Meclis'te Mal Varlığı Tartışması

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında alpus tarafından paylaşıldı.

1. alpus

alpus Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    TBMM Genel Kurulu'nda, Anayasa değişikliği teklifinin 2. turunda 21. madde üzerindeki görüşmeler sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın malvarlığı tartışma yarattı.

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay'ın bir dergide yayınlanan habere göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünyanın 8. zengin başbakanı olduğunu söylemesi gerginliğe neden oldu. Altay'ın sözlerine yanıt vermek için kürsüye gelen AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, "Bunu ispat edemeyen müfteridir" diye konuştu.
    AKP ve CHP milletvekillerinin ayağa kalkması ile tartışma büyüdü. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, milletvekillerini yerlerine oturmaları için sık sık uyardı. Yerinden kalkarak söz isteyen Altay da "Söylediklerimi belgelemek istiyorum" dedi.
    -"MERAK EDEN İNTERNET SİTESİNE BAKSIN"-
    TBMM Başkanı Şahin, söz isteyen CHP'li milletvekillerine, "Sayın Altay, "Başbakan'ın 2 katrilyon lira malvarlığı' olduğunu iddia etti. Grup Başkanvekili arkadaşta malvarlığı beyanında bulunulduğunu söyledi. Ne kadar malvarlığı olduğu partinin internet sitesinde yayınlanmaktadır. Bakın sizde, başkaları da Sayın Başbakan'ın malvarlığını merak ediyorsanız, gidin oraya başvurun. Kimseyi burayı davet edipte ispat gibi sorumluluğumuz yok. Mal beyanında bulunulmuştur" diye karşılık verdi.
    -"EVDE OĞLUNA BAĞIRMAYAN ADAM BURADA BANA BAĞIRIYOR"-
    İtiraz seslerinin sürmesi üzerine Şahin, "Lütfen oturun yerinize" diyerek milletvekillerini ikaz etti. CHP'li Ali Rıza Öztürk, kürsüye doğru ilerleyerek, "Bize niye söz vermiyorsunuz" diye bağırdı. Şahin de, "Bağırma, sen oğluna evde bağıramıyorsun, otur yerine Öztürk. Evde oğluna bağıramayan adam burada bana bağırıyor" diye konuştu.
    CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu da "Başbakan malvarlığının kaynağını açıklamak zorunda. Oğlunun düğününe gelen altınlarla açıklıyor, acaba Başbakan oğluna borcunu ne zaman ödeyecek" dedi.
    -"BAŞBAKAN FİRENİ PATLAMIŞ BMC KAMYONU GİBİ"-
    Gerilimin büyümesi üzerine TBMM Başbakanı, oturuma bir süre ara verdi. Ancak aradan sonra da tartışmalar dinmedi. İkinci kez kürsüye gelen Altay, bir dergide yayınlanan haberi örnek gösterdiğini ve orada Erdoğan'ın dünyanın en zengin 8. başbakanı olarak ifade edildiğini söyledi. Başbakan'ın malvarlığının kaynağını soran Altay, "Benim 7 senede beş kuruş param yok. Bir kredi kartından alıp, diğerine veriyorum. Başbakan bu parayı nasıl kazanmış. Önce Başbakan aklansın. Başbakan fireni patlamış BMC kamyonu gibi, onun firenine bir ayar verin" dedi. AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da Başbakan'ın malvarlığının Başbakanlığın internet sitesinde yayınlandığına işaret ederek, "Alın teriyle biriktirmiştir" diye konuştu.

Sayfayı Paylaş