Türbeye bunu da attılar!

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında musa21 tarafından paylaşıldı.

1. musa21

musa21 Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Kümbeti ziyaret eden bazı kişiler, kredi borçlarından kurtulmak için hesap ekstrelerini türbeye bıraktığı belirlendi.

TEDAŞ, İlhanlı emirlerinden Tuğbay Vecihiddin'in oğlu Emir Sadreddin Türkbeğ tarafından 1308 yılında yaptırılan ve halk arasında ‘Karanlık Kümbet’ olarak bilinen Sadrettin Konevi Türbesi'ni aydınlatmayı unuttu. Adı gibi karanlığa gömülen kümbeti ziyaret eden bazı kişiler, kredi borçlarından kurtulmak için hesap ekstrelerini türbeye bıraktığı belirlendi.

Derviş Ağa Mahallesindeki Tahtacılar Caddesi üzerinde bulunan ‘Karanlık Kümbet'e elektrik hattı çekilmedi. Elektrik şebekesinin yer altına alınması sırasında unutulan Karanlık Kümbet'e, TEDAŞ 7 aydır elektrik vermedi. Kümbet içerisi ışıklandırılmadığı için temizliği de yapılamadı. Türbe temizliği ve bakımıyla ilgilenen 90 yaşındaki Muzaffer Ayşin, aydınlatma sorunu ile ilgili gerekli yerlere başvuruda bulunduğunu şimdiye kadar sonuç alamadığını bildirdi. Ziyarete gelenlerin türbe içine giremedikleri için dualarını sadece pencereden yapabildileri belirten Ayşin, şöyle dedi:

“Yılların beri kümbetin temizliğine bakıyordum. Elektrikler kesilince bakamaz oldum. Birkaç kez ilgililere haber verdim gelen olmadı. 6-7 aydan daha fazladır elektrikler yok. Ziyaretçiler, aşağı inmek için yalvarıyor. Elektriği olmadığı için izin vermiyorum. TEDAŞ, lütfen burayla ilgilensin. Türbeye sadece küçük bir camdan ışık geliyor. Oradan da içeriye taş, para atıyorlar. Kredi kartı borcunu ödeyebilmek için hesap ekstresini atanlar da var. Bunları atmaları doğru değil.”

TEDAŞ yetkilileri, bugüne kadar bu konuda şikayet bildirimi yapılmadığını hatların yer altına alındıktan sonra böyle bir sıkıntının ortaya çıktığını bildirdi. Elektrik hatlarının yer altına alınması sırasında kümbetin unutulmuş olabileceği, mahalle muhtarının başvurusu doğrultusunda sorunun giderilmesi için çalışma yapılacağını açıklandı.

Türbede yaşanan elektrik sorunundan bilgileri olduklarını belirten Müze Müdürü Mustafa Erkmen ise, türbenin dış cephesinin zaten ışıklı olduğunu söyledi. Erkmen, “Türbe cadde değil ki ışıklandılsın. Elektriğe ne gerek var? Dua etmek isteyen pencereden yapıp gitsin. Ben türbeye 3- 4 ay önce gitmiştim. Temizliğini yapıyoruz” diye konuştu.

‘Karanlık Kümbet'
    EMİR Sadreddin Türkbeğ'in 1308'de ‘Karanlık Kümbet'i yaptırdığı biliniyor. Kümbet, kare kaide üzerinde 12 cepheli silindirik gövde üzerine kuruldu. Yöresel Sivişli (Keverk) taşından yapılan kümbetin üzeri içten yuvarlak, dıştan konik külah ile örtüldü. Gövde yalancı sivri kemer ve kabartmalarla bezendi. Giriş kapısı üzerinde Arapça ‘Allah' ve ‘Muhammed' yazıldı. Güneydeki pencere üstündeki kırmızı mermer üzerine kitabe yerleştirildi. Erzurum'un işgali sırasında, 1308 tarihli bu kitabe Ruslar'ın açtığı ateşle bozuldu. Kümbetin üzerini örten 4.80 metre çapındaki kubbe içten yuvarlak olup saçak altı kırmızı taştan kuşak ile çevrildi. İçerideki iki sandukanın üzerinde kitabe bulunmadığından kime ait oldukları bilinmiyor.

2. atakurtul

atakurtul Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    insanlar derdini artık türbe yerlerinde aramayı südürüyor

Sayfayı Paylaş