TSK B planını devreye soktu

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında kqkq tarafından paylaşıldı.

1. kqkq

kqkq Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    İsrail'in, Heron operatörlerini geri çağırmasının ardından, istihbarat toplama görevi Türk yapımı insansız hava araçlarına (İHA) verildi. Gözcü adı verilen İHA'lar şu anda Güneydoğu'da istihbarat topluyor. Yakın bir zamanda bu görevi daha gelişmiş olan Çaldıran'lar yapacak.

HERONLAR HAVALANAMIYOR

TSK'nın envanterine 'Gözcü' olarak giren İHA'lar, şu anda Güneydoğu'da istihbarat topluyor. 15 km menzile sahip uçaklar, saatte 55 km hızla uçuyor. 12 bin feet'e kadar yükselirken havada bir saat kalabiliyor. Türk İHA'ları, Efes 2010 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nda da kullanılmıştı. Zaman, geçtiğimiz gün, iki ülkenin yaşadığı krizin ardından İsrail'in operatörleri geri çağırdığını yazmış ve Türk subayların eğitimi tamamlanmadığı için Heron'ların uçurulmasıyla ilgili sıkıntılar yaşandığını dile getirmişti. Haberin ardından Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yaptığı açıklamada, bunu doğrulamıştı. Gönül, Heron'ların uçurulmasında bir sorun yaşanmayacağını kaydetse de, savunma çevrelerinde bu uçakların bir süredir havalanmadığı iddia ediliyor.

İSTİHBARAT TÜRK İHA'LARINA KALDI

Yaz aylarında artan terörist hareketlere karşı istihbarat toplama görevi de Türk İHA'larına kaldı. Türk 'Gözcü'leri'nin milli imkânlarla üretilmiş olmaları büyük önem taşıyor . 1,2 metre boyundaki Gözcü'ler, hem gövde üzerine otomatik iniş yapabiliyor hem de gerek duyulduğunda yere paraşütle iniyor. Termal ve gündüz kamera sistemiyle donatılan Türk uçakları, havadan topladığı istihbaratı, yerdeki istasyonlara iletiyor. Uçaklar, otomatik kalkış yapabilirken aynı zamanda otomatik hedef takibi becerisine de sahip.

HERONLARI GERİDE BIRAKACAK

Öte yandan, Baykar Makina ve Kale Kalıp ortaklığı TSK için yeni bir İHA üretiyor. Uçağın deneme aşaması tamamlandı. Artık seri üretime geçilecek. 'Çaldıran' isimli bu uçak, eldeki İHA'lardan çok daha üstün özelliklere sahip olacak. Bazı özellikleri ile Heron'ları da geride bırakacak olan Çaldıran, 1.200 km menzile sahip. 22 bin feet'e kadar da çıkabiliyor ve 12 saat havada kalabiliyor. Kanat açıklığı 9 metre. Üzerinde gece ve gündüz en gelişmiş görüş alabilen termal özelliği de bulunan kameralara sahip. 7 km yukarıdan, yerdeki hedeflerin çok ayrıntılı görüntülerini alabiliyor.
    (internethaber)

2. kqkq

kqkq Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Biz muhtaç mıyız bu İsrail in dandik uçaklarına. Evel Allah benim insanım daha iyisini de yapar

3. evangelis

evangelis Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    İyi haber. Artık kendimiz yapmalıyız bunları.

4. toycan

toycan Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    ya anlamıyorum o sevmediğimiz yerin dibine soktuğumuz asker kendi üzerine düşeni yapıyorda recep bey riyakad madalyasını bile iade edemiyor ne kadar manidar

5. microlab

microlab Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Askerim İŞİNİ bilir... Birde POLİTİKACILAR bilse hep lef hep laf.!!!!

6. toycan

toycan Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    ihaleyi veren hükümet neyani savunduğunuz hükümete dandikmi diyorsunuz siz çok cabuk görebildiniz oyüzden diyoruz fazla akp dizisi izlemeyin diye farklı diziler sizin gözünüzüde açtı menun oldum hayırlısı:DD::DD:

7. kqkq

kqkq Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Seni gözünü kör etmişler. Dünyada her ülke İsraile yaptırıyorsa bi zaman bizde onlara yaptıracağiz. Taa ki işi çözdük o zaman ayıya dayı demekten vazgeçecez. Ben asker düşmanımıyım da böle saçma sapan konuşuosun senin gibileri kaale almıyorum. Ama sizin başınız zaman gelicek çok ağrıcak. Benim neye inandığım izlediğim seni de ilgilendirmez işine bak .

8. toycan

toycan Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    madem bunu biliyorsun niye dandik diyorsun adamların malına dandik mal bukadar tercih edilmez ama başımız 7,5sanedir çok ağrıyor ama sen daha fazla ağırıtacaksan mesele yok tehditden çok korkarım oyüzden yazmaya son veriyorum ama bu şaka birde bu söz senin için değil ama tehdide karşılık bu ülkede namuslular en az namusuzlar kadar cesur olmak zorunda bunu bilmek lazım

9. kqkq

kqkq Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Namusluyum ve çok cesurum.
    Dandik derken de lafın gelişi basit bişey olarak yazdım. Dünya biliyor silah konusunda ne kadar uzman olduklarını.. Ama Türkiye Cumhuriyeti'nde bundan iyisini yapacak insan elbette vardır. O gün dandk bir cihaz olarak kalacak.

Sayfayı Paylaş