Windows 10'daki hatalar ve çözümleri!

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10'daki hatalar ve çözümleri!

Windows 10'da çok fazla sıkıntı yaşayanlardansanız, bu yazımız sizin için!

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

'un derinliklerine dalmayı denediyseniz, kusursuz bir tecrübe edinmemiş olabilirsiniz. Günümüzde çoğu yazılım, tamamlanmadan piyasaya sürülüyor ve Microsoft'un en son işletim sistemi de çok farklı değil.

Tabi ki Windows 10'un kötü bir işletim sistemi olduğunu söylemiyoruz. Çoğu kullanıcı, işletim sistemine sorunsuz biçimde geçebildi ve ondan oldukça memnun. Ancak sıkıntı yaşayanlardan iseniz, aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir.
    Pil ömrü

Yeni işletim sistemleri, genellikle pil sorunlarıyla birlikte geliyorlar. Ancak Windows 10'daki durum, biraz daha ciddi görünüyor. Laptop'unuzun veya tabletinizin pili çabuk tükeniyorsa, donanımınızın Windows 10'a özel sürücülerinin olup olmadığını kontrol edin. Windows 10'un güncellemeleri arka planda indirirken pili hızla tüketebildiğini söyleyelim

Varsayılan uygulamalar

Windows 10, Windows 8.1'deki varsayılan dosya ilişkilendirmelerini hiç çekinmeden kendi uygulamalarıyla değiştiriyor. Kendi gözümüzle gördüğümüz bu can sıkıcı durumu onarmak oldukça kolay.
    Başlat menüsünden Ayarlar uygulamasını çalıştırın ve en baştaki Sistem simgesine tıklayın. Şimdi sol taraftan Varsayılan uygulamalar üzerine tıklayın ve hangi dosyanın, hangi programla açılmasını istediğinizi belirtin.

2. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [h=3]Sorunlu yazılımlar[/h][​IMG]Windows 10 uzun süredir test aşamasında olsa da, bazı uygulamaları halen sorunsuz çalışmıyor - özellikle de eski uygulamalar. Böyle bir durum başınıza geldiyse yapabileceğiniz en iyi şey, sözkonusu programa gelecek güncellemeleri internet üzerinden kontrol etmek. Uyumluluk modu Windows 10'da da bulunduğu için, uygulama dosyasının Özellikler sayfasında bulunan Uyumluluk sekmesini kullanabilir, buradan farklı bir Windows sürümünü seçmeyi deneyebilirsiniz.
    [h=3]Touchpad sorunları[/h]Trackpad'lerin ince kalibrasyon ayarları, işletim sistemi güncellemeleriyle birlikte çöpe gidebiliyor. Bu durumda Microsoft veya laptop üreticiniz bir yama yayınlayıncaya kadar yapabileceğiniz çok şey maalesef yok.
    [h=3]Güncelleme sonrası yeniden başlatma döngüsü[/h]Microsoft'un son güncellemelerinden bir tanesi, birçok kullanıcının PC'sinin başlatma döngüsüne girmesine neden oldu. Tecrübeli Windows kullanıcıları için bu sorunu düzeltmenin yolu, bir kayıt defteri değişikliğinden geçiyor. Geriye kalan kullanıcılarınsa sorunun onarılması için Microsoft mühendislerini beklemesi gerekiyor.

3. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [h=3]Diğer sorunları çözme[/h][​IMG]Windows 10'la çalıştıran çok sayıda yazılım ve donanım birleşimi var. Bu nedenle sorunları giderecek tek bir öneride bulunmamız zor. Ancak uygulamaları ve cihazları sisteminizden kaldırıp, tekrar yüklemek bazen sorunlarınızı çözebilir. Windows 10 neredeyse her gün bir güncellemealdığından, sorununuz kendiliğinden de ortadan kalkabilir.
    Sorunları çözemiyorsanız, Ayarlar uygulamasında Güncelleme ve güvenlik altındaki Kurtarma işlevini kullanabilir ve PC'nizi sıfırlayarak, Windows 10'u varsayılan haline döndürebilirsiniz (dosyalarınızı korumak veya silmek, sizin tercihinize kalıyor). Hiçbir şekilde sorunlardan kurtulamıyorsanız,

4. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10'dan 7 veya 8.1'e geri dönün!

