Windows 10, Son Windows Mu?

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows bitiyor mu? Geçtiğimiz hafta ilk olarak maxicep.com tarafından yayınlanan bir makale ile Windows’un geleceği hakkında bir çok yazı yayınlandı. Gerçekler ise yine maxicep’te…
    Microsoft, son bir kaç aydır yoğun bir şekilde Windows 10 güncellemesi üzerinde çalışıyor. Öte yandan firmanın Windows platformunun geleceğine yönelik planları da yöneticilerin açıklamalarının satır aralarında yer alıyor. Son günlerde Microsoft hakkında en çok sorulan soru ise “Windows 10, Windows’un son güncellemesi mi?” oldu.
    Evet, aslında alışık olduğumuz Windows güncellemeleri artık yayınlanmayacak. Bu ne demek? Şöyle ki Microsoft bugüne kadar Windows sürümlerinde Windows 7, Windows XP, Windows Vista gibi “yeni isim” ve yep yeni bir sürümle karşımıza çıkmıştı. Fakat bu düzen artık değişiyor. Microsoft, Windows ekosisteminde yep yeni bir düzene geçiyor. Bu düzende Windows tüm platformlarda aynı özellikler ve aynı tasarım dilini kullanacak.
    Windows bitmiyor. Tam tersi Windows 10 güncellemesi ile belki de en uzun ömürlü Windows sürümü olarak kullanıcıların hizmetinde olacak. Büyük çaplı güncellemeler yerine periyodik olarak küçük ama önemli düzeltme ve güvenlik güncellemeleri yayınlanmaya devam edecek.

Microsoft, Windows 10 güncellemesinde Eylül ayından bû tarafaWindows Insider programı ile kullanıcıların taleplerini toplayarak geliştirmelerine devam ediyor. Bu nedenle Windows 10 güncellemesi yayınlandığında kullanıcılarla birlikte geliştirilen ilk işletim sistemi olacak. Yaklaşık 3.7 milyon kullanıcının katıldığı Windows Insider programı sayesinde, çok büyük bir kullanıcı kitlesinin alınan tavsiye, öneri ve geri bildirimlerle geliştirilen Windows 10 güncellemesi, kullanıcı dostu en iyi işletim sistemi olma iddiasında. Bu nedenle de tamamlandığında, uzun yıllar yeni bir sürüme ihtiyaç duymayacak.
    Microsoft ayrıca Windows platformunu bir işletim sisteminden çok daha farklı olarak bir servis hizmeti haline getirmeye çalışıyor. Bu servis, bilgisayarlardan akıllı telefonlara, M2M cihazlardan, nesnelerin interneti ile güçlenecek tüm teknoloji alanlarında hizmet verecek. Daha açık konuşmak gerekirse, bir banka ATM’si, ya da sağlık alanında kullanılan Manyetik Rezonans makinelerinden, bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlara kadar her alanda Microsoft’un Windows servisinigörmek mümkün olacak.
    Microsoft, Windows 10 güncellemesini ne zaman yayınlanacağı konusunda her hangi spesifik bir tarih vermedi. Fakat yaz aylarında tamamlanacağı belirtilen Windows 10 güncellemesinin Temmuz ayı sonunda, bilgisayarlar için tüketicilere sunulacağı tahmin ediliyor. Devamında ise Windows 10 Mobile güncellemesi ile akıllı telefonlar için Windows 10 da kullanılabilir olacak.

Sayfayı Paylaş