunamaz.
   
 5. eddik
  Offline

  eddik Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  209
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  Almanya
  aynen bende öyle dusunuyorum.
   
 6. kqkq
  Offline

  kqkq Banlı Üye

  Kayıt:
  16 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  228
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  abd
  izletmek sakıncalı ama izleyene bişi olmaz.
   
 7. kucer06
  Offline

  kucer06 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  48
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  izmir
  Bunlar balon haberler hasılat düştü galiba.
   
 8. serhat26
  Offline

  serhat26 Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  119
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  bu haberler yıllardır ortada dolaşıyor.
   
 9. romeoamore03
  Offline

  romeoamore03 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  88
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  ankara
  ama birazda fiyatlar aşağı çekseler
   
 10. maho28
  Offline

  maho28 Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  20 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  115
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Şehir:
  Giresun
  haklılar tabi yasal olmayan yollardan izleyen izletende cezalandırılmalı
   
 11. astronot07
  Offline

  astronot07 Kıdemli Üye Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2009
  Mesajlar:
  359
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şehir:
  antalya
  evet ama jsc nedense bu yıl sanırım hiç maç yayınlamadı süper ligden
   
 12. ceymisbond
  Offline

  ceymisbond Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2009
  Mesajlar:
  131
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  Evden
  futbol maçlarını yayın hakkını alan rekabet yüzünden çok büyük paralar ödeyecek. d-mart da, digiturk de bu ödeyecekleri parayı kısa sürede çıkarmak için çok agresif olacaklardır.
   
 13. engunaydin
  Offline

  engunaydin Banlı Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  789
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şehir:
  İzmir
  Telekom alacak. Bu kadar ihtimam onu gösteriyor. Telekom'un gizli ortağı olarak gösterilen kişiler kilit noktalarda. D-Smart da ihaleyi almayı planlamadığını duyurdu ki onu safdışı etmek için gruba yapılan saldırıların dozu artmasın. Doğan Grubu rakiplerinin girdiği ihalelere girip fiyat arttırmayı destur edinmiştir; ihaleyi alamasa bile rakiplerine zarar vermektedir; bu desturu neden bozduğu ise açık; ihaleye Ankara'da abileri olan Telekom girecek abilerle aralar bozulmasın derdinde Doğan...

  IP Tv platformunu canlandırmak amaç, Telekoma çıkar sağlamak gibi gözüküyor. İhaleyi kim alırsa 1 milyon kutu satacağı ve o 1 milyon aboneye sürekli içerik vereceği zaten malum. Durum böyleyken D-Smart'ın üye sayısını 2'ye katlayacak bir ihaleden peşinen vazgeçmesi çok manidardır.
   
 14. vural61
  Offline

  vural61 Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  105
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  Manavgat - Side (Antalya)
  Bencede DT Fiyat konusunda makul düşünse Korsanda olmaz bence.
   
 15. RAmos
  Offline

  RAmos Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  139
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  bencede :puah:
   
 16. uyducu7878
  Offline

  uyducu7878 Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  23 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  158
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  almanya
  bencede balon haber bunlar fiyatlar cazip olsun herkes izlesin
   
 17. urunguahmet
  Offline

  urunguahmet Süper Üye Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  600
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  hatay

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !  • <LI class=date>3 Aralık 2009

  DIGITURK
  ’ün üyelerine sunduğu yayınları kanuna aykırı kullananların olduğu bir gerçek. Bu ayki sayfalarımızda, bu konuda DIGITURK’e en çok gelen sorulardan hazırladığımız bir demete, DIGITURK Fraud Departmanı’ndan Telif Hakları ve Bilişim suçları konusunda uzman Avukat Kemal Şener’in verdiği yanıtları bulacak, kanuna aykırı kullanım konusunda yasaların ne dediğini ve DIGITURK’ün bu türlü kullanımlara karşı ne türlü önlemler aldığını öğreneceksiniz.

