Kılıçdaroğlu'nun Davos yorumu

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında asker_31 tarafından paylaşıldı.

1. asker_31

asker_31 Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Sinirlerinize hakim olamayacaksanız hiç konuşmayacaksınız"

31.01.2009 23:08
    CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Ben buraya yolumu bulmaya gelmedim, İstanbullulara hizmet vermeye geldim'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Bahçeşehir Üniversitesinde düzenlenen ''Temiz Toplum, Temiz Siyaset'' konulu toplantıya katıldı.

Burada öğrencilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, ''Belediye başkan adaylığını siz mi istediniz, yoksa popüler olduğunuz için mi size önerildi?'' şeklindeki soru üzerine, bugüne kadar hesap uzmanlığı dışında geldiği görevlerin hiçbirine talip olmadığını söyledi.

Belediye başkan adaylığı konusunda da talebin kendisinden kaynaklanmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, kamuoyu yoklamaları, gazetelerdeki haber ve yorumlar değerlendirildikten sonra adaylık önerisinin kendisine yapıldığını anlattı.

Kılıçdaroğlu, İstanbul gibi bir kentte büyükşehir belediye başkanlığını herkesin yapmak istediğini belirterek, ''Umuyorum İstanbullular bu yetkiyi bana verir. Ben de İstanbul'u dünyanın göz bebeği haline getiririm'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''İstanbul'da yolunu bulamaz'' şeklinde açıklamaları olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Ben buraya yolumu bulmaya gelmedim, İstanbullulara hizmet vermeye geldim. Hayatımda hesabını veremeyeceğim hiçbir şeyim yok'' şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın zaman ayırması durumunda İstanbul gerçeğini kendisine anlatacağını kaydederek, Başbakan'ın makam arabalarıyla İstanbul'a geldiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, İstanbul'un Başbakan'ın gördüğü İstanbul olmadığını savundu.

''Sayın Başbakan gelsin İstanbul'u göstereyim. Kentin varoşlarını gidip görelim. İstanbul'da hangi koşullarda yaşanıyor'' diyen Kılıçdaroğlu, ''İstanbul Büyükşehir Belediyesinin son 15 yıldaki 125 milyar dolarlık bütçesinin nereye harcandığını'' sordu.

Bir öğrencinin, ''İstanbul'a belediye başkanı olursanız yapacağınız ilk 3 icraat ne olacak?'' sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, büyükşehir belediye başkanlığı yetkisini aldığı takdirde bürokratlardan brifing alacağını belirterek, ''Belediyenin borcu nedir, projeleri neler, maliyetler nereye gidiyor? Bunları açıklayacağım. Vatandaş vergilerinin nerelere gittiğini bilecek'' dedi.

''İSTANBUL'DA YOKSULLUĞU KALDIRACAĞIZ''

Daha sonra İstanbul'un varoşlarının sorunlarını çözeceğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''İstanbul'da yoksulluğu kaldıracağız. Yoksulluk kalmayacak. Varoşlarda yaşayan vatandaşlarımız ikinci sınıf vatandaş değil, onlar İstanbul'un birinci sınıf yurttaşları. Bu sorunu çözeceğiz. Onları birilerinin önünde dilenci konumuna sokmayacağız. Onları teşhir etmeyeceğiz. Her aileden bir kişiyi sigortalı işe yerleştireceğiz, böylece her evde sigortalı olacak.''

Kılıçdaroğlu, bir yönetimin, 15 yılda İstanbul'un metro sorununu çözemiyorsa orada başkanlık yapmaması gerektiğini ifade ederek, 8 yılda İstanbul'un metro sorununun tamamen çözülebileceğini kaydetti.

DAVOS'TAKİ GERGİNLİK

Kılıçdaroğlu, Davos'taki gerginliğe ilişkin görüşünün sorulması üzerine de ''Türkiye'nin bu kadar sorunu varken Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın orada işi olmadığını'' savundu.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na hiç kimsenin haddini aşarak sert söylemlerde bulunamayacağını, ayrıca Başbakan'a, diğer konuşmacılara tanınan süreden daha kısa süre verilmesinin doğru olmadığını anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ama eğer sinirlerinize hakim olamayacaksanız hiç konuşmayacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı sıradan bir yurttaşın konuştuğu gibi konuşamaz. Bizim uluslararası toplantılarda efelik satma gibi bir alışkanlığımız olmaması lazım. Bu hiçbir ülkenin geleneğinde yoktur. Daha da önemlisi bulunduğunuz ortamı terk ettiğiniz anda kaybettiniz demektir.''

Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda öğrencilerden büyük alkış aldı.

2. asker_31

asker_31 Banlı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    ilk yorum benden kıyamet kopsa bile tayyip erdogana oy vermeyecegim demiştim evet büyük konuştum keşke konuşmasaydım çünkü bu seçimde akp oysaki bu seçimde chp vercektim artık chp bitmiştir inadına akp
    anlamıyorum israil başbakanı suçlu oldugu halde israil basını kendi adamını savınurken biz haklı oldugumuz halde bizimkiler başbakanı suçluyor

3. ahmetsami33

ahmetsami33 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Kimsenin kimseyi suçladığı yok orada başkanın konuşmasını beyenelim beyenmiyelim oturumu yöneten şahıs tarafından , sanki bir arab ülkesinin başbakanını susturmaya çalışıyor gibi (ki haması savunmasıyla sanki öyle görünüyor) -bilirsiniz bu muameliyi hep onlar görür- söz kesme,elle dokunma gibi başbakanın konuşmasını engeleyecek şekilde hareketlerde bulundu bunun üzerine başbakanında bir tebkisi oldu buna karşı çıkan yok! olamazda.
    Yalnız insan sormadan edemiyor;

Sayın Başbakan aynı öfkeyi neden Irak'ta askerimizin başına çuval geçirildiğinde neden göstermedi?

Irak'ta yüz binlerce masum öldürüldü. Halen Afganistan'da kadın çoluk çocuk yüzlerce insan, yüzlerce müslüman öldürülüyor. Sayın Başbakan'ın neden hiç sesi çıkmıyor?

Neden Kıbrısta aynı tebkiyi vermedi?

Neden Ermeni sorunu ortaya atıldığında karşı çıkmadı?

Ve en önemlisi:

Neden İsrail'e hamas üzerinden gidiyorda insanı taraftan gitmiyor?

Bu çifte standardın iki sebebi olabilir... Birincisi iç siyasete yönelik gösteri ihtiyacı... İkincisi Başbakan'ın Hamas'a özel ilgisi...

Şimdi Kılıçtaroğlu ne demiş işte;

"İnandığımızı samimiyetle ve doğrulukla seslendireceğiz. Türkiye Cumhuriyeti başbakanlarının Davos'ta işi yoktur. Niye gidiyorsunuz oraya. 5 yıldızlı otellerde tatil yapmak için mi gidiyoruz. Görüşmek istiyorsanız görüşürsünüz, dünya kadar sorun var... Ben oraya gitmeyi doğru bulmuyorum. Gittiniz güzel, görüşmeler de yaptınız... Türkiye Cumhuriyeti başbakanına hiç kimsenin haddini aşarak, sert sözler söylemeye hakkı yok kabul etmeyiz. Eğer böyle bir ortamda Türkiye Cumhuriyeti başbakanına da eşit süre verilmiyorsa onu da eleştiriyoruz

Siz çok iyi İngilizce bilmiyorsanız bu tür toplantılara girmeyeceksiniz. Sinirlerinize hakim olamıyorsanız hiç konuşmayacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti başbakanı sıradan bir yurttaşın konuştuğu gibi bu toplantılarda konuşamaz. Bizim uluslararası toplantılarda efelik satmak gibi bir alışkanlığımızın olmaması lazım, hiç kimsenin olamaz.
    Kızdınız, bağırdınız, bulunduğunuz ortamı terketmeyeceksiniz. Terkettiğiniz andan itibaren olmaz. Davos benim için bitmiş diyorsanız niçin Davos'a gittiniz

Filistin'de öldürülen çocuklar var, biz de miting yaptık. Hiçkimse bunu savunamaz. Ama bunu eleştirecek kişinin şunun yanıtını vermesi gerekir: İsrail uçakları deneme uçuşunu İsrail'de mi yoksa Türkiye'de mi yaptı? Samimi olmak lazım.
    Kızıyorsanız, burnunuzun dibinde Irak var. Milyonlarca insan öldürüldü. Bu projenin eş başkanı kim? Birşey söylüyorsanız olmaz. Efendim Saadet Partisi bir çıkış yaptı, onun önünü keseceğim, olmaz"

Şimdi ister akp ye oyver ister başka partiye ama doğruları konuşalım lütfen işte Kılıçtaroğlu bunları söylemiştir.

Başbakan sanki kendi istanbul belediye başkan adayı gibi kılıçtaroğlu'yla yarışa girdi ve bu davos tiyatrosu ile bu yarışı kaznmıştır.

Herşeyden önce herkes samimi olmalıdır...

Kısa düzeltme Kılıçtaroğlu'nun konuşması milliyet gazetesinden alınmıştır.

Sayfayı Paylaş