Tokat'ta Dolu Çiftçiyi Vurdu

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında adanali_001 tarafından paylaşıldı.

1. adanali_001

adanali_001 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Tokat'ta hafta sonu görülen dolu yağışı merkeze bağlı bazı köylerdeki tarım alanlarında büyük hasara neden oldu. Yayladalı köyünde çiftçilik yapan Necati Al, dolu yağışından dolayı 80 Bin TL zarar gördüğünü söyledi.

Tokat'taki dolu yağışı merkeze bağlı Yayladalı, Aydınca, Günevi ve Çamdere köylerinde tarım alanları ve meyve ağaçlarında büyük hasara neden oldu. Dolu yağışı sonrası henüz erişme döneminde olan kirazlar zarar gördü. Yayladalı köyünde çiftçilik yapan Necati Al başta Kiraz olmak üzere 120 dönüm arazisinde bulunan marul, fasulye, biber, domates, kabak ve patlıcanların büyük zarar gördüğü ve bu yıl ürünü kalmadığını söyleyerek, "Zararım yaklaşık 80 Bin TL. Ben bu ürünleri yetiştirmek için bankalardan kredi desteği aldım. Ayrıca tohum, gübre ilacı, işçi parası ve damlama sistemi için borçlandım. Bu borçları ödemek için ben ürettiğim ürünlere güvendim. Fakat yağan dolu yağışı sonrası bütün ürünlerim zarar gördü. Şimdi bu borçları ödemek için devletten destek istiyorum. Yoksa elimde bulunan traktörümü satmak zorunda kalacağım." dedi. 40 yıldır çiftçilikle uğraşan İsmail Yaylı ise bütün umudunu kiraza bağladığını fakat yağan dolu sonrası kirazlarının tamamen hasar gördüğü belirterek en az 50 Bin TL'lik zararı olduğunu söyledi. Tarım İl Müdürlüğü'nün bölgede hasar tespit çalışması yaptığı öğrenildi.

Sayfayı Paylaş