Windows 10 Wi-Fi Şifrenizi Facebook Arkadaşlarınızla Paylaşabilir!

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [​IMG]Windows 10 çıktı çıkmasına ancak işletim sisteminin barındırdığı hata ve güvenlik açıkları, sistemin adının önüne geçmeye başladı.

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

10
    resmi olarak dünyaya sunulalı oldukça kısa bir süre oldu ancak bu kısa süre içinde,

'un yeni ve merakla beklenen işletim sisteminin pek çok açığı ile karşılaştık.

Bu açıklardan bazıları küçük, giderilebilecek çapta, bazıları ise kullanıcıya ciddi sorunlar çıkarabilecek şekilde önemli. Daha önce pek çok yazımızda Windows 10'un güvenlik açısından önemli sıkıntıları olduğundan bahsetmiştik. İşte bu haberimizde konu alacağımız şey de bu açıkla ilgili.
    Microsoft'un ücretsiz geçiş sunduğu Windows 10'u yükleyip kullanmaya başladıysanız dikkatli olmakta fayda var. Çünkü işletim sisteminin ''Wi-Fi Sense'' adındaki yeni özelliği, otomatik olarak Wi-Fi şifrenizi başkaları ile paylaşıyor. Wi-Fi Sense özelliği açık olduğu zaman Skype, Outlook, Hotmailve hatta

listenizle bulunan arkadaşlarınız, Wi-Fi çekim alanınızda bulundukları takdirde herhangi bir izin olmadan erişim sağlayabiliyorlar.

Microsoft bu durumu kullanıcılar zaman kaybı yaşamasın, kolaylık olsun diye yapmış ancak güvenlik konusunda önemli blogger'lardan biri olan Brian Krebs'e göre bu durum ''patlak vermeyi bekleyen bir facia'' gibi bir şey. Çünkü gerek Krebs, gerekse onun gibi düşünen diğer kişiler, insanların listelerinde bulunan kişilerin hepsinin bu konuda güvenilir olmayacağından endişeli.

Ancak şöyle de bir durum var -ki Microsoft da muhtemelen bu olayın tepki çekeceğini bildiğinin bu önlemi almış- ''Wi-Fi Sense'' özelliği isteğe bağlı olarak çalışıyor. Yani siz izin vermediğiniz takdirde bu özellik kullanımda olmuyor. Ayrıca yeni bir internet ağına katılırken de Microsoft her seferinde size Wi-Fi Sense'in durumu hakkında (açık olup olmadığı hakkında) bilgi veriyor. Sistemin internet ağınıza bağlanan kişiyle şifre paylaşımında bulunmaması, yani Wi-Fi şifrenizin bağlanan kişide gözükmemesi de Microsoft açısından olayın güvenli olarak kullanılmasını sağlamak amacıyla yapılmış bir hamle. Ancak bazıları bu durumun çok çabuk ve basit şekilde bir nevi hack'lenerek çözülebileceği görüşünde.
    Wi-Fi Sense bu bağlamda bakıldığı zaman son derece masum ve güvenilir gelebilir ancak, bilgisayarının ''onaylanmasında fayda olabileceği'' görüşünde olduğu her şeyi onaylayan kullanıcılar açısından sistem sıkıntılara yol açabilir (yani her şey ''önerilen'' ayarda olsun, ben bir şeye dokunmayayım diyen kullanıcılar bu özelliği de aktif hale getirebilir).

Bakalım bu yeni sistem blogger'ların düşündüğü gibi Windows 10 kullanıcıları açısından küçük çaplı bir faciaya dönüşecek mi, yoksa Micrososft'un geliştirirken düşündüğü gibi masum şekilde kalabilecek mi?

Sayfayı Paylaş