İsrail'de Türkiye çatlağı

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında sevilir tarafından paylaşıldı.

1. sevilir

sevilir Kıdemli Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    [SIZE=+0][/SIZE]İsrail hükümetinde Türkiye çatlağı çıktı. Ankara'yı ziyaret eden Ben Eliezer, 'İlişkiler normalleşsin, Suriye ile arabulucumuz olun' demeye hazırlanırken; Lieberman, 'O kadar hakaretten sonra olmaz' dedi

[SIZE=+0][/SIZE]

TEL AVİV - İsrail’in geçen ocaktaki Gazze operasyonu sonrası krize giren İsrail-Türkiye ilişkilerinin düzelmesi konusunda İsrail hükümetinde çatlak çıktı. Gazze operasyonu sonrası İsrail’den Türkiye’ye ilk ziyareti Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Benyamin Ben-Eliezer gerçekleştiriyor. Ben Eliezer’in daha samimi ilişkilere dönülmesi karşılığı Türkiye’ye İsrail-Suriye barış görüşmelerinde arabulucuğu yeniden üstlenmesini önereceği belirtilirken, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman buna karşı çıktı.
    Haaretz gazetesi, dün akşam Türkiye’ye gelen Ben Eliezer’in getireceği politikayı Başbakan Benyamin Netanyahu ile Dışişleri Bakanlığı’nın işbirliği içinde hazırladığını yazdı. Irkçı, aşırı sağcı eğilimleriyle tanınan Lieberman ise, bunun önemli bir ziyaret olduğunu, ama dışişleri ile koordine edilmediğini söyleyip “İsrail’e karşı tüm o hakaret ve azarlardan sonra Türkiye arabulucu olamaz” dedi. Haaretz’e konuşan kaynaklar, Ben-Eliezer’in İsrail’in Suriye ile görüşmelerinde Türkiye’yi bir arabulucu olarak düşüneceğini, ancak bunun için Türkiye’nin Gazze operasyonu öncesindeki normal ilişkilere dönüldüğünü göstermesinin gerekli olduğunu vurgulayacağını aktardı. Kaynaklar, ilişkilerde normale dönüşün hem açıklamalar hem de davranışlar yoluyla gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Ben-Eliezer’in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İsrail’i ziyaret edip İsrailli muadili Şimon Peres ile görüşmesi gibi bir jest yapmasını önereceği kaydedildi.

Ergün muadilini kabul etmiyor
    İsrailli bakanın programında Tarım Bakanı Mehdi Eker ve Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile görüşme var. El Ezer’in muhatabı Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, yoğufn programını gerekçe göstererek İsrailli bakana randevu vermedi.
    Haaretz gazetesi ise dün daha üst düzey bir yetkiliyle de görüşmenin yolunun arandığı, Başbakan Tayyip Erdoğan yurtdışında olacağından, Gül ya da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile randevu ayarlanmaya çalışıldığını yazdı. Gazete İsrail karşıtı siyasetin başını Erdoğan’ın çektiği, Gül’ün ise İsrail yanlısı bir kişilik addedildiği izlenimini de aktardı. ‘Türkiye dostu’ olarak tanınan Ben Eliezer, “Temaslarımla İsrail ile stratejik ortağı Türkiye arasındaki önemli ilişkileri yoluna koymayı umuyorum. Türkiye’nin hem bölgesel hem de demokratik Müslüman bir güç olarak İsrail ile özel ilişkileri vardır” mesajıyla geldi. Savunma sanayii dahil 20 büyük şirketin yöneticilerinin eşlik ettiği İsrailli bakan Karma Ekonomik Komisyonu toplantısına katılacak. Türkiye’nin İsrail yapımı insansız uçak Heronların teslimindeki gecikme sebebiyle satın alma anlaşmasını iptal noktasına gelmesinden kaynaklanan kriz de ele alınacak.

Sayfayı Paylaş