Devasa Kara Delik Bulundu!

Konu, 'Astroloji' kısmında TaaLoS tarafından paylaşıldı.

 1. TaaLoS
  Offline

  TaaLoS
  Yetkili
  Vip

  Kayıt:
  16 Mart 2016
  Mesajlar:
  267
  Beğenilen Mesajlar:
  53
  Şehir:
  Gaziantep
  upload_2016-4-10_19-1-56.png

  MASSIVE Survey astronomları tarafından şans eseri devasa bir kara delik bulundu. NGC 1600 isimli bir gezegenin tam ortasında keşfedilen bu karadelik, bizim güneşimizden tam 17 milyar kat daha büyük! Şimdiye kadar keşfedilen en büyük karadelik ise 21 milyar kat büyüklüğündeydi. Yani bu karadelik, şimdiye kadar keşfedilen karadelikler listesinde ikinci en büyük karadelik unvanını almış durumda.

  10 milyar kat daha ağır
  200 milyon ışık yılı uzaklıktaki, 20 civarı galaksiye sahip olan küçük bir bölgede bulunan karadeliği bulmak
  NASA’nın dediğine göre küçük bir kasabada kocaman bir gökdelen bulmaktan farksız olmuş. Devasa kara delikler, yani “supermassive” olarak adlandırılan kara delikler, bizim güneşimizden en az 10 milyar kat daha ağır oluyorlar. Bu kara delikte daha farklı olan durum ise, genelde bu denli büyük kara deliklerin kocaman galaksilerde bulunuyor olması. Daha önce de belirtiğimiz gibi bu kara delik, küçük bir alanda keşfedildi.

  İki kara deliğin birleşmesi olabilir
  Devasa galaksilerle ilgili yürütülen çalışma olan
  MASSIVE Survey kapsamında bu kara delik keşfedildi. Söz konusu kara deliğin keşfi, Havai ve Şili’de bulunan Gemini gözlem teleskopları tarafından gerçekleştirildi. Bu kara deliğin neden bu kadar büyük olduğu ise gizemini koruyor. Ancak yapılan tahminlere göre iki galaksinin birbirine çarpması sonucu iki kara deliğin birleşmesinden kaynaklanan bir oluşum olduğu düşünülüyor.
   

Sayfayı Paylaş