  Maç yayınlarının internet üzerinden kanuna aykırı yollarla izlenmesine karşı uygulanacak bir yasa var mı?
  Avukat Kemal Şener: Evet var. 05.05.2009 tarihli 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri hakkındaki Kanunun 13/4 maddesi uyarınca,
  Futbol müsabakası yayınlarının, TFF tarafından belirlenen usul ve esaslar dışında haksız ve yetkisiz olarak radyo, televizyon, internet veya herhangi bir yayın veya iletişim aracıyla canlı veya banttan yayınlanması, çoğaltılması, dağıtılması, satılması, izlenmesi veya izletilmesi halinde, TFF’nin veya yayıncı kuruluşun şikayeti üzerine 5/12/1951 tarihli ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 71’inci maddesindeki cezai hükümler uygulanır.
  Burada uygulanacak ceza, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis veya adli para cezasıdır.

  Bu yasa ile hangi tip eylemler cezalandırılmaktadır?
  Av. Şener: Yasa metninden de anlaşılacağı üzere DIGITURK’ün hak sahibi olduğu futbol yayınlarına yönelik her türlü suistimal, yasa kapsamında yaptırım altına bağlanmıştır. Açacak olursak, en yaygın illegal kullanım türü olan umuma açık yerlede, iş yerlerinde izinsiz gösterim yapmak yasa kapsamındayken, internet, televizyon ve benzeri yayın ve iletişim araçlarıyla eş zamanlı veya banttan yayın yapmak da yasa kapsamında yaptırım altına bağlanmıştır.
  Bu yasa ile yalnız yayın yapan veya izleten mi sorumlu? İzleyenin de sorumluluğu var mı?
  Av. Şener:
  Yeni yasanın getirdiği en önemli yenilik de bu zaten; daha önceki benzer mevzuatımızda hukuka aykırı yayın izleten, umuma arz eden, yayınlayan cezalandırılırken, bu yasa ile DIGITURK yayınlarının haksız ve yetkisiz olarak izlenmesi halinde izleyen de yasa kapsamında cezalandırılacaktır. Bu durum özellikle internet üzerinden kolaylıkla yasak yayınlara erişen kullanıcıları etkileyecektir.
  İnternet üzerinden maç yayını seyretmeyi biraz açıklayabilir misiniz?
  Av. Şener: Günümüzde internet bağlantısının ulaştığı hız neticesinde, her türlü yasa dışı paylaşım daha da yaygınlaştı. Bu doğrultuda şifreli televizyon yayınlarını da internet üzerinden ücretsiz olarak gösteren bazı web sayfaları yapıldı.
  Bu sitelerin tamamı aleyhinde mahkemeden erişimin engellenmesine yönelik kararlar alındı. Buna rağmen birtakım yollarla (DNS değiştirme, vb.) bu sitelere giren kişiler var. Bu kişilerin yaptıkları eylem kanuna ve mahkeme kararlarına karşı gelmektir. Mahkeme kararına rağmen bu sitelere girenler aleyhinde gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.
  Şifreli televizyon yayınlarını internet üzerinden ücretsiz olarak gösteren bazı web sayfalarının en önemlisi diyebileceğimiz Justin.Tv isimli web platformu ile hukuki düzeyde yapılan görüşmeler sonucunda DIGITURK copyright ihlallerinde direkt site kapatacak admin yetkisi almış olup, DIGITURK yayınlarını göstermeye kalkan siteler 10 saniye içinde kapatılmaktadır.
  Bu şekilde kapatılmış olan site sayısı 3500’ü geçmiştir.
  Sadece maç yayını yapılan siteleri mi kapattırıyorsunuz?
  Av. Şener: İnternette yetkisiz maç yayını yapılan siteler dışında, DIGITURK’ün tescil edilmiş isim ve logolarını (DIGITURK, Lig TV, MovieMax, vb.) kullanan, DIGITURK kanallarında yayınlanan içerikleri (filmler, belgeseller, maç özetleri, vb.) barındıran siteler kapatılmaktadır.
  DIGITURK, Futbol Federasyonu ile yaptığı anlaşma gereği maçların özet görüntülerini televizyon kanallarına satmaktadır. Bu özet görüntülerin ilgili televizyon kanallarından teknik yollarla alınarak internete taşınması suçtur. Bunu yapan siteler de kapatılmaktadır.
  Şifreli yayınları internet üzerinden ücretsiz gösteren büyük siteler kapatıldığında sorun çözülmekte midir?
  Av. Şener: Kanuna aykırı maç gösterimi yapma eğiliminde olan kişiler bu sefer kişisel site ve bloglardan bu işlemi yapma eğilimine girmiştir. Fakat DIGITURK’ün geniş kadrosu bu kişileri derhal tespit edip haklarında gerekli yasal işlemleri başlatmaktadır.
  Web siteleri üzerinden maç gösterimi dışında başkaca kanuna aykırı yollardan maç izletenler var mı?
