DigiŞOK!

Konu, 'DigiTürk' kısmında cihat çapa tarafından paylaşıldı.

 1. cihat çapa
  Online

  cihat çapa Guest

  Yayıncı kuruluş, şike soruşturması nedeniyle abonelik iptallerinin zararını ciddi anlamda artırdığını, zarar giderilmezse mahkemeye başvuracağını açıkladı.
  [​IMG]
  Spor Toto Süper Lig'in yayın hakkına sahip olan Digitürk, futbolda şike soruşturmasının ardından aboneliklerin iptal edilmesiyle gelirlerinin ciddi anlamda düştüğünü bildirdi. Zararı 100 milyon doları aşan şirket, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve kulüplerden zararın giderilmesine dair olumlu yanıt alamaması halinde, ihale bedelinin düşürülmesi için mahkemeye başvuracağını açıkladı.
  Digital Platform İletişim Hizmetleri AŞ (Digitürk) yetkilileri, şike soruşturması kapsamında gözaltıların başlamasıyla büyük oranlarda abonelik iptal talepleriyle karşılaştıklarını belirterek, iptallerin soruşturmaya dahil olan kulüplerin taraftarların yanı diğer kulüp taraftarlarından da katılmasıyla arttığını söyledi.
  Soruşturmanın kapsamının genişletilmesiyle mevcut aboneliklerin iptalinin yanı sıra abone olmak isteyen futbolseverlerin bu fikrinden vazgeçmesinin gelirlerinde ciddi bir düşüşe neden olduğunu aktaran yetkililer, şu bilgileri verdiler:

  ''Sözleşme ile dolar cinsinden ödemekle yükümlü olduğumuz bedel, doların aşırı yükselmesiyle aleyhimize işledi. Bu, enflasyon rakamlarıyla birlikte değerlendirildiğinde şirketimizin futbol maliyetinde bir önceki sezona göre beklenmeyen 50 milyon dolarlık artışa neden oldu. Ama biz maliyetlerdeki 50 milyon dolarlık beklenmeyen bu artışa rağmen yaşanan süreç nedeniyle futbol sevgisi ve izleme alışkanlığı derinden etkilenmiş abonelerimize maliyet artışını yansıtmadık. Fedakarlığa devam ederek, HD servislerinin 1 yıl boyunca futbol abonelerince ücretsiz izlenebilmesini sağlayan kampanyalarla futbol abonesini sistemde tutmaya çalıştık.''

  Play-Off iptallerin önüne geçti ama
  TFF'nin Süper Lig'de Play-Off uygulaması getirmesinin abone kayıplarındaki büyük düşüsün önüne geçmesine rağmen, hedeflenen abone sayısının çok altında kalınmasını bir türlü engelleyemediğini vurgulayan yetkililer, yayıncı kuruluş olarak bu sezon için toplam zararlarının 100 milyon doların üzerinde olduğunu açıkladılar.

  ''Tek başına bedel ödemek hukuka aykırı''
  İhale dönemleri arasında en büyük geliri 2011-2012 futbol sezonundan beklediklerini ama yaşananlar nedeniyle hesaplarının alt üst olduğunu ifade eden Digitürk yetkilileri, şunları söyledi:

  ''İhale döneminden beri imzaladığı sözleşmenin her yükümlülüğünü yerine getiren ve soruşturmayla ilgisi olamayan şirketimiz, yıllardır Türk futbolunun marka değerinin artması için en önde olmayı görev edinmiştir. Buna rağmen yaşananların bedelini hiçbir suçu olmamasına rağmen tek başına üstlenmesi hakkaniyete ve hukuka aykırıdır. Bu konuda TFF ve kulüplerle yapılan görüşmelerde bu soruna duyarlı bir biçimde çözüm üretilmemesi durumunda, şirketimiz istemeyerek de olsa bedel revizesi için hukuki yollara başvurmak durumunda kalacaktır.''

