İnternet hızı ve dosya indirme hızı nedir ?

Konu, 'İnternet Alemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

Gelişen teknolojideki internet dünyası ile
    Birçok internet kullanıcı 2048 veya 4096 Kbps lik internet bağlantısı ile 4 MB indirme yapacağını zannediyor. Bazan kullanıcılar 8 Mbps lik internetim var ama çok yavaş download ediyorum diyorlar. Bunun için şikayetlerde bulunanlar bile var. Ama aslında ISP ( İnternet Servis Sağlayıcı TTNET, TURKNET, SUPERONLINE vb. ) Teknik Olarak size söylediği hızı sağlıyor. Yani ISP size 8 Mbps internet erişim sağlıyor. Peki neden ben 1 Mb/s ile indirme yapıyorum derseniz hesaplama şu şekilde.
    Örneğin 8 Mbps Bağlantınız var. Bu hızı öncelikle Kbps’e cevirelim : 8 * 1024 = 8192 Kbps
    Buradan 8192 Kbps / 8 bit = 1024 KBps
    Burada dikkat ederseniz size verilen Hız Kbps Yani Kilo Bit Per Second ( Saniye başına bit )

Sizin transfer hızı olarak gördüğünüz ise KBps ( Kilo Byte Per Second ) Bu arda 1 Bayte 8 bittir.
    Yani İnternet hızınıza göre download hızlarınız aşağıdaki gibi olacaktır :
    1 Mbps = 128 KB (kilobyte)
    2 Mbps = 256 KB (kilobyte)
    4 Mbps = 512 KB (kilobyte)
    7.2 Mbps = 0.9 MB (megabyte)
    8 Mbps = 1 MB (megabyte)
    16 Mbps = 2 MB (megabyte)
    32 Mbps = 4 MB (megabyte)
    50 Mbps = 6.25 MB (megabyte)
    56 Mbps = 7 MB (megabyte)
    100 Mbps = 12.5 MB (megabyte)

Yukarıdaki benim internet hızım. Bu hızla sn de kaç Mb download yaparım ona bakalım.

18.19 Mbps x 1024 = 18626.56 Kbps ( Kilobit Per Second )
    18626.56 Kbps / 8 Bit = 2328,32 KBps ( Kilo Byte Per Second )

Yani ben dosya indirdiğimde hattım boş ise bu hızları görmem gerekiyor. “2 MBps”
    Unutmamak gerekiyor ISP’ler interneti size paylaşımlı alanlardan verdiği için o anki yoğunluk nedeni ile bu hızlar sürekli değişiklik gösterir. Bakır hat yani telefon hattı üzerinden internet alıyorsanız santrale uzaklığınıza göre de hızınız değişir.Yani teoride hesaplayarak elde ettiğiniz hız değerlerini göremezsiniz. Bu nedenle bulduğunuz değerlere yakın download hızlarını görürsünüz. Örneğin benim internetim üzerinde biden fala sunucu bulunduğundan ben 2 MBps görmem gereken hızı daha az göreceğim.

1.32 MB/s
    Diğer bir konu ise dosyayı hangi servisten download ettiğiniz o servisin hızı ve size verdiği download oranlarıdır. Bu şu demek Download için verilen dosyanın indirme hızı sınırlandırılmış ta olabilir.
    iyi forumlar

@mehmetkarahanlı@

2. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76
    İnternet hız testi denilince ilk akla gelenlerden Speedtest.net, Adobe Flash kullanımına veda ediyor. HTML5'e geçen Speedtest.net ile İnternet hızınızı ölçebilirsiniz.

HTML5 hafif yapısı, hız avantajı ve tarayıcı üzerinde doğrudan çalışabilmesi ileAdobe Flash'ın sonunu getirmeye başladı. Adobe Flash'ın zayıf performansının yanı sıra oluşan güvenlik açıkları da firmaları HTML5altyapısına kaydırıyor. YouTube ve Twitch gibi platformlardan sonra HTML5'e geçiş yapan diğer bir sitespeedtest.net oldu.
    Uzun yıllardır Adobe Flash altyapısını kullanarak internet hızlarını ölçmeimkanı sunan site, HTML5 kullanan beta sürümünü kullanıcılarla buluşturdu.beta.speedtest.net adresinden ulaşabileceğiniz HTML5 tabanlı Speedtest artık her tarayıcıda kullanılabiliyor. Yenilenen Speedtest artıkçok daha hızlı ve performanslıçalışıyor.
    Speedtest.net ve Beta.speedtest.net adreslerinden hız testi yaparak Adobe Flash ve HTML5 arasındaki farkı karşılaştırabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş