Tiyatro Oyunu ile 472 Çocuk Okula Kazandırıldı

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında adanali_001 tarafından paylaşıldı.

1. adanali_001

adanali_001 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Milli Eğitim Bakanlığının Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı (YSÖP) çerçevesinde, Muş'ta İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tiyatro oyunu sahnelendi. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bu çalışmaları neticesinde il geneli toplam 472 çocuk okula kazandırıldı.
    Muş Milli Eğitim Müdürlüğü Yetiştirici Sınıf Öğretim Programını (YSÖP), Halk Eğitim Merkezinde sahneye konulan tiyatro oyunu ile tanıttı. Özellikle kırsal kesimde yaşayan çocukların okula gönderilmemesi sonucu akranlarından geri kalmaları nedeni ile çalışmalar yürüten Muş Milli Eğitim Müdürlüğü, tiyatro oyunu hazırlayarak, köy muhtarlarının ve velilerin Yetiştirici Sınıf Öğretim Programını tanımaları amaçlandı. Eğitici tiyatro ile velilerin bilinçlendirilmesini amaçlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü yapılan çalışmalar sonucunda akranlarından geri kalmış 472 çocuğu okula kazandırdı.

Tiyatro oyunu sonunda, YSÖP ile ilgili olarak açıklamada bulunan İl Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı çerçevesinde çeşitli çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmalara Muş şivesi ile yapılan bir tiyatro oyununu da eklemeyi düşündüklerini belirtti. 10-14 yaşındaki çocukları, akranlarıyla birlikte eğitmeyi amaçladıklarını belirten Bayraktar açıklamasını şöyle sürdürdü; "Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı çerçevesinde yapılan çalışmalar ile ilimizde 95 okulda, 472 kişi eğitime kazandırılmış oldu. Düşünün ki çocuk 10-14 yaş arasında, akranları içerisinde eğitilememiş, ancak hızlı bir program çerçevesinde akranlarına yetişmiş oluyorlar. Bu çalışmalara devam edeceğiz. En önemlisi şu: Akranları içerisinde eğitildiğinde çocuklar ezilmemekte, akranları dışında diğer yaş gurubu itibariyle büyük olan çocuklar bu yaş gurubu içine girmek istemediklerinden, okula gitmiyorlar. Biz bunu başardık. Tiyatro ekibi de halkın anlayacağı şekilde, anlayacağı dilde YSÖP'ü tanıtmaya çalıştılar."

Sayfayı Paylaş