  İhale süreci kıran kırana geçmişti
  14 ocak 2010'da 214 milyon 300 bin dolar muhammen bedelle başlayan A Paketi (Süper Lig yayın hakkı) ihalesinde Türk Telekomünikasyon AŞ 215, Digital Platform İletişim Hizmetleri AŞ ise 220 milyon dolar teklif vermiş, 2. turdaki açık artırma Digital Platform İletişim Hizmetleri'nin 220 milyon dolarlık teklifi üzerinden başlamış, karşılıklı fiyat artırmalarla 3.5 saat süren ihaleyi, 321 milyon dolarlık teklifle Digital Platform İletişim Hizmetleri AŞ kazanmıştı.

  Digital Platform İletişim Hizmetleri AŞ, A Paketi (Süper Lig yayın hakkı) ihalesini şu rakamlarla almıştı:

  Muhammen bedel 214.300.000 dolar
  İhale sonucu 321.000.000 dolar
  TFF payı (yüzde 10) 32.100.000 dolar
  Organizasyon payı (yüzde 2) 6.420.000 dolar
  Paylar toplamı 38.520.000 dolar
  Toplam tutar 359.520.000 dolar
  KDV (yüzde 18) 64.713.600 dolar
  KDV dahil yıllık toplam 424.233.600 dolar
  4 yıllık toplam 1.668.532.320 dolar
  4 yıllık KDV dahil toplam 1.968.868.138 dolar
   
 2. osi78
  Offline

  osi78 Kıdemli Üye Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2011
  Mesajlar:
  401
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  Karabük
  battı dg battı.
   
 3. şimşek59
  Offline

  şimşek59 Süper Üye Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.014
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Şehir:
  istanbul
  ihale açıldığında dijitürkün bukadar yüksek rakkamlara çıkmasınsın sebebi ihaleye giren türk telekom olmuştu ve dijitürkte bu parayı vermişti sonuçta bu olayların çıkacağını tahmn eden yok tu sonuçalrınıa katlancak
   
 4. cihat çapa
  Online

  cihat çapa Guest

  Beter olsunlar.İhaleyi başkasına kaptırmamak için gözünü karartıyorlar ve çok büyük paraları ödemeye talip oluyorlar ondan sonrada vur milletin sırtına.İşler istedikleri gibi gitmediği zaman başlıyor gocunmaya.Buna " Lahanayı yerken sapur şupur,sapına gelince mööö " demek derler.
   
 5. beydemir
  Offline

  beydemir Süper Üye Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.700
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Şehir:
  BURSA-KÜTAHYA
  Arkadaşlar onlar demek istiyorlarki en az 8 takım şike yapmış bunları sakın düşürmeyin ben UEFA-FİFA anlamam Türk takımlarını avrupadan men etmişler(milli takım dahil)beni alakadar etmez ben cebimi düşünürüm diyor
   
 6. ackanat
  Offline

  ackanat Süper Üye Üye

  Kayıt:
  15 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  563
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  Yalova
  Şike yapan takımlara verilen küme düşme cezası kaldırılırsa ve şikeciler küme düşmezse bir darbe de benden.Aboneliğimi iptal edeceğim.Sanki federasyonu Digiturk yönetiyor.Ne isterlerse federasyon onu uyguluyor.Para, ahlaka ve etik kurallara üstün geldi.
   
 7. tayfur7118
  Offline

  tayfur7118 Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  8 Şubat 2010
  Mesajlar:
  170
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  ankara
  batsınlar paraya doymuyolar
   
 8. mescer
  Offline

  mescer Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  232
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Şehir:
  istanbul
  ligi bu hale bunlar getirdi inşallah batarlar
   
 9. urunguahmet
  Offline

  urunguahmet Süper Üye Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  600
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  hatay
  digi bu pazarlama mantığıyla devam ederse herhalükarda batacak.
   

Sayfayı Paylaş