Kombi İle Isınmak Artık Yasak

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında selvi64 tarafından paylaşıldı.

1. selvi64

selvi64 Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bayındırlık Bakanlığı tarafından geçen yıl yayımlanan, "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği" dün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Yeni yönetmeliğe göre, toplam kullanım alanı bin metrekareyi geçen binalarda kombi kullanımı yasaklandı. Bu binalarda ısınma, merkezi sistem ile yapılacak. Yönetmelik sadece yeni binaları kapsıyor, eski binalar uygulamadan etkilenmeyecek. Merkezi ısıtmada katı yakıt verimi en az yüzde 75, sıvı ve gaz yakıtlarda ise Sanayi Bakanlığı'nın yayımladığı yönetmelikte yer alan iki yıldız verim sınıfından daha düşük olamayacak. Ayrıca merkezi ısıtma sistemlerinde, kazana geri dönüş su sıcaklığı ile dış hava sıcaklık kontrolünü sağlayan ekonomik sistemler kullanılacak. Yönetmelik ayrıca, 2 bin metrekare üzeri işyerleri ve hizmet binalarında merkezi soğutma sistemini zorunlu hale getirdi.
    Enerji verimliliğini ve ekonomik ısınmayı amaçlayan yönetmeliğe göre, isteyen herkes yaşadığı ortamı kombi veya klima kurarak istediği gibi ısıtıp soğutamayacak. Toplam alanı bin metrekareyi geçen toplu konut veya sitelerle, kullanım alanı 2 bin metrekareyi aşan ticaret ve hizmet binalarında merkezi soğutma zorunlu hale getirildi. Binalarda ısıtma ve soğutmayı merkezi hale getiren yönetmelik, ısı ve soğutma sistemlerinin faaliyeti için de kaliteli malzeme kullanmayı zorunlu tutuyor. Enerji Performansı Yönetmeliği, kamuoyunda da tartışma konusu oldu. Kombi sektörü uygulamayı eleştirirken Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği Derneği, yönetmeliğin son derece faydalı olacağı görüşünde. Derneğe göre, merkezi ısıtma sistemiyle binalarda tüketilen enerji verimli kullanılacak, israfın önüne geçilecek. Yıllık sağlanacak tasarruf ise 500 milyon dolar

2. pisnick34

pisnick34 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bence saçma sapan bir uygulama. Ben akşamları 18:00 ile 02:00 arası ısınıyorum sadece, ayrıca sabahlarıda06-08 arası ısıtıyorum evi. Merkezi sistem olunca amcam 08:00 de acıyor kaloriferi 23 gibide kapatıyor. Ben 24 ten sonra başlıyorum titremeye.

3. harami44

harami44 Kıdemli Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    birilerinin cebi dolacak yıllardır türkiyede köklü çözümlü hiç bir icraat yapılmamıştır buda bunlardan biri vatandaşa geçmiş olsun

Sayfayı Paylaş