Windows 10 gizlilik ayarları rehberi!

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [h=2]Kişisel verilerin korunması için yapılması gerekenler…
    [/h]Bilindiği üzere işletim sistemleri, kullanıcıların birçok verilerine ulaşabiliyor. 29 temmuzdan itibaren indirilmeye sunulan Windows 10’un varsayılan gizlilik ayarları, kullanılan bütün bilgileri toplamak veMicrosoft’a göndermek üzere ayarlanmış şekilde bulunuyor. Rehberimize devam etmeden önce

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

okumanızı tavsiye ediyoruz. Windows 10’da oyuncular için “gözlerden uzak” olmanın yollarını bu rehberimizde açıklayacağız.

[h=2]Kurulum sırasında yapılan ayarlar[/h]Eğer hala Windows 10 yükseltmesi yapmadıysanız birazdan bahsedeceğimiz ayarlar sizin için çok önemli. Kurulum aşamasında gizlilik ile ilgili seçeneklerin bize sunulması büyük bir kolaylık sağlayacak. Kurulumu yaptıysanız ve “Hızlı Ayarları Kullan” seçeneğini tercih ettiyseniz sizi “kurulum sonrası yapılacak gizlilik ayarları” bölümüne atlamanızı tavsiye ederim.
    Kişiselleştirme (Personalization): Bu ayar işletim sisteminin kendini, sizin konuşmanıza veyazmanıza göre ayarlamasını sağlıyor. Bu fonksiyon, kişisel bilgilerden veya takvimde bulunan bilgilerden yardım alarak çalışmaktadır.
    Reklam Kimliği (Advertising ID): Reklam kimliği adı altında Windows 10 ile size bir hesap açılır. Bu kimlikle beraber girdiğiniz bilgiler ışığında size reklamların gösterilmesi sağlanır.
    Konum (Location): Bu seçeneği açık bırakırsanız Windows 10 cihazınız IP adresinden bulunduğunuz yerin hakkında bilgi edinir ayrıca bunu Microsoft’un sunucularında barındırır. Microsoft, bazı güvenilir partnerlere konum bilgilerini gönderebilir. Bu kısımda yaşadığımız endişe, güvenilir partnerler olarak geçen kısım hakkında herhangi bir bilgi paylaşılmamış.

Akıllı Güvenlik Filtresi: (SmartScreen Filter): Microsoft’un iddiasına göre SmartScreen Filter, yeni tarayıcı olan Edge’in güvenliğinden sorumlu. Edge ile indirme yaparken veya sitelerde dolaşırken SmartScreen Filter, bilgisayarın virüslere karşı korunmasını sağlıyor. Güvenliği sağlaması açısından güzel görünen SmartScreen Filter yaptığımız her hareketten haberdar olması ürkütücü gelmekte.Filtrelemeyi kapatarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.
    Sayfa Tahmini (Page Prediction): Sayfa tahmini olarak isimlendirebileceğimiz bu özellik, internet tarayıcılarında herhangi bir siteye girdiğimizde bir daha ki gireceğimiz sayfanın tahmin edilip sayfa kaynaklarının önceden yüklenmesi gibi bir çalışma sistemi bulunuyor.
    Wi-Fi Hassas Ayar (Wi-Fi Sense Options): Kurulum yaparken Wi-Fi ayarlarına geldiğinizde iki seçeneğiniz bulunmakta. Wi-Fi modeminizin şifresini girerek bağlanmak seçeneği normal olan kısım. İkinci kısım ise daha önce Outlook, Facebook veya Skype üzerinden iletişime geçtiğiniz arkadaşınızın yakın alanda kullanılabilir internetine bağlanması.
    Hata Raporu Gönderme (Error and Diagnostics): Son gizlilik ayarı ise bilgisayarınızın hata raporu göndermesini onaylamak hakkında. İşletim sistemi ile ilgili bir sorununuz olduğunda hata raporu göndererek Microsoft çalışanlarını bilgilendirip yaşadığınız soruna çözüm bulmasını sağlayabilirsiniz.

[h=2]Kurulum sonrası yapılacak gizlilik ayarları[/h]Kurulum aşaması bittikten sonra gizlilik ayarları ile ilgili değişiklik yapmak istiyorsanız rehberimize devam edelim. Öncelikle “Başlat Menüsü> Ayarlar> Gizlilik” adımlarını takip ederseniz bahsettiğimiz gizlilik ayarlarına ulaşabilirsiniz. Gizlilik ayarlarının alt sekmelerinde 13 farklı ayar bulunmakta. İlk seçenek olarak “Genel” sekmesi bulunuyor. Bu sekmedeki ayarlardan endişe duyduğunuzu kapatabilirsiniz. Bu gizlilik ayarlarını elden geçirirken örnek olarak mikrofona erişim sağlayan uygulamalarda değişimler yapabilirsiniz. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz bütün seçeneklere “Ayarlar” kısmından ulaşabilirsiniz.
    Cortana: Microsoft’un Xbox platforumuna özel olarak çıkarttığı Halo’dan bildiğimiz Cortana, kişisel asistan görevini üstleniyor . Master Chief karakterine uzun serüveninde sürekli yardımcı olan Cortana, artık bize yardımcı olmak için çabalıyor. Çabalıyor diyorum fakat hala uğraşması gereken birçok nokta bulunmakta. Mesela ülkemizde Cortana maalesef aktif olarak görünmüyor.
    Kişiselleştirilmiş Reklamlar: Birçok ayardan bahsetmemize rağmen bazı gizlilik ayarları işletim sisteminde bulunmamakta. Bahsettiğimiz ayarlara Microsoft’un kendi sayfası olan “

” sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yerel Hesaplar: Windows 10 kullanırken her zaman Microsoft hesabınızı kullanmak zorunda değilsiniz. Cihazınıza ait bir yerel hesap oluşturarak yukarda bahsettiğimiz tehlikeli gizlilik ihlallerinden kurtulabilirsiniz.
    Umarız sizin için hazırladığımız rehberimiz endişelerinize çözüm olmuştur. PC oyuncularının mecbur olarak kullandığı Windows platformu için bulunan tehlikeleri göz ardı etmemek gerekir.

2. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [h=1]Windows 10’da Bilgisayar Adı Nasıl Değiştirilir ?[/h][h=2]Windows’un son sürümü olan 10. Sürümde bilgisayarınızın adını nasıl değiştirebileceğinizi anlatıyoruz.[/h][​IMG]Windows 10 kurulumu yaparken size bilgisayar adını sorar ama genelde bu adım biran önce kurulumu bitirme telaşından es geçilir. Bu durumda ne yapmamız gerektiğini, bilgisayar adını nasıl değiştireceğinizi sizlere ayrıntılı şekilde aşağıda anlatmaya çalışacağız.
    Sırasıyla modern ayarlar menüsünden Ayarlar > Sistem > Hakkında menüsünde bulunan “Bilgisayarı yeniden adlandır” seçeneğine tıklıyoruz ve koymak istediğiniz adı giriyorsunuz.
    Bu işlemleri yaptıktan sonra karşımıza çıkan bigisayarı yeniden başlatmanız gerektiği uyarısını onaylamak yeterli olacaktır.

Sayfayı Paylaş