Sakine Cansız Ermeni'ydi iddiası

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında beydemir tarafından paylaşıldı.

1. beydemir

beydemir Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    [h=1]Sakine Cansız Dersimli bir Ermeni'ydi iddiası[/h][h=2]Arkadaşı Sarkis Hatspanian Sakine Cansız'ın Ermeni asıllı olduğunu, asıl adının da Sara olduğunu iddia etti.[/h]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][​IMG][/FONT]
    20.01.2013 - 15:19[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif]
    [/FONT]​

Paris'te öldürülen 3 PKK'lı

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

dan Sakine Cansız'ın en yakın arkadaşlarından biri Sarkis Hatspanian, Cansız'la ilgili hiç bilinmeyen detayları açıkladı. Gelawej adlı bir sitede yayınlanan yazısında Sarkis Hatspanian, sanılanın aksine Sara Sakine Cansızın Ermeni asıllı olduğunu belirtiyor..
    İşte o yazı:
    [h=4]DERSİM'Lİ SARANIN ANISINA[/h]1990lı yılların sonuydu. Pariste yaşayan Dersimli bir Ermeni dostum Kürt özgürlük hareketi için değerli hizmetleri olan hemşehrisi Sakine Cansızın Fransaya politik iltica talebinin olumlu yanıtlanması ricasıyla başvurunun yapıldığı devlet kurumu OFPRAnın üst derecedeki yetkililerinden olan üniversiteden yakın bir arkadaşıma başvurmuş ve onun hem 1915, hem de 1938 soykırım mağduru bir ailenin evladı olmakla beraber, politik tutuklu olarak bulunduğu uzun mahpusane yıllarında çok ağır işkencelere maruz kalmış olduğunu da anlatmıştı.

[h=4]"BEN ONU SARA ADIYLA TANIDIM"[/h]Değerli SARAyla (Ben Sakine Cansızı bu ismiyle tanıdım) ilk kez Pariste, Silopinin Ermeni Varto aşiretinden sınıf arkadaşıma ait işyerinde, zamanında onun iltica başvurusunun kabul edilmesi için yardımını esirgemeyen Dersimli Ermeni arkadaşım vasıtasıyla tanışmıştım. Onunla neredeyse bütün bir gün Ermeni davası, Doğu ve Batı Ermenistan sorunları, Dağlık Karabağ özgürlük mücadelesi, kendi doğup-büyüdüğü Dersimin yüzlerce Ermeni köyleriyle hısımlık ilişkileri olduğunu bildiği aşiretlerdeki Ermeni insanlar, yaşamış olduğu Kharbert (Elazığ) ve tutuklu bulunduğu Tigranakert (Diyarbakır) mahpusanesinden yakınen bildiği ortak dostumuz, çocukluk ve okul arkadaşım Liceli Garbis hakkında uzun uzun konuşup durduk.
    [h=4]"İKİNCİ KARŞILAŞMAMIZ ALMANYA'DA OLDU"[/h]İkinci karşılaşmamız Almanyada ve bu kez büyük bir tesadüf eseri anamla-babamın ikamet ettiği iltica yurdunda, bizimkilerin hemen kapı komşusu, Diyarbakır zindanındaki işkencehanelerden geçirilmiş eski PKK üyesi bir Kürt bayanın tek odalı dairesinde olmuştu. Gerçek ismi olmadığını işte o gün öğrendiğim SARA adını Ermeni kimliğini hiç yaşayamamış nenesinin hissetmiş olduğuna emin olduğu tarif edilemez acılara duyduğu saygıdan dolayı, onun anısını canlı tutmak için gururla taşıdığı hakkında bilgilendirilmemle Sakineye çok derin bir saygı duydum.

Sarkis HATSPANIAN Yerevan, 12.ocak.2013

2. mescer

mescer Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    töröristtin ermenisi kurdu turku olmaz ki törörüst törörüsttür

Sayfayı Paylaş