Fotoğrafta EXIF Bilgisi Nasıl Kaldırılır?

Konu, 'Multimedya Oynatıcıları' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Fotoğrafta EXIF Bilgisi Nasıl Kaldırılır?

  Çektiğiniz fotoğraflara ait detayların başkaları tarafından görüntülenmesini istemiyorsanız, bu yazımızdan yararlanarak EXIF bilgisini kaldırabilirsiniz.
  [​IMG] Dijital fotoğraflarda belki de en önemli ortak noktalardan biri, hepsinde kimlik bilgisinin bulunmasıdır. DSLR, kompakt, aynasız sistem ya da akıllı telefon, hangi cihazla çekilirse çekilsin fotoğrafların detaylı bir kimliği vardır ve buna EXIF Bilgisi denilir. EXIF Bilgisi, bir fotoğrafın çeşitli özelliklerini içerir. Örneğin DSLR fotoğraf makinesi ile çekilen bir fotoğrafta, kullanılan fotoğraf makinesinin modeli, aygıtta takılı olan objektifin odak uzaklığı bilgisi gibi bir takım detayları, hangi tarihte ve saat kaçta çekildiği hatta nerede çekildiği gibi bilgiler EXIF’in kapsamı içindedir. Bu veriler çok daha detaylı olabilmektedir.[​IMG]
  EXIF Bilgisi nerelerde kullanılır? Fotoğrafların paylaşıldığı web sitelerinde, diğer kullanıcılar için bilgilendirici özelliktedir. Yine fotoğraflarına dair detayları saklamak isteyen kişiler için de kapsamlı bir veri alanıdır EXIF. Ticari olarak satılan dijital çalışmalarda da EXIF’in söz konusu eserde bulunması satın alımı gerçekleştiren kişi ya da kurum tarafından beklenebilir. EXIF Bilgisi’nin fotoğraflarda bulunması, bir tür kimlik detayı barındıracağı için bazı profesyonel fotoğrafçılar ya da fotoğraf severler tarafından istenmeyebilir. İstenmemesindeki temel nedenler, bilginin kullanıcıya özel tutulması, kullanılan objektifin bilgilerinin paylaşılmak istenmemesi gibi biçimlerde sıralanabilir. İşte bu gibi durumlarda EXIF bilgisi nasıl kaldırılır? Öncelikle işlemin teoride oldukça pratik olduğunu belirtelim. Yani dilerseniz fotoğrafınızın kimlik bilgisini gizleyebilirsiniz. Bununla birlikte yoğun olarak fotoğraf çekiyorsanız, işlem uzun zaman alabilir. Öncelikle gerekli işlem, fotoğrafın bilgisayara transfer edilmesi sonrasında gerçekleşir. Hem Windows işletim sistemli hem de Mac OS X işletim sistemli bilgisayarlarda gerekli işlem gerçekleştirilebilmektedir. [​IMG] Windows için aktarılmış durumdaki fotoğraf seçilir, sağ tıklandığında ‘Özellikler’ ve ardından da ‘Ayrıntılar’ sekmeleri takip edilir. Ayrıntılar sekmesi, EXIF Bilgisi kısmının bulunduğu bölümdür ve burada ‘….Kaldır’ şeklinde bir seçenekle karşılaşılır. Burası tıklandığı taktirde EXIF Bilgisi kaldırılmıştır. Mac kullanıcıları için ise sınırlı bir EXIF bilgisi kaldırma durumu söz konusudur. Benzer bir dizi işlem söz konusudur, ancak yalnızca konum bilgisi kaldırılabilir. Fotoğraf açılır, açılmasıyla birlikte ekranın en üst kısımda ‘Önizleme’ kısmı açılmış olacaktır. ‘Araçlar’ ve ‘Denetçiyi Göster’ yolu izlenerek ilgili bilgi kaldırılır. Mac kullanıcıları, EXIF’i Mac App Store’da yer alan bazı uygulamaları bilgisayarlarına indirerek kaldırabilmektedirler. ImageOptim uygulaması tavsiye edilir.
   

Sayfayı Paylaş