  Av. Şener: Şifreli televizyon kanalları ve dijital platformların şu sıralar başlıca sorunlarından birisi de card sharing (kart paylaşımı) denilen sorundur. Card sharing kısaca özetlemek gerekirse, bir kartın şifre çözme kabiliyetinin yine internet yolu ile, bu işe uygun uydu alıcıları ile paylaşılarak, şifreli yayınların bilabedel izlenmesi olanağını sağlamaktadır.
  DIGITURK’ün 2 türlü şifreleme sistemi mevcuttur. Bunlardan;
  Irdeto şifreleme sisteminde akıllı kart ve uydu alıcı eşlenmiş olup, başkaca cihazlarla çalışmayacağından card sharing mümkün olmamaktadır. Crypto Works şifreleme sisteminde ise kısa zaman önce eklenen surf lock özelliği sayesinde, kullanıcının digital karta, kumanda ile vereceği komuttan daha fazla sorgulama yaptığı tespit edilirse, kart kendini kilitlemektedir. Örnek vermek gerekirse card sharing sisteminde bir kartı birden fazla kullanıcı paylaştığı için, kullanıcıların aynı anda kanal değiştimeye çalışması dahi, kart tarafından fazla sorgulama olarak algılanacak ve kendini kilitlemesine neden olacaktır.
  Kartı bu şekilde kilitlenen kişiler DIGITURK’e başvurduklarında kendilerine daha güvenli bir şifreleme sistemi olan Irdeto sistemi içeren abonelik tipi teklif edilmektedir.
  Kart paylaşımı yapan, fakat DIGITURK içeriklerini bu paylaşıma dâhil etmeyen kişiler hakkında yaptırım var mı?
  Av. Şener: Bu sorunun 2 yanıtı var:
  1) DIGITURK bir filmi üyelerine gösterebilmek için, yapımcı kuruluşa 400 bin USD’ye varan ücretler ödemektedir. Kart paylaşımı yolu ile güncel filmlerin, dizilerin bilabedel paylaşımının yapılması Ticaret Kanunu hükümleri uyarınca haksız rekabet yaratmaktadır. Ayrıca kart paylaşım sistemlerininin neredeyse tamamında bulunan ***** içerikli yayınlar, Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına göre suç teşkil etmektedir.
  2) Av. Kemal Şener olarak uluslararası boyutta, birçok yabancı platformun da vekili olduğum için kart paylaşımı sisteminde DIGITURK yayınları olmasa da mevcut kanalların yayıncı kuruluşları ile görüşerek onların vekaletini almak suretiyle derhal yasal takibata geçmekteyim.
  İnternet dışında kanuna aykırı kullanımlar nelerdir?
  Av. Şener:
  İnternet dışında karşılaşılan en yaygın suistimal çeşidi, şifreli yayın yapan Pay TV (İzle öde) veya yayın platformlarına hiç ücret ödemeden veya gerekli ücret ödenmeksizin (Ticari Abonelik yapılması gereken iş yerinde ev aboneliği ile), şifreli yayınların haksız ve yetkisiz olarak izlenmesi ve izlettirilmesidir. Bu durumun tespitinde gerek hukuki, gerek cezai (hürriyeti bağlayıcı hapis) yaptırımlar mevcuttur.
  Hukuki boyutu: Abonelik sözleşmesinde yer alan madde uyarınca, ev aboneliği ile alınmış ekipmanın, umuma açık yerde toplu gösterim için kullanıldığının tespiti halinde, hangi tip iş yerinde kullanıldı ise (kahvehane, birahane, otel) kullanılan ticari abonelik tipinin 1 yıllık üyelik ücretinin 3 katı tutarınca cezai şart ödenmesini gerektirmektedir. Bu da yaklaşık 20.000 TL’dir.
  Cezai boyutu: Türk Ceza Kanunu, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına hükmedilebilmektedir.
  Ev aboneliğinin işyerinde kullanımı kolayca tespit edilebilmektedir. Zira; ev aboneliklerinin logosu ile ticari aboneliklerin logosu birbirinden farklıdır.
  DIGITURK illegal kullanıcılarla nasıl mücadele ediyor?
  Av. Şener: DIGITURK, haklarını internet ve ev aboneliğinin umuma açık yerlerde kullanımı yolu ile ihlal ederek, ticari faaliyetine zarar veren kişilere karşı, 5894 sayılı kanunla getirilen önlemlerden en etkin şekilde yararlanacak biçimde organize olmuş, internet üzerinden kanuna aykırı yollarla şifreli televizyon yayınlarını, hiçbir ücret ödemeden izleten/izleyen kişileri tespit etmek ve engellemek üzere geniş bir teknik ekip kurmuştur.
  DIGITURK’ün yaklaşık 1000 teknik servisi ve bu teknik servislerin her birinin maçlarda tespite çıkan 10 elemanı vardır.
  Bu demektir ki maç esnasında DIGITURK’ün 10 bin teknik servis elemanı ve yurt çapında her il ve ilçede anlaştığı toplam 420 avukatı, her bölgede hukuk müşavirleri, merkez Fraud ekip ve teknik ekip tarafından tespit edilen kişilere karşı gece gündüz mücadele etmekte, aykırı kullanımı belirlenen yerleri yaklaşık 20 dakika içerisinde savcılıklar ve polis vasıtası ile resmi olarak tespit etmektedir,

