Windows 8′de yeni bir aktivasyon sistemi olacak !

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında MEST tarafından paylaşıldı.

1. MEST

MEST
    Yetkili
    Moderator

Beğenilen Mesajlar:
    131

Windows’un OEM versiyonlarında artık aynı seri numarası ile aktivasyon yapılamayacak, zira Microsoft yeni işletim sisteminde yeni bir aktivasyon işlemi kullanacak. OEM Activation 3.0 (OA3.0) adı verilen yeni aktivasyon standardı, bir önceki Windows aktivasyon özelliklerinden farklı olara OEM firmalarının her seferinde doğrudan Microsoft’tan ürün anahtarı almalarını öngörüyor.
    OA süreci, PC üreticilerinin aktivasyonu yapılmış Windows kopyalarının cihazlarla önyükleme yapılmış olarak kullanıcıya ulaştırılmasını sağlıyor. Böylece kullanıcı bilgisayarını açtığında aktivasyon işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmiyor. Hackerlar da zaten bu OEM aktivasyon sürecinden faydalanarak Windows korsan kopyalarını etkinleştirecek yordamlar geliştiriyorlar.
    Ancak Microsoft bu kez yazılım korsanlığı ile savaşmak için farklı bir yöntem kullanacak. Microsoft’tan sızdırıldığı belirtilen slaytlarda eski ve yeni sistemin farkları görüntüleniyor. Yazılım korsanlığını ortaya çıkarabilmek için Microsoft, her donanım derlemesi ile uyumlu bir kod üzerinden benzersiz bir Windows 8 ürün anahtarı üretiyor ve sistemin BIOS yazılımına gömüyor. Böylece aynı üreticinin tüm Windows kopyaları aynı ürün anahtarına sahip olmak yerine benzersiz bir ürün anahtarına sahip oluyor.
    Yeni OA sistemi ile OEM üreticileri, üretim raporlarını ve lisanslama dataylarını da Microsoft’a göndermek durumunda kalacak. Cihazlarda ayrıca artık “Orijinal Microsoft” etiketi bulunmak zorunda. Kullanılmayan ürün anahtarları ise gerçek zamanlı olarak Microsoft’a geri gönderilecek. Yani OEM üreticileri ve Microsoft ürün anahtarlarını dijital olarak değiş-tokuş yapacak.HM.

2. carmageddon63

carmageddon63 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    gerek yok

Sayfayı Paylaş