Server ve kotalı internet kullanıcılarının dikkatine!

Konu, 'E1 Gerekli Programlar-Eklentiler-Temalar' kısmında turnasuyu tarafından paylaşıldı.

1. turnasuyu

turnasuyu Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Slm arkadaşlar ücretli-ücretsiz ya da deneme amaçlı server alan kotalı internet kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bazı hususlara değinmek istiyorum. Bunlar benim kişisel deneyimlerimdir. Diğer arkadaşlarda deneyimlerini aktarırsa sevinirim.

1- Kullandığınız server ne kadar çok karta bağlanıyorsa o kadar çok kota harcar. Örneğin serveriniz 50 karta bağlanıyorsa varsayalım günde 20 mb harcarsa 250 karta bağlanan server 100 mb harcar.

2- Ne kadar çok server kullanırsanız o kadar çok kotanız gider. Örneğin 100 karta bağlanan bir server günde 40 mb harcarsa 5 server kullanırsanız (genelde ücretsiz server kullananlar biri olmazsa diğeri bağlanır diye yapar:) ) 200 mb gider.

3- Servere ne kadar uzun süre bağlanırsanız o kadar kotanız gider. O yüzden işiniz biterse dreamboxın ethernet bağlantısını çıkarın. Dreambox stand by modunda olsa dahi kotanız harcanmaya devam eder. O yüzden mutlaka dreamboxu tamamen kapatın ya da internet bağlantınızı çıkarın.

4- CCCam control center 1.4e gibi serverlerin çalışıp çalışmadığını kontrol eden programları dikkatli kullanmak gerekir. Bu programda sadece bir serverin kontrolü sırasında 400 kb kota harcar. 50 tane server kontrol ederseniz 20 mb gider. Programdan kaynaklanan bazı hatalar yüzünden genelde birkaç kez denenir genelde. Bir bakmışsınız 100-200 mb gitmiş:DD:

Bu durumda ne yapmalıyız:

1- Sağlam ve kaliteli bir server ( kaliteli server= az kota) bulup sadece onu kullanalım.
    2- Birden fazla server kullanmayın .
    3- İşiniz bitince internet bağlantınızı dreamboxtan çıkarın. Dreamboxu internet bağlantınızı çıkartmazsanız mutlaka tam kapatın, stand by modunda bırakmayın. Çıkarmak istemezseniz cccam ya da kullandığınız plugin neyse onu kapatıp, common interface modunda dreamboxu kullanın.
    4- CCCam control center 1.4e gibi programları dikkatli kullanın.
    5- Ya da bunların hiçbiriyle uğraşmamak için limitsiz internete geçin :)

Umarım yardımcı olmuşumdur. Bazı arkadaşların " ben kullanıyorum günde 20 mb gidiyor sizinkinden nasıl 200-500 mb gidiyor" sorularını da açıklamış olduk sanırım. Çünkü bu konuda çok değişik rakamlar geliyordu. Sizinde deneyimlerinizi bekliyorum.

Not: Bu sadece server alanlar için geçerlidir server paylaşımı yapanlar için değildir.

2. obibubi

obibubi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    evde 2 dizüstü 1 masaüstü bilgisayar çocular ve kendim için .bunlar devamlı açık bunlara ilave dreambox serverli buda 12 saat kadar açık. üstelik bağlantım sınırlı 4 gb şimdiye kadar hiç kotayı aşmadı.Gereksiz bir telaş bence .Bilgisayarla teknolojiden yararlanacaksın. Televizyonda çok farklı kanalları seyredeceksin .her türlü bilgi birikimine ulaşacaksın dyeceksinki aman kotam gitmesin.?
    gülü seven dikenine katlanır.

3. turnasuyu

turnasuyu Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Yukarıda belirttiğim gibi kota kullanımı kullanıcıya göre değişebiliyor. Kaliteli bir server kullanıyorsanız kotayı aşmazsınız. Siz şanslı guruptasınız:thumb_up:

Ayrıca dediklerinize aynen katılıyorum.

4. Örnek

Örnek Guest

güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık

5. imsel

imsel Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    dostum güzel açıklama.burada dreamboxu şifresiz bir kanalda izliyorsak ozamanda kota gider mi ayrıca şifresiz kanaldayken stan by konumu da kota yer mi?saygılar

6. obibubi

obibubi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    turnasuyu arkadaşımıza göre dream stand by yani bekleme kodunda bile kota harcadığını yazmış ancak bana göre öyle değil. stand by konumunda kota gitmediği gibi paylaşımda olmayan bir kanalı seyrettiğinizde kotanızdan yemez.kısacası ccamda şifreli kanalın üzerindeyken okanalın datalarını okur.başka bir kanaldayken ccam devreye giripte tüm şifreli kanalların datalarını almaz.Sadece okanalın üzerindeyken karşı makinayla irtibat kurar. yinede yanlış bilyorsak arkadaşlar düzeltsin.

7. turnasuyu

turnasuyu Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Stand by konumunda şifresiz kanalda olsanız dahi kotanız gidebilir. En azından ben de böyle oldu. Bence serverin kalitesiyle ilgili birşey. Çünkü obibubi arkadaşımız kotanın gitmediğini belitmiş. Demekki kullanıcıya, servere göre değişiyor. O yüzden herkes bir deneme yapsın. (Modeminizin sayaç programını kullanarak kontrol edebilirsiniz. Sadece bilgisayarın modemini kontrol eden sayaç kullanırsanız gerçek kota kullanımını öğrenemezsiniz) Kotanız gitmiyorsa sorun yok. Benimki gibiyse kotanızdan olursunuz :)

8. harami44

harami44 Kıdemli Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler

9. bluestream

bluestream Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    limitsize geçin kurtulun. Smile ın güzel bi kampanyası var

10. suvekum

suvekum Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Limitsiz kullanmak en iyisi gücü olana...

11. gocabey

gocabey Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ss2 tv kartında da kota harcama aynı mı oluyor!

12. turnasuyu

turnasuyu Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bende usb ss2 de var. Ancak çok fazla denemedim. Daha çok dreambox kullanıyorum.SS2 de kullanılan plugine göre kota harcaması değişiyor. Hadu pluginin çok fazla kota harcamadığını duymuştum. Diğer pluginlerle ilgili bilgim yok.

13. Örnek

Örnek Guest

turnasuyu'nun yaptığı açıklamalar ss2 içinde geçerli :thumb_up:

14. dimo79

dimo79 Guest

ben ss2 kullanıyorum kotam sınırlıydı daha yeni sınınrsız yaptırdım ama sınırlı iken bir kere bile kotayı aşamadım kota aşar diye boşuna korkmayın bende kotayı hiç aşmadı.:)saygılar.

15. BİLO33

BİLO33
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bilgilendirme için teşekkürler

16. bridge

bridge Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0

17. seak

seak Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    kotayı aşmıyor.

18. turnasuyu

turnasuyu Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Kullanılan serverin ne kadar peeri olduğuna ve kalitesine göre değişir.

19. bornova

bornova Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0

20. LORD_KING

LORD_KING Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    dreambox veya ss2 fark etmez kota aynı kotadır kullanımın neyse kotan o na göre gider

Sayfayı Paylaş