  bu ayki digidergide yer alan ropartajda avukat beg öyle diyor.ama şunu da unutmamak lazım.insanları illegal yollara sevk eden de kendileri ve o cihazların satılmasına neden olanlardır.yani bu işten en büyük payı alan devlettir.devlette kendi kendini cezalandıramayacağı için olan tabii ki abalıya olacak.
   
 18. 07gençlik
  Offline

  07gençlik Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  9
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  antalya
  galiba digitürk sonlara oynuyor (bu sene yayın hakkı son) trt de stadyum programında sürekli maçlar nasıl yayınlansın die (şifreli,şifresiz) anket yapıor galiba seneye trt alabilir yayın haklarını (trt spor falanda kurulur) anadolu takımlarının maçları şifresiz olur 3 büyüklerin maçlarını cüzi bir miktar karşılığı yayınlarlar yada ilk sene hepsini şifresiz verirler...
   
 19. samiabi
  Offline

  samiabi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  18 Eylül 2008
  Mesajlar:
  45
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  karabük 78
  ben netten bakıyom şimdi ayvayı yedimmi ben :smiley:
   
 20. ykk07
  Offline

  ykk07 Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  10 Şubat 2009
  Mesajlar:
  123
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  istanbul
  benimde bildiğim kadarıyla izlemek değil izletmek suç,ayrıca bende etkili olacağını sanmıyorum bu haberlerin nezmandır süre gelen şeyler bunlar tee cine5 dayanıyor..
   

Sayfayı Paylaş