Nikon AE-L, AF-L Nasıl Kullanılır

Konu, 'Multimedya Oynatıcıları' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]Nikon AE-L, AF-L Nasıl Kullanılır?[/h]Nikon'un DSLR makinelerinde karşımıza çıkan ve fotoğraf çekimini kolaylaştıran AE-L ve AF-L butonlarının görevlerini sizin için anlattık.
  [​IMG]
  Nikon marka DSLR fotoğraf makineleri Türkiye’de ilgili segmentte satışı gerçekleşen modellerin önemli bir kısmını oluşturuyor. Nikon, kompakt bir fotoğraf makinesi kullanan ya da akıllı telefonları ile fotoğraf çeken kişilerin daha iyi fotoğraflar elde edebilmek adına tercih ettiği DSLR fotoğraf makinelerinden tutun da stüdyo ya da çok daha ileri seviye fotoğrafçıların kullanabileceği çok daha yetenekli DSLR’lara kadar çok sayıda alternatif sunuyor.
  [​IMG]
  Nikon DSLR fotoğraf makineleri, kolay kullanım özellikleri ile dikkat çeker. Cihazlarda kullanılan arayüz, oldukça sade bir yapı sunarken, buton konumlandırmaları da kullanıcı dostudur. Japon menşeili şirketin fotoğrafa DSLR tipi bir makine ile başlamak isteyenler için iyi bir seçim olacağı görüşü hakimdir. Bu noktada fotoğraf severlerin karşılaştığı bazı butonlar vardır ve bunların kullanımlarını benimsediklerinde çok işlerine yarayacağını görebilirler. İşte bu butonlardan AE-L ve AF-L’nin ne olduğunu, nasıl ve ne amaçla kullanılacağını sizlere açıklayacağız.
  Nikon DSLR fotoğraf makinelerinde görülen AE-L ve AF-L, genel olarak küçük yapıdadır ve butonun üzerinde de ilgili ad yazar. AE-L, Auto Exposure Lock şeklindeki İngilizce tanımın kısaltmasıdır. AF-L da Auto Focus Lock’ın kısaltması durumundadır. Auto Exposure Lock, otomatik pozlama kilidi anlamına gelirken Auto Focus Lock ise otomatik netleme kilidi anlamı taşır. AE-L ve AF-L, fotoğrafçılıkta büyük önem taşıyan oto-fokus ve otomatik pozlama özelliklerinin kilitlenmesinde rol oynamaktadır.
  Fotoğrafla yeni ilgilenmeye başlayan kimseler için uzak durulan butonlar arasında yer alan ilgili kilit görevi butonları, aslında hem fonksiyonel hem de kolay kullanımlıdır. Pozlama değeri ve oto fokus işlemlerini oldukça kolaylaştırırlar.
  [​IMG]
  Buton, DSLR fotoğraf makinesinin Özel Ayar Menüsü kısmından gerçekleştirilen AE-L ve AF-L ayarlarının kullanım şekillerini belirler. Enstantane hızı, ISO, beyaz dengesi, diyafram ve lensin odaklanması için gerçekleştirilen ayarların kilitlenmesi, butona ikinci kez basıldığında ise kilidin kaldırılması ve sizin yeni ayarlamalar yapabilmenize olanak tanıması şeklinde bir takım kullanımı kolaylaştırıcı fonksiyonları ile fotoğrafçılıkta yoğun olarak kullanılmaktadırlar.
  AE-L ve AF-L ayarlarında şu seçimlerle karşılaşılmaktadır; AE-AF Lock’a basıldığında kilitleme işlemi gerçekleştirilir. AE Lock Only seçeneği yalnızca pozlama değeri üzerinde etkilidir. Bu seçime basıldığında pozlama değeri kilitlenir. AF Lock Only ise lens odaklamasını kilitlemeye yaramaktadır. Fiziksel butona basıldığında çalışır. AE Lock (Hold)’da pozlama kilitlemesine yarayan bir diğer seçimdir. AF-ON butonu otomatik netlemeyi başlatmaya yarar.
  Fotoğrafa yeni başlayan, tutkulu ve öğrenmeye istekli kişiler için DSLR fotoğraf makinesinin tanınması büyük önem taşımaktadır. Bir teknoloji ürünü olan makineniz, siz onu öğrendikçe yeteneklerini yansıtacak, daha iyi fotoğraflar elde edebilmenizi sağlayacaktır. Bunun için makinenin üzerinde yer alan butonları, ayarlar menüsündeki ilgili kısımları inceleyin, denemeler yapın; AF-L ve AE-L butonu da tanınması gerekenler arasında. Kullanımınıza pratik bir yön katacak olan bu özelliği, birçok fotoğrafınızda kullanabilecek, esnek oluşuyla da son derece seveceksiniz. İyi fotoğraflar!
   

Sayfayı Paylaş