Windows 10'dan eski işletim sisteminize geri dönmeye karar verdiyseniz, bunu nasıl yapmalısınız?

İşletim sisteminizi

, yeni tasarım içerisinde biraz dolaştınız, Edge'i denediniz, Cortana'ya şans verdiniz ancak sanki bir şeyler rayına oturmadı.

Windows 10'a ısınamadınız çünkü belki donanımla ilgili sorunlar yaşadınız, belki de uygulama uyumsuzlukları canınızı sıktı. Veya Windows 10'un yenilikleri ve

, sizi pek memnun etmedi. Bu durumda Windows 7 veya Windows 8.1'e geri dönmek isteyebilirsiniz. Rahat olun, çünkü eskiden zor olan bu işlem, artık oldukça kolay.

Dikkat etmeniz gereken noktalar

Geri dönüş işlemlerine başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Bunlardan ilki, Microsoft'un son işletim sisteminde kalma kararınızı sadece bir ay içinde vermeniz gerektiği. 1 ay geçtikten sonra geri dönmek için bilgisayarınızla gelen veya kendi oluşturduğunuz kurtarma medyasını kullanmanız gerekiyor.
    Windows XP'den gelen kullanıcıların geri dönüş yapıp yapamayacağı ise belli değil. Bu konuda sessizliğini koruyan Microsoft, seçenekleri Windows 7, 8 ve 8.1 olarak açıklamıştı.

5. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [h=3]Başlamadan önce[/h][​IMG]Sistem çapında değişiklikler yapmadan önce önemli dosyalarınızı ve fotoğraflarınızı mutlaka yedeklemenizi öneriyoruz, aksi halde yükseltme sırasında oluşabilecek sorunlar başınızı ağrıtabilir. Bunun için Dropbox, OneDrive gibi bulut depolama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Yedekleyeceğiniz dosyalar hassas ise, bunun için harici bir disk kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
    Önceki bir yüklemeye geri döneceğiniz için, elbette Windows 7, Windows 8, veya 8.1'den yükseltmiş olmanız şart. C sürücünüzdeki "Windows.old" klasörü, geri dönüş için gerekli dosyaları taşıyor; bu klasörü silmemiş olmanız gerekiyor.
    [h=3]Başlıyoruz[/h]Denetim Masasını ve ardından Güncelleme ve Güvenlik bölümünü açın. Şimdi sol taraftaki "recovery" ("kurtarma") seçeneğine tıklayın. Burada "Go back to a previous version of Windows" ("Windows önceki bir sürümüne geri dön") seçeneğini kullanmak istiyoruz.

6. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [h=3]Birkaç önemli nokta[/h][​IMG]Windows, geri döndürme işlemine başlamadan önce size bu işlemi neden yapmak istediğinize dair bir soru soracak. Ekrana gelen pencereyi kullanarak Microsoft'a Windows 10'u neden terk ettiğinizi söyleyebilirsiniz.
    Bunun ardından PC'nizin fişini çekmemeniz gerektiğini ve hangi dosyaların korunacağını söyleyen birkaç ekranla karşılaşacaksınız. İşlem bittiğindeeski parolanıza ihtiyacınız olabilir, bu yüzden eski parolanıza erişiminiz olduğundan emin olun.
    Ekranları geçtikten sonra Windows, geri dönmeyi gerçekten isteyip istemediğinizi bir kez daha soracak. Kabul etmenizin ardından Windows baştan başlayacak ve geri yükleme işlemi başlayacak. İşlem, biraz zaman alabileceğinden bu sırada kitap okuyabilir veya biraz Angry Birds oynayabilirsiniz.
    [h=3]Eski sisteminiz hazır[/h]İşlemler tamamlandığında kendinizi bir önceki işletim sisteminizde bulacaksınız. Bazı önemli dosyaları kaybetmiş olabilirsiniz, ancak size söylediğimiz gibi dosyalarınızı yedeklediyseniz, onları geri getirmekte sorun yaşamayacaksınız.
    İşler yolunda gitmezse ve Windows düzgün bir biçimde açılmazsa, makinenizle gelen kurtarma medyasını veya USB yükleme çubuğunu kullanarak temiz yükleme yapmanız gerekebilir.

Sayfayı Paylaş