Termik santral temizlendi

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında musa21 tarafından paylaşıldı.

1. musa21

musa21 Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Yeniköy Elektrik Üretim AŞ (YEAŞ) Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu, Yatağan Termik Santralinin 3 ünitesinde yapılan bakım ve onarım çalışmalarının tamamlandığını belirterek, ''Hidro elektrik santrallerinde su bolluğu yaşandığı için santralin sadece bir ünitesini çalıştırıyoruz'' dedi.

Şerifoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, santralin 3 ünitesinin tam kapasite çalıştığında saatte 630 Mega Watt elektrik ürettiğini ve günde 18 bin ton kömür yaktığına işaret ederek, ''Yatağan Termik Santralindeki bahar dönemi bakım ve onarım çalışmaları tamamlandı. Üç baca birden çalışmaya hazır. Ancak şu anda elektrik ihtiyacı az olduğu için sadece 2. ünite üretim yapıyor'' dedi.

Yaz ve kış aylarında Türkiye genelinde enerji talebinde ciddi bir artış yaşandığını anlatan Şerifoğlu, ''Bu nedenle termik santralin bakım ve onarım çalışmalarını bahar ve güz aylarında yapıyoruz. Bu kapsamda santralin kazan, tribün, baca bakımı gibi çalışmalar tamamlandı. Bakım ve onarım çalışmalarının tamamlanması nedeniyle Yatağan Termik Santralinin 3 ünitesi de baca gazı arıtmalarıyla birlikte devreye girmeye hazır halde bekliyor'' diye konuştu. Şerifoğlu, bakım ve onarım çalışmalarını düzenli yaparak santralin ömrünü uzattıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Gelen talebe göre elektrik üretimimiz devam edecek. Hidro elektrik santrallerinde su bolluğu yaşandığı için santralin sadece bir ünitesini çalıştırıyoruz. Özellikle Keban en üst seviyeye ulaşmış durumda. Bu aşamada sadece 2. ünite çalışıyor. Talep gelmesi durumunda 1. ve 3. ünitelerimizi de devreye almaya hazırız''

Yeniköy Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürü Şerifoğlu, ''Santralin çevre kirliğine neden olması söz konusu mu?'' soruna, ''Baca gazı arıtmalarımız sorunsuz çalışıyor, santralin çevreyi kirletmesi söz konusu değil. Biz zaten öyle bir ihtimal gördüğümüzde dahi santralin ünitelerini hemen devre dışına çıkartıyoruz. Vatandaşlarımız bu konuda rahat olsunlar.'' yanıtını verdi.

AA

Sayfayı Paylaş