Zekeriya Öz: Hilmi Özkök demokrasi kahramanıdır

Konu, 'Türkiye Genel' kısmında toycan tarafından paylaşıldı.

1. toycan

toycan Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ergenekon Davası'nı başlatan savcı: "Hilmi ÖZkök Paşa tek başına darbeyi önlemiş bir demokrasi kahramanıdır"
    Akşam Gazetesi'nin tepe ismi İsmail Küçükkaya,

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

soruşturmasını başlatan Savcı Zekeriya Öz ile aralarında geçen sohbeti köşesine taşıdı. Katıldığı bir davette Savcı Öz ile karşılaşan Küçükkaya'nın belirttiğine göre, Savcı Öz

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

davasında mahkemenin tanık olarak dinlediği Özkök Paşa için "Demokrasi kahramanı" ifadesini kullanmış.

İşte İsmail Küçükkaya'nın köşesindeki o yazı;
    Zekeriya Öz'e 'Hilmi Özkök'ün tanıklığını siz nasıl buldunuz, mahkemenin seyrini nasıl etkiler?' diye sordum.
    "PAŞA DOĞRU GÖRDÜKLERİNİ SÖYLEMİŞ"

'Gayet iyi buldum. Bence gördüklerini anlatmış. Doğru gördüklerini söylemiş. Adaletin yerini bulması için bir görev yapmış' yanıtını verdi.
    Bu minvalde sohbet ettik. Sorular sordum, Savcı Öz de yanıtladı.
    Özkök'ün kendisine anlattığı bir fıkrayı bana aktardı. Sonradan 'bunu yazma' diye rica etti. Fıkra, Özkök'ün Savcı Öz'e tavsiyesi mesajı içeriyordu. Savcı'ya, izlenimlerine göre Hilmi Özkök'ün nasıl birisi olduğunu sordum.
    "TEK BAŞINA DARBEYİ ÖNLEMİŞ"

'Çok dirayetli biriymiş. O dönemde bize anlatmıştı. Tek başına mücadele etmiş birisi. O karargahta tek başınaydı. Ama karşısındakiler blok olarak hareket ediyordu. Darbeyi tek başına önlemiş birisidir' sözleriyle değerlendirdi.
    Aramızdaki diyalog şöyle devam etti:
    "DEMOKRASİ KAHRAMANI"

-Tek başına darbeyi nasıl önlemiş?
    'Dirayetli davranmış. Demokratik tavır takınmış. Bence o bir kahraman, demokrasi kahramanı.'
    Bu noktada yazılmamak üzere olan bir bölüm var, onu geçiyorum. Ancak Savcı Öz'ün üzerinde durduğu ve vurguladığı çarpıcı bir yorum tarihi nitelikte.
    'ORDUDAKİ BÖLÜNMEDEN KORKUYORDU'

Zekeriya Öz'ün sözleri şöyle:
    'O tarihte bana anlatmıştı. Tavırlarıyla kurumun yıpranmasını önlemeye çalışıyordu. Bunu da hep söylüyordu. Gerçekten bir yandan sürekli kurumunu göz önüne alıyordu ve koruyordu. Bunu anlatırken, en fazla ordudaki bölünmeden korktuğunu söylüyordu. Yeniçeri isyanı gibi ordu içindeki disiplinsizlikten ve bölünmeden endişe ediyordu. Genelkurmay Başkanlığı yaparken yaşadığı olaylardaki tepkileri, hep bu bilinç ve farkındalıkla ortaya çıkmış. Yani Özkök'ün o dönemde yaptıklarını da anlamak için bunu bilmek gerekiyor. Bu, görev yaptığı dönemdeki tutumlarını da açıklıyor.'

2. mescer

mescer Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    bir yerlerden baslamak gerekiyordu bu da milat oldu

Sayfayı Paylaş