Windows 64 Bit Farkı Nedir?Cvp ı Buyrun

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında GürkaN tarafından paylaşıldı.

1. GürkaN

GürkaN Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0

32 bir ve 64 bit Windows arasındaki en büyük fark bellek desteğinden ileri gelmektedir. 32 bit işletim sistemleri, işlem başına tahsis edilmiş en fazla 2 GB’lık bir bellek alanına sahip en çok 4 gigabaytlık (GB) sistem belleğini desteklerken yeni x64 işletim sistemleri, işletim sistemine bağlı olarak, 32 ila 512 GB’lık RAM alanını desteklemektedir ve donanım kapasiteleri ve bellek alanları genişledikçe, 16 terabayt (TB) büyüklüğe kadar sanal belleği destekleme potansiyeline sahiptir.

32 bit işlem gücünün sınırlarını zorlayan kullanıcılar için bu, büyük dosyaların daha hızlı açılabileceği ve karmaşık hesaplamaların daha kısa sürede gerçekleştirilebileceği, kısaca daha fazla verimlilik ve etkinliğe sahip olunacağı anlamına gelmektedir.

1-) Kullandığınız işlemcinin 64 bit desteğinin olması gerekmektedir. Windows XP 64 bit veya Server 64 bit CD takıp boot ettiğinizde zaten size işlemcinizin bu kurulum için uygun olup olmadığını daha başlamadan belirtecektir. Eğer sistem uygun değil ise kurulum başlatılmayacaktır. MUTLAKA CD-ROM dan BOOT ile kurulum yapılır.

2-) Belirgin ve memnunluk verici bir performans farkı vardır. Hele bir de kullanılan yazılımlar da 64 bit için derlenmiş ise fark çok daha büyük oluyor…… Örneğin SQL server için 8 saatte biten database derlemesi 64 bit sistemde ve 64 bit sql de 5 dakikada bitmektedir…….. 32 bit programlarınızı burada genellikle kullanmaya devam edebiliyorsunuz ve bunlarda da nispeten bir performans artışı görülür.

3-) Driverlar 64 bit olmalıdır. 32 bit driver kurulamıyor ve kabul de etmiyor zaten. Kullanılan işletim sistemine uygun olarak ilgili sürücüler indirilip kurulmalıdır.

4-) Mevcut kullandığın programlar genellikle çalışırlar…… 32 sistemler içine geirye dönük desteği devam etmektedir….. Program Files 386 ve Program Files olarak ayrılmışlardır. System32 kllasörü de 64 ve 32 bit uygulamalar için ayrı ayrıdır………… Bazen uyumsuz olan veya sorun çıkartan 32 bit uygulamalar olabilir tabii…. Ama genel anlamda çalışıyorlar…. Oyunlar genel manada daha hızlı ve performanslı çalışıyor ama bazı oyunlar da hiç çalışmıyor…. Knight Online oynanmıyor meselaa……Programlararınızı ve oyunlarınızı bu sisteme kurup denemeniz lazım.

Kaynak :

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

2. marina

marina Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    açıklamanız için çok teşekkürler:apploud:

3. albay1965

albay1965 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    faydalı bir paylaşım teşekkürler

Sayfayı Paylaş