Jüpiter'e Bilinmeyen Bir Cisim Çarptı!

Konu, 'Astroloji' kısmında TaaLoS tarafından paylaşıldı.

 1. TaaLoS
  Offline

  TaaLoS
  Yetkili
  Vip

  Kayıt:
  16 Mart 2016
  Mesajlar:
  267
  Beğenilen Mesajlar:
  53
  Şehir:
  Gaziantep
  Güneş Sistemi'nin en büyük gezegenine bir objenin çarptığı görüldü. 17 Mart tarihinde gerçekleşen olay, amatör bir astronom tarafın görüntülenmişti ancak bu durumun kanıtlanabilmesi için belirli bir süreye ihtiyaç duyuluyordu. Olayın gerçekleştiğinin iddia edilmesi üzerine çalışmalara başlayan bilim adamları, İrlanda'dan kaydettikleri görüntülerle Jüpiter'in o an ki durumunu incelediler. Yaklaşık 2 hafta süren gözlemler ve incelemeler sonucunda dev gezegene bir cismin çarpığı saptanabildi.

  Videoda da görebileceğiniz gibi Jüpiter'in sağ kısmında ilginç bir parlamak oluyor ve o parıltı gezegene doğru yaklaşıyor. İncelemeler yapan bilim adamları sadece Jüpiter'in yüzeyine birşeyin çarptığını doğrulayabildiler, yani bu cismin ne olduğu konusunda şimdilik kesin bir bilgimiz yok. Bad Astronomy'nin yazarlarından birisi olan ve bu konuda bir uzman olan Phil Plait, videoda görülen cismin çok büyük bir ihtimalle asteroit veya kuyruklu yıldız olduğunu belirtti.


  Videoda görüntülenen cisim çok büyük değil ancak bu tarz çarpışmalarda büyüklüğün çok önemli olduğunu söyleyemeyiz. Örneğin 2013 senesinde Rusya'ya sadece 19 metre çapında astreoit düşmüştü. 19 metrenin çok küçük olduğunu düşünebilirsiniz ancak bu çarpışma anında 500.000 TNT gücünde patlama yaşanmıştı ve çevredeki evler hasar görmüştü. Jüpiter'in çekim kuvveti Dünya'dan çok daha fazla. Yani ona çarpan herhangi bir gök cisminin Dünya'dakinden 5 kat daha büyük etki yaratacağını düşünebiliriz. Ayrıca Jüpiter'e çarpan bir cismin bu kadar rahat bir şekilde Dünya'dan görülebilmesi, onun Rusya'ya düşen asteroitten yaklaşık 25 kat daha büyük etki yaratacağı anlamına geliyor. Bu etkenler birleştiğinde asteroitin Jüpiter yüzeyine düşmeden önce atmosferde çok güçlü bir şekilde patladığını düşünebiliriz. Phil Plait'in söylediğine göre "çok, çok güçlü bir şekilde."
   

Sayfayı Paylaş