Windows 10 işletim sistemi büyümeye devam ediyor

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Microsoft’un 2015’de sunduğu yeni Windows 10 işletim sistemi yükselişini sürdürüyor…

Yazılım dünyasının en güçlü isimlerinden olan Microsoft, sunduğu işletim sistemi Windows ile PC segmetinde uzak ara liderliğini sürdürürken, diğer taraftan akıllı telefon pazarında da Windows Phone ile Android ve iOS karşısında mücadelesine devam ediyor.

Teknoloji devi geçtiğimiz sene içerisinde hem PC segmenti, hem de akıllı telefon pazarı için geliştirdiği Windows 10 adındaki yeni işletim sistemini sunmuştu. Windows 10 işletim sistemi, PC segmentinde Windows 7 / 8 / 8.1 yüklü cihazlara ücretsiz olarak yüklenebiliyor ve gün geçtikçe de bu işletim sisteminin pazar payı da artmaya devam ediyor.

Pazar analizi gerçekleştiren NetMarketShare üzerinden PC segmentinde işletim sistemi pazar payına dair bazı araştırma sonuçları geldi. Buna göre Ocak 2016 verilerine göre Windows 10 işletim sistemi %11.85 pazar payına ulaşmış durumda.

Baktığımızda Microsoft’un oldukça başarılı işletim sistemlerinden olan Windows 10’un %52.47 ile lider olduğu görülüyor. Ayrıca Windows XP de %11.42 pazar payına sahip ve Windows 10’un hemen ardında yer alıyor. Windows XP de, Microsoft’un başarılı işletim sistemi sürümlerinden bir tanesiydi.

Windows 8.1 ve 8 %10.4 ve %2.68 pazar payına sahipler. Diğer taraftan Apple’ın kendi Mac modellerinden kullandığı Mac OS X sürümleri de az da olsa pazar payı ile pastadan pay alıyor.

Sayfayı Paylaş