NASA'nın uzay aracı Juno Jüpiter'in yörüngesinde!

Konu, 'Teknolojik haberler' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı

  Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  500
  Beğenilen Mesajlar:
  64
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Uydu Alıcısı:
  Next&Next Star
  Juno başardı: NASA'nın uzay aracı Juno Jüpiter'in yörüngesinde!

  Google'ın da anında doodle yaptığı bu tarihi olay büyük heyecan yarattı.Juno en zor görevini başarıyla tamamladı!


  [​IMG]
  İnsanlar bu sabah tarihi bir haber ile günlerine başladılar.Kendisine verilen görevleri tek tek başarıyla tamamlayanJuno en zor görevini de başarıyla tamamladı.
  [​IMG]
  Kendisine atfedilen yetenekler ile tam bir kozmik savaşçı olan Juno, yapması gereken 13 görevden 8. ve en zor olanını başarıyla tamamladı.Amerikan Uzay ve Havacılık Daire'sinin Jet Propulsion Laboratory bölümünden Juno görev ekibi bu olay karşısında büyük heyecan yaşadılar.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !
  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !  Success! Engine burn complete.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  is now orbiting

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  , poised to unlock the planet's secrets.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !
  5 yıl süren yolculuk ve hedef!


  [​IMG]

  Jüpiter hakkında onun iç yapısı, nasıl oluştuğu, kozmik yapısı, manyetik bölgeleri, atmosferik dinamikleri ve bu bilgilere bağlı olarak Güneş Sistemi ile ilgili önemli bilgileri araştırmak onun asıl görevleri.
  Türkiye saatine göre 06.18'de başlayan olay yaklaşık 35 dakika sürdü.Juno yörüngeye yerleşirken 'Perjivo 0' olarak adlandırılan Jüpiter'e en yakın alana vardıktan sonra görevliler tarafından motorunun yavaşlatılması ve ana roket motorunun aracın hızını yavaşlatmak için ateşlenmesi sağlandı.Bu olayın Juno'dan yakıt olarak götürüsü ise yörüngeye girmeden önce sahip olduğu 1.232 kilogram yakıtın 447 kilogramının yakılmış olması.
  Juno'nun görevi 2018'de sona eriyor


  [​IMG]

  Juno bir sonraki görevine 27 Temmuz'da başlayacak.Bu görev araç Jüpiter'in yörüngesindeyken gezegene en uzak olan noktaya yani Apijove 0 isimli noktaya varmasından başlangıç alıyor.
  Juno'nun ana roket motoru Ekim ayında yeniden ateşlenecek ve bu ateşlemeden sonra 14 gün boyunca yörüngede kalacak.Ekim ayına kadar olan sürede ise Juno bir sonraki görevleri için kendini hazırlamaya başlayacak.Juno'nun bu bilimsel araştırmalar kapsamında öncelikli görevi Jupiter'de var olan Oksijen miktarını kontrol etmek.Neden öncelikli görev diye soracak olursanız Oksijen miktarının bilgisi gezegendeki su miktarıyla ilişkilendirilecek.

  Juno kendine verilen bütün görevleri tamamladıktan sonra malesef 20 Şubat 2018'de kendini Jüpiter'in acımasız atmosferine bırakacak.
   

Sayfayı Paylaş