'Siyasetçilerin bizden yardım istediği oldu'

Konu, 'Türkiye Genel' kısmında toycan tarafından paylaşıldı.

1. toycan

toycan Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

'Siyasetçilerin bizden yardım istediği oldu'

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, dün TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nda konuştu: Tarihe baktığımızda siyasetçilerin bizden yardım istediği olmuştur

Yelda GÖKDAĞ / ANKARA
    TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, dün eski Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök, dönemin sıkıyönetim savcısı Recep Sözen, Alparslan Türkeş'in doktoru Selim Kaptanoğlu, eski TÜRK-İŞ Başkanı Bayram Meral ile gazeteciler M. Ali Birand, Taha Akyol, Alper Görmüş, Mehmet Barlas ve Canan Barlas'ı dinledi:
    'YEMİNİME SADIK KALDIM'
    - ORG. HİLMİ ÖZKÖK:
    Darbelerin önlenmesinde en etkili unsur siyaset. Siyasetçileri, siyasetçiler değiştirsin ama tarihe baktığımızda siyasetçilerin bizden yardım istediği olmuştur. Bir ülkede demokrasi geliştikçe müdahale ortamı kalmayacaktır. Türkiye'de halk siyasetçiye güvenini kaybetmesi halinde ordudan bir şeyler bekliyor. Türkiye'de 'gladyo' tipi bir yapılanma yok, Özel Harp Dairesi var. Bu da 'gladyo'ya karşılık gelmiyor. Kim gelse, görevimi yeminime sadık kalarak yapardım. TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesi, bence dışarıdan önemsendiği kadar büyük bir madde değil. 'Balyoz Planı' ve 'Ergenekon' davalarıyla ilgili soruları, yargılama devam ettiği için genel çerçeve dışında cevaplamak istemiyorum.
    'BİZ HAZIRDIK ZATEN'
    - MEHMET ALİ BİRAND:
    Darbelerin anası 12 Eylül'dür. 28 Şubat sürecinde asker yargı, medya ve sivil toplum gibi zaten kullanılmaya hazır mekanizmaları kullandı. O dönem askere takla atanlar, burada size neler anlatıyor, hayret ediyorum. Komutanlar bize, 'Vatan nereye gidiyor, görmüyor musunuz?' derdi. Biz de 'Olur mu? Tabii' derdik, 'Siz işinize bakın' denmezdi. Olağanı da buydu. Medya patronları yazı işlerine hiçbir zaman 'askeri destekleyeceksiniz' demedi. Gerek de yoktu. Biz hazırdık zaten.
    'SUSURLUK'U ARAŞTIRSAYDI...'
    - MEHMET BARLAS:
    28 Şubat'ın ana nedenlerinden biri Erbakan'ın Kaddafi'yi ziyareti. Dış konjonktür çok iyi izlenmeli. Eğer Susurluk'un üzerine gitseydi, kendisini deviren 28 Şubat belki olmayabilirdi. Vatandaşın zihninde, 'Bu politika kirlenmiştir, idare yozlaşmıştır' kuşkusunun yerleşmemesi, idarenin şeffaflaşması gerek.
    'DARBE OLMAYACAK'
    - TAHA AKYOL:
    Türkiye'de bir daha darbe olmayacak, darbe fikrini düşünenler artık bu treni kaçırdı.
    'GAZETECİLİK CESARETİ'
    - ALPER GÖRMÜŞ:
    Darbe günlükleri büyük bir gazetecilik olayı değil. Çünkü bunlar verildi ancak bunları yayımlamak 'gazetecilik cesareti'. Yayımlamayanlar nasıl rahat uyuyorlar!

2. toycan

toycan Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    ben merak ediyorum şimdi ahkam kesen taha akyol ve yol arkadaşları 12 eylülde şakşakçılık yapmıyormuydular o zaman ki hükümet yüzde 95 nasıl aldı şimdi 50yi savunanlara duyurulur bu paşada vicdan azabından ne diyeceğini şaşırdı

3. fenerbahce2012

fenerbahce2012 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    siyasetci gazteciden yardim istemis.

e gazteciler de siyasetcilerden ihale aldilar mi acaba?

peki bu isler o zaman oldu da bitti mi?

Sayfayı Paylaş