Teğmene 9 yıl hapis cezası

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında maho02 tarafından paylaşıldı.

1. maho02

maho02 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    4 askerin şehit olmasına sebep olan teğmene 9 yıl hapis cezası verildi.

Elazığ'ın Karakoçan ilçesindeki Koçyiğitler Piyade Taburu'nda bir askerin eline verdiği pimi çekilmiş bombanın patlaması sonucu 4 askerin şehit olmasından sorumlu tutulan sanık teğmen İbrahim Öztürk için 9 yıl 2 ay hapis cezası verildi.
    Nöbette uyuduğu gerekçesiyle onbaşı İbrahim Öztürk'ün eline verdiği pimi çekilmiş bombanın patlaması sonucu Öztürk'le birlikte 4 askerin şehit olmasına neden olmaktan yargılanan teğmen Mehmet Tümer'e 9 yıl 2 ay hapis cezası verildi.
    Elazığ Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen duruşmaya şehit er İbrahim Öztürk'ün Avukatı Özgür Murat Büyük, sanık teğmenin Avukatı Behçet Cantürk, şehit İbrahim Öztürk'ün babası Hacı Öztürk, şehit Mustafa Bulut'un babası Muharrem Bulut, şehit İbrahim Yamaner'in babası Adem Yamaner katıldı.
    Şehit İbrahim Yamaner'in annesi Nuriye Yamaner, önceki duruşmada sanık avukatı Cantürk'e hakaret ettiği için özür dilekçesi sundu. Avukat Özgür Murat Büyük, şehit İbrahim Öztürk'ün otopsi raporunu okuyarak sanık teğmen Tümer tarafından er Öztürk'e verilen cezanın Türk Silahlı Kuvvetleri uygulamalarına tamamen aykırı olduğunu ve bunun tamamen eğitim dışı olduğunu belirtti. Büyük, şehit Öztürk'ün teğmene yalvardığını, ''25 yaşına geldim 75 günüm kaldı, beni öldüreceksin'' dediğini, saat 09.30'dan 11.30'a kadar iki buçuk saat Öztürk'ün el bombası ile dolaştığını iddia ederek, teğmenin işkence suçu işlediğini belirtti.
    "BOMBAYI CEZA OLARAK VERMEDİM"
    Pimi çekilmiş el bombasıyla er Öztürk'e ruhsal ve fiziksel işkence yapıldığını belirten Büyük, teğmen Tümer'e Türk Ceza Kanunu'nun 94-95. maddesine göre ağırlaştırılmış müebbet hapis ceza verilmesini talep etti. Büyük, sanık teğmenin işkenceyle ölüme sebebiyetten dolayı TCK 21/2 ve 81. maddesine göre kasten adam öldürmek suçundan cezalandırılmasını talep etti. Daha sonra duruşmaya 15 dakika ara verildi.
    Duruşmada son sözü sorulan Teğmen Tümer, son sözü sorulduğunda "El bombasını ceza olarak vermedim. Eğitim amaçlı el bombasının pimini çektim. O sürede kavgalı iki askerle ilgilendim, eğitimi tamamlayamadım" dedi. Karar için duruşmaya 2.5 saat ara verdi. Mahkeme heyeti aranın ardından kararını açıklayarak, Teğmen Tümer'e 9 yıl 2 ay hapis cezasıyla cezalandırdı

2. mescer

mescer Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    bunuda cok vermişler hiç vermeselerdi

3. RAmos

RAmos Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    walla bunu indirceklerini düşünüyorum. yanı cezayi indircekler.

Sayfayı Paylaş