Windows 3.0, 25. Yaşını Kutladı!

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows işletim sisteminin kitleselleşen ilk sürümü olarak kabul edilen Windows 3.0, 25 yılı geride bıraktı. 1990'da kullanıma sunulan işletim sisteminden nostaljik detaylar

[​IMG]İlk sürümü 20 Kasım 1985 tarihinde yayınlanan Windows işletim sisteminin geniş kullanıcı kitlelerince benimsenen sürümü Windows 3.0, 25. yılını doldurdu. İlk Windows'tan yaklaşık 5 yıl sonra, 22 Mayıs 1990'da yayınlananWindows 3.0 sürümü PC'lere ön yüklü olarak gelen ilk Windows olmasıyla yaygınlaştı ve bugünkü konumunun temelleri belki de o tarihte atıldı. O dönemde de rakip Apple

O dönemin gözdesi Apple'ın Machintosh işletim sistemine benzer görsel kullanıcı arayüzü ile beğenilen Windows 3.0 işletim sistemi Program Yönetisi, Not Defteri, Hesap Makinesi, Kaydedici gibi özelliklere sahipti. Microsoft uyumlu fareler ile çalışabilen Windows 3.0 için MS-DOS işletim sisteminin PC'de yüklü olması gerekiyordu.[​IMG]Sadece 384 KB bellek istiyorMinimum sistem özellikleriyle de dikkat çekenWindows 3.0 için Microsoft'un yayınladığı liste ise oldukça dikkat çekici. 8080 / 8088 ve daha hızlı işlemciler gerektiren işletim sisteminin çalışabilmesi için gereken bellek miktarı ise en az 384 KB olarak belirtilmiş. Windows 3.0'inihtiyaç duyduğu sabit disk alanı ise sadece 6 - 7 MB.

Sayfayı Paylaş