Windows 10 dağıtımı başladı! Windows 10 kurulumu ve yenilikler

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10 dağıtımı başladı! Windows 10 kurulumu ve yenilikler

Microsoft, Windows 10 işletim sistemini dağıtmaya başladı. Windows 10'u nasıl yüklerim? Windows 10 ile gelen yenilikler ve tanıtım

Microsoft’un son yıllardaki en büyük projelerinden biri olan Windows 10 işletim sisteminin beklenen dağıtım tarihi nihayet geldi çattı. Microsoft, 29 Temmuz (bugün) itibariyle yeni yazılımın dağıtım işlemini başlattı. Windows 10 işletim sistemi ülkemiz kullanıcıları tarafından saat 07.00’dan itibaren yüklenebilecek.
    Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemlerine sahip kullanıcıların yükseltme yapabileceği Windows 10 için kullanıcıların rezervasyon yaptırmaları gerekiyor. Microsoft bir süredir rezervasyon için kullanıcılara iletiler göndermekte. Bilgisayarınızın sağ alt kısmında alt bölümdeki rezervasyon simgesiyle karşılaşmış olmanız gerekiyor. Eğer bu simgeyle henüz karşılaşmadıysanız yapmanız gerekenler çok basit.
    Konuya ilişkin daha fazla detaya Microsoft’un

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

resmi sayfadan ulaşabilirsiniz.

Windows 10'u rezerve edin
    *Eğer henüz rezerve etmediyseniz öncelikle Windows 10' u rezerve edin. Uygulamayı bulmak için:
    *Başlamak için görev çubuğunun sağ ucundaki küçük Windows simgesine tıklayın.
    *Uygulama penceresinde "Ücretsiz yükseltmenizi rezerve edin" öğesine tıklayın.
    *Bu rezervasyon için bir onay almak istiyorsanız e-posta adresinizi girin.
    Rezervasyonunuzu yapmanızın ardından Windows 10 kullanıma sunulduğunda (29 Temmuz) bilgisayarına inecektir. Ancak güncelleme kademeli olarak dağıtılıyor ve sıranın size gelmesi birkaç günü bulabilir. Eğer lisanlı bir kullanıcıysanız Windows 10 yükseltme işlemini bir yıl içerisinde dilediğiniz zamanda (29 Temmuz 2016 tarihine kadar) gerçekleştirebilirsiniz. Ancak burada önemli bir ayrıntıyı hatırlatalım; Windows 10 ilk bir yıl için ücretsiz olacak. Bir yıldan sonra lisanslı bir kullanıcı olsanız bile yükseltme için ücret ödemek zorunda kalacaksınız
    .[​IMG]

Sistem Gereksinimleri

Bilgisayarınız ya da tabletinizde Windows 10'a yükseltme gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdakiler gereklidir:

• En yeni işletim sistemi: En son sürüme sahip olduğunuzdan emin olun; Windows 7 SP1 ya da Windows 8.1 Update.
    • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ya da SoC
    • RAM: 32-bit için 1 gigabayt (GB) veya 64-bit için 2 GB
    • Sabit disk alanı: 32-bit işletim sistemi için 16 GB 64-bit işletim sistemi için 20 GB
    • Grafik kartı: WDDM 1.0 sürücü ile DirectX 9 ya da sonrası
    • Ekran: 1024x600

Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarının geçiş yapabilcekleri Windows 10 sürümleri;

Windows 10 ile gelen yenilikler
    1.Cortana: Microsoft’un Windows Phone ekosisteminde kullandığı sesli asistan hizmeti Cortana, Windows 10’la birlikte artık masaüstünde kullanılabilecek. Ülkemiz kullanıcıları ilk aşamada sesli asistan hizmetinden yararlanamayacak.
    2.Microsoft’un yeni Tarayıcısı Microsoft Edge: Microsoft’un Windows 10’a dahil ettiği yeni nesil tarayıcı Microsoft Edge, Internet Explorer’ın kötü hatıralarını sonlandıracaktır. Cortana entegrasyonu sağlayan tarayıcıyla web sitelerinde gezinirken not almak mümkün. Microsoft Edge’de kullanıcıların çevrimdışıyken bile yararlanabilecekleri okuma modu bulunuyor. Yeni nesil tarayıcı ayrıca güvenlik özellikleriyle dikkat çekiyor.
    3. Xbox Live ve yeni Xbox oyunları Windows 10’da: Microsoft, Windows 10’la birlikte oyun tutkunlarını da memnun ediyor. XBox Live ve yeni XBox uygulamaları da Windows 10 ile uyumlu olacak. Anlayacağınız oyunseverler Windows 10 üzerinden XBox Live ve yeni XBox oyunlarına erişebilecek. Kullanıcılar ayrıca Game DVR özelliği sayesinde oyunda diledikleri anı kaydedebilecek.
    4.Microsoft Hello: Microsoft’un Windows 10 işletim sisteminde üzerinde en çok durduğu konulardan biri de güvenlik. Yazılım devi Windows 10 ile birlikte cihazların daha güvenli olacağı ve çok çeşitli güvenlik doğrulama araçlarının yer alacağını daha önce açıklamıştı. Bu noktada Windows 10’ın giriş ekranında çok çeşitli güvenli doğrulama araçlarının (parmak izi, göz irisi, yüz tanıma) yer aldığı Windows Hello’yu duyurdu.
    5. Microsoft Groove: Windows 10 ile birlikte Xbox Müzik’in yerini Groove Music alacak. Groove Music Windows 10 yayınlanır yayınlanmaz yeni sisteminin bir parçası olarak hizmet vermeye başlayacak. Groove Music sade ve kullanımı kolay bir arayüzü beraberinde getiriyor. Klavye, fare ve dokunmatik ekranla kontrol edilen müzik hizmetinde 40 milyonu aşkın şarkı yer alıyor.
    Groove Music’et şarkının yanı sıra film ve dizi hizmeti de bulunacak. Hizmet, Windows Phone işletim sitemiyle çalışan cihazlarla senkronize olabiliyor. Bu sayede bilgisayarda başlatılan bir içerik telefon ya da tablet üzerinden devam ettirilebilecek. Groove Music ayrıca OneDrive bulut hizmetiyle de senkronize olabilecek. Özel aboneli fiyatları aylık 9.99 dolar, yıllık ise 99 dolar açıklanan Groove Music, Windows 10 sonrası Windows Phone cihazlar, Xbox, Android ve iOS için yayınlanacak. Xbox Music aboneliği bulunanlar Groove Music sonrası da hizmetten yararlanmayı sürdürecek
    6. Dilediğiniz Office uygulamasını satın alın: Office uygulamalar Windows 10 işletim sistemiyle birlikte dokunmatik kontrolleri kavuşuyor. Kullanıcılar artık fare ve klavye olmadan da Office uygulamaları üzerinde düzenlemeler yapabilecek. Üstelik Windows 10’da tüm Office paketini satın almak zorunda değilsiniz. Yani hiç kullanmayacağını Excel ya da PowerPoint uygulamaları için ekstra para ödenmeyecek.
    7. 2'si 1 arada cihazlar: ikisi bir arada cihazlar her geçen gün daha fazla benimseniyor. Süreklilik (Continuum) modu özelliği sayesinde 2’si 1 arada (hibrid) cihazlarda, klavye-fare-dokunmatik geçişler kolayca yapabilecek.7
    8.Windows Store: Windows 10’un platformları birleştiren bir diğer gücü Windows Store (Windows Mağaza) olacak. Windows 10 ve Windows 10 Mobile kullanıcılarının ortak yararlanacağı uygulama mağazasında uygulama kurulumu ve kaldırma işlemi her zamankinden daha kolay olacak. Tasarımı değişen uygulama mağazasına Müzik bölümünü de ekleyen Microsoft ayrıca uygulama satın alımı esnasında çok çeşitli ödeme seçenekleri sunuyor.
    9. Universal uygulamalar: Microsoft, Windows 10’la birlikte masaüstü ve mobil platformları birleştirmek istiyor. Ortak uygulama mağazası bu gelişmenin önemli ayaklarının birini oluşturuyor. Bir diğer önemli detay ise Universal uygulamalar. Windows 10’da yer alan Universal uygulamalar hem masaüstü hem de mobil platformlarda aynı deneyimi sunacak. Şimdilik Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve Outlook, Universal uygulamaların başını çekiyor. Microsoft’un Windows 10 için yayınlayacağı güncellemelerle Universal uygulamalar zamanla artacak.
    10. OneDrive artık daha gelişmiş: Windows 10 ile birlikte değişimden nasibini alan uygulamalardan biri de OneDrive olacak. Arayüzü değişen OneDrive, Windows kullanıcılarına 15GB ücretsiz depolama sunuyor. Office 365 aboneleri ise sınırsız depolama alanından yararlanabiliyor. Windows 10 kullanıcıları artık masaüstüden hazırladıkları bir belge ya da dökümanı OneDrive’a atarak mobil cihazlar üzerinden (Android ve İos dahil) aynı işlemi sürdürebilecekler.
    11. Diğer yenilikler: Yukarıda sıraladığımız yeniliklerin yanında yenilenen başlat menüsü ve yeniden boyutlandırılabilir kutucular, seçilebilir güncellemeler, Windows Defender (Microsoft’a göre Windows 10 en güvenli Windows sürümü), Snap-Assist ve çoklu masaüstü kullanımı, HoloLens ile Holografik deneyimi, Yeni Microsoft Surface Hub ve başlat çubuğunda Universal aramalar Microsoft’un Winodws 10’a dahil ettiği diğer yenilikler oldu.

2. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Lisans anahtarı olanlar için Windows 10 fabrika imaj dosyaları yayınlandı

Lisans anahtarı olanlar için Windows 10 fabrika imaj dosyaları yayınlandı

Microsoft 29 Temmuz itibariyle daha önce rezervasyon yapan kullanıcılar için Windows 10 güncellemesini 190 ülkede resmen başlattı. Windows 10 güncellemesi ülkemizde saat 07.00’dan itibaren kullanıcılarla buluşmaya başladı.
    Yazılım devi bir yandan 3GB’ı bulan Windows 10’un dağıtım işlemini sürdürürken, diğer taraftan elinde ürün anahtarı olan başka bir ifadeyle rezervasyon yapmayan ya da güncellemeyi dilediği an yüklemek isteyen kullanıcılar için Windows 10’un fabrika imaj dosyalarını resmi site üzerinden indirmeye sundu.
    Windows 10 ISO dosyalarını 32 ve 64 bit şeklinde

indirebilirsiniz. Yükleme işlemine başlamadan önce Microsoft tarafından hazırlanan kılavıza alt bölümde göz atabilirsiniz.

-Şunlara sahip olduğunuzdan emin olun:
    *Bir İnternet bağlantısı (İnternet servis sağlayıcısı ücreti ödemeniz gerekebilir).
    *Bir bilgisayarda, USB'de veya harici sürücüde indirme işlemi için yeterli veri depolama alanı.
    *Medya oluşturmak istiyorsanız, içinde en az 4 GB boş alan bulunan boş bir USB veya DVD (ve DVD yazıcı). İçindeki tüm içerik silineceğinden boş bir USB veya DVD kullanmanızı öneririz.
    *

okuyun.

İşletim sistemini ilk kez yükleyecekseniz, Windows ürün anahtarınıza (xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx) ihtiyacınız olacaktır. Ürün anahtarları ve ne zaman gerekli oldukları hakkında daha fazla bilgi için

sayfasını ziyaret edin.

*Enterprise sürümlerini indirmek için

oturum açın.

3. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Microsoft, nihayet Windows 10 güncellemesini yayınladı ve büyük Windows 10 güncellemesi tüm dünyada başladı. Peki Windows 10 güncellemesinde neler yeni?
    Dünyanın bir numaralı yazılım üreticisi Microsoft, aylardır süren yoğun bir çalışma sonucu oluşturduğu Windows 10 güncellemesini nihayet tamamladı ve kullanıcılara sunmaya başladı. Sayısız yenilik ve yepyeni bir kullanıcı deneyimini sunan Windows 10 güncellemesi hakkında Microsoft, yenilikleri ve özellşkleri içeren Blog yazıları yayınlamaya devam ediyor.
    Microsoft, Windows 10 işletim sistemini ücretsiz yükseltme ve Windows 10’a sahip yeni PC’ler ve tabletler ile kullanıcılarına ve kurumlara bugün duyurdu. Windows 10, daha kişisel ve üretken bir deneyim sunan Cortana (1), Xbox uygulaması ve Microsoft Edge gibi yeniliklerin yanı sıra Başlat Menüsü, yeni Office Mobil uygulamaları ve daha birçok özelliği bir arada barındırıyor. Şimdiye kadar tasarlanan en güvenli Windows olan Windows 10’un yenilik ve güvenlik güncellemeleri de otomatik olarak sağlanıyor. Windows 10; PC, tablet, telefon, Raspberry Pi, Xbox One, HoloLens gibi 2.000’den fazla farklı cihazda ortak deneyimi sunacak. Windows 10’da yeni ve yenilikçi uygulama deneyimlerinin kapısını aralayacak olan yeni Windows Mağaza ve Windows Yazılım Geliştirme Kiti de bugün kullanıcılarla buluşacak.
    Yıl boyunca sürecek olan farklı girişimlerle Windows 10, dünyada fark yaratan insanlara ve kurumlara dokunmaya devam edecek. Microsoft, #UpgradeYourWorld hashtag’iyle bireylerin dünyayı nasıl iyileştirebileceklerini anlatmaları ve küresel bir sivil toplum örgütüne oy vermeleri konusunda insanları cesaretlendiriyor. #UpgradeYourWorld ve #Vote hashtag’lerinin Instagram, Facebook ya da twitter‘da kullanılması sonucunda seçilen kuruma bağışta bulunulacak. UpgradeYourWorld ile ilgili daha fazla bilgiye

adresinden ulaşılabilir. Microsoft, Türkiye’de de sivil toplum örgütleriyle planladığı ve insanların hayatını iyileştirmek amacıyla çalışmaları en kısa zamanda paylaşacak.

Microsoft’un Windows ve Cihazlar Grubu Başkan Yardımcısı Terry Myerson konuyla ilgili olarak “Bugün yeni bir Windows çağı başlıyor. Windows 10, beş milyondan fazla üye kullanıcının geri bildirimiyle şekillendi ve ücretsiz bir yükseltme ile kullanıcıların ve kurumların hizmetine sunuldu. Tanıdık, mobil ve güvenli bir deneyim yaşatacak olan Windows 10, Microsoft’un daha kişisel bilgisayar vizyonunu ortaya koyuyor. İş ortaklarımızla beraber, dünya çapındaki tüm bireylerin ve kurumların önemli işler başarması için onları güçlendirecek en iyi Windows’u sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

[h=3]Windows 10: Şimdiye kadar sunulan en iyi Windows[/h]Gerekli tüm güncellemeleri hızlı ve kesintisiz olarak gerçekleştiren Başlat Menüsü ve Canlı kutucuklar ile Windows 10 hızlı ve tanıdık olduğumuz bir deneyim sunuyor. Yanı sıra Windows 10, Microsoft’un sunduğu en güvenilir Windows olma özelliğini taşıyor. Windows 10 casus ve istenmeyen yazılımlara karşı savunma sağlayan Windows Defender ve SmartScreen zenginleştirmeleriyle virüslere, kötü amaçlı yazılımlara ve e-dolandırıcılığa karşı koruma sağlarken; Windows Hello özelliği ile hızlı, güvenli ve şifre kullanılmadan biyometik yöntemlerle güvenli bir oturum açma sağlıyor. En son özellikler ve güvenlik güncellemeleri cihazın ömrü boyunca kullanıcılara ücretsiz güncellemelerle sunulacağından Windows 10’da güncel kalmak çok daha kolay olacak.
    Ses, kalem ve mimik girişleri sayesinde PC ile doğal bir etkileşim kuran Windows 10, çok daha kişisel ve üretken bir deneyim sunuyor. Windows 10, Office ve Skype ile mükemmel bir uyumda çalışabiliyor, Snap (Tutturma) ve Görev Görüntüleyicisi uygulamaları arasında kolayca geçiş yapıp organize olunmasını sağlıyor.

• Cortana adlı dijital asistanla doğru bilgiyi doğru zamanda bulmak kolaylaşıyor.
    • Yeni tarayıcı Microsoft Edge, kullanıcıların hızlı bir şekilde web’de arama, okuma, not alma ve paylaşma yapabilmesini sağlıyor.
    • Entegre olarak sunulan Xbox uygulaması, Xbox deneyimini Windows 10’a taşıyor; Xbox ve Windows 10 cihazları arasında arkadaşları, oyunları ve yetenekleri bir araya getiriyor.
    • Süreklilik modu Continuum, dokunmatik ve masaüstü cihazlar arasında uygulamaları ve deneyimleri en iyi şekilde optimize ediyor.
    • Fotoğraflar, Haritalar, Microsoft’un yeni müzik uygulaması Grove ve Filmler&TV’yi içeren Yüklü Uygulamalar eğlence ve üretkenlik imkanı sunuyor.
    • Microsoft Phone Companion uygulaması, iPhone, Android ya da Windows telefonların Windows yüklü cihazlar ile uyum içinde çalışmasını sağlıyor.
    • Windows 10 tabletler için tüm yeni Office Mobil Uygulamaları bugün Windows Mağaza’da sunuluyor (2). Office Mobil uygulamaları, tüm cihazlarda güçlü dokunmatik deneyimi yaşatıyor. Tüm özelliklere sahip OneNote, Windows 10’a yüklenmiş olarak geliyor ve dijital olarak not alma ihtiyaçlarını karşılıyor. Yakın gelecekte sunulacak olan Office’in masaüstü uygulamaları (Office 2016) uzman içerik üreticilerine en zengin özellikleri sunacak.
    Son olarak Microsoft Türkiye Windows ve Cihazlar Grup Yöneticisi Kadir Şener “Bugün Windows 10’u kullanıcılarımızla buluşturduğumuz için çok mutluyuz. Son kullanıcılarımızın ve kurumların ihtiyaç duyduğu ve istediği özellikleri Windows 10 ile beraber onlara sunuyoruz. Kullanıcılarımızın cihazlarını Windows 10’a yükseltmelerini ve yepyeni çözümlerimizle tanışmalarını sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.
    Windows için yükseltme, yeni ve uyumlu cihazlar ve uygulamalarla ilgili ek bilgiye

‘dan ulaşabilirsiniz.

4. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [FONT=WOL_Reg]Ürün anahtarınızı nerede bulabileceğiniz hakkındaki videoyu izleyin. (Açıklamalı alt yazıları kendi dilinizde görüntülemek için [FONT=WOL_Bold]Kapalı açıklamalı alt yazı[/FONT]düğmesine dokunun veya tıklayın [​IMG].)[/FONT]
    [FONT=WOL_Reg]Ürün anahtarı, Windows'u etkinleştirmek için kullanılan 25 karakterli bir koddur. Etkinleştirme, Windows'un Microsoft Yazılımı Lisans Anlaşması'nın izin verdiği sayıdan daha çok bilgisayarda kullanılmadığını doğrulamaya yardımcı olur.[/FONT]
    [FONT=WOL_Reg]Ürün anahtarınız Windows DVD'sinin geldiği kutunun üzerinde veya Windows'u satın aldığınızı gösteren e-posta iletisindedir. Şuna benzer: ÜRÜN ANAHTARI: XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX. Windows'un önceden yüklenmiş olduğu bir bilgisayar aldıysanız orijinal anahtarı öğrenmek için bilgisayar üreticisiyle iletişim kurun.[/FONT]
    [FONT=WOL_Reg]Windows'u yeniden yükleme ihtimaline karşı ürün anahtarının bir kopyasını kaydetmeniz iyi olacaktır.[/FONT]

5. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10 Nasıl Yüklenir?

Windows 10 güncellemesinin dağıtımına başlandı. Peki, Windows 10 otomatik olarak yüklenmiyorsa ne yapılmalı? İşte adım adım Windows 10 yükleme

[​IMG]Microsoft, gece saatlerinde yeni işletim sistemi Windows 10 için önyükleme işlemini gerçekleştirme başladı. Türkiye saati ile07:00'da Windows 10 rezerveişlemini gerçekleştiren kullanıcılara sunulan Windows 10 güncellemesi; Denetim Masası>Windows Update bölümünden yükleniyor. Ancak bazı kullanıcılar Windows 10 önyükleme dosyalarını indirmesine rağmen güncelleme işlemini gerçekleştiremiyor. Peki, Windows 10 nasıl yüklenir?
    Adım Adım Windows 10 Yükle

1. Adım: Denetim Masası>Windows Update bölümünden güncellemeleri denetleyin. Eğer Windows 10 güncellemesi görünmüyorsa 2. adımı izleyin.
    2. Adım: C:\Windows\SoftwareDistribution\Download bölümündeki her şeyi silin.
    3. Adım: Komut İstemini (cmd.exe) yönetici olarak çalıştırın. Komut istemini görev çubuğundaki Windowslogosuna sağ tıklayarak çalıştırabilirsiniz. Ya da arama kısmına[B] cmd.exe yazıp, çıkan arama sonucuna sağ tıklayıp [B]yönetici [B]olarak çalıştırabilirsiniz.[/B][/B][/B]
    4. Adım: Yönetici olarak çalıştırdığınız Komut İstemi bölümüne wuauclt.exe /updatenow komutunu yazın ve enter tuşuna basın.
    [FONT=inherit]5. Adım[/FONT]: Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra Windows 10 güncellemesi otomatik olarak inecektir. İndirmeyi;Denetim Masası>Windows Updatebölümünden görüntüleyebilirsiniz.
    [FONT=inherit]Sisteminiz Windows 10 Destekliyor Mu?[/FONT]

[FONT=PT Sans][B]Windows 10'u indirme aşamasına balıklama atlamadan önce ilk olarak kullandığınız sistemin [B]Windows 10'u destekleyip, desteklemediğine bakmanızı tavsiye ediyoruz. [/B][/B][/FONT][B]
    [COLOR=#242424][FONT=PT Sans]Bunun için her ne kadar [B]Microsoft, minimum sistem gereksinimlerini açıklasa da eğer sınırın hemen üstünde bir sisteme sahipseniz,[B]Windows 10'un başka kişiler tarafından test edilmesini bekleyip, onların deneyimlerine göre sisteminize kurup kurmamaya karar vermenizin daha mantıklı olabileceğini de hatırlatalım.[/B][/B][/FONT][/COLOR][B][B]
    [B][COLOR=#800000][FONT=inherit]Windows 10 Minimum Sistem Gereksinimleri[/FONT][/COLOR]

[COLOR=#242424][FONT=PT Sans][B]İşlemci: 1 GHz ya da daha hızlı
    [B]Bellek: 32 bit için 1 GB, 64 bit için 2 GB
    [B]Disk alanı: 32 bit için en az 16 GB, 64 bit için en az 20 GB
    [B]Ekran kartı: En az Microsoft DirectX 9 destekli[/B][/B][/B][/B][/FONT][/COLOR][/B][/B][/B][/B]

6. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10 ISO dosyalarını indirin!

Microsoft'un bugün tüm dünyada kullanıma sunduğu Windows 10'un ISO dosyalarını indirebilirsiniz!

Windows 10 bugün resmi olarak tüm dünyada tüketicilere sunuldu. Çoğu kullanıcı Windows 10'un ücetsiz sürümünü Windows Update aracılığı ile indirebilecek. Eğer işletim sisteminin ISO dosyalarına ihtiyacınız varsa, Microsoft bunu sizin için sağlıyor.
    Başlamadan önce aşağıdakileri sağladığınızdan emin olun:

• Bir internet bağlantısı
    • Bilgisayar, USB veya harici diskinizde kullanılabilir yeterli disk alanı
    • Dosyayı medya ortamına aktarmak istiyorsanız 4GB boş bir USB veya DVD (ve DVD yazıcı)
    • İşletim sisteminizi ilk kez kuracaksanız Windows ürün anahtarına (xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx) ihtiyacınız olacak.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Windows 10 Home ve Pro versiyonları için çoklu dil için uygun ISO dosyalarını indirebilirsiniz.
    İndirin:

7. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 kullanıcıları ikiye böldü. Peki Windows 10'a geçerken acele etmeli miyiz? Windows 10 kararınızda size yardımcı olacak ipuçları

[​IMG]Teknoloji ve yazılımtutkunlarının uzun süredir merakla bekledikleriWindows 10 geçtiğimiz gün yayınlandı. Windows 10'un yayınlanmasıyla birlikte internet üzerinde dünya çapında büyük bir yoğunluk yaşanmaya başladı.
    Bu yoğunluğun asıl sebebi ise lisanslı Windows kullanıcılarının Windows 10'a ücretsiz olarak erişebilecek olmasıydı.
    Özellikle Windows 8 kullanıcıları, Windows 10 indirmeye açılır açılmazMicrosoft serverlarına adeta hücum ettiler. Windows 7kullanıcıları iseWindows 8 kullanıcılarına oranla, Windows 10 konusunda biraz daha mesafeli yaklaştılar.
    Tabi ki bunun ana nedeni Windows 7'nin Windows 8'e göre daha stabil ve sorunsuz çalışabiliyor olmasıydı.
    Peki, şimdi gelelim kafalardaki asıl soruya;
    Windows 10 yüklemeli miyim?

Birçok kullanıcının kafasına aynı soru var. Windows 10 yüklemeli miyim? Bu sorunun yanıtı ise tamamen sizin beklentilerinize göre şekillenecek diyebilirim.

Kullanıcıların büyük bir kısmı, Windows 10'un daha yükleme aşamasında sorun vermeye başladığından yakınıyordu. Windows 10'un yüklenirken donup kaldığı, ekranın geri gelmediği gibi birçok temel sorun ön plana çıkıyordu.
    Bunun yanı sıra geniş bir kitle, PC'de bağlı duran birçok donanımı Windows 10'un tanımadığını, sürücülerin çöktüğünü dile getirdi.
    Ayrıca birçok oyunun Windows 10 ile yaşadığı uyumsuzluk sorununu da atlamayalım. Birçok kullanıcı, Windows 10 kurduktan sonra, yüklediği oyunların açılmadığı ya da açılsa bile bir süre sonra çöktüğü konusunda şikayetçi
    Dahası Windows 10 henüz derin bir maziye sahip olmadığından ötürü, kullanıcılar karşılaştıkları soruna çözüm bulabilme konusunda da geniş seçeneklere sahip değiller.
    Sonuç Olarak

Her ne kadar Microsoft ve diğer yazılım şirketleri Windows 10 için ortaya çıkan sorunlar için sürekli yamalar ve güncellemeler yayınlasa da, şu an ortada sorunsuz dolayısıyla da stabil bir şekilde çalışan Windows 10bulunmuyor.
    Eğer işletim sistemi yönünden çok büyük sıkıntılar çekmiyorsanız, Windows 10'a geçmek için acele etmemenizi tavsiye ederiz. Zira bugünler, Windows 10'un gerçek anlamda test edildiği günlerdir. Microsoft'un yeni işletim sisteminde ne kadar açık, ne kadar hata varsa önümüzdeki birkaç hafta içerisinde ortaya çıkacaktır.
    Bu süre içerisinde bir köşede bekleyip, aceleci davranan kullanıcılarının,Windows 10 sorunlarını ortaya çıkarmasını ve yazılım şirketlerinin bu sorunları ortadan kaldıracak yamalar ya da güncellemeler yayınlamasını beklemenizi tavsiye ederiz. Eğer biraz sabırlı olursanız, birkaç hafta sonra kuracağınız Windows 10'da bu günlere nazaran çok daha az problemle karşılaşacağını söylemek şimdiden mümkün.
    Windows 10 Kurdum Şimdi Ne Yapmalıyım?

Eğer Windows 10 konusunda aceleci davrandıysanız ve durumdan hoşnut değilseniz geriye yapılacak tek birşey kalıyor. O da eski işletim sisteminize geri dönmek. Peki Windows 10'dan eski işletim sisteminize nasıl dönüş yapabilirsiniz. Aşağıdaki linkteki haberimizde Windows 10'dan nasıl geri dönüleceğini, sizler için detaylı bir şekilde anlattık. Şimdiden kolay gelsin.

8. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76

[h=2]Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 için çıkaracağı ilk servis paketinin önümüzdeki hafta yayınlanması bekleniyor.[/h]Windows 10 resmen indirmeye açıldıktan sonraki ilk 24 saat içinde yaklaşık 14 milyon bilgisayara kuruldu. Bu esnada oluşan trafik yükünün, internetteki trafiğin yaklaşık % 8’ini oluşturduğu hesaplanıyor. Bazılarının tahmin ettiği gibi Windows 10 interneti çökertmedi. Tabii bunda şirketin güncellemeyi kademeli olarak açmasının da büyük payı var.
    Kullanıcılar Windows 10’u indirip kurmaya başladıklarında bazı hatalar ve sorunlarla karşılaştılar. Ancak Microsoft genel olarak ilk aşamanın nispeten rahat geçtiğini düşünüyor. Bu ilk dalga kullanıcılardan gelen eleştirileri de dikkate alan şirket, çok yakında ilk önemli güncelleme paketini yayınlayacak.
    Service Release 1 adıyla sunulacak olan bu ilk büyük güncellemenin Ağustos ayının ilk haftasında yayınlanacağı bildiriliyor. Microsoft, Windows 10’un gelişiyle birlikte güncelleme politikasını yenileyeceğini bildirmişti. Şirket eskiden olduğu gibi çok uzun aralıklarla Service Pack yayınlamak yerine, Service Release adını verdikleri güncellemelerden yıl boyunca sık sık çıkarmayı planlıyor.
    Ağustos’un ilk haftasında çıkacak olan Service Release 1, Windows 10’un çıkışında gözlenen bir dizi hatayı düzeltmeyi hedefleyecek. İşletim sisteminin yapısında büyük bir değişiklik yapması ya da yeni bir özellik katması ise beklenmiyor. Ancak Microsoft uygun gördüğünde bu türden büyük değişiklikleri de Service Release paketlerine katacak

9. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10 işletim sistemi tüm dünya genelinde kullanıcılardan yoğu ilgi görüyor…
    Teknoloji dünyasında yükselişini sürdüren dev firmalardan bir tanesi olan Microsoft, yeni işletim sistemini 29 Temmuz itibari ile yayınladı. Bir çok yenilik içeren bu yeni işletim sistemine kullanıcılar büyük ilgi gösterirken, gelen bilgilere göre ilk 24 saat içerisinde 14 milyon cihaza yüklenmiş durumda.
    Bu yeni işletim sistemi güncelleme olarak Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulurken, bu yükleme sayısına ulaşmasında da en büyük neden olarak gösterilebilir. Ayrıca daha yükleme bekleyen bir çok kullanıcı olduğu da Microsoft cephesinden gelen bilgiler arasında yer alıyor.
    Ülkemizde de Windows 7/8 işletim sistemine sahip PC ve tablet kullanıcıları bu yeni güncellemeyi firmanın kendi web sitesi üzerinden indirecekleri araç ile indirebilir ve cihazlarına kurabilirler.
    Microsoft’un indirme aracı ile hemen yükleme yapabilir, ya da daha sonra kurmak için USB flaş bellek ya da DVD üzerine kaydedilebilir.
    Ayrıca Microsoft, Windows 10’un akıllı telefonlar için geliştirdiği versiyonunu da Windows 10 Mobile olarak bu sene sonbaharda sunacak. İddialara göre Kasım ayı ile birlikte, bazı Lumia modellerinin bu yeni Windows 10 Mobile güncellemesine kavuşabilecekleri ifade ediliyor.
    Siz de hala indirmediyseniz,

Microsoft’un sayfasına ulaşabilir ve bu yeni işletim sisteminin keyfini çıkartabilirsiniz.

10. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 güncellemesinin bilinmeyen özelliklerini anlatmaya devam ediyoruz. Windows 10 klavye kısa yolları bu yazımızda.
    Microsoft, Windows 10 güncellemesini yayınladı fakat o kadar çok yenilik ve ara yüz değişikliği var ki kullanıcıların bir çoğu sisteme yabancı kalabiliyor.
    Microsoft, eski sürümlerde olduğu gibi Windows 10 güncellemesinde de oldukça kullanışlı olan klavye kısa yollarına yer veriyor. Bu sayede istediğiniz Windows görevine çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. İşte size 21 adet Windows 10 klavye kısa yolu:
    [TABLE="class: borders"]
    [TR]
    [TH="bgcolor: #E2E2E2"]Klavye kısayolu[/TH]
    [TH="bgcolor: #E2E2E2"]Eylem[/TH]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + A [/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"] Eylem merkezini Açma[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + C[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Dinleme modunda Cortana açma[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + D[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Ekran ve masaüstünü gizleme[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + E [/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Dosya Gezginini açma[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + H [/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"] Paylaşma penceresini açma[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + I [/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"] Ayarları açma[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + L[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]PC veya hesap geçişini kilitleme[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + S [/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"] Arama menüsünü açma[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + Numarası[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Görev çubuğuna sabitlenmiş uygulamaları sıra numarası ile açma [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + Ok tuşu[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Uygulama penceresini küçülterek köşelere ya da kenarlara yapıştırma [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + Virgül[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Geçici masaüstünde [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Ctrl + Windows tuşu + D[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Bir sanal masaüstü ekleme[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + Ctrl + Sol veya Sağ ok[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Sanal masaüstleri arasında geçiş[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + Enter [/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"] Ekran okuma aracını açma[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + Home[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Aktif masaüstü penceresini en aza indirmek (ikinci komut tüm pencereleri geri açar)[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + PrtScn[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Ekran görüntüsü yakalama ve Ekran klasörüne kaydetme[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + Shift + Yukarı ok[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Ekranın alt ve üst masaüstü pencerelerini yönetme[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + Sekme [/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Açık Görev görünümü açma[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Ctrl + Shift + Esc [/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Görev Yöneticisi[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Alt + Tab[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Açık uygulamalar arasında geçiş[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Ctrl + Alt + Tab[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Açık uygulamaları görüntüleme[/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]
    Tabi ki Windows 10 klavye kısa yolları bu kadarla sınırlı değil. Sizin de sık kullandığınız klavye kısa yolları varsa yorumlarınızla bizimle paylaşabilirsiniz.

11. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10 güncellemesinin yayınlanması ile birlikte akılları karıştıran en önemli soru: “Windows 10 Ne kadar güvenli?” oldu.
    Microsoft, 29 Temmuz tarihi itibari ile merakla beklenen büyük Windows 10 güncellemesini yayınladı ve Windows 10 güncellemesinin ne kadar güvenli olduğu hakkında da tartışmalar başladı. Microsoft’un güvenlik konusunda oldukça iddialı olduğu Windows 10 için bakalım konunun uzmanları neler söyleyecek.
    29 Temmuz’da Microsoft’un dağıtıma sunduğu Windows 10 güncellemesi, “güvenli olacak mı?” sorusuna, Türkiye’nin Bilgi Güvenliği alanında gelişmiş ülkeler düzeyinde hizmet veren BTRisk şirketinin sahibi Fatih Emiral, konu ile ilgili bir makale yayınladı.
    Emiral, yazdığı makalede; Windows 7 ve 8.1 kullanıcıları bu güncellemeden ücretsiz olarak faydalanabildiğini ve bu durumun işletim sistemi altyapısında çok önemli bir değişiklik olmadığını ancak kullanıcı dostu olmaya yönelik bir güncelleme olduğu veya Microsoft’un stratejik bir hareketi olduğu izlenimini verdiğini’ dile getirdi. Bununla birlikte güvenlik fonksiyonalitesinde Device Guard (zararlı yazılımlara karşı uygulama imza kontrolü), Windows Hello (biyometrik kullanıcı tanılama), Microsoft Passport (makine doğrulama ve biyometrik doğr ulamayı bir arada kullanan yeni güçlü tanılama yöntemi) gibi yeni güvenlik özelliklerinin de Windows 10 ile kullanılabileceğinin altını çizen Fatih Emiral, Microsoft servislerinin kullanımı ile ilgili mahremiyet eleştirileri de güvenlik kapsamında değerlendirilebilir, hatta ciddi eleştiriler de var denebilir, diye ekledi.

Windows 10 güvenli olacak mı sorusuna kısa cevap; yeni bir işletim sisteminin olabileceği en yüksek güvenlik seviyesine yakın seviyede olacak. Herhangi bir teknik alanda çalışanlar bilir, yeni teknoloji genel kanının aksine güvensizdir. Zamanın ve gerçek hayat koşullarının etkilerine maruz kalmamış ve yeterince çok sayıda göz tarafından incelenmemiş hiç bir sistemin güvenliği hakkında somut bir iddiada bulunulamaz. Bununla birlikte sistem veya yazılımın güvenliği ile ilgili güvence seviyenizi artırabilirsiniz. Aynı ürün kalitesinde olduğu gibi. Ürün kalitesi kalite aktivitelerinin tüm üretim süreçlerine (tasarım, geliştirme, test, üretim ve destek) yayılması ve zengin kalite verilerinin toplanması (geçmiş hatalar, istatistikler, kök neden analizleri) ile desteklenir. Bu sayede ürün piyasaya çıktıktan sonra herkes tırnaklarını yemek yerine belli bir güvenceye sahip olarak biraz daha rahat uyuyabilirler.
    Herşeyde olduğu gibi teknolojide de geçmiş bugüne ve geleceğe ışık tutar. 2002 yılının 15 Ocak günü Bill Gates her birkaç yılda bir yaptığı gibi tüm Microsoft çalışanlarına bir not (memo) gönderdi. Bu nota internetten ulaşabilirsiniz. Bu notta Bill Gates açıkça artık fonksiyonalite mi yoksa güvenlik mi diye seçmemiz gerektiğinde güvenliği seçeceğiz diyordu. Ayrıca bu notu göndermeden önce şirket içinde bizzat katıldığı güvenlik çalışmalarını da anlatıyordu. Microsoft bu notu takiben yeni bir döneme Trustworthy Computing dönemine girdi. Microsoft bünyesinde geliştirilen Security Development Lifecycle (SDL) metodu eğitimlerle personele aktarıldı ve zaman içinde daha da iyileştirildi. Genç arkadaşlar için bu bilgiler çok da ilginç olmayabilir. Ancak 2000 ve öncesinde Microsoft ürünlerinin güvenlik açısından pek de parlak olmadığını hatırlayanlar bu değişikliğin önemini anlayacaktır. 2002 yılından bugüne uzanan süreçte Microsoft ürünleri güvenlik düzeyi açısından çok yol katetti.
    Bill Gates bir teknoloji adamı ve Microsoft’un güçlü yöneticisi olarak stratejik riski gördü, maliyeti artırma ve ürün geliştirme hızının düşmesi pahasına güvenliğe öncelik verdi.
    SDL sayesinde bugün Microsoft ürünlerinin geliştirme sürecinin başından itibaren güvenlik aktiviteleri uygulanmaya başlıyor. Önce projeler bir risk analizine tabi tutuluyor. Riskli projeler için güvenlik gereksinim analizi yapılıyor. Yani güvenlik fonksiyonalitesi de fonksiyonel gereksinim analizi gibi değerlendiriliyor. Tasarım aşaması sırasında tehdit modellemesi yapılarak uygulamanın kullanım durumlarında karşılaşılabilecek teknik riskler listeleniyor. Ayrıca kötüye kullanım senaryoları da düşünülüyor ve tüm bunlar için gerekli kontrollerin geliştirilmesi proje ekiplerinden talep ediliyor. Kurulan merkezi bir güvenlik ekibi SDL sürecinin uygulanmasında otorite olarak görev alıyor. Daha önceden yaşanmış riskler, standart güvenlik kuralları bilgileri ile gerekli yazılım güvenliği eğitimleri yazılım ekiplerine sağlanıyor.
    Kısacası güvenlik yazılımın içine inşa ediliyor. Bugün halen genellikle yazılım projeleri ancak tamamlandıklarında güvenlik testine tabi tutuluyor. Daha sonra bulunan açıklıklar kapatılmaya çalışılıyor. Bunu herhangi bir güvenlik kuralı veya süreci uygulanmadan inşa edilen bir binanın önce depreme tabi tutulması, daha sonra da çatlayan bölümlerinin güçlendirilmeye çalışılmasına benzetebiliriz. Böyle bir binada yaşamak ister misiniz? Güvenli yazılım geliştirme metodu ise son noktada değil, ta en başından binayı güçlü inşa etmeyi hedefliyor.
    Windows 10 bu yüzden yeni bir işletim sisteminin olabileceği kadar güvenli olacak ve bunu Bill Gates’in liderliğine ve bir teknoloji adamı olmasına borçlu. Bütün güçlü teknoloji şirketlerinin başında kontrolü finansörlere kaybetmemiş bir teknoloji adamı var. Microsoft’un son kararı veren yöneticisinin bir finansçı veya satışçı olması halinde SDL ve hatta Microsoft var olabilir miydi?

12. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10 için ilk büyük güncellemesini dün akşam saatlerinde yayınladı.
    Dünyanın bir numaralı yazılım devi durumu Windows 10 güncellemesi ile yeniden gösteren Microsoft geçtiğimiz hafta Windows 10 güncellemesini yayınlamaya başlamıştı. Windows 10 için ilk güncellemenin Ağustos ayında yayınlanacağı açıklanmış fakat bu kadar erken olacağı belirtilmemişti.
    Microsoft’un Windows Insider Program yöneticisi olan Windows 10 güncellemesi yayınlandıktan sonra İşletim Sistemleri başkan yardımcılığı görevine yükselen Gabriel Aul, dün akşam saatlerinde twitter ve Windows Blog üzerinden yaptığı duyuru ile Windows 10 Cumulative Update güncellemesinin yayınlandığını ve tüm Windows 10 kullanıcılarının güncellemeyi indirebileceğini açıkladı.

Windows 10 için Ağustos ayında “Service Release (SR1)” güncellemesinin yayınlanacağı iddia edilmişti. Bir kullanıcının twitter üzerinden Gabriel Aul’a bu yöndeki sorusuna ise Aul isim olarak sadece “Cumulative Service Update” ismini kullandı.
    Microsoft, henüz güncellemenin detaylı içeriği ile ilgili açıklama yapmadı. Genel olarak hata giderme ve performans iyileştirmelerinin bulunduğu belirtilen güncelleme hakkında önümüzdeki günlerde daha detaylı açıklamanın yapılması bekleniyor.
    Windows 10 güncellemesi ilk olarak Windows Insider kullanıcıları için indirmeye sunuldu. Ardından sırayla rezervasyon yapan kullanıcılara sunulmaya başlayan Windows 10 güncellemesi, lisanslı Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları için ilk bir içinde ücretsiz yükseltme imkanı tanıyor.

13. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [h=2]Windows 10 sorunlarıyla beraber geldi…
    [/h]29 temmuzda indirilmeye sunulduğundan beri milyonlarca kullanıcıya ulaşmış olan Windows 10 hakkında haberler gelmeye devam ediyor. Microsoft, çıkışıyla birçok sorunu beraberinde getirenWindows 10’a sorunlara çözüm bulmak için büyük bir güncelleme sundu.

Windows 7’nin çıkışından uzun bir süre sonra hizmet paketi adı altında sorunları gideren ve güvenlik açıklarını kapatan büyük bir güncelleme gelmişti. Service Pack olarak adlandırılan bu güncelleme, Windows 8’de karşımıza çıkmamıştı. Windows 8’in sorunlarını çözmek için Windows 8.1 çıkmıştı. Microsoft yine bir değişikliğe giderek “Service Pack” yerine “Service Release 1” ismini kullanmayı tercih etti. Microsoft’un KB3081424 olarak listelediği güncelleme, 325 MB gibi bir boyuta sahip. Maalesef Microsoft bu güncelleme hakkında detay vermedi. Güncelleme hakkında ayrıntılı bilgiler ortaya çıktıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

14. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10 Mobile güncellemesi için ilk güncelleme takvimi Fransa merkezli operatör SFR France tarafından ortaya çıktı.
    Microsoft, Windows 10 Mobile güncellemesi için RTM sürümü öncesinde son hazırlıklarını yaparken, Windows 10 Mobile güncellemesi için ilk güncelleme takvimi Fransa’dan geldi. Fransız operatör SFR, ürün grubu için güncelleme takvimi listesi ortaya çıktı.
    Milyonlarca Windows Phone kullanıcıları merakla Windows 10 Mobile güncellemesini bekliyor. Fransız operatör SFR’nin Windows 10 Mobile güncellemesini portföyünde bulunan Lumia serisi akıllı telefonlar için Ekim/Kasım döneminde yayınlayacağı iddia ediliyordu. Fakat Fransız operatör sürpriz bir kararla güncelleme takvimini bir blog yazısı ile ortaya çıkardı.
    Buna göre kesin tarih verilmese de Lumia serisi akıllı telefonlar için Windows 10 Mobile güncellemesi, SFR tarafından “Yıl Sonunda” yayınlanacak. Bu güncellemeyi alacak Lumia akıllı telefonları ise Lumia (435, 520, 530, 535, 625, 635, 830,925, 930, 1020, 1520) olarak liste halinde açıklandı.
    Windows 10 Mobile güncellemesi, Windows 10 güncellemesi ile ortak tasarım dili ve Evrensel uygulama sistemine entegre olarak geliştiriliyor. Başlat ekranından Ayarlar menüsüne kadar sayısız değişiklik ve yenilik eklenen Windows 10 Mobile güncellemesinin bu hafta içinde (muhtemelen bugün ya da yarın) Windows Insider programı çerçevesinde Yapı 105xx sürümünde RTM sürümünün yayınlanması bekleniyor.

15. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76

Görsel:

Stardock 90’larda Windows görünümünü değiştirmeyi sağlayacak yazılımlarla nam salmıştı. Birçok insan günümüzde Windows için farklı temalar kullanmayı bıraktı, ne de olsa Microsoft eskisine göre çok daha güzel görünümlü bir masaüstü sunuyor.
    Durum böyle olunca Stardock’un yazılımı da Windows’u Microsoft’un arkada bıraktığı bazı özelleştirme seçeneklerini ve işlevlerini sunarak iyileştirmeye kendisini adamış. Stardock buna Windows 8’de Başlat menüsünü geri getirmeyi sağlayan, aynı zamanda Metro tarzındaki modern Windows 8 uygulamalarını pencere içine sokan uygulamasıyla başlamıştı. Bunu Windows 10’da Start10 adlı yeni bir uygulamayla devam ettiriyor.
    Adından da anlaşılacağı üzere, Start10 Windows 10’un Başlat menüsüne birtakım değişiklikler getiriyor. Microsoft Windows 10 ile birlikte getirdiği Başlat menüsünde Windows 7 ile Windows 8’in karışımı yeni bir düzen kullanıyor, ancak Start10 ile birlikte Windows 7’deki düzene dönülüyor. Eğer Canlı Kutucuklar ilginizi çekmiyorsa ve Windows 7’nin daha sadece Başlat menüsünü, arama arayüzü ve tüm programlar görünümüyle birlikte geri istiyorsanız, o hâlde Start10 uygulamasını deneyebilirsiniz.
    Eğer Başlat menüsünün tam olarak Windows 7’de olduğu gibi görünmesini istemiyorsanız, o hâlde modern görünüme geçiş seçeneği bulunuyor. Ayrıca her bir butonun nasıl görüneceğini de tamamen özelleştirmeniz mümkün. Üstelik Windows 10 Başlat menüsünü koruyup onun görünümünde değişiklikler yaparak veya atanmış tuşu değiştirerek de ilerleyebilirsiniz.
    Eğer Start10 ücretsiz olsaydı, Başlat menüsünde biraz değişiklik isteyen herkese rahatlıkla önerilebilirdi. Ancak bu uygulama 4.99 dolarlık fiyatıyla, Windows 7 günlerindeki Başlat menüsüne dönmenin bir bedelinin olduğunu gösteriyor.

16. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Xbox One’dan Windows 10’a oyun yayını yapılabilmesi, Microsoft’un yeni işletim sisteminin en iyi özellikleri arasında sayılıyor. Özelliği yerel bir ağın bant genişliğine uygun hâle getirmek adına çok sayıda ayar bulunsa da, Xbox One’dan Windows 10’a yayının tüm potansiyelini açığa çıkaracak özellik derinlerde bir yerlerde gizleniyor.
    “Çok yüksek kalite” ayarı olarak tanımlanabilecek bu özellik, bazı Reddit kullanıcıları tarafından keşfedilirken, oyun yayını kalitesinin önemli ölçüde arttığına dikkat çekiliyor.
    “Çok yüksek kalite” ayarını açık hâle getirenler, Xbox One’dan Windows 10’a yapılan oyun yayınlarında bulanıklığın azaldığını ve keskinliğin arttığını belirtiyor. Çok yüksek kalitenin yayın özelliği için gerekli bant genişliğini yükselteceğini de ayrıca hatırlatmakta fayda var.
    Gizli ayarı açmak isteyen kullanıcıların Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarında C:\Users\%USERNAME%\AppData\Local\Packages\Microsoft.XboxApp_######\LocalState (##### uygulama tarafından verilen gelişigüzel numarayı temsil ediyor) konumuna gitmeleri ve userconsoledata dosyasını Notepad ile açmaları gerekiyor. IsInternalPreview değeri gerçeğe çevrildiği takdirde yüksek kaliteli oyun yayını özelliğinin kilidi açılıyor. Bu değişikliği dosya düzenleme konusunda bilgisine güvenenlerin yapmasında fayda olduğunu belirtmek gerekiyor.

17. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76

Alternatif Başlat menüleriyle bilinen Stardock, Windows 10 için hazırladığı Start10 uygulamasını tanıttı ve indirime sundu.

Windows 8’in çıkmasıyla birlikte Başlat menüsünün ortadan kaybolması , pek çok alternatif uygulamanın yapılmasına sebep oldu. Stardock’un Start8’i ise bu uygulamalar arasında en popülerinden biriydi. Windows 10’un çıkışıyla birlikte Başlat geri döndü, ancak Stardock’un piyasayı bırakma niyeti yok gibi görünüyor.
    Windows 10 için hazırlanan Start10, geçtiğimiz günlerde Stardock tarafından duyuruldu ve satışa sunuldu. Windows 10’un Başlat menüsünün tasarımını koruyup, Windows 7 tarzı bir işlevselliğe kavuşturan Start10, ayrıca Başlat menüsünden ayrılan arama çubuğunu da kendi alternatif menüsüne eklemiş durumda.
    Start10, 4.99 dolar fiyat etiketi ile satışa sunulmuş. Başlat menüsünün geri geldiği şu günlerde Start10’a olan ilgi ne derece olur bilemiyoruz. Ancak hali hazırda Başlat menüsü mevcutken ücretli bir alternatif olarak çıkarılan Start10’un, Start8’in başarısını yakalayacağını tahmin etmiyoruz.

18. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Microsoft, Groove Müzik ve Tv & Filmler de dahil olmak üzere Windows 10 çekirdek uygulaması için güncelleme yayınladı.
    Microsoft, Windows 10 güncellemesini yayınladı ve ardından Windows 10 için üç adet de toplu güncelleme yayınladı. Hataları ve Driver uyumsuzluklarını düzeltmek için yayınlanan güncellemelerden sonra Microsoft şimdi de TV & Filmler, Groove Müzik gibi Windows 10 çekirdek uygulamaları için güncellemeler yayınladı.
    Microsoft, dün ilk olarak Windows 10 ve Windows 10 Mobile için Alarm ve Saat uygulamaları ile Windows Haritalar uygulamasına birer güncelleme yayınladı. Bugün ise Groove Müzik ve TV & Filmler uygulaması için birer güncelleme daha yayınlandı.

[h=4]Güncelleme detayları:[/h]
    • Windows Haritalar: Hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri
    • Alarm ve Saat: Alarm ve Saat uygulamasında artık özel zil sesleri ve telefonun dahili müzikleri ile zil sesi klasöründen ses seçimi mümkün. Ayrıca alarmlarda titreşim de artık aktif fakat kapatma aeçeneği
    • Groove Müzik: PC için Ebeveynlere çocukların hangi içeriğe erişebileceğini kontrol etme yeteneği verildi. Sadece yerel çalma listeleri için görsel göstergeler eklendi. Mobşl içinse küçük hata düzeltmeleri ve geliştirmeler bulunuyor.
    • TV & Filmler: İçeriklere daha kolay ulaşmak için benzer filmler gösterimi eklendi. Ayrıca küçük hat düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri eklendi.
    Microsoft’un Windows 10 çekirdek uygulamaları için yayınladığı güncellemeleri Windows mağaza üzerinden ya da aşağıdaki linklerden güncelleyebilirsiniz.

19. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10 için geliştirilen Evrensel Windows örnek uygulamaları açık kaynak olarak GİTHUB üzerinde yayınlandı.
    Özellikle son bir ay Microsoft cephesinde oldukça hareketli geçiyor. Windows 10 final güncellemesini 29 Temmuz’da yayınlayan Microsoft, Windows 10 Mobile için yeni bir yapı ve Windows 10 için üç tane de toplu güncelleme yayınlandıktan sonra Windows 10 Insider Preview güncellemelerinde ikinci programı da başlattı. Microsoft, bir taraftan da Windows 10’un uygulama zenginliğini sağlamaya çalışıyor.
    Windows 10’un son versiyonuna ulaşmasıyla birlikte Windows 10 API’larının kullanımına yönelik, Windows 10 SDK ile geliştirilmiş Universal Windows Platform (UWP) uygulamaları GitHub üzerinden paylaşıldı.

Buradaki örnekler Visual Studio içerisinde bulunan Universal Windows şablonları kullanılarak geliştirildi ve masaüstü, mobil ve gelecekte Universal Windows Platformu destekleyecek tüm cihazlarda çalışmak üzere tasarlandı.
    Tüm örneklere erişmek için

giderek, örneklere ulaşabilir; ayrıca aşağıdan da kategori bazlı örneklere erişebilirsiniz.

Geliştiricilere yardımcı olmak ve onları Evrensel Windows Platform (UWP) uygulamalarını geliştirmeye çağıran Microsoft, bunun için de hiç bir fedakarlıktan kaçınmıyor. Evrensel Windows Platform uygulamalarının, Windows 10 destekleyen tüm platformlarda aynı kullanıcı deneyimi yaşanması sayesinde şimdiden kullanıcılardan da olumlu tepkiler almaya başladı

20. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Intel’in yeni nesil Skylake işlemcileri Windows 10 güncellemesi ile birlikte bilgisayarlara sura dışı özellikler kazandırmaya hazırlanıyor.
    Intel’in her yıl düzenlediği Intel Geliştirici Forumu bu yılda önemli duyurulara ev sahipliği yapıyor. Intel bugün IDF’de yeni nesil Skylake işlemcilerine detaylarına yer verdi. O detaylar arasında dikkat çeken nokta ise sesli komut desteği oldu.

Intel, yeni nesil Skylake işlemcilerin sesli komut özelliğini anlatan bir de video paylaştı. Windows 10 sesli asistanı Cortana’yı sayesinde “Hey Cortana” ya da “Cortana, Wake Up” komutu ile Intel Skylake işlemcilerine sahip bilgisayarlar standby durumundaykn açılabilecek.
    Windows 10 güncellemesinin bu sıra dışı özelliğinden Intel Core M yonga setine sahip cihazların da yararlanabileceği belirtiliyor. Fakat bu özellikte gerçek performansını alabilmek için Intel Skylake işlemcilerin tercih edilmesi tavsiye ediliyor.
    Microsoft, Windows 10 güncellemesi ile hem güvenlik hem de kullanışlılığa önem veriyor. Windows 10’un güvenlik tarafında Windows Hello ile kimlik doğrulama özellikleri kullanıcılara sunulurken, kullanışlılık tarafında ise sisteme tam entegre olan Cortana sesli dijital asistanla bütünlük sağlanıyor. Intel’in RealSense teknolojisi de Windows Hello kimlik doğrulama sistemi ile uyumlu bilgisayarlar üretilebilmesinin önünü açıyor.

Sayfayı